Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek otrok bi vse postrelil

otrok bi vse postrelil

Naš 4-letnik ima zadnje čase čudne ideje. Ko se razjezi reče, da bo vse postrelil ali pa koga vrgel med krokodili in ga bodo pojedli. Ob teh njegovih izjavah, da bo vse postelil me kar stese. Otok hodi v vrtec, doma nimamo nobene igrače, ki bila orožje, nobene pištole, nobenega tanka ali kaj podobnega. Res me skrbi.

Hja………še marsikatero “čudno” bo prinesel iz vrtca……..

Ja, na žalost so otroci zelo dovzetni – tudi za stvari, ki si jih starši ne želimo. naš 4-letnik je zadnjič prvič izustil tako kletvico, da sem se samo sesedla. In to je povedal čisto mirno … Prvič sem ignorirala, ko pa jo je rekel drugič, sva se pogovorila – če bo še kdaj rekel besedo na p.. m… ali f… tisti dan ne bo risanke niti pravljice za lahko noč. Enkrat se je potem to uresničilo, od takrat pa ne preklinja več. Včasih sicer reče: “veš, mami, v vrtcu pa Luka reče eno zelo grdo besedo na p.” Ampak sem je ne izusti. Mogoče se komu to zdi pretiravanje, ampak meni se 4-letnik absolutno zdi premajhen za take besede.

Je pa tudi naš izredno “jezne” narave in se včasih ne zna kontrolirat – zato me taka izjava, kot jo je rekel vaš, ne preseneča tako zelo. Naš je tudi enkrat v navalu jeze rekel, da me bo po trebuhu udaril (sem visoko noseča) – takrat ga je odpeljal mož in imel z njim dooooolg pogovor :-)))

Lp, J.

nova
Uredništvo priporoča

Mislim, da kaj drugega ne bo pomagalo kot pogovori. Prinesel bo pa še marsikaj domov. S pogovorom se lahko veliko doseže. Poskusi mu razložiti zakaj to ni prav in ga poskusi vprašati zakaj bi to naredil in kaj misli s tem.

…. otrok hodi v vrtec…. to pove vse.

pri nas je podobno: namišljeno streljanje, pretepanje, zapiranje v kletke… pa kletvice in podobno. upam, da mine. skušamo ignorirati in se ne preveč sekirati.

Metka marjetka ne me zastopit napačno a vseeno mislim, da pogovor mora biti, da otrok ve kaj dela narobe. Poznam primer, ko so ravno tako otroka ignorirali, češ saj ga bo minilo in kaj je bil rezultat? Po ulici je otroke preganjal s pravim nožem in to pri rosnih 5 letih.
To ne pomeni, da so vsi enaki ampak samo povem en primer.

Tudi naš nosi take. Pa mu nikoli ne dovolim. Ignoriranje? Bognedaj. Ima strogo prepoved tako govoriti, sicer sledi kazen.

Kaj pa TV????????????????????

Po mojem da če otrok raste gor v kolikor toliko normalnih razmerah, potem itak ve, da so to neke neuresničljive grožnje, pač dobi na ta način malo moči, za katero se mu zdi, da jo tisti trenutek potrebuje. Ve, da dlje od tu ne gre, ker mu moralne norme in logika, ki jih je tačas že osvojil, tako narekujejo.
Moj je tudi star 4 leta, ima včasih podobne izpade (ki pa so bolj zaigrani kot resnični), doma imamo “orožarno”, pa je čisto v redu, dojemljiv, empatičen fantek. Tako da jaz mislim, da je to pač faza, ki je za fantke zelo značilna in seveda mine.

Ne samo TV, vrtec, tudi od doma, z ulice, iz trgovine od povsod otrok pobira vse te zadeve.Amoak še vedno mislim, da se mora otroku razložiti kaj je prav in kaj ne.

Boljše, da je sedaj v tej fazi in da to gre mimo. Da ne bo pri 12ih se streljal po ulici s tamalimi (kot se je zgodilo z mojim nečakom, ker ga je mama izolirala od zunanjih vplivov kolikor se je dalo). seveda pa kakšno opozorilo, da se ne strelja ljudi nič ne škodi. Poznamo tarče, itd.

Mi smo šli enkrat na sprehod mimo gozda, ko se zaslišijo streli lovcev. Mali je seveda zlezel vase. Kaj je pa to? Ja, to so pa puške. Tako se sliši streljanje. To, kar počneš ti s svojim prstom. Ja, mami, ampak jaz se samo hecam. Saj ne streljam zares. So pa v teh letih vsi obsedeni s puškami. Konec koncev smo bili mi tudi. Ampak vseeno ne dovolim, da mi reče, da me bo ustrelil ali pa da mi bo odsekal glavo.

Mislim, da je potrebno otroku lepo razložiti kako pa kaj. Tudi v skupini naše starejše hčerke sta dva mulca, ki kar naprej govorita, da bosta vse postrelila in ubila, starši ne reagirajo kaj dosti, le vzgojiteljice se trudijo z njima.
Zadnjič je en od teh mulcev na igrišču pred mano im njegovo mamo rekel, da bo vse postrelil. Jaz v šok, njegova mama pa se je le butasto režala.
Naša punca ne govori takih stvari, čeprav jih tudi ona sliši.

Mislim, da tukaj ne gre za povezavo med željo po igri s streljanjem, ki jo imajo (skoraj) vsi fantje v nekem obdobju, in med tem, da fantek izraža željo, da bo vse pobil, postrelil, vrgel krokodilom… Eno je želja po igri, kjer se strelja (vendar se ne razmišlja o tem, da bo kdo umrl), drugo pa je želja po tem, da bi drugi umrli (ne glede na to, ali s strelnim orožjem ali kako drugače). Tudi jaz bi se z otrokom resno pogovorila in poskušala ugotoviti od kod in zakaj ima take ideje. Čisto možno je, da kar ponavlja, kar je nekje slišal in se mu zdi fajn, ker s tem privleče pozornost (tako kot če bi preklinjal). V tem primeru mu je treba povedati, da takih stvari ne govorimo pri nas doma in jih tudi ne mislimo poslušati, ker …..Če jih še kar ponavlja, mu mirno, toda z vso resnostjo pač določene ugodnosti prepovejte – vendar poudarjam, brez jeze in tako, da bo otrok videl, kako vas to njegovo govorjenje vrže iz tira. Nekdo je zgoraj napisal, da je štirileten otrok še premajhen, da bi se mu dopustilo govoriti grde bedede (na p., f….). Menim, da nobenega otroka ne bi smeli pustiti tako govoriti, pa če je star 18, 9 ali 4 leta. Konec koncev tako ne govorimo niti starši.

Če pa so stvari globlje in otrok govori te stvari iz jeze in v tistem trenutku resnično želi, “da bi nekdo umrl”, se je potrebno tej stvari malo bolj posvetiti. Vendar mislim, da pri teh letih še ne gre za to. Otrok bi namreč tudi drugače izstopal, mogoče bi postal bolj samotarski, slabe volje…

Glede igric s pištolami je bilo pa nekoč dokazano, da so fantje, ki so lahko izživeli svoje želje po takih igrah, bili v realnem življenju celo manj agresivni kot tisti, ki se teh iger niso smeli igrati. So razlike med deklicami in dečki v tem zgodnjem obdobju in dečki imajo veliko večjo potrebo po igrah, kjer je v ospredju gibanje, fizična akcija, tek…., medtem ko se deklice raje zadržujejo v manjših skupinicah in se igrajo bolj socialnih iger.

Tudi jaz ne vem zakaj to tako pride.Pri svojem delu opažam,da tudi otroci okrog 4.,5.leta obožujejo igre v katerih se kar na lahko umira.Ko jih po ovinkih vprašam,če je to tako lahko,če se lahko kar tako umre,pa ugotovim,da ob igri še v tistem trenutku vsi oživijo.Tako lepo se igrajo z duplo figurami,pa sestavljajo,verjemite mi , da ne delajo in nimajo orožja,saj smo se s starejšimi pogovorili že v začetku leta kako je hudo tid+stim,ki koga izgubijo in kako lepše je življenje,če se razumemo,čeprav smo kdaj jezni na druge in mislimo,da nismo prijatelji z njimi,je bolje da se pogovorimo.Iz pogovora pa pogosto zasledim,da so otroci velikokrat pod vtisom rač. iger,ogledov filmov,pa kaj čemo,tudi risanke-premnoge vsebujejo nasilje.

sonja,

spliš ti je že odgovorila namesto mene!

dodala bom samo še tole: sem ga pogruntala, da bolj mu prepovedujem in branim določeno stvar, bolj z veseljem bo to počel. zato ga nekajkrat opozorim, da se to ne počne, če se ne odzove, ga pustim pri miru. vem, da ima v podzavesti “zasidrano”, da to NI DOBRO in me ni strah, da bi se enkrat razvilo kaj podobnega kot opisuješ ti.

citiram

Hja………še marsikatero “čudno” bo prinesel iz vrtca……..

…. otrok hodi v vrtec…. to pove vse.

Madonca tele vzgojiteljice so pa res za postrelit, da učijo take stvari otroke————o pardon, verjetno ste milslile na otroke, pa ne na vaše, na une ta grde a ne, na tiste, ki so brez staršev in živijo kar v vrtcu in se morajo vaši revčki družiti z njimi

pufff

Mislim, da smo vsi razumeli.

Trinka – ja pa še tako spustijo-a ti kri spustim

to so tipične štorije malih srak okrog petega leta

New Report

Close