Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Očetovstvo

Očetovstvo

Sem pravkar rodila prisrčno hčerkico in zdaj ko sem po tednu dni prišla “k sebi”, bom šla na CSD urejat ostale papirje, otroški in starševski dodatek. Za paket in socialno pomoč sem zaprosila že pred rojstvom hčerke. Zdaj pa nastane problem in sicer oče otroka noče podpisati očetovstva. Vem, da je možno da se ga v to prisili, ampak to so menda dolgotrajni postopki, jaz pa moram papirje urediti najkasneje v 30 dneh po porodu!!! In kaj naj zdaj? Je za starševski in otroški dodatek nujen podpis očeta? Itak z otrokom živiva sama pri starših, ki naju maksimalno podpirajo, oče otroka me je zapustil takoj ko je zvedel da sem noseča, tako da tudi videti ne morem več…tudi za tiste par jurjev preživnine se ne mislim dajat gor in dol po sodišču, najbolj bi bila srečna če bi se izbrisal iz najinega življenja. Vem da sem mogoče egoistična do otroka ampak on se mi enostavno ne zdi človek, moja hčer si ne zasluži takega očeta, ki je ni maral že ko je bila samo mala pikica na UZ.

Če oče ne prizna očetovstva, ga pač ne prizna. Lahko ga prisiliš s sodiščem (DNK test). Ampak v tvojem primeru je pomoje še najbolje, če nimaš priznanega očetovstva, saj tako tudi oče ne bo imel nobenih pravic (stikov) do otroka. Starševski in otroški dodatek in vse ostalo (razen seveda preživnine) boš dobila tudi brez njega, celo večjega, ker boš brez preživnine, ki se šteje v dohodek. Povej na CSD, da oče ne prizna otroka in da ga ne misliš siliti, pa ti bodo potem oni vse razložili, kako naprej. Pozanimaj se pa za vse oblike denarne pomoči, ker če si breposelna, ti jih pripada kar precej!

mene pa zanima, ….čeprav nisem v takšnem položaju: kaj se zgodi, če potem čez nekaj let, ko otrok odraste, oče kar naenkrat želi dokazat, da on pa je pravi oče. Takšni se namreč najdejo in vedno več jih je. V tem pa vidijo samo svojo korist.

To, da uredis ocetovstvo, si otroku dolzna.

Poleg tega je, vsaj kolikor vem, urejeno ocetovsto in prezivnina pogoj za otroski dodatek – velja tudi, da postopki na sodiscu tecejo. Ampak za zanesljive informacije se obrni raje na CSD.

Ce oce ocetovstva ne bo priznal prostovoljno, nimas druge izbire kot da ga tozis.

Ti verjamem, da tipa videti ne mores, ampak kljub vsemu je oce tvojega otroka in otrok bo prej ali slej zacel sprasevati o njem. Takrat mu ne govori kaj slabega, raje reci recimo, da ni mogel sprejeti vloge oceta, ker je imel sam s samo prevec tezav, biti stars pa je tezko iz zahtevno – kar je vse tudi res.

Kar se pa tice tega, da uradno uredis ocetovstvo, ti bom se enkrat rekla: to je tvoja dolznost. Tezko, ne tezko, dolgo, ne dolgo, ti si to otroku dolzna.

se podpišem pod Majin post

Približno tako sem tudi jaz prišla na svet. Oče je najprej rekel, da bo podpisal, potem pa ni hotel. Šele pri letu dni sem postala njegova hči (težkooooooooooo bi me zanikal), ostal je le biološki oče, še preživnine nisem redno dobivala. Ja, včasih bi bilo boljše, če ga sploh ne bi bilo. Je pa pomembno takrat, ko odrasteš, imaš sam otroke, jaz recimo ne vem, zakaj točno je umrl, baje je imel raka, pa bi rada vedela zaradi lastnega zdravja in genetike (sem jo rabila, ko sem zanosila, da bi izključila določene dedne bolezni in napake), skratka, vztrajaj, saj je vseeno, če ostane njen oče le na papirju, denar ti bo pa še kako prav prišel.

Srečno, Neja

Kar se tice otroskih dodatkov ne potrebujes podpisa oceta…bos pac registrirana kot enostarsevska druzina…pa kaj…

Sama sem mnenja, zakaj bi silili nekoga v nekaj,cesar si ni zelel in noce…ce je oce otroka takoj povedal,da si ga ne zeli je to njegova pravica,kot je bila tudi tvoja,da si ga obdrzala…

Sama sem ravno tako ostala sama, oce si otroka ni zelel, celo prizadeval se ga je znebit in kmalu bi mu tudi uspelo…torej zakaj bi lezla vanj,za tistih par ficnikov in se zivcirala…ko je otrok se majhen, ga moram pac zascitit,bom pa, ko bo otrok sam zelel pustila prosto pot, da se najdeta, ce bo zelja iz obeh strani..

