Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek DOHODNINA NAJ VAM BO

DOHODNINA NAJ VAM BO

To je za en mesec, jutri pa nadaljujem,sedaj grem pa spat.

Dohodnina se odda do 31.3.2006.

Avtor: Morska zvezdica
Datum: 03-03-06 19:56

Prosim povejte mi ali moram vpisati v dohodnino en pildek, ki sem ga dobila od CSD – šifra je pa 8027. Piše pa KDČ. Zdej pa ne vem, ali je to krajši delovni čas, ali kakšen otroški dodatek. Pa ena čudna cifra je gor. Za vse ki ste to dobile, kaj ste storile, ste vpisale in kam?

Dohodek s to šifro se ne vpiše nikamor, ker mislim, da je neobdavčen z dohodnino. Ne vem pa, kaj bi to bilo (ne poznam).

.-.-.-.-.-.-.-.-

Katera je že telefonska za pomoč pri izpolnjevanju dohodninskega obrazca?

090 933 192

.-.-.-.-.-.-.-.-

Če je otrok (19 let) pol leta na srednješolskem študiju, drugo polovico leta pa na zavodu za zaposlovanje. Po verziji je pol leta olajšava A2, drugo polovico leta pa A4. Kako naj to vpišem? Dvakrat isto ime in priimek in isto davčno, potem pa a2 pol leta in a4 drugo polovico leta?
ps: včasih je bil otrok olajšava al pa ne! Zdaj pa je a1, a2, a3, ….

ja, tako kot si napisala.

.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

REPUBLIKA SLOVENIJA
MINISTRSTVO ZA FINANCE
DAVČNA UPRAVA REPUBLIKE SLOVENIJE
p.p. 631
1001 Ljubljana
Šmartinska cesta 55
Ljubljana

Tel.: (01) 478-27 00
Faks: (01) 478 27 43

.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

V besnem iskanju olajsav se posluzujem se poslednjih bilk…. ali gosp. aparati razreda A olajsava da ali ne. Vcasih so bili.

Samo za info. – nic vec ne upostevajo.

.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

baje je možno uveljavljati dohodninsko olajšavo tudi z najemnino za stanovanje.
Zanima me, kolikšen znesek najemnine vpisati v najmemno pogodbo, da bo čimveč cekinov nazaj padlo in da bo lastnik stanovanja plačeval čimnižji davek državi.

najemnina ne gre več v dohodninsko olajšavo. Žal

Kje pa je to napisano? Iščem in iščem, pa nikjer nič o tem.

klicala sem na tisto njihovo številko 080933191 in so mi tam povedali.
koliko so tam verodostojne informacije ne vem, ampak ker sama nisem našla nobene rubrike kamor bi vpisala najemnino, bo očitno kar držalo.

Avtor: jokica stokica
Datum: 03-03-06 13:35

Prosim povejte mi ali moram vpisati v dohodnino en pildek, ki sem ga dobila od CSD – šifra je pa 8027. Piše pa KDČ. Zdej pa ne vem, ali je to krajši delovni čas, ali kakšen otroški dodatek. Pa ena čudna cifra je gor. Za vse ki ste to dobile, kaj ste storile, ste vpisale in kam?

Mi ni nič jasno.
Hvala

Re: spet dohodnina – ne me kregat
Avtor: TANYA
Datum: 03-03-06 13:43

Dohodek s to šifro se ne vpiše nikamor, ker mislim, da je neobdavčen z dohodnino. Ne vem pa, kaj bi to bilo (ne poznam).

Tanja

Dohodnina; olajšave; kredit- dobra razlaga
Avtor: Pega*
Datum: 03-03-06 12:19

Upam, da bo komu v pomoč:

LP, Pega

Avtor: Nodika
Datum: 03-03-06 09:35

Imam eno vprašanje… Kako je mogoče, da imam za dohodinno za l. 2005 plačati kar 80.000 SIT (brez otroka), saj nimam nobenih drugih prihodkov, kot je plača….? Kot razumem, se od plače itak plačuje akontacija mesečno…

Re: Dohodnina N-tič
Avtor: kadabra
Datum: 03-03-06 09:37

Še enkrat preveri. Teoretično je to nemogoče.

Re: Dohodnina N-tič
Avtor: Nodika
Datum: 03-03-06 09:38

Od 1-7. meseca sem dobivala porodniško, od 7-12. meseca pa plačo…

Sem preverila.. Moram plačati 83.000 SIT!!!!!!!!! Halo???

Re: Dohodnina N-tič
Avtor: anerma
Datum: 03-03-06 09:50

nemogoče.
Tudi če si imela 7 meseca nižjo obračunano dohodnino (ker si im ela plačo v dveh lelih – eno pri firmi in eno pri CSD). POglej kako si imela odbračunano dohodnino od regresa? – da se ni mogoče zgodilo, da nisi imela obračunane akontacjije dohodnine- kar se sicer ne sme zgoditi, poznam pa primer, ko se je to zgodilo – pa še v tem primeru 83 T ??

Re: Dohodnina N-tič
Avtor: barbi
Datum: 03-03-06 10:09

jaz sem lansko leto plačala dobrih 100K. me je skoraj kap! ravno tako sem bila na porodniški, nobenih dodatnih prihodkov, s tem da je olajšavo za oba otroka koristil mož (ker ima pač toliko višjo plačo kot jaz)… mi je pa kasneje računovodkinja naše firme opozorila na to, da sem verjetno (nisem bila pozorna!) na enem izmed obrazcev za CSD zapisala oz. obkrožila, da uveljavljam olajšavo za prvega otroka že med letom. in to naj bi bilo to.

Re: Dohodnina N-tič
Avtor: kajj
Datum: 03-03-06 10:23

lahko je tudi mozno, da ti premalo placajo dohodnine med letom in jo moras potem ti na koncu toliko vec, tako sem slisala, da so tudi taki delodajalci, zdaj ce je to res ali ne, pa ne vem!

Re: Dohodnina N-tič
Avtor: kadabra
Datum: 03-03-06 11:48

Mislim, da ne, ker na davkariji tega ne pustijo.

Dohodnina – vzdrževani član
Avtor: 5RA
Datum: 15-02-06 11:59

Letos prvič oddajam dohodnino.
Prijavljena sem na zavodu za zaposlovanje in sem poleg socalne pomoči in otroškega dodatka (kar itak ne gre v dohodnino), prejemala le honorarje, skupno okrog 500.000, ter 28.000 mesečne preživnine za sina (kar se tudi ne vpiše).
Se pravi, jaz vpišem otroka pod vzdrževanega člana, a se to itak nikamor ne šteje. Otrokov oče pa v stolpec 7 vpiše znesek prispevkov za preživljanje.
Ali lahko uveljavlja tudi razliko do celotne višine olajšave, ker je jaz ne morem koristiti?
Hvala.

Re: Dohodnina – vzdrževani član
Avtor: DADA
Datum: 15-02-06 12:30

da

dohodnina otroci olajšava
Avtor: ElaS
Datum: 03-03-06 07:50

Nisem našla nobenega odgovora na mojo dilemo:

Če je otrok (19 let) pol leta na srednješolskem študiju, drugo polovico leta pa na zavodu za zaposlovanje. Po verziji je pol leta olajšava A2, drugo polovico leta pa A4. Kako naj to vpišem? Dvakrat isto ime in priimek in isto davčno, potem pa a2 pol leta in a4 drugo polovico leta?

Lp, ela S

ps: včasih je bil otrok olajšava al pa ne! Zdaj pa je a1, a2, a3, ….

