Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zelenjavni vrt

Zelenjavni vrt

Od nekdaj sem si želela imeti zelenjavni vrt. Zdaj imamo dovolj veliko parcelo, da bi si lahko uredila maximalno cca 80 m2 vrta, vendar imam pomisleke. Tiste, ki imate otroke ali vam uspe kaj narediti na vrtu? Kdaj to počnete? Kako imate urejeno zalivanje, imate namakalni sistem, cisterno za vodo? Zanima me tudi kaj sadite, kaj se najbolj splača, itd.

jaz imam ob vrtu 2 velika soda, ki se polnita z deževnico; če je suša, pa napolnim sod z vodo iz lastnega zajetja, pustim čez noč, da se ogreje. zalivam skoraj vedno z zalivalko; direkt iz pipe je voda prehladna. Če že, bi pa, če bi imela kakšen potok ob parceli, s podvodno črpalko zalivala preko zalivalnega sistema.

sadim pa samo tisto, kar dejansko veliko pojemo, tu smo malo drugačni kot ostali, ne delamo na zalogo in za zimo, ampak samo za takojšnjo uporabo. Pri nas so to – paradižniki, bučke, melancane in zelišča. Paprike bi imela z veseljem, pa imajo srnice preveč rade mlade rastlince 🙂 … solate pa smo tudi imeli, ampak res nismo blazno navdušeni nad zeleno solato, raje konkretnejšo zelenjavo 🙂 itak pa lahko zeleno sadiš poleg skoraj česarkoli;

Jaz imam precej manj vrta, kot ga nameravaš imeti ti (kaj pa vem, kakih 25 – 30 kvadratov), vendar mi je včasih kar malo odveč, ker imam čas samo po šihtu, kuhanju kosila itd. ali pa ob vikendih. Otroci sploh niso ovira, lahko se igrajo zraven, tako, da jih imaš na očeh, lahko ti “pomagajo”, če jih to veseli.
Najbolj zamudno je vsaj pri meni zalivanje, ker kompliciram – nočem zalivati direkt iz pipe in vedno pustim vodo v večji posodi stati vsaj en dan, da se segreje in “umiri”.
Letos sem imela res ogromno kumar, nekaj paprik, stročji fižol, v glavnem pa sem se posvetila paradižniku. Seme smo lani pripeljali od moževih sorodnikov iz Makedonije, in to pobrano iz zrelega paradajza in posušeno na krpici. Na moje veliko začudenje mi je uspelo iz semena vzgojiti skoraj dvometerske velikane, ki so sedaj lepo obteženi s plodovi velikosti dojenčkove glave :-). Samo še kakšen teden sončnega vremena jim manjka, da dobijo barvo, pol pa NJAMI!
Solate in ostalih izrazito nizkih rastlin nočem saditi, ker se pri nas potepa kar nekaj mačk, ki rade “pognojijo”, pa še sosedov kuža rad označuje svoj teritorij, tako, da bi ob solati vedno študirala, ali je kaj “špricana”.

nova
Uredništvo priporoča

80 metrov je lahko 80m plevela, lahko pa z intenzivno pridelavo (takoj ko spraznis nekaj prostora, prekopljes, malo pognojis in nasadis nove flance) pridelas skoraj vso zelenjavo za 4-clansko familijo, razen krompirja.

Veliko delo na vrtu je spomladi, ko je treba prestihat, ostalo si lahko razporedis – vsak dan eno uro ali eno dopoldne/popoldne na teden.

Zacni z malim – dve gredi, na pol ene das jagode, na drugo polovico zelisca, na drugo pa paradiznik na eno stran, par glav solate in zelja na drugo, ob gredah zasnujes kompostni kup, kamor bos drugo leto dala bucke, nanj zmeces ostanke plevela, gospodinjske bio odpadke (sem ne spadajo ostanki kuhane hrane in lupine agrumov, sicer pa skoraj vse po vrsti) in neuporabne dele zelenjave. Ce ti bo slo, naslednje leto razsiris, ce ne, pustis.

Sadis tisto, kar doma radi jeste, kot je napisala ze Tinkara, nima smisla, ce pridelas krasno cvetaco, ki je nihce doma ne mara.

Ne pricakuj, da bos prihranila veliko denarja (semena, sadike in oprema niso poceni, razen ce jih dobis na principu izmenjave s sosedi), ampak okus sveze pobranih doma pridelanih jagod ali paradiznikov odtehta vlozeni napor in denar.

Zgleduj se po sosedih, ki poznajo mnogo zvijac in so radodarni z njimi, ne sekiraj se prevec, ce ti kaksno gredo kdaj preraste plevel, pa ti bo vrtnarjenje v uzitek – meni predstavlja poleg kolesarjenja najvecjo sprostitev.

SG

Jaz imam sicer samo ene 5m2 gredice, ampak je kar dovolj, zaradi pomanjkanja časa, seveda. Tudi jaz sadim samo, kar radi jemo, oziroma tisto, za kar ne rabim preveč prostora. Tako imamo samo paradižnike (jemo jih kak mesec), bučke (zelo dobro obrodile), peteršilj, koenček, solato in radič, pa zelišča, ta imam tudi na balkonu. Vmes pa ognjič in sončnice, tako da zgleda prav lepo in je ravno dovolj veliko, da poteši moje želje po vrtnarstvu.

Aja, zalivamo, ko imamo čas in to z vodo naravnost iz pipe oz. cevi. Zgleda, da moji zelenjavi hladna voda ne škoduje.

Želim ti veliko veselja z vrtom – zame je to nekakšna meditacija, ko pridem iz službe vsa živčna, z velikim užitkom mečem plevel iz zemlje!

sama imam ene 20 m2 vrta, zalivam samo paradajz-zdaj ne več- nalijem vodo v 2 kanti, pa mal zalijem. delama pa kakor imam čas in kolikor se mi ljubi. nisem suženj vrta, mi tudi plevel kdaj zraste, pa se ne sekiram.si pa ne predstvljamkako bi zmogla, če bi imela večji vrt
ti si zastavila kar konkretnega, če ti bo kdo pomagal, bo že šlo, sicer boš pa tenko piskala.

mi imamo srečo, ker imamo lahko vrt v vrtači – rodovitna zemlja, pa tudi zalivati ni treba veliko. po moje je najbolje, da imaš tisto, kar pač radi jeste. sčasoma tudi ugotoviš kaj ti uspeva in kaj ne. pozimi si lepo naredi načrt kaj bi sploh imela in kje (malo poglej katere rastline se prenašajo), ter koliko. jagode imajo pri nas npr. celo gredo. saj lahko začneš z manjšim pa potem z večjim.

fino, je da si vrt zdaj pripraviš, če ga še nimaš, pa pognojiš jeseni, spomladi pa zemljo samo z vilami prerahljaš in nič ne štihaš – pravzaprav nobeno pomlad. Če štihaš zemljo namreč obrneš in spraviš zgornjo rodovitno in bolj rahlo plast dol.

dobro je seveda da si delaš tudi kompostni kup. ko se ti materiala nabere, kup obrneš. dostikrat imaš spodaj že lepo zemljico. kompost je sicer narejen v nekaj mesecih. in nikar na kompostni kup sadit bučk! če že jih posadiš ob vznožje, v zemljo, da se po kupu razrasejo. bučke so velik potrošnik in če jih imaš na kupu ti bodo pobrale vse hranljive snovi.

otroci pa niso problem. malega dam sedet v travo pa se zabava, ta večji mi pa pomaga pa še uživa pri tem. ko ga mine, gre pa itak delat kaj drugega.

New Report

Close