Forum.Over.Net

Starševski čvek

Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore! Anonimno in brez registracije. Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo!

začetek zaposlitve poleti- dopust?

Default avatar

žabica*

julija se bom prvič zaposlila. in ker imamo z družino že rezerviran dopust v prvi polovici avgusta, sem zelo v dilemi, kaj narediti. ali naj delodajalcu že zdaj povem za dopust in ČE mi sploh pripada oz. če ga lahko koristim?
sploh ne vem, kaj naj...želim si malo počitnic z možem in hčerko, po drugi strani pa me skrbi, da ne bi bila predrzna pri novem delodajalcu, češ, da že na začetku prosim za dopust.

kako ste ostali naredili v tem primeru? če ste se zaposlili in si kmalu želeli na dopust?

hvala za odgovore.

*~ *~* ~* ~* ~* ~* ~* ~* ~* ~*
'Saj res - mar bomo ves čas brez zabave?'

William Shakespeare

Default avatar

zasanjana

Jaz sicer nisem bila v taki situaciji, moj dragi pa, tako da ti povem njegov primer. Zaposlil se je ravno tako poleti (prva zaposlitev je bila to) in po enem mesecu je šel na dopust, je pa res, da je bil njegov direktor ZELO v reu človek in ni bilo nobenih problemov.
Kako je po zakonu in če ti pripada ali ne ne vem točno, verjetno je veliko odvisno tudi o delodajalca.

SREČNO!
Default avatar

žabica*

zasanjana, hvala. zakon nič posebno ne določa, zato me zanimajo bolj vaše izkušnje. kdaj pa je tvoj zaprosil za dopust? ko je že imel pogodbo ali je že prej povedal?

William Shakespeare

Default avatar

zasanjana

Ne, je že imel pogodbo - za določen čas, bil je na začetku kot pripravnik.
Default avatar

žabica*

super, jaz sem na istem :-) upam, da bo vse ok.

William Shakespeare

Default avatar

Petica

Pri nas v službi smo imeli že 2 takšna primera - vedno smo se zmenili tako, da je prav in sta obe delavki lahko šli na dopust.

Vendar bi ti jaz predlagala, da poveš že prej. Dandanes je tako, da se počitnice rezervirajo tudi več kot pol leta naprej in mislim, da to tudi v tvoji bodoči službi vedo.

Upam, da se bo dobro izteklo.

LP, Petica
Default avatar

abc

žabica, ob prvi zaposlitvi (ali če imaš prekinitev delovnega razmerja) je vse odvisno od delodajalca. če ti bo prišel nasproti, boš lahko šla, če se bo striktno držal zakona pa ne, kajti za vsak mesec dela ti pripada 1/12 dopusta, ki ti ga bodo dodelili. To v večini pomeni nekaj več kot 1 dan na mesec ali v 2 mesecih 3 dni, kar je verjetno premalo za tvoj dopust.

kot rečeno, se pa vse da zmenit, če sta obe strani za to.

upam, da ti uspe, poskusi pa se čimprej zmenit, da boš vedela pri čem si.

lp,

nataša
Default avatar

NINAK

Pri nas niso pustili. Lahko sem koristila sorazmerni del dopusta glede na čas, ki sem ga v službi oddelala. Tko sem dobila po 2 dneva na mesec. Po šestih mesecih pa mi je pripadla pravica do koriščenja več dni dopusta. Zelo je odvisno od šefov, ali ti bodo dovolili dopust, ali ne.
Default avatar

žabica*

hvala za odgovore.
vem, da je odvisno od vodstva...ki je v tej firmi zelo človeško. najbrž bom res kar prej poklicala in najavila dopust. bojim se samo, da me ne bodo vzeli za neresno in me sploh ne zaposlili (!!!???)...ker pogodbe še nimam.
upam na najboljše.

lp

William Shakespeare

Default avatar

sanitarka

Jaz bi se čim prej odkrito pogovorila - povedala bi jim točno to, kar si nam: da si v dilemi, ker si se komaj zaposlila in ne bi rada takoj izsiljevala dopusta, da pa imaš dopust rezerviran v naprej. Če je tapravi šef bo videl, da si odkrita ter da imaš prave prioritete v življenju (služba ti je pomembna, a ne bolj kot družina). Predlagam pa ti, da dopust skrčiš na minimum (kak teden torej, in ne recimo 3).

Pri nas niso pri nikomer komplicirali. Logično je, da bi vsak rad del dopusta izkoristil v sezoni, zakaj bi bili torej novi delavci izjema?
Default avatar

sanitarka

Ne, ne delaj tega, da bi PO TELEFONU najavila dopust. To moraš storiti osebno.
Default avatar

teichi

Koliko dopusta ti pripada,so ti punce ze povedale...o svojem dopustu moras povedati osebno, pa se to ne silit ampak povej kaksna je situacija in ce pac ne bo variante je pac ne bo....sluzbo je presneto tezko dobit, pocitnice imamo pa lahko leto za letom :)
Default avatar

žabica*

punce, točno tako! poklicala ga bom, da se dogovorim za kratek 'razgovor'. potem mu bom povedala. saj je ful prijazen, mlad in razumen. če moji želji ne bo ugodil, pač ne bo. dopust je lahko še kdaj drugič, službe pa ne padajo z neba.

hvala vsem še enkrat.

William Shakespeare

Default avatar

sanitarka

Pametno si se odločila. Upam, da se ti izzide oboje - služba in dopust.

Lp