Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zasavjr – mejne vrednosti so2 so dnevno prekoračene – !!!

Zasavjr – mejne vrednosti so2 so dnevno prekoračene – !!!

Torej Zasavci, se mislimo kaj zbudit??? Ali bomo pustili, da nas totalno zastrupijo z izpusti iz Cementarne??? Danes je zopet hudo prekoračena mejna vrednost, pa noben niti vrtcev in šol ne obvesti, da bi otroke zadržali notri (ki so že tako bogi ob tej vročini, pa jim je še jutranja svežina odvzeta).

Dajte se malo zbuditi no, mislim HALO! Za naše zdravje gre.

Dajmo neki narest.

Prvič slišim za tole. Od kdaj pa že to traja, jaz se pa z mojo 10-mesečnico vsako jutro po dve uri sprehajam zunaj.

Sem vohala navsezgodaj zjutraj že ja, žal je pr nas tako … domačini vemo, da praktično ni pomoči.

Lep dan.

Še_ena_zasavka,

A vonjaš pa nič? Meni je pa tisti vonj po žveplu tako ogaben, da ga imam takoj v nosu. Danes sva bila z malim ob 8h na tržnici in sva se nahitro pobrala domov in medtem je bilo po radiu Kum obvestilo o preseženih vrednostih.

Koliko časa že to traja – hmm……, ene par let že, prekotačitve so več ali manj ves čas!

Trbovka,

VSI imamo PRAVICO do čistega zraka in do tega, da nas ne zastrupljajo. Žal mi je, da razmišljaš tako, da se je treba z vsem sprijaznit. Upam, da se bo miselnost v Zasavju spremenila in da bo čimanj tako razmišljajočih kot si ti, da se bomo končno enkrat postavili zase in nekaj naredili.

jaz v zagorju nisem nič vohala, pa tudi na zgornjem linku ne vidim, da bi bile presežene vrednosti

No, uradno obvestilo na radiu Kum je bilo, da so vrednosti presežene. Kdo izvaja meritve za radio Kum nevem, oz. od kje dobivajo podatke, vem pa da so informacije o vrednostih na zgornjem linku netočne . Očitno.

Iz zgornjega linka je razvidno, da je bilo danes med 8:00 in 9:00 v Trbovljah 38 mikrogramov/m3 žveplovega dioksida.

Mislim, da so podatki Agencije RS za okolje in prostor kar pravi oz. vsaj okvirni.
Napovedovalci radia Kum iščejo podatke na internetnih straneh, ali pa morda sami izvajajo meritve :)))))))
Prepričani bodite, da ne plačujejo nikogar, ki bi delal meritve za njih!

In kaj je narobe, če sami izvajajo meritve? Po moje so te meritve bolj točne, kot tiste ‘uradne’.

Zjutraj je bilo po radio rečeno, da je presežena koncentracija na področju Zelene trave, da pa do drugje normalne mejne vrednosti.

Po tej razpredelnici bi se pa lahko vprašali kje je slabši zrav – Ljubljana primer in O3 plinov v ozračju precej več kot Trbovlje.

Obveščajo pa vsak dan po radio – poslušat je treba. Pa obveščajo tud kako je ozon na visokem nivou pa se folk še vedno pajsa cele dneve na bazenu. Vse je relativno. Je pa dobro, da smo si Zasavčani izboril obveščanje, ker drugje ga tako nimajo. A ste že slišali, da bi na kakšnem lokalnem Ljubljanskem radiu bil kdaj kakšen obvestil – mejne vbrednosti O3 so prekoračene, manj uporabljajte avtomobile:):)

Aja, pa če bi rade kaj več naredile – priklučte se kakšni politični skupini in pripravte skupaj kakšen shod al pa kaj podobnega. Jaz sem takoj Za, sam povejte katera je pripravljena kaj mignit. Ko smo zbiral denar za nov let za socialno ogrožene otroke je bil odziv katastrofalno slab, tud na humanitarni koncert Orlekov je prišlo malo ljudi. Tako, da sam upiti na forumu ne bo pomagal. Organizirajte kaj konkretnega, men že popušča volja, ker sem že veliko sobot prestala na tržnici v Trbovljah in pozivala ljudi k solidarnosti, organozirali smo marsikaj pa je bil odziv slab. Zdej sem si pa rekla, ko bo kdo drug kej organiziral sem takoj zraven.

LP

Urška

jaz delam na radiu Kum in lahko vam iz prve roke povem, da ne izvajamo nikakršnih meritev . Dobimo jih iz iste agencije, kot je bil zgoraj dodan link. So pa malo bolj podrobni, in mejne vrednosti so bile danes presežene le na Dobovcu in v Ravenski vasi. Zasavka ne posplošuj prosim.

Mejne vrdnosti na Dobovcu in v Ravenski vasi so bili presežene, ker se tam izvajajo meritve.