Re: dohodnina otroci olajšava
Avtor: tinkatonka
Datum: 03-03-06 08:42

ja, tako kot si napisala.

Dohodnina – preživnina
Avtor: Nevednica
Datum: 26-02-06 15:44

Zanima me ali moram kam vpisati tudi preživnino ali to stori bivši? Ker sva v dobrih odnosih, bo olajšavo za malčka koristil tisti, ki dobi več nazaj (razliko bo dal sinu na knjižico). Hvala

Re: Dohodnina – preživnina
Avtor: Vladka K.
Datum: 26-02-06 16:02

Preživnino vpiše tisti, ki jo plačuje, saj če otrok ne živi pri njem, pa ga bo vpisal v dohodnino, je to “dokaz”, da tudi on vzdržuje otroka.

Vladka

Re: Dohodnina – preživnina
Avtor: °Lola
Datum: 26-02-06 17:08

Nama so rekli, da se znesek preživnine ne vpisuje in ga tudi vrsto let ne vpisujeva. Vsakemu se je priznal sorazmerni delež kot sva ga prikazala v dohodnini brez navedenih zneskov temveč samo z dobo uveljavljanja olajšave.

Lola
– Re: Dohodnina – preživnina
Avtor: Vladka K.
Datum: 26-02-06 18:49

Morda je to bolj nujno, če bi npr. oba od staršev uveljavljala otroka za celo leto, potem naj bi se delilo vsakemu staršu polovico olajšave…

Vladka

Re: Dohodnina – preživnina
Avtor: bajbaj
Datum: 26-02-06 20:05

kopiram 108. člen zakona o dohodnini (zadnji del, ki se nanaša na priznavanje olajšave za otroke):

(5) Če zavezanec ni vse leto vzdrževal družinskega člana, se za priznanje olajšave upošteva le čas, ko je zavezanec takega člana dejansko preživljal.
(6) Za istega vzdrževanega družinskega člana se v davčnem letu prizna posebna olajšava samo enemu zavezancu, drugemu pa le morebitna razlika do celotne višine olajšave.
(7) Če se zavezanci ne morejo sporazumeti, kdo izmed njih bo uveljavljal posebno olajšavo za istega vzdrževanega družinskega člana, se prizna vsakemu zavezancu sorazmerni del olajšave.
(8) Za otroka, za katerega zavezanec na podlagi sodne odločbe, sporazuma ali dogovora o preživljanju, sklenjenega po predpisih o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, prispeva za njegovo preživljanje, lahko zavezanec uveljavlja posebno olajšavo. Če je prispevek zavezanca manjši od njemu pripadajočega dela posebne olajšave ali če zavezanec ne prispeva za preživljanje otroka, se razlika do njemu pripadajočega dela ali celotni del njemu pripadajoče posebne olajšave prizna staršu, kateremu je otrok zaupan.

Dohodnina – otroci – olajšava med letom
Avtor: dohodnina
Datum: 15-02-06 09:23

Nekaj časa nazaj so bile teme, kaj je bolje imeti otroke kot olajšavo med letom ali jih potem šele v dohodnini prijaviti. Če jih nimaš med letom verjetno potem dobiš nazaj več denarja. Mene pa zanima, koliko manj bi dobila na mesec, če ne bi imela med letom prijavljenih dveh otrok (neto plača nekje 180.000). A katera ve? A ve imate otroke prijavljene med letom?

Hvala za trud in odgovore!

Re: Dohodnina – otroci – olajšava med letom
Avtor: Papageno
Datum: 15-02-06 09:28

Če imaš bruto plačo 250.000 SIT pri prijavljenih dveh otrocih to pomeni 184.000 SIT. Če ob tej bruto plači nimaš prijavljenega nobenega otroka dobiš 164.000 SIT.
Meni se zdi to traparija, ker tako brezobrestno kreditiraš državo. Raje prijavi otroka, si vsak mesec daj 20.000 SIT na stran pa boš imela več od tega že če imaš denar na varčevalnem računu. Če vežeš pa še nekaj več. Če pa otroka ne prijaviš, ti država denar vrne brez obresti.

Re: Dohodnina – otroci – olajšava med letom
Avtor: bubamalonka
Datum: 15-02-06 10:25

Pri nas je pa tako, da vedno dobiš približno isto neto plačo in če bi jaz dala otroke med letom noter, potem zaradi tega ne bi imela nič večjo plačo in se mi to ne splača. Pa že rajši kreditiram državo in imam vsaj pol kaj od tega!

Lp

Re: Dohodnina – otroci – olajšava med letom
Avtor: sstudentka
Datum: 15-02-06 13:08

To je pa zelo čudno, saj ti olajšava enega otroka znese 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. Odvisno od tega kako visoko plačo imaš si lahko izračunaš koliko več dobiš mesečno. Pri mojem partnerju, ki ima otroka sproi v olajšavi teh 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} znese med 40 in 50 tisoč, kar ni ravno malo in se prav tako strinjam, da ne vem zakaj bi s tem denarjem kreditirala državo. Raje denar nekam naložiš..

dohodnina in izpad dohodka, otr dod
Avtor: miška
Datum: 06-02-06 15:35

hoj

Lansko leto sem prejemala starševsko nadomestilo cca 40 000 in mi marca letos poteče. Potem ne dobivam ničesar več, ker sem študentka. Zanima me ali se to kaj upošteva pri dohodnini in posledično pri otroškem dodatku, saj bom morala dat z vlogo to dohodnino.
Kako je torej s tem, ali mogoče katera ve? Kdaj in kam moram to sporočit da ne bo prepozno?

Re: dohodnina in izpad dohodka, otr dod
Avtor: K_ris
Datum: 06-02-06 16:13

Dohodnina se oddaja za lansko leto.

Re: dohodnina in izpad dohodka, otr dod
Avtor: 5RA
Datum: 06-02-06 19:54

Otroški dodatek ti bodo pri naslednji vlogi zmanjšali.

Re: dohodnina in izpad dohodka, otr dod
Avtor: sstudentka
Datum: 07-02-06 08:24

Malo zmedeno je to vprašanje, zato upam, da bom zadela kaj si mislila.
Starševsko nadomestilo, ki si ga prejemala v letu 2005 ne vpisuješ v dohodnino (preberi navodila v delu, kaj se v dohodnino ne vpisuje).

Če moraš do marca letos oddati novo vlogo za otroški dodatek, v vlogo vpišeš podatke iz 2004 (torej na vlogo ne vpisuješ starševskega dodatka). Verjetno boš v kratkem iz Min dobila obvestilo kdaj ti poteče otroška ter katere podatke moaš vpisati. Nam otroška poteče konec februarja in sem prejšnji teden prejela to obvestilo. Z vsak slučaj pa raje poglej na lansko odločbo do kdaj ti velja. En mesec pred iztekom odločbe moraš oddati novo vlogo, da otr. dodatek dobivaš neprekinjeno naprej.

Moje vprašanje tebi pa je, da zakaj sploh oddajaš dohodnino, če imaš še vedno status? Naj jo odda partner in te vpiše kot vzdrževanega družinskega člana.
srečno!

dohodnina olajšava za otroka
Avtor: jančica
Datum: 18-02-06 23:35

Ali kdo ve kako določijo v sklepu o dohodnini sorazmerni del olajšave za vzdrževanega otroka. Moj bivši plačuje minimalno preživnino in potem dobi priznano delno olajšavo za vzdrževane ga otroka, ki presega njegovo plačano preživnino. Ali ima katera podobno situacijo?