Podpisa očetovstva res ne potrebuješ glede otroškega dodatka,mora pa bioti vpisana preživnina ali pa prikazano če je iz preživninskega sklada.Tako so vsaj rekli sestri ko je oddala vlogo za otroški dodatek na CSD v Mb ,da mora to biti urejeno.

Predlagam ti,da greš na svoj CSD in tam dobiš informacije iz prve roke kako in kaj.Tukaj boš dobila mnenja kot so da ga iztoži do konca,po drugi strani pa ti bodo svetovale da ga pusti na miru.
Vse kar boš naredila pa vedi,da delaš za otroka,pa čeprav se je oče otroka drugače odločil.Žal pać tako je.

Mala masa, narobe. Če očetovstvo ni priznano, potem oče tudi nima dolžnosti plačevati preživnine, saj uradno sploh ni otrokov oče.

Jaz se pa strinjam s Teichi – če oče noče biti oče in noče priznati otroka, potem otrok od takega očeta res nima prav nobene koristi. Jaz ga gotovo ne bi silila. Nikakor ne podpiram teze “bolje slab oče kot nikakršen”. Nikakršen otroku vsaj škodovati ne more. Če bi pa oče nekoč hotel stike, pa mu ne bi nasprotovala, le da bi moral najprej priznati očetovstvo in plačati preživnino za nazaj. Otroku pa v nobenem primeru ne bi nasprotovala ali ga ovirala, če bi karkoli hotel v zvezi z očetom. Spodbujala pa ga v tej smeri tudi ne bi.

čisto hipotetično vprašanje: kaj pa potem naredijo tiste, ki ne vedo, kdo je oče? ja, vem, neodgovorne so 🙂 pa vseeno.. na študentskem žuru, npr. na absolventskih izletih, se baje dogaja vse tisto, kar mame nočemo vedet. In če bo dveh mesecih dekle ugotovi, da je noseča in hoče otroka obdržat.. naj pošlje vseh kaj pa vem 10? na DNK test??
bo pač oče neznan.
Verjetno to ni ravno fino videt na lastnem rojstnem listu.
Ampak saj tudi to, da tam prebereš ime nekoga, ki te je zavrgel kot malo pikico in s tabo noče imet stikov, ni fino.
V obeh primerih moraš otroku starosti primerno sproti razlagati razloge za stanje.

Zato pa ji bodo na CSD rekli kaj mora uredit.Videla sem kaj je sestra skoz dajala glede tega in tud do otroškega dodatka ni bila upravičena dokler tega ni uredila.

moja kolegica se je zavestno odločila, da bo imela otroka SAMA. Je pač seksala s simpatičnim znancem in na CSD so ji zatežili zaradi OD, ker je kao oče neznan. Vendar jih je ona napizdila nazaj, češ, pa če bi jih šlo čezme dvajset, ne bi mogla vedet. In je dobila dodatek brez problema.

Ko sem jaz urejala na CSD vse potrebno za dodatek sem razlozila kaksna je situacija. Noben mi ni moraliziral okrog tega. Res pa je, da je vse vec taksnih,ki taksne polozaje izkoriscajo…

Torej jaz prejemam normalno dodatek, pa nimam vpisanega oceta na rojstnem listu…

Jaz se pa strinjam le s polovico majinega posta: otroku si dolžen povedati, kdo je oče in ne vzbujati nikakršnega sovraštva do njega, kake hude ljubezni in pravljic pa tudi ne, konec koncev si tako govedo tega ne zasluži.

Očetovstvo ni enostavna stvar: moja kolegica je k oploditvi pripustila enega do konca zamamilanega plejboja, ki o otroku noče slišati: a naj za tistih nekaj jurjev morebitne preživnine, ki je itak ne bo iztožila in nekega, za otroka imaginarnega imena na papirju, riskira, da se bo ta oče kasneje pojavil in ZAHTEVAL stike z otrokom? Ga imel čez vikend? Ga peljal na počitnice? Bi ga ve dale? A takrat pravljica o očku, ki jo napletamo reda radi, tudi vzdrži vodo? Ne bi rekla…

Navajanje argumenta, da urejeno ocetovstvo omogoca ocetu, da zahteva stike z otrokom in morebitna nagajanja druge vrste, me ne preprica: tudi oce lahko vlozi tozbo za ugotovitev ocetovstva. In se potem gre nagajanja.

Oce si ga ni zelel? Pa kaj potem. Gre za OTROKOVO pravico, da ve, kdo je njegov oce in da ima to uradno zabelezno.

Poskusite pogledati to z otrokovega stalisca: meni ze ne bi bilo dobro, da bi imel moj rojstni list ono rubriko prazno, z vsem tem, kar to pomeni.

Poleg tega pa, ce smo prakticni: otrok s priznanim ocetovstvom bo imel moznost, da po ocetu deduje. Ce ga nima, nima niti najmanjse moznosti za to.

a dej no maja, zdaj pa nakladaš…zaradi dedovanja…ne se hecat!!!

OK, brez veze blebetam. Ne bom vec bleknila kaj podobno neumnega na to temo. Saj je res vseeno, kaj ti pise na rojstnem listu.

Pametna punca.

maja: “Oce si ga ni zelel? Pa kaj potem. Gre za OTROKOVO pravico, da ve, kdo je njegov oce in da ima to uradno zabelezno.”

Globoko se strinjam, naj dete ve, kdo ga je naredil, tudi sliko lahko ima, čimveč naj ve o njem, pa nič sovražnega, pa čeprav si mama misli ne vem kaj o njem. Ampak formalizacija tega odnosa LAHKO ima tudi slabe posledice. In če se ta osemenjevalec kdaj kasneje razvije v kak zaupanja vredenosebek, dokaz očetvostva zlahka opravi kadarkoli. Ko je pa enkrat dokazano, pa poti nazaj NI! Oče dobi velike pravice do otroka, in ti mu jih moraš omogočati, pa tudi, če ti niti ficka ne plačuje zanj. Tako je to v naši državi, žal!
In če sem svinjska do konca: konec koncev lahko očetovstvo dokažeš tudi po očetovi smrti, če je dediščina res omembe vredna ali pa ti iz nekega razloga gre zanjo.

Ni pri nas tako, da je mama zakon? Da imajo mnogi očetje probleme, čeprav so priznali otroka in dolga leta skrbeli zanj, ker svojih otrok ne morejo videti, ker jim mama nagaja? Od kdaj se je pa situacija obrnila?

Ni se obrnila, Trinka, ampak v takih primerih gra za bolestne primere mater, ki gredo na nož. In za totalno nesposobnost države, ki jim to omogoča. In se čudim, da so očetje tako potrpežljivi in da je bil do sedaj en sam primer Šubic (pa še za tega se je kasneje izkazalo, da ni DNK oče otroka). In hkart takoj podpišem peticijo, da je treba drugače prisojati otroke staršem, ker poznam kopico nesposebnih in zafrustriranih mater, ki so otroke hotele zase le zato, da so nagajale očetom. Pa čeprav so jim zdaj včasih tako odveč, da glava peče. Čast seveda vsem tistim, ki se za otroke res trudijo, ampak ta zadeva ni samoumevna.

Ne razumem pa, zakaj bi neka ženska naredila vse, da se vpiše očetovo ime v matični list, potem pa znova vse, da vpisani osebek ne bi mogel niti blizu otroka? Za kaj gre tu potem? Za vpisovanje reda radi? Ker kaj bodo ljudje rekli? Ali pa morda res za dediščino?

Jaz se pa strinjam z Majo, čeprav so tudi nekateri protiargumenti ustrezni. Če oče otroka noče priznat (imet, preživljat), ali ga to odveže njegovi dolžnosti do očetovstva? Jaz mislim, da ne… Roko na srce, mame, tudi me smo kdaj tako izmozgane, utrujene, naveličane…pa nobeni na misel ne pride, da bi se otroku odpovedala… pri očetih pa že v štartu sprejmemo, ga pač noče priznat, se mu je odpovedal… ne bo skrbel zanj, ne bo plačeval preživnine, skratka nič… Naredil ga pa je, mala malca…
Mal sem zašla od teme, ampak Varka v dobro sebe in otroka razmisli (tudi tistih nekaj fičingov ti bo kdaj prav prišlo) ter naredi, kot se tebi zdi prav… najboljše rešitve ni, tvoji deklici ne bo nič prihranjeno, bodisi bo v rojstnem listu vpisan slabič ali nihče – to bo morala ona preživet, preglodat….
Glede urejanja formalnih zadev, pa res najbolje, da odgovore poiščeš na CSD…
Srečno z malo štručko…

Samo eno vprašanje : a ko se je dol dajala z enim totalno zakajenim in blablabla tipom pa ni vedela, kaj dela in da ni primeren za očeta?! Torej naj bi mislila vnaprej – ali pa tudi ne, odvisno, za kaj ji je šlo…

Mislim, da bo nabolje, da se po info iz prve roke odpraviš na CSD. Potem v miru premisli in premelji, kaj in kako si želiš za naprej.

bo vse to kar pravi maja držalo, osebno poznam primer. kaj pa bolezni, kot je ena že prej omenila (geni pa to)

New Report

Close