Če te vonj žvepla duši v grlu, pa že ni nekaj vredu. To je moje mnenje.

pojdi enkrat v Krško, kjer dan za dnem vohajo zadušljiv vonj celuloze, ali pa v Ljubljano blizu pivovarne, ko ti gre kar na bruhanje od tistega postanega hmelja….

Kak vonj žvepla, a si bla ti na tržnici al si bla an železniški postaji. Sem zdej govorila z mami, je bla tud na tržnici in je rekla, da razen vročine da je drugač videt Ok.

In kaj na področju organizacije – Zasavka – sprav skupi folk in gremo.

Urška

Se mi zdi, da tule gor populacija ni ravno dovzetna za take teme, pa učinka tudi ne bo pravega. Stranke si prizadevajo za marsikaj, vendar menim, da se zaradi osebnih opredelitev marsikdo ne aktivira, kot bi se sicer, če ga ne bi organizirala stranka, s katero ne simpatizira, zato bi bilo po mojem mnenju bolje poiskati druge načine. Pojdi na eno bolj resno institucijo po kak nasvet, napoteke za morebitno ukrepanje. Umerjevalni laboratorij Agencije RS za okolje mogoče, se ukvarjajo tudi s parametri kakovosti zraka. Nisem še slišala za Zelene v Zasavju, če jih imate, se lahko aktivno povežeš z njimi. Jerman je tudi zelo dovzeten za ljudsko problematiko. Trojka lahko svetuje, kdo lahko predstavi na radiu Trbovlje problematiko okolja ter jim redno streže s podatki, ne samo s preseženimi koncentracijami zraka, tudi o konkretnih podatkih o onesnaževalcih ipd. Če bi bila to redna oddaja na radiju in lokalni TV, bi se mogoče končno dotaknilo širšega kroga ljudi. Ker kot bivša Zasavka vem, da zdravje večini prebivalstva tam ni njihova prioriteta.

Ej Zasavka, ne mislit, da mi je kul dihat ta smrad. Sam, če si iz Trbovlje veš kako je s to stvarjo in, da se ne da NIČ narest. Ker to se vleče že letaaaaaaaaaaaaaaaaa … pa še se boooooooooooo dokler bodo v ozadju mastni denarci, od katerih konfortno živi kar nekaj zasavčanov :))))))
Če si z našega konca veš, da vsake tolk časa izbruhne ta problematika, pol je ene 14 dni urnebes in pol vse potihne … in to ne zaradi mene in meni enako mislečih, pač pa zaradi tistih, ki krojijo usodo Trbovelj in Zasavja, tistih, ki imajo vse niti v rokah in tistih, katerih moč in volja je močnejša od volje nas prebivalcev.

Lep dan še naprej. Sej zdej ne smrdi več, bo jutri zjutraj spet :)))

Pričakovan odgovor čveke na tem forumu. Občinski praznik praznujete zakaj že? Včasih so imeli prebivalci vašega mesta več volje in moči kot danes, to drži kot pribito

Gre za to, da so se tamladi večinoma izselili – delajo v Ljubljani in jih boli k kaj je v Trbovljah. Tisti ki smo mal bolj aktivni pa ne moremo velik naredit, ker nas je peščica. Tastari so pa tako za cajtom, da je tud grozota in verjamejo vsaki španski nadalejvanki ali drugače povedano, ko smo zbirali denar za otroke za dedka mraza sem poslušala naslednje:

“Nič vam ne dam, lopovi”, “Raje se pod avtobus zabrišem kot pa da vam dam dnar, boste spet vse pokradli…” Pa niso popolnoma nič kupovali, za donirani denar (ni bilo določeno koliko, eni so dajali po 10 SIT) so si lahko brezplačno nabrali novoletnih čestitk, darilnih vrečk, keksov itd…

Skratka JA tud men se ne da več, priznam. Pa še vstrajam, pa še grem na tzržnico in ljudem ponujam piškote, za pit in kakšne brošurce – ravno v soboto smo mel spet eno na temo SE ŠE SPOMNITE LETA 1991 ko smo se osamosvojili…. Skratka ljudje so navelilčani in zveličani vsega in sam za svojo rit jih briga.

Še enkrat, če se boste organizirale in pripravile kaj pridem zraven rade volje in pomagam. Sama delam kot lahko – se opravičujemo delamo – ker nas je okrog 8 in se trudimo po najboljših močeh. Stanujemo v Trbovljah in nimamo namena da bi se preselili zato nam ni vseeno kako je in kaj je v Zasavju in Trbovljah. Najbolj mi grejo pa na živce ljudje, ki jamrajo ne naredijo pa NIČ. Ponavadi so najbolj glasni tisti, ki sploh ne živijo več v Trbovljah. Po drugi strani pa naj vam povem, da je Trbovlje EDEB NAJBOLJ ZELENIH MESTO V SLOVENIJI. Pa to ni bla moja ocena ampak strokovnjakov.

Lp

Urška

Trbovka,

Pa kljub temu ni prav, da se vdamo v usodo. Če imaš konkretne podatke, kdo konfortno živi na račun Lafarge-a, mi jih prosim postrezi? Kje je tista kuhinja? Lahko tudi privat, pa mislim, da ni potrebe.

Valerjia,

Hvala za dobre napotke in spodbudo.
Obrnila sem se že na občino, oddelke za okolje in prostor, Agencijo RS za okolje, pa na ministrstvo za okolje in prostor in njihov inšpektorat, o tem, da na 112 kvasijo vedno ene in iste neumnosti, pa raje nebi. Kakorkoli, odgovor agencije in ministrstva je, da ima Lafarge zakonsko določen rok, do katerega mora namestiti ustrezne čistilne napreve in ta rok je do leta 2008, do takrat, pa je edina sankicija ob prekoračitvi opozorilo s strani odgovorne inšpektorice.

Edino zelene v Zasavju bi bilo potrebno še malo spodbuditi in se informirati, kakšne ukrepe oni izvajajo in kako pri tej problematiki lahko pomagamo zaskrbljeni občani – super ideja.

Če bo »Zeleni« posredoval statistiko onesnaženosti in podobne konkretne podatke, bodo med ljudmi tudi bolj kompetentno sprejeti, kot pa od kake stranke, ki se sicer v resnici nesebično trudi, ampak je med ljudmi splošno mnenje, da si samo nabirajo predvolilne točke.
Da so izseljenici najbolj glasni je pa svojevrsten paradoks, saj bi morali biti tisti ki ostanejo glasnejši! Sicer pa, kaj je pa v tem tako slabega? Jaz sem konkretno izseljenka in srčno upam, da vam s tem pisanjem nisem nič škodila!

Valerija a ti to meni “pričakovan odgovor čveke na forumu”. Naj povem, da na forumu zelo zelo redko sodelujem, ga berem, to je res, spustila se pa v debato že dolgo nisem, in se spet dolgo ne bom :))) Ne misli, da lahko rešiš svet, pa, če se še tako zelo trudiš … En čas ti bodo ploskali, potem pa se bodo posmehovali in, ko ti bo hudo ne bo nikogar, ki bi se spomnil kaj si naredila za boljši zrak v Zasavju. Govorim iz izkušenj, da te ljudje pozabijo še predno te dodobra spoznajo, sicer ne iz področja boljšega zraka v Zasavju, pač pa iz drugih voda. Tudi meni, kot rojeni trbovljčanki in še vedno prebivalki Trbovlej je žal, da je tako, ker tudi moji otroci dihajo ta zrak, samo kot pravi Ursska, premalo nas je, ki želimo drugače in nismo dovolj močni, žal …

Ej, Zasavka pa ne smo zaposlenim v Lafarge-u, tudi drugim na račun Lafarge Cement-a se dobro godi …

Lep dan še naprej.

Zasavka je odprla temo in namesto, da bi držale skupaj, se bodemo, katera bo bolj katero spodnesla.
Tvoj odgovor je bil res v stilu tega foruma. Pa nekateri imajo v sebi dosti energije, znanja in entuziazma in verjamejo, da lahko kaj spremenijo in zaradi njih se dejansko tudi kaj premakne.
Zasavka je konkretno odprla temo. Moč pisane besede je nepopisna. Konkretno je poklicala, dobila podatke, še bo vrtala naprej. Tako pravi. Do kam bo prišla? Že zdaj ta trenutek je naredila več kot ti. Se pa popolnoma strinjam s tabo, da jo čaka težka bitka, ker v tem mestu težko sprejmejo drugačnost, ambicioznost, kakršnokoli dejavnost. Že to me bega, da so po besedah forumke, ki je na dobrodelni akciji delila kekse in novoletne čestitke, bila deležna psovk??
Pa zelo si skrivnostna. Na čigav račun Lafarge Cement-a se še dobro godi?

Oprosti Valerija, če dajem vtis, da mi je ravno za nas trboveljčane. Samo odkar pomnim je problem onesnaženosti prisoten in do sedaj se je malo oziroma se ni nič premaknilo. In kaj drugega lahko, kot obupaš? Res je Valerija, v Trbovljah žal premalo cenijo ljudi, ki so bili ali so pripravljeni kaj narediti za dobrobit mesta in ljudi, ki živimo tukaj. Jaz vsekakor podpiram Zasavko in njej enako misleče, samo bojim se, da bo vložila preveliko truda, potem pa bo, kot že mnogo “Zasavcev” pred njo, močno razočarana. Poznam eno osebo, ki ima enake izkušnje kot Ursska, celo nosi enako ime, mogoče pa je to tista Urša, ki jo poznam :))) in res na teh stojnicah na tržnici kasira kvečjemu posmehljivost namesto podpore :(((

Še komentar na zadnji stavek … Mislim, da na račun “dejavnosti” cementarne v Trbovljah kakšen tolar v žep primakne tudi kdo izmed vplivnih mož v Zasavju … recimo kakšen župan?

Lep dan Valerija in ostale Zasavke …

p.s. Kje pa zdej živiš Valerija, če ni skrivnost? A si rojena trboveljčanka?

New Report

Close