Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Oddajanje stanovanja v najem – vaše izkušnje

Oddajanje stanovanja v najem – vaše izkušnje

Zdravo,

Namen imamo oddati dvosobno stanovanje. Velik interes so pokazali študenti, zato me zanima, kakšne so vaše izkušnje z oddajanjem stanovanj študentom.

Poleg tega me zanima tudi, koliko davka se plača, če je najemnina npr. 100.000,00 SIT/mesečno.

Kje bi lahko dobil vzorec kake najemne pogodbe ?

Kje pa se sploh uredi prijava (na davčni ali še kje drugje). Kakšen je postopek ?

Ali vam najemojemalci plačujejo mesečno ali za kako daljše obdobje ?

Res bi mi zelo pomagali z odgovori na moja vprašanja, saj sem pri tem poslu čisti začetnik.

dobro jutro!
Jaz sem bila eno leto najemnica (kot študentka), tako da ti lahko posredujem primer najemne pogodbe, če se mi oglasiš na mail. davka je kolikor vem, 25{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, ampak ne me držat za besedo, bolje bo glede tega počakat na odziv tistih, ki so bolj sigurni. drugače pa me tudi zanima, kje oddajate stanovanje, ker ga moj brat išče… najbolje, da me kontaktiraš na mail, pa se mogoče celo kaj dogovoriva:)

Lp
Medika

Izkušnje s strani najemodajalca…

Poleg tega me zanima tudi, koliko davka se plača, če je najemnina npr. 100.000,00 SIT/mesečno.

Mislim, da je davka okoli 25{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.

Kje bi lahko dobil vzorec kake najemne pogodbe ?

Obrazec najemne pogodbe lahko kupiš tudi v knjigarni, vsaj mi smo vedno imeli takšno.

Kje pa se sploh uredi prijava (na davčni ali še kje drugje). Kakšen je postopek ?

Lastnik gre z pogodbo na občino, kjer najemojemalce prijavi (mi imamo začasno bivališče) in uredi vse v zvezi s plačilom davka.

Ali vam najemojemalci plačujejo mesečno ali za kako daljše obdobje ?

Mi plačujemo mesečno, prej smo vedno na roke, zdaj pa preko OR na račun lastnice. Nekateri lastniki mesečno zahtevajo tudi kopije plačanih položnic, da se zavarujejo pred neplačanimi terjatvami.

Res bi mi zelo pomagali z odgovori na moja vprašanja, saj sem pri tem poslu čisti začetnik.

Lepo uspešno oddajte. Srečno!

P.S.: Z oddajo študentom nimam izkušenj.

----------------------------------------------------------------------------------------------- Naučil sem se, da nihče ni popoln dokler se ne zaljubiš vanj. (Andy Rooney) ------------------------------------------------------- Slovenec ti odpusti vse, samo uspeha ne! :)
nova
Uredništvo priporoča

Obrazec za najemno pogodbo lahko kupiš tudi na DZS.
Izkušnje: različne. Jaz dobro z mladim parom. Sodelavka slabo s študenti (4 fantje). Ko so stanovanje zapustili, je bilo po njihovi uničujoči uporabi potrebno vložiti nekaj čez 500 000 sit, da je bilo zopet normalno. Luknje v parketu ipd…
Absolutno poslikati stanovanje in napisati primopredajni zapisnik o stanju stanovanja, pa seveda varščina (recimo 100 000 sit), ki ostane lastniku, če je stanovanje poškodovano (kar je sicer ob večji škodi premalo). Dogovor o plačilu tekočih stroškov, kaj v primeru neplačila, dogovor o vstopu lastnika v stanovanje – vse to je že na obrazcu.
Jaz bi stanovanje pred oddajo mogoče ravno zaradi tega zavarovala pri kaki zavarovalnici.

Živjo,

kakor so napisala že predhodnice, se pogodbo kupi na DZS. Dobro je, da napišeš nanjo prav vse, česar ne dovoliš; npr. obvezni copati, prepoved kajenja, obiski ne smejo prespat razen z dovoljenjem…Obvezno fotografiraj stanovanje in slike priloži zraven. Varščina je že skoraj samo po sebi umevna.
Ne pozabi napisati odpovednega roka in razlogo za prekinitev najemne pogodbe. Po mojih izkušnjah se najbolj obnese par.