ČRe: dohodnina olajšava za otroka
Avtor: Vladka K.
Datum: 19-02-06 05:11

Pred nekaj leti, ko sem sodelavki pomagala pri izpolnjevanju dohodnine, sem se seznanila s tem, da, če olajšavo za otroka uveljavljata razvezana zakonca oba za 12 mesecev, se vsakemu prizna polovica olajšave s tem, da mora tisti, pri katerem otrok ne živi, plačati čez leto preživnino, ki presega znesek olajšave, sicer se mu prizna le toliko olajšave, kot je plačal preživnine.
To, kar opisuješ ti, bi se mi zdelo možno v primeru, da olajšavo uveljavlja le oče (morda dogovor med bivšima zakoncema?) ali pa, da v napoved vpišeta otroka oče za 6 mesecev in mati za 6 mesecev…

Vladka

Re: dohodnina olajšava za otroka
Avtor: jančica
Datum: 19-02-06 21:46

ne zdi se mi prav da se njemu prizna pol olajšave, ko vendar jaz porabim za otroka mnogo več

spet ta dohodnina
Avtor: celjska regija
Datum: 10-02-06 11:21

Zanima me, kam se vpiše oziroma označi, če imaš ktroka, ki potrebuje posebno nego. V starih obrazcih si poleg olajšave za oktoka imel poseben prostor, letos tega nisem zasledila.

Re: spet ta dohodnina
Avtor: orehek
Datum: 10-02-06 11:25

Na strani 7 vpišeš vzdrževane člane, potem pa pod sorodstveno razmerje vpišeš A5 – otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo ali

B, če je to otrok, ki je za delo nezmožen( če gre za telesno in duševno prizadetega otroka)

Re: spet ta dohodnina
Avtor: celjska regija
Datum: 10-02-06 11:33

Orehek najlepša hvala. Oznaka A5 bo pravilna.

Re: spet ta dohodnina
Avtor: milica1
Datum: 11-02-06 09:40

Zraven moraš priložiti tudi odločbo Centra za socialno delo za dodatek za
pomoč in postrežbo.

Dohodnina – otrok dobil nagrado
Avtor: meg**
Datum: 13-02-06 08:46

Še vedno mi ni vse jasno v zvezi z oddajo dohodnine. Moja hčerka je namreč dobila nagrado in od nagrade je bila plačana tudi akontacija (prejeli smo potrdilo s strani dajalca nagrade). Ali moram sedaj oddati zanjo napoved in dobi vrnjeno akontacijo oz. kam to vpišem?

Re: Dohodnina – otrok dobil nagrado
Avtor: 5RA
Datum: 13-02-06 09:57

Če jo ti prijavljaš v svoji dohodnini, tudi ta dohodek vpišeš.

Re: Dohodnina – otrok dobil nagrado
Avtor: meg**
Datum: 13-02-06 10:46

Torej v moj obrazec pod oznako 6400 vpišem dohodek in akontacijo? S tem se mi potem zmanjša vrnjena dohodnina, čeprav jaz nisem prejela nič (temveč moja hči in sicer igračo).

Re: Dohodnina – otrok dobil nagrado
Avtor: Rincha
Datum: 13-02-06 12:05

pri hčeri pod lastna sredstva

Re: Dohodnina – otrok dobil nagrado
Avtor: meg**
Datum: 13-02-06 13:44

Rincha, kako si to mislila. Da oddam vlogo za hčero posebej (drug obrazec)? Ali na mojem obrazcu vpišem? Kam vpisati (znesek + akontacijo dohodnine)?

Re: Dohodnina – otrok dobil nagrado
Avtor: Titi
Datum: 13-02-06 17:02

Vpišeš v svojo dohodninsko napoved, skupaj z akontacijo. Ti dobiš npr. vrnjene manj dohodnine. Zraven pa oddaš še napoved na hčerino ime s tem zneskom in ona dobi nato vrnjeno vso že plačano dohodnino od te nagrade. Če so zneski solidni, se splača pisati še eno napoved.

dohodnina – najemnina
Avtor: doho
Datum: 02-03-06 11:05

ahoj,

baje je možno uveljavljati dohodninsko olajšavo tudi z najemnino za stanovanje.
Zanima me, kolikšen znesek najemnine vpisati v najmemno pogodbo, da bo čimveč cekinov nazaj padlo in da bo lastnik stanovanja plačeval čimnižji davek državi.

lp in thx!

Re: dohodnina – najemnina
Avtor: kadabra
Datum: 02-03-06 11:30

To sta si pa dve protislovni zadevi. Zate je najbolj, da je znesek čim višji, za njega pa čim nižji.

Re: dohodnina – najemnina
Avtor: doho
Datum: 02-03-06 11:54

nekje je neka številka, ki ustreza tako meni kot njemu. Moje vprašanje je, kolikšna je ta številka oz. kako do tega zneska?

Re: dohodnina – najemnina
Avtor: davidaljosa
Datum: 02-03-06 12:18

najemnina ne gre več v dohodninsko olajšavo. žal

Re: dohodnina – najemnina
Avtor: JaninaM
Datum: 02-03-06 13:09

Kje pa je to napisano? Iščem in iščem, pa nikjer nič o tem.

Lp

Re: dohodnina – najemnina
Avtor: davidaljosa
Datum: 02-03-06 13:17

klicala sem na tisto njihovo številko 080933191 in so mi tam povedali.
koliko so tam verodostojne informacije ne vem, ampak ker sama nisem našla nobene rubrike kamor bi vpisala najemnino, bo očitno kar držalo.

Re: dohodnina – najemnina
Avtor: DADA
Datum: 02-03-06 14:06

jaz klicala na DURS in so povedali, da najemnina res ne gre več v olajšavo.

Re: dohodnina – najemnina
Avtor: Piki Miki
Datum: 02-03-06 14:40

Ja tudi jaz klicala, pa res ne gre. No saj je vseeno, pod A olajšavo imamo kljub vsemu dovolj.

Bolj me moti, da na izpostavi Lj-center ne vedo ali kredit za soudeležbo neprofitnega stanovanja spada med olajšave ali ne. Svetovali so mi :((, naj vprašanje naslovim na glavni urad Šmartinska.

Re: dohodnina – najemnina
Avtor: doho
Datum: 02-03-06 15:03

pismuuuuu …. podnajemnik je v r***

hvala vsem za odgovore!

Dohodnina, kaj storiti, ce se ne mores dogovoriti?
Avtor: Lojzka
Datum: 02-03-06 07:53

Pozdravljeni,
moz ima otroka iz prvega zakona in zanj seveda placuje prezivnino. Zdaj, ko je treba oddati dohodnino nastane problem, saj se zaradi konflikta z bivso (sploh se ne pogovarjata) ne moreta dogovoriti, katerega pol leta bo kdo vpisal otroka v olajsavo.
Ali je to problem, ce bi recimo oba vpisala otroka za prvih 6 mesecev, ali bi davcna komplicirala? Seveda se lahko zgodi, da ga bo ona celo zignorirala in otroka sama vpisala za celo leto. V tem primeru bi bilo verjetno zelo narobe…
Skratka zanima me, kako resujete taksne probleme tiste ali tisti, ki ste v podobni situaciji?
Najlepsa hvala za vase odgovore in lep dan,
Lojzka

Re: Dohodnina, kaj storiti, ce se ne mores dogovoriti?
Avtor: °Lola
Datum: 02-03-06 07:58

Oba ga vpišeta za celo leto in davčna bo sama obema priznala sorazmerni del (vsakemu polovico) zneska olajšave za vzdrežvanega otroka.