Srečno.

Sej vem, da je malo OFF TOPIC, ampak tisti, ki oddajate stanovanje, dajte mi povejte v čem je fora “obiski ne smejo prespati razen z dovoljenjem”???? Halo? Pa sej vam nekdo plačuje najemnino za stanovanje, zakaj bi vam moral razlagati takšne osebne stvari kot so obiski??

Meni je tudi mimo. Saj plačujejo za celo stanovanje, ne pa po osebi?!

Bolno. Od takega stanodajalca sploh ne vzamem stanovanja v najem.

Drage moje, odajamo že dolga leta in imamo slabe izkušnje, samo to.
Vaša stvar, če ne bi hotele stanovanja pod takimi pogoji in moja pravica, da jih postavim take kot so.

Problematični so obiski, ki ne prespijo samo 1x, temveč ostanejo dalj časa. Pri nas v bloku je to kar moteče. Prijavljeni so npr.4 študentje, konstantno pa jih tam prebiva 6. In seveda ti niso prijavljeni upravniku. Tako vodo, in še nekatere druge stroške pa se plačuje na osebo. Torej ostali stanovalci bloka plačujemo za njih. Poleg tega nastane problem s parkiranjem. Parkira se vsepovsod. Sploh študentje pustijo avto nekje ob strani in ga ne premaknejo do petka, ko se spet odpravijo domov. Pri tem jih ne zanima to, da smetarji ne morejo pobrati smeti. Niti to, da je potrebno pozimi morda prijeti za lopar in odmetati sneg.

Pa še bi se našlo…

kako pa ta pogoj “vzdržujete”? Mislim, kako veste, da se najemniki tega držijo?

Stroški pa se dostikrat plačujejo po osebi.

V pogodbi se določi za koliko oseb se oddaja stanovanje. Če bi mi sedaj lastnica rekla, da moj fant ne sme čez vikend prespati pri meni , bi jo samo debelo pogledala. Je pa res, da nismo več študentke. V tem primeru ima pravico v pogodbi določiti, da se stroški ne bodo plačevali za toliko oseb kot jih je, ampak za eno, dve več. Čeprav meni je bilo v študentskih časih že to malo mimo, da smo plačevale realno oseb, a domov sva hodili pa ob sredah ali četrtkih. Takrat pa ni šlo nobenemu nič na živce, da jim midve dejansko polno ceno plačava za polovico dni v tednu.
Na živce mi gre tudi, da se v bloku deli na tiste, ki so lastniki in najemnike. In najemnik naj bi imel v primerjavi z lastniki stanovanj/sosedi manj pravic. Zakaj le? Lastniku plačuje najemnino in kot tak je polnopraven oz. enakovreden z drugimi sosedi. Kar pomeni, da najemnik je izgrednež, če ob 9 zvečer da prati cunje, ko pa lastnik ob 6 zvečer do konca nabija čefursko musko je pa vse ok, ker je on lastnik … taka dvojna morala ni poštena.
Kar se pa tiče postavljanja pogojev lastnikov … včasih ste res že malo pretirani: v 2 sobi bi nabasali od 4 do 5 oseb. Seveda pohištvo bo “tisto originalno” od babice, sej je še dobro za oddajanje, čeprav sami se niti taknili ne bi, kaj šele spali gor.
Seveda najemnina bo visoka, pač tržna, normalna. za 2SS tam okoli 100 tisoč. Saj če jih je noter 5 ljudi lahko pokrijejo. Ampak to je že luksuz: jim je treba zabičati, da se po stanovanju hodi v copatak, da se 1x tedensko odnašajo smeti, ne smejo obiskov, bognedaj skaditi kak čik ali v 30 let starem hladilniku najdet pivo.
Pregled stanovanja od lastnika 1x tedensko je mus.

Malo pretiravate, vi, ki ste tako biči … niso vsi ljudje slabi, sploh ne študentje, če jim pa začnete srati s takimi, potem ste si sami krivi, da vam delajo štalo. Pomislite malo na to, kaj daste ljudem za denar ki ga pričakujete! In samo zato, ker imate stanovanje v Ljubljani, niste bog i batina!

Pri nas temelji izključno na zaupanju; v stanovanje, ki ga oddajamo nikoli ne pridemo nenapovedano.
Seveda, kadar pa so (bili) problemi, je poklicala upraviteljica. Problemi pa so bili – kot rečeno, zaradi prevelika pretoka ljudi skozi stanovanje, ki je bilo namenjano le za 2 osebi. Vendar, naj poudarim še tole – študentje so definitivno najboljši podnajemniki, kar smo jih imeli. Če odnos temelji na zaupanju, potem ni nobenega problema. Če nekdo začne zaupanje izkoriščati, potem pa tako seveda ne gre.
Pa še to; nismo vsi, ki oddajamo stanovanje oderuhi; naše stanovanje je enoinposobno, 10′ od centra (Vič), oprema nova iz Ikee, stanarina za dve osebi pa znaša 70 000.

LP

Nisem rekla, da ste vsi, ampak v 10 letih najemanja stanovanj v Ljubljani, sem se včasih res vprašala, če za 100.000 najemnine mogoče pričakujem preveč: podstrešno stanovanje, ladijski pod z 2cm špranjami, ki se ga niti spucat več ne da, v kuhinji kiperbuš na drva!!! (kje nej jst sred lj drva najdem da si skuham južno????, kopalnica taka, da nisi mogel pokonci stati, zraven tuša kalorifer – če te slučajn zazebe, te zram še malo strese. Njihovo stanovanje pa tako, da dol padeš … včasih res ne razumem, da je škoda dati 15k sit za posteljo, ki jo boš nekomu oddal za spanje, ampak vlečejo v stanovanja neka prašna napol razpadene kavče, da ti kr ubrne, k ga vidiš.
Saj sem našla potem vedno tisti pravi zadetek, ko rečeš to je to … ni ti pa jasno, kako so nekateri lahko pogoltni.

Se pa strinjam … zaupanje je tisto … zaupanje za osnovne življenjske stvari. me ne moti, če moram lastnici vsak mesec do 10. nakazati najemnino … tako je zmenjeno. še manj me moti, da ji pošljem potrdila o plačanih računih po faksu. Ji verjamem, da je to delikatna zadeva, in če imamo mi namen plačevati, mi ni problem to dokazati. In je zaupanje … in nihče ne mori 3x na dan po telefonu in nihče ne preverja koliko obiskov smo imeli čez mesec. Hudiča, saj imam pravico, saj stanovanje je “moje”!

In še tole me zanima … vsi tisti, ki živite v bloku in imate pripombe čez število oseb, ki živijo v stanovanju oz. obiski. Večina sostanovalcev ima jajca se pritožiti lastniku stanovanja, da njihov najemnik je imel pa ta teden že 7 ljudi na obisku. Se kdaj usajate nad obiski tudi pri lastnikih, ki dejansko ćivijo v tem stanovanju? Delate probleme tudi ko pridejo čez poletje k vam na počitnice 3 vnuki? Prijavite večjo porabo vode?

Jaz pa oddam dve čisto novi(2006) garsonjeri v Ljubljani,ki sta oddaljeni do centra mesta 2 km oziroma 20 min hoje. Poleg je tudi avobusna potaja in vsa infrastruktura od pošte, banke trgovine.Hiša ima dvigalo in parkirišča Sta nadstandardno opremljeni. Kuhinja ima poleg hladilnika tudi pomiv. stroj, steklokeramično ploščo, veliko kuhinjske opreme (beri krožnike, sklede, kozarci….),tudi leseni deli kuhinje so moderni kombinacije bukve in vanilije.Poleg naštetega je opremljena tudi kopalnica, jedilnica ter predsoba z veliko garderobno omaro.
V neposredni bližini je tudi Golovec in je tudi pogled nanj.
Zainteresirani pišite na mail [email protected], cena je 90.000/mesec

POpravljam mail [email protected] in se opravičujem

preden se takole razburjaš, preglej zakonodajo.

Tam ti lepo piše, da ima lastnik pravico vstopa v stanovanje do 2x na leto, ne pa kar tako. Če zahteva več, mu pomoliš pod nos zakonodajo.
94 člen Stanovanjskega zakona:
– dopustiti vstop lastniku oziroma njegovemu pooblaščencu v stanovanje za preveritev pravilne uporabe stanovanja, vendar največ dvakrat letno;

Ne vem, do deli v bloku na tiste, ki smejo prati po 9 uri in podobne neumnosti in na tiste, ki ne.
Uporaba stanovanje ni različna glede na to, kdo je v njem lastnik /
najemnik.
24 člen Stanovanjskega zakona:
(3) Najemnik ima glede rabe posameznega dela in skupnih delov enake pravice in dolžnosti kot etažni lastnik.

Zakaj so najemnine velike – zato ker so stanovanja DRAGA. Ne dobiš ga kar tako v 5 letih, pa če še tako zaslužiš.
Brezvezno je pri oddaji celega stanovanja omejevati obiske.

V glavnem preberi cel zakon.Uporabno branje.

Moje izkušnje.

Pred leti je bil v stanovanju par študentov. Prvo leto smo se malo lovili, sem ju morala preverjati, če v redu plačujeta račune in nekajkrat poterjati, da sta plačala najemnino v roku. Drugo leto ni bilo težav. Dogovorili smo se za tretje leto, nato pa mi je 5 dni pred pričetkom tretjega leta to je 25 semptembra fant jokal po telefonu, da je punca dobil za pol leta izobraževanje v Nemčjii (študirala je jezike) in da lepo prosi, če bi mu lahko zmanjšala najemnino, ker sam ne more plačevati cele najemnine in stroškov in bi rad obdržal stanovanje, ker bo punca prišla nazaj. Zaradi dobrih izkušenj iz preteklih let sem se strinjala z predlogom, zmanjšala najemnino za 1/4 in smo podpisali pogodbo še za eno leto.
Do februarja je plačeval v redu, nato pa so se pričele težave. Sem ga klicala in poterjala za najemnino, ki jo je plačal. Nasledni mesec iste težave. Sem postala malo previdna in sem poklicala še na dobavitelje (elektro, upravnik, …) Povsod je bil dolg. Sem ga poterjala, da je plačal račune, Trajalo je do maja, da je prišel na tekoče, najemnino je nakazoval redno. Konec julija sem spet preverjala plačila pri dobaviteljih. Šok, dolžen je bil od meseca maja naprej. Prve dneve avgusta sem ga dobila na stanovanju in sem se osebno z njim dogovorila, da bo plačal račune, jamral je, da ga je punca zapustila in je zato spomladi zabluzil. Ko sem se oglasila na stanovanju je bila pri njem neka punca, ki mu je ravnokar kuhala kosilo… Na prvi pogled je izgledalo, da že nekaj časa stanuje v stanovanju.
Konec avgusta sem ponovno preverjala stanje pri dobavitelju, nekaj je bilo plačanega, Pri nekaterih je bilo ravno pred vložitvijo tožbe. Ponovno sem klicala v stanovanje, pa ga nisem dobila. Številka mobilnega telefona je bila mrtva. Končno sem začetek septembra dobila v stanovanju punco, ki mi je povedala, da je odšel v Litvo in mi dala telefonsko številko njegove mame.
Zaradi grožnje z tožbo sem sama plačala dolg za elektriko v višini 55000 SIT. Končno so ostale zapadle račune do dobaviteljev poravnali njegovi starši in mi plačali 46000 za elektroko, ki sem jo sama plačala. To, da so v stanovanju ostale njegove stvari raje ne govorim. Še novembra sem prosila njegove starše naj jih pridejo iskat.

Lani novi najemnici. Preko poznanstev. Na začetku kot prvič nekaj težav nato do aprila mir. Aprila plačano samo polovico najemnine. Klicala na mobilne telefone, oba mrtva. Po prvem maju dobil končno eno od deklet na telefon v stanovanju, ki je rekla, da najbrž druga ni plačala. Sem jo prosila, če je opomni. Po dveh tednih denarja še vedno ni bilo. Preverila dobavitelje, plačila dokaj redna, z nekaj dni do dva tedna zamude. Potem spet pot pod noge in v stanovanje preverjat stanje. Spet šok. Ena je zanosila, se doma skregala in se preselila k fantu ter zamenjala faks. Starši so še nekaj časa plačevali, potem pa jim je prekipelo in so prenehali. Druga je bila v stanovanju sama že 2 meseca pa se nikomur ni zdelo vredno, da bi povedal. Po njihovem mnenju pač nehaš plačevati najemnino in je najemna pogodba prekinjena. Končno sem dobila novi naslov tiste, ki ni plačevala, da sva se dogovorili za pisno prekinitev najemne pogodbe, ker potrebujem zaradi davka. Z drugim dekletom sva se dogovorili, da ostane v stanovanju, v celoti plačuje račune in meni plačuje samo 1/2 na začetku dogovorjene najemnine. Nimam srca, da bi jo vrgla iz stanovanja na koncu študijskega leta samo zato, ker jo je cimra za…

Zaradi razmer v družini vem da moram stanovanje oddajati. Mož je nezaposlen že 1 leto.Službe za njegov probil ne dobi. Imava 2 najstninci. Starejša bo čez tri leta končala sredno šolo in bo šla v Ljubljano na fakulteto. Ker bo potrebovala stanovanje za čas študija ga ne mislim sedaj prodati. Da bi pa kontrolirala najemnike vsak dan pa ne pride v poštev, da bi delala 40kilometrov samo zato, da kontroliram.

Aja, oddajamo pa garsonjero, popolnoma prenovljeno pred 5 leti z po meri narejeno opremo, talnim ogrevanje …. za 42000 SIT na Viču.

Tajč, pa še vedno oddajate garsonjero? So možni ogledi?

Draga moja, najemnica sem že štiri leta. Sedaj sem drugje, ker lastniki prodajajo stanovanje pa so se skoraj zjokali, ko sem odšla. Jaz definitivno ne bi vzela stanovanja po takimi pogoji. Moraš pa sama malce ocenit, komu ga oddaš. Verjetno gledaš samo na to, da stanovanje ni prazno in ga oddaš prvemu, ki ti ponudi denar.

Mi smo bili v stolpnici, 13 nadstropij po 7 stanovanj, vse skupaj je bilo uradno prijavljeno v vseh stanovanjih 181 oseb… Mi smo bili sicer v najemu, prijavljeni vsi trije. V veliki meri so goljufali tisti, ki so bili v svojih stanovanjih… Ne me spraševati kako, ampak upravnik je norel, mogel ni nič. In ja, temu primerno smo tisti, kjer smo bili vsi prijavljeni plačevali več… Ni pa to samo težava najemnikov…

----------------------------------------------------------------------------------------------- Naučil sem se, da nihče ni popoln dokler se ne zaljubiš vanj. (Andy Rooney) ------------------------------------------------------- Slovenec ti odpusti vse, samo uspeha ne! :)

g. najemodajalka Izkušnje… kako ti sploh lahko pade na pamet, da boš nekomu, ki ti plačuje toliko denarja za ušivih par kvadrat prepovedovala obiske, kajenje in ukazovala, da mora NOSIT COPATE???? pa a si ti normalna….al si preglupa da bi razumela zakon, ki pravi, da ko človek nekaj najame, je to v tistem času, dokler plačuje najemnino NJEGOVO in lahko počne notri kar se mu zljubi, sam vrniti mora v istem stanju kot je bilo!

to ti je isto kot če bi šla ti vzet avto na rent-a-car in bi ti izposojevalnica prepovedala, da imaš v avtu sopotnika, da se vozisš po tej in tej cesti, da se ustaviš na tej in tej pumpi….a štekaš

mislim, kaj si dovolite najemodajalci v sloveniji, vsakemu od vas bi privoščila biti najemnik samo en mesec, pa bi videli, s kakšnimi psihopati in pohlepneži bi imeli opravka

Niso vsi najemodajalci oderuhi in niso vsi najemniki neznosni.
S fantom sva bila v času študija 5 let najemnika v garsonjeri v Ljubljani. Nikoli nisva imela težav z najemodajalcem, pa tudi on z nama ne. Račune sva plačevala redno in odrezke hranila kot dokazila za najemodajalca in za naju. Pogodbo smo imeli sicer napisano, vendar sva živela tam na črno.
Verjamem pa, da je težko dobiti tako uredu najemodajalce kot uredu najemnike. Sedaj je v tej situaciji moj brat, ki s punco išče stanovanje v Lj.
Zato ob tej priliki sprašujem, če kdo oddaja ali pozna koga ki oddaja stanovanje v okolici visoke zdravstvene šole oz. vsaj z avtobusno povezavo do tja.
LP!

Seveda niso vsi oderuhi, ampak večina pa je!

New Report

Close