Lola

Re: Dohodnina, kaj storiti, ce se ne mores dogovoriti?
Avtor: Piki Miki
Datum: 02-03-06 07:59

Ne bi znala odgovoriti. Sem pa sama vedno mislila, da otroka kot olajšavo v celem letu vpiše mama, oče pa v svoji napovedi vpiše samo preživnino.

Re: Dohodnina, kaj storiti, ce se ne mores dogovoriti?
Avtor: Mojevprasanje
Datum: 02-03-06 07:59

jaz bi se najprej vprašala, kakšen delež otrokovih stroškov je preživnina.
Ali je polovica?

Re: Dohodnina, kaj storiti, ce se ne mores dogovoriti?
Avtor: Lojzka
Datum: 02-03-06 08:00

Hm… midva tega ne moreva storiti, saj bi s tem mamo kar ignorirala, kar pa ne zeliva. In niti ne moreva vedeti, ali bo tudi ona storila tako.
Lp,

Re: Dohodnina, kaj storiti, ce se ne mores dogovoriti?
Avtor: °Lola
Datum: 02-03-06 08:01

Potem pa nič drugega ne preostane kot da se pomenite kako in kaj. A letos to prvič počnete al kako?

Lola

Re: Dohodnina, kaj storiti, ce se ne mores dogovoriti?
Avtor: Lojzka
Datum: 02-03-06 08:01

Ja, Mojevprasanje, prezivnina predstavlja polovico stroskov. Lani sta ga vpisala vsak pol leta, seveda pa je moral on vpisati znesek vplacanih prezivnin.

Re: Dohodnina, kaj storiti, ce se ne mores dogovoriti?
Avtor: Trinka
Datum: 02-03-06 08:22

Brez skrbi, če se sama ne moreta zmeniti, bo že davčna naredila, da bo prav. Moj je enkrat vpisal pol leta (kot še vsa leta prej), nazaj je pa dobil za celo leto, ker bivša ni imela nobenega dohodka in ni mogla uveljavljati olajšave. Ni merodajno samo tisto, kar napišeš. On naj lepo vpiše pol leta, pa mirna Bosna. Se jima ni treba nič dogovarjati.

Re: Dohodnina, kaj storiti, ce se ne mores dogovoriti?
Avtor: cccccccccc
Datum: 02-03-06 08:28

Moj ni plačal nič in sem jaz napisala za celo leto , so mi pa svetovsli naj na obe davčni (mojo in očetovo) pošljem kopijo s sodišča, koliko bi moral plačat in pa obrazložitev, da ni plačal nič.
In so meni vse upoštevali, drugače bi vsakemu pol.
lp

Re: Dohodnina, kaj storiti, ce se ne mores dogovoriti?
Avtor: Bubika
Datum: 02-03-06 08:30

Lojzka, s tem ne bi nikogar ignorirala, ne razumem, kaj si sploh hotela povedat. Tvoj partner plačuje preživnino celo leto, kajne? Torej celo leto vzdržuje otroka. In tako naj tudi vpiše. Kaj bo pa bivša vpisala, pa v bistvu vaju nič ne briga, naj vpiše kar hoče.

Glej, kadar se bivša zakonca ne moreta zmenit med sabo, ponavadi oba vpišeta otroka za celo leto, na davčni pa potem sami razdelijo na pol. Simpl kot pasulj.
Tudi moj partner tako dela, pa še nikoli ni bilo nobenih problemov. Itak imajo pa na davčni vse podatke, kdo ima s kom otroka pa kdo plačuje preživnino, itd. tako da res po nepotrebnem kompliciraš.

Re: Dohodnina, kaj storiti, ce se ne mores dogovoriti?
Avtor: nimka
Datum: 02-03-06 09:59

Mene pa zanima nekaj malo drugačnega.

Mož ima iz prvega zakona otroka, ki živi pri nama. Mati ima sodno odločbo za plačevanje preživnine, vendar je ne plačuje (V to se ne bi spuščala).
Mož je 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} invalid in ne plačuje dohodnine oz. ima tako visoke olajšave, da otroka ne vpisuje.
Ali lahko kot njegova žena jaz vpišem tega otroka? Glede na to, da živi pri nama? In ali v primeru, da ga lahko, tudi zame velja, da ga vpišem za celo leto, pa bo potem davčna sama razpolovila čas priznanih olajšav med mano in materjo?

Hvala!

Re: Dohodnina, kaj storiti, ce se ne mores dogovoriti?
Avtor: °Lola
Datum: 02-03-06 10:06

Jaz menim, da ga lahko vpišeš…. citiram: “Za otroka pod A in B velja…. lastni otrok, posvojenec, pastorek oz otrok zunajzakonskega partnerja. In tudi edino pravilno je, da ga lahko uveljavljaš kot olajšavo.
Vpiši ga za celo let, glede na to, da otrokova biološka mama ne plačuje preživnine zanj, niti ni upravičena do olajšave.

Lola

Re: Dohodnina, kaj storiti, ce se ne mores dogovoriti?
Avtor: Trinka
Datum: 02-03-06 12:18

Jaz mislim, da ne, ker mati otroka še živi, otroka pa nisi posvojila.

Re: Dohodnina, kaj storiti, ce se ne mores dogovoriti?
Avtor: °Lola
Datum: 02-03-06 12:48

Ja, že živi… zanj skrbi pa ne…..

Re: Dohodnina, kaj storiti, ce se ne mores dogovoriti?
Avtor: gordy
Datum: 02-03-06 13:59

Kaj pomeni: “Mati ima sodno odločbo za plačevanje preživnine” v nimkinem sporočilu za njeno vprašanje?

gordy

Re: Dohodnina, kaj storiti, ce se ne mores dogovoriti?
Avtor: °Lola
Datum: 02-03-06 14:06

Da bi morala plačevati preživnino za otroka, ki živi pri očetu…

Lola

Dohodnina-dohodek iz vzajemnih skladov
Avtor: j6534
Datum: 01-03-06 18:05

Vplačujem investicijsko varčevanje v Triglav steber 1. V letu 2005 nisem ničesar prodala. Ali moram kaj vpisati v dohodninsko napoved? Poslali mi niso ničesar. Hvala.

Re: Dohodnina-dohodek iz vzajemnih skladov
Avtor: sončen dan 🙂
Datum: 01-03-06 19:55

Ne, ker nisi ničesar prodala.

Re: Dohodnina-dohodek iz vzajemnih skladov
Avtor: j6534
Datum: 02-03-06 08:18

Upam, da je res tako, a navodila so precej nejasna in me skrbi, da bi morala vpisati razliko med denarjem, ki sem ga vlagala in vrednostjo naloženega na dan 31. 12. 2005. Seveda pa bi bil to kar zoprn izračun in mnogo brskanja po netu. Hvala.

Re: Dohodnina-dohodek iz vzajemnih skladov
Avtor: sandra
Datum: 02-03-06 10:09

Zmeraj se vpiše tisto kar si prodal. Moram pa povedat da ni sprememb. Mi smo lani nekaj prodali in letos moramo notri vpisat. Pa se končni rezultat davčega izračuna ne spremeni ker ko ti prodaš sklade že tako plačaš velik davek.

Re: Dohodnina-dohodek iz vzajemnih skladov
Avtor: Brunetka
Datum: 02-03-06 14:02

Vpiše se samo če prodaš.

Če bi bilo potrebno vpisati bi dobila od izdajatelja po pošti izpisek o prodaji in zneske ki jih moraš vpisati v napoved dohodnine.

dohodnina-olajšava c
Avtor: tanja.1
Datum: 01-03-06 14:53

Ali katera ve kako je z olajšavo za stanovanje? Ali mora biti kupljeno v letu 2005? Midva z možem sva ga kupila v letu 2004 (solastništvo), nisva pa vzela kredita -sposodila sva si pri družini. Ali je pomembno, kdo je stanovanje plačal in kdaj? ALi 15 let olajšave pomeni, da enostavno kupnino delim z dva (name in na moža) in z 15 (let)?

Re: dohodnina-olajšava c
Avtor: nasvet
Datum: 01-03-06 14:57

seveda, ker uveljavljaš olajšavo za leto 2005, leto 2994 je mimo in olajšavo lahko uveljavlja le tisti , ki je na papirjih, le sta oba, potem oba polovico oziroma kolikor je vajin delež

Avtor: tsce4a
Datum: 02-03-06 11:07

V besnem iskanju olajsav se posluzujem se poslednjih bilk…. ali gosp. aparati razreda A olajsava da ali ne. Vcasih so bili.

Re: dohodnina 1000 +1tic
Avtor: tsce4a
Datum: 02-03-06 11:42

Samo za info. – nic vec ne upostevajo.

DOHODNINA – A POD TOČKO 5. VPISATI nakup dvoriščnih vrat
Avtor: mbrega15
Datum: 02-03-06 10:30

Lep pozdrav!
Vem, da Vas od dohodnine in vseh vprašanj že boli8 glava, a me vseeno nekaj zanima. ali naj vpišem stroške nakupa avtomatskih dvokrilnih dvoriščnih vrat po a 5? Hvala za odgovore
Lp
Rikica

Re: DOHODNINA – A POD TOČKO 5. VPISATI nakup dvoriščnih vrat
Avtor: francicc
Datum: 02-03-06 10:58

Jaz bi, ker je to renoviranje, adaptacija stanovanja, stršoki. Zdaj ne vem kje tocno se to vpise,nimam pred seboj obrazca, vpisi tam kjer je nakup stanovanja ali adaptacije…ne pozabi pa, da moras biti ti lastnik hise in na tvoje ime racun! Drugace ti to ne pride v postev.

Re: DOHODNINA – A POD TOČKO 5. VPISATI nakup dvoriščnih vrat
Avtor: kadabra
Datum: 02-03-06 11:33

Tole pa sigurno ni strošek, ki gre v dohodnino.

Avtor: majabo
Datum: 01-03-06 07:56

Pozdravljeni,

ali mogoče kdo ve, ali moram za hčerio, ki ju prijavljam kot davčno olajšavo vopisati v napoved dohodnine tudi njuno delo preko študenta ( je pod 400.000), obresti, ( vsaka ima neki 3.000) ter dividende ( vsaka ima 1.600) ?
Ali pa morajo same izpisati dohodnino glede na dividende oz. obresti?

Do letošnjega leta sem znesek njunih sredstev vpisala pač poleg rubrike oz. kolene, kjer sem ju prijavila, sedaj pa res nisem več pametna, koko je prav. Bolj ko berem navodila, manj razumem.

Hvala in lep dan.

Marjana

Re: ŠE ENKRAT DOHODNINA
Avtor: DADA
Datum: 01-03-06 09:23

NIMAM POJMA
zato pa tukaj sprašujem sledeče:
1. Ali je nujno vpisati TRR za vračilo preveč plačana dohodnine
2. Kam naj vpišem neprofitno najemnino in koliko, če sploh lahko
3. imam nekaj računov za gradnjo hiše, prav tako odplačujem navaden (ne stanovanjski) kredit, najet leta 2003 , ki pa je bil za namen gradnje, ker pa še nisem imela urejene gradbene dokumentacije, pač nisem bial upravičena do stan.kredita. Kam vpišem torej to: v A ali v C
4. obresti od navedenih posojil?? Ali gredo res v C (kljub temu torej, da je bil kredit najet l. 20039

Re: ŠE ENKRAT DOHODNINA
Avtor: kadabra
Datum: 01-03-06 10:16

Ker so ti zneski nižji kot 564.000 (mislim, da je to znesek splošne olajšave), potem jim ni treba oddati napovedi. Če pa so plačale kaj akontacije od teh zneskov, pa naj oddajo bodo dobili tisto nazaj.

Vendara v tem primeru, tebi kot “vzdrževalcu” teh otrok ne pripada olajšava za vzdrževane člane.

Re: ŠE ENKRAT DOHODNINA
Avtor: Natje
Datum: 01-03-06 11:35

jaz pa mislim, da lahko uveljavljaš olajšavo za otroke v vsakem primeru

Re: ŠE ENKRAT DOHODNINA
Avtor: kadabra
Datum: 01-03-06 12:04

Ja prav imaš. Ravno obratno je. Če napišeš otroka kot vzdrževano osebo, potem on (otrok) nima pravice do splošne olajšave če odda sam napoved.

torej, če ima otrok manj kot 564.400 sit dohodkov, ne oddaja napovedi

Če pa jih ima več, jo pa mora. Vendar v primeru, da ga starš napiše kot vzdrževanega člana, otrok nima pravice do splošne olajšave v višine 564.400 sit. Pomeni, da bo plačal dohodnino za vse prihodke. V tem primeru je dobro izračunati, kaj se bolj splača.

Re: ŠE ENKRAT DOHODNINA
Avtor: majabo
Datum: 01-03-06 12:26

No narod, da ne bomo pametovali, sem pač nekaj vprašala, pa dobivam vse tisto, kar mi nič ne pomaga. Sem dobila telefon in sicer 474 45 95 ( Durs ) kjer so mi lepo vse razložili, od vprašanja do vprašanja.

Želim uspešno napoved dohodnine.

Marjana

Re: ŠE ENKRAT DOHODNINA
Avtor: mimogrede
Datum: 01-03-06 14:10

No, potem nas pa razsvetli kako pa je pravilno – mogoče se pa v tem primeru najde še kdo, pa mu boš v veliko pomoč s pravilnimi odgovori.

Re: ŠE ENKRAT DOHODNINA
Avtor: majabo
Datum: 02-03-06 07:59

TAKOLE GRE, KAR SE TIČE MOJIH VPRAŠANJ.

Ker SKUPNI prihodek vsake posamezne hčere ne presega tistih petsto in še nekaj tisočakov ( v to se vštevajo obresti, dividende in zaslužek preko študenta ) jih ne rabijo ne same ne jaz njihovih zneskov vpisovati v dohodnino.
Res enostavno.

Marjana

NET dohodnina
Avtor: xyyXXX
Datum: 01-03-06 14:01

Kako na NETU izpolnit dohodnino? Kaj moraš naredit? Kakšen podpis in geslo???

Re: NET dohodnina
Avtor: pliskavica
Datum: 01-03-06 15:23

Navodila boš našla na spletni strani. Podpisati se je seveda potrebno elektronsko. Katera spletna potrdila sprejemajo, boš tudi našla na spletni strani.

net framework-dohodnina
Avtor: tanjaa
Datum: 01-03-06 09:53

Spet dohodnina. Imam program dohodnina 2005 na cd-ju, ko ga želim zagnati, mi piše, da moram inštalirat NET Framework 2.0.. Poveže me z netom in pol ne vem več kako in kaj. Kaj moram narediti?
Prosim pomagajte, kajti zelo me zanima, kakšno je stanje s to dohodnino.

Hvala, lep dan

Re: net framework-dohodnina
Avtor: Ata
Datum: 01-03-06 11:06

pojdi na in si jo izračunaj

Dohodnina za “tujce”…
Avtor: Tindra
Datum: 25-02-06 21:41

Ko je ze toliko tem o dohodnini – eno vprasanje imam:

Ali se je z novim zakonom kaj spremenilo za slovenske drzavljane s stalnim slovenskim naslovom, kateri zivijo/delajo na tujem (npr. v EU). Ce imajo prihodke samo v tujini, morajo po novem napisati davcno napoved tudi v Sloveniji?

Upam, da vsaj kdo razume kaj sem zelela vprasati 🙂
Bolj ko berem navodila za izspolnjevanje dohodnine, manj mi je jasno 🙁

Re: Dohodnina za “tujce”…
Avtor: gobica
Datum: 27-02-06 11:50

Če si v kateri izmed držav, s katerimi imamo podpisano pogodbo o preprečevanju dvojnega obdavčevanja, si “rešena”. Drugače pa poglej na Dursove strani.

Re: Dohodnina za “tujce”…
Avtor: Tajda*
Datum: 27-02-06 16:45

Hvala gobica.
Ja, sem brala Dursoce strani. Upam, da mi ni potrebno prijavljat se Slo davkariji. Do sedaj mi ni bilo potrebno, sem pa malce zmedena s tem novim zakonom… Lp!

Re: Dohodnina za “tujce”…
Avtor: vlasta
Datum: 01-03-06 06:05

Gobica te je napačno obvestila. Preberi stran DURSA _ Davčne obveznosti državljanov RS zaposlenih v tujini in Rezidentski srtatus po Zakonu o dohodnini. Sama imam enak primer. Mož se vozi v Avstrijo vsak dan. Dohodnino moram prijaviti. Lep pozdrav!

Dohodnina-zavod za zaposlovanje
Avtor: lukaja
Datum: 28-02-06 18:30

Imam vprašanje v zvezi z izpolnjevanjem dohodninskega obrazca:
V lanskem letu je bil človek od januarja do maja prijavljen na zavodu za zaposlovanje. Prejemal je nadomestilo tam okoli 32.000. Od maja pa je zaposlen v javnih delih. Zanima me tole: Ker me je prosil, da mu izpolnim obrazec, bi mu seveda rada ugodila. A problem: iz firme, na kateri je zaposlen od maja 2005 je dobil obračunski list, katerega vpišem v obrazec. To mi je jasno. Kaj pa tisti štirje meseci, ko je bil na zavodu? bi morala to tudi vpisat? pravi, da nič ni dobil domov. Prosim za kakršen koli nasvet.

Hvala vam za pomoč

ČRe: Dohodnina-zavod za zaposlovanje
Avtor: tima*
Datum: 28-02-06 19:28

Nekateri, ki smo bili lani na Zavodu smo obvestilo že dobili, nekateri še ne. Mora očitno tudi on še počakati. Se pa seveda vpiše v napoved.

tima

Re: Dohodnina-zavod za zaposlovanje
Avtor: Silva
Datum: 28-02-06 19:48

Ker je prejemal le dodatek 32.000,00 SIT je šlo za pomoč in ne nadomestilo. To pa ni potrebno vpisati v dohodnino, zato tudi ni prejel nobenega obvestila s strani zavoda.
Ko upravičencu poteče pravica do nadomestila in je še vedno brez službe in tako tudi brez dohodkov, je potem v nadaljevanju upravičen do pomoči, ki jo prejema s strani zavoda in ne Centra za socialno delo.
Torej tega ni potrebno vpisovati v dohodnino.
Lep pozdrav.
Silva

Dohodnina-posebna olajšava
Avtor: doh*
Datum: 28-02-06 12:21

Dobivamo dodatek za nego in varstvo otroka. Ali smo upravičeni do posebne olajšave za vzdrževanega družinskega člana? Naj povem še to, da je ta odločba le za določen čas, to je za leto 2005. Na odločbi sicer ne piše, za kaj je dobil ta dodatek.
Na davčni so mi sicer rekli, da to pride v poštev le za invalidne otroke, kar pa naš ni.
Predvidevam, da smo upravičeni do tega.

Kaj pa mislite vi?

LP,
Tina
Re: Dohodnina-posebna olajšava
Avtor: ninči
Datum: 28-02-06 12:36

Ja ste upravičeni do posebne olajšave, samo ne pozabi priložit k davčni napovedi fotokopijo odločbe za dodtek za nego.

Re: Dohodnina-posebna olajšava
Avtor: zn
Datum: 28-02-06 16:25

Tam kjer piše posebna olejšava za družinske člane pa pri imenu hčerke-sina napiši A5 in ne A1 in dodaj še odločbo za dadatek za nego otroka.

Re: Dohodnina-posebna olajšava
Avtor: koledarček
Datum: 01-03-06 08:25

Ja, tako je kot so ti napisale zgoraj. Če imaš odločbo za dodatek in nego otroka potem lahko uveljavljaš olajšavo pod A5. Tudi če imaš odločbo od sredine leta vpišeš A5, jan.-dec.

DZS – Program za izračun dohodnine
Avtor: vroča tema
Datum: 28-02-06 09:15

No, ali ste si že namestili DZS program za izračun dohodnine?

Meni ne uspe, ker imam preveč stare Windows-e : za namestitev Microsoft Framework 2.0 .NET je potrbno biti na računalniku prijavljen kot administrator (Win200, Win XP, Win 2003).

Tko, da sem “izvisela”.

Sploh pa ne vem, kako se pogleda kašno hitrost modema imam?!?

Lep dohodninski pozdrav

Re: DZS – Program za izračun dohodnine
Avtor: doh
Datum: 28-02-06 09:46

Pojdi na stran http://edavki.durs.si/ in si tam izačunaj dohodnino. Potem jo pa še elektronsko oddaj. Simpel k pasulj. Pa ne rabiš nič nameščati. Seveda pa je predpogoj veljaven certifikat.
Sploh mi ni jasno kaj toliko komplicirate.
lp

Re: DZS – Program za izračun dohodnine
Avtor: vroča tema
Datum: 28-02-06 09:57

Na programu edavki nič ne pokaže kolikšena je ta 2{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} olajšva. Možno je, da ravno za 2.000 premalo vpišeš, čeprav imaš še kašen račun iz lekarne, pol si pa prikrajšan za teh 2.000 sit.
Na DZS programu je ponavadi pisalo, kolikov sit-ov moraš vpisati v olajšave (ali pa ti mogoče veš na pamet koliko je teh 2{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}). Ni glih tolk simpl.

Re: DZS – Program za izračun dohodnine
Avtor: špelin@
Datum: 28-02-06 10:02

Ti pa to prikaže program na http://www.dohodnina.com.

Meni oba – edavki in zgornji – pokažeta enako, prav tako možu in staršem.

čao

~Re: DZS – Program za izračun dohodnine
Avtor: doh
Datum: 28-02-06 10:18

Pa probaj parkrat vnest. Saj ti ni treba shraniti ali odposlati ali ne vem kaj drugega narediti. Drugače pa obstaja tudi excelov file doh2005a.xls . Le-ta je krožil po mailu. Izračun je pravilen.

Re: DZS – Program za izračun dohodnine
Avtor: špelin@
Datum: 28-02-06 10:20

Ja, “snet” s te lokacije

~Re: DZS – Program za izračun dohodnine
Avtor: koko*
Datum: 28-02-06 12:50

A meni nekdo malo obrazloži ta DZS-jev čudež?

Ko vpišem vse podatke in dam na izračun mi lepo napiše koliko dobim vrnjeno, pri analizi pa je tam neki kup zneskov in med drugim tudi da je 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} možno vračilo okoli 9000, jaz dobim izračunano okoli 4500 in pod tem zneskom mi piše da je to 51{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. A pol to pomeni da če še kake olajšave najdem da lahko dobim vseh 9000?

Re: DZS – Program za izračun dohodnine
Avtor: Ata
Datum: 28-02-06 15:38

Program na je točen če imaš samo plačo, otroka, kakšne obresti in uveljavljanje olajšav. V primeru kakšnih drugih prihodkov program prokaže zanesljivo napačen izračun…
Bi pa takoj sprejel njegov izračun…:))

Re: dohodnina, dzs alea v angleščini?
Avtor: xt
Datum: 27-02-06 16:34

Če tukaj ne dobiš odgovora, lahko pokličeš na dzs 01/3069-869 (mislim, da je ta direktna).

Dohodnina – otroški dodatek
Avtor: Nevednica
Datum: 26-02-06 15:42

Ali moram otroški dodatek tudi kam vpisati? Nisem dobila nobenega obvestila.

Re: Dohodnina – otroški dodatek
Avtor: zn
Datum: 26-02-06 15:48

Ne

Re: Dohodnina – otroški dodatek
Avtor: Krtek
Datum: 27-02-06 08:34

Jaz pa sem dobila obvestilo iz centra, koliko so mi v lanskem letu izplacali otroskega dodatka… ali sem pac narobe razumela in so me mogoce obvestili o tem, koliko so mi doplacali, ker sem bila nekaj mesecev zaposlena za 6-ur… Bingo, sele zdaj mi je kanilo. Ali moram tudi to kam vpisati?
Lp

Re: Dohodnina – otroški dodatek
Avtor: zn
Datum: 27-02-06 11:35

Krtek napisal:

> Jaz pa sem dobila obvestilo iz centra, koliko so mi v lanskem
> letu izplacali otroskega dodatka… ali sem pac narobe razumela
> in so me mogoce obvestili o tem, koliko so mi doplacali, ker
> sem bila nekaj mesecev zaposlena za 6-ur… Bingo, sele zdaj mi
> je kanilo. Ali moram tudi to kam vpisati?
> Lp
Ja krtek to bo-če si bila nekaj mesecev zaposlena po 6 ur ti pošljejo.Za dodatek pa tudi midva nisva nič dobila.Če pa bova se pa javim.

Re: Dohodnina – otroški dodatek
Avtor: Lady L
Datum: 27-02-06 12:50

Otroški dodatek se NE vpisuje v dohodninsko napoved. Se pa podatki iz dohodninske napovedi, vpisujejo v obrazec za otroški dodatek.

Avtor: tokrat brez pravega nika
Datum: 27-02-06 07:50

Kam naj vpišem znesek, ki sem ga dobila za delo na referendumu. Res ne najdem rubrike v obrazcu za dohodnino, na moj poslani obrazec iz Republiške volnilne komisije so pa napisali šifro 7034.

Hvala za pomoč.

Re: Dohodnina 1000x – pa brez zamere
Avtor: DADA
Datum: 27-02-06 09:22

meni so za isto delo napisal oznako 7003.

Sploh ni take rubrike v obrazcu.
Re: Dohodnina 1000x – pa brez zamere
Avtor: barbaron
Datum: 27-02-06 09:42

na tv sem videla en oglas brezplačno telefonsko svetovanje, samo zdej na pamet pa ne vem številke. 🙁

Re: Dohodnina 1000x – pa brez zamere
Avtor: jana11
Datum: 27-02-06 11:33

Ne vem, če je kje brezplačna številka za telefonsko svetovanje. Oglašujejo na veliko, cena pa je čez 300 SIT na minuto.

Re: Dohodnina 1000x – pa brez zamere
Avtor: milica1
Datum: 27-02-06 18:01

Tega zneska v napoved ne pišeš nikamor, ker je oproščeno plačila dohodnine.
LP

DOHODNINA A4
Avtor: Mitja75
Datum: 26-02-06 21:54

Tale DURS je pa blesav. Bom navedel primer, ki je banalen. Neka štiri članska družina živi v 30 m2 velikem stanovanju. Očitno ima ta družina stanovanjski problem po kriteriju, ki velja za iskalce stanovanj, ne vem točno kakšna kvadartura bi jim pripadala, recimo, da je ta 60 m2. Družina stanovanje proda in se preseli v večjega, da s tem reši stanovanjski problem. Po navodil, ki so priložene obrazcu za davčno napoved, lastnik stanovanja ne more uveljavljati nakupa stanovanja v olajšavi A4, ker je ob nakupu novega stanovanja že bil lastnik stanovanja. To je blesavo. Prav in pošteno bi bilo, da bi uveljavljav v olajšavo razliko cene novega stanovanja in starega, saj je imel stanovanjski problem in ga je s tem rešil. Rešil pa je je z zneskom, ki je razlika cene novega in starega stanovanja.
Ali tudi vi tako razumete navodila?

Re: DOHODNINA A4
Avtor: Trinka
Datum: 26-02-06 22:04

Žal ja.

Re: DOHODNINA A4
Avtor: ne se sekirat
Datum: 27-02-06 11:14

kaj pa tolk analiziraš? Zapiš, pa jim boš pol povedol, kaj si ti misliš, če te bodo kontroliral?
Pa ne rečt, da nimaš ostalih računov za 2 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. ti jest kakšne pošljem?!

A4 računi so vredni samo 2 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} tvojga dohodka.

Avtor: 5RA
Datum: 26-02-06 22:22

Ravnokar sem na edavki računala dohodnio. A mi lahko katera pove, če je izračun pravilen? Nisem zaposlena. V lanskem letu sem prejela dohodke preko ŠS in iz drugega pogodbenega razmerja. Izračunalo mi je da vso akontacijo dobim nazaj.

Re: Dohodnina – obrazložitev
Avtor: 5RA
Datum: 26-02-06 22:43

Pa še to: bratu mama plačuje dodatno zavarovanje, lani je bilo tako, da je on vpisal ta znesek. A je letos še vedno tako?

Re: Dohodnina – obrazložitev
Avtor: simby
Datum: 27-02-06 09:05

Ja dohodnino dobiš celo nazaj 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.Tudi brat lahko d.z vpiše kot svojo olajšavo,saj ni važno gdo jo plačuje,bistvo je na koga je položnicaoz polica napisana.

Re: Dohodnina – obrazložitev
Avtor: 5RA
Datum: 27-02-06 09:27

Hvala, simby.

Dohodnina
Avtor: Zala
Datum: 26-02-06 21:20

Če morda kdo ve, bi mu bila zelo hvaležna za odgovora:

1. Ali je prav, da nekdo, ki je prejemal samo pokojnino in ni plačeval akontacije dohodnine in sedaj uveljavlja olajšavo za družinskega člana za celo leto ne dobi nič vrnjene dohodnine?

2. Ali moraš pod DOHODKE IZ TUJINE vpisati tudi rento za nezgodo, ki jo dobivaš mesečno? Ni bilo nobenega obvestila in tudi davkov in prispevkov na to ni plačano ?

Hvala vam za kakšen odgovor, LP, Zala.

Re: Dohodnina
Avtor: Piki Miki
Datum: 26-02-06 22:47

Lahko odgovorim samo za točko 1. Res je kot navajaš. Moja mami je bila kar nekaj let “oškodovana”, ker je bila penzionistka in imela šoloobveznega otroka (OŠ).

Re: Dohodnina
Avtor: Jaša
Datum: 27-02-06 09:08

Pod drugo točko: nisem siguren, ampak,kolikor sem seznanjen, je vsaka renta( tudi iz tujine) obdavčena.

Re: Dohodnina
Avtor: pustek
Datum: 27-02-06 09:16

Pod točko 1:
Kaj bi pa naj dobila vrnjeno, če ni nič plačevala?
Saj nam država ničesar ne podarja s temi olajšavami, vrne nam le preveč plačan znesek, ki smo ga plačevali med letom. Le znižamo si plačilo dohodnine, če pa je nismo plačevali, pa ne moremo dobiti ničesar povrnjeno.

Re: Dohodnina
Avtor: skibucka
Datum: 27-02-06 11:17

tč.1,

če ni plačevala dohodnine in je imela samo obračunano dohodnino, kljub temu, da ima vzdrževanega člana, ni upravičena do nobenega vračila, saj dohodnine dejansko nič ni plačala. tudi letos mora oddati napoved zaradi vzdrževanega člana, čeprav ni zavezanka za plačilo dohodnine, če ni imela obdavčljivih dohodkov.

tč. 2 – vsi prejemki so obdavčljivi. tudi iz tujine, če ne veš kam zapisat, se oglasi na davčni!

Dohodnina: Razlika med A4 in C2?
Avtor: Majdek
Datum: 26-02-06 14:15

Ali mi za Bozjo voljo lahko kdo pojasni razliko med tema dvema stolpcema, razen, da so pod A4 razbili glavnico in obresti, v C2 pa je olajsava zajeta skupaj?!?!

Namrec: ce posojilo za stanovanje vpises pod A4, hitro prides do mejnega zneska za olajsavo (2{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}). Ce ga vpises pod C2 (4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}), pa je to dodatek k olajsavi, ki jo v A4 sestavis iz drugih sestavin. In DURSOV obrazec mi vrne razliko, ce spremeni SAMO ta vnos za cca 80.000 SIT.

V cem je torej fora?

Hvala,
Majdek

Re: Dohodnina: Razlika med A4 in C2?
Avtor: sdenf
Datum: 26-02-06 14:25

Zato, ker se olajašave seštevajo; ampak ne A4 plus B in plus C, ker se A4 z ostalima dvema izključuje.

Torej če napišeš B ali C, potem se ti v A4 ne upošteva; moraš v druge podtočke rubrike A zbrat dovolj olajšav. In imaš seveda večji odstotek oljšav 2+2+2=6{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}

Re: Dohodnina: Razlika med A4 in C2?
Avtor: Majdek
Datum: 26-02-06 14:29

Mrda nisem bila dovolj jasna.

Jasno je, tudi iz navodil, da se A4 in C2 med seboj izkljucujeta. Eno in isto olajsavo ne mores vnest v dve razlicni postavki.

Vprasanje je, v cem je razlika kam vpisati to olajsavo ENKRAT SAMKRAT? Ali pod A4 ali pod C2?

A4 lahko zapolnim z drugimi “sestavinami” in skupaj z vpisano v C2 dobim skupaj vecjo olajsavo, kot ce bi posojilo vpisala pod A4.

Ampak cemu potem sploh sluzi A4 – saj bomo ja vsi raje vpisali posolijo ENKRAT pod C2?

Madek
Re: Dohodnina: Razlika med A4 in C2?
Avtor: xxxl
Datum: 26-02-06 14:33

Mogoče se motim, toda jaz sem razumela to takole:
če imaš stanovanje, s katerim si rešuješ stanovanjski problem, potem vpisuješ v C2
Če pa gre denar za drugo stanovanje, katerega npr. daješ v najem, pa moraš vpisati v A4

Tako sem razumela jaz, ni pa rečeno, da je prav.

Re: Dohodnina: Razlika med A4 in C2?
Avtor: Majdek
Datum: 26-02-06 14:34

Ne, obakrat gre za resitev stanovanjskega problema in ne smes biti lastnik druge nepremicnine.

Majdek

Re: Dohodnina: Razlika med A4 in C2?
Avtor: Majdek
Datum: 26-02-06 14:38

A4 (zneski brez obresti) + B (zneski od obresti od posojila) bi moralo biti enako C2 (zneski za glavnico + obresti) – pa ni.

Majdek

Re: Dohodnina: Razlika med A4 in C2?
Avtor: ija-1
Datum: 26-02-06 15:58

Majdek res je bedasto, ampak je točno tako, kot si napisala v drugem postu.
Pred časm smo to že enkrat pojasnevali. Za max (6{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}) olajšavo torej:

A4 pustiš prazno, Rubriko A napolniš do 2{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} z ostalimi olajšvami (računi za knjige, med. pripomočke, itd)

C2 napolniš s kreditom (glavnica+obresti) do 4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}

V vsakem primeru pa si moraš z nakupom stanovanja reševat stan. problem (torej ne smeš biti lastnica druge nepremičnine, moraš biti kupec oz. (so)lastnik te nepremičnine, mislim tudi, da moraš imeti v njej prijavljeno stalno bivališče)

Re: Dohodnina: Razlika med A4 in C2?
Avtor: Majdek
Datum: 26-02-06 16:05

Ija-1 – hvala lepa!!!
(nisem nasla, da je bilo ze obravnavano, pa sem uporabila iskalnik)

Ja, vse drugo drzi: sem kupec po pogodbi, zivim tam in imam stalno prebivalisce v njem.

Imam pa se eno vprasanje: enak primer kot moj, le da je prijateljica SOLASTNICA polovice ene hise, kupljene 2 leti kasneje. Ali je v tem primeru obravnavana kot LASTNICA in ne more uveljaviti olajsave ali SOLASTNICA vendarle se NI LASTNICA?

Re: Dohodnina: Razlika med A4 in C2?
Avtor: Majdek
Datum: 26-02-06 16:15

ija! :))

Zdaj sem pod tvojim nickom nasla post, kjer si sprasevala ravno to! :))

Majdek

Re: Dohodnina: Razlika med A4 in C2?
Avtor: Piki Miki
Datum: 26-02-06 16:27

Joj, zdaj pa jaz nič ne razumem.

Če bom vpisala pod A4 vpisala neprofitno najemnino in pod C2 kredit za soudeležbo potem mi ne bodo upoštevali obeh, čeprav gre za dve različni stvari.

Mi katera razloži prosim to?

Re: Dohodnina: Razlika med A4 in C2?
Avtor: Majdek
Datum: 26-02-06 17:03

A4 in C2 se izkljucujeta med seboj (v navodilih).

Majdek

Re: Dohodnina: Razlika med A4 in C2?
Avtor: Piki Miki
Datum: 26-02-06 17:06

Majdek, kaj mi potem svetuješ? Da pod C2 prištejem h kreditu tudi najemnino?

Re: Dohodnina: Razlika med A4 in C2?
Avtor: Majdek
Datum: 26-02-06 17:14

Zal nimam pojma. :((
Zato tudi sama sprasujem, ker ravno razciscujem pojme v navodilih, iscem pa samo glede posojila, tako, da se mi o drugem se manj sanja. 🙁

Majdek

Re: Dohodnina: Razlika med A4 in C2?
Avtor: Mitja75
Datum: 26-02-06 21:43

Kolkr pa jst razumem zadevo, se pod A4 vpisujejo plačani zneski, za nakup ali gradnjo …, se pravi, da je bilo plačilo izvedeno v celoti (keš na roke), v rubriki C2 pa štejejo krediti, ki si jih odplačala v letu za nakup ali gradnjo … (mesečni obrok s pripadajočimi obrestmi). Če bi kupila stanovanje za 10 MIO SIT in bi 5 MIO SIT plačala takoj, bi ta znesek vpisala pod A4, preostali del pa bi vzela kredit na 15 let, bi lahko mesečne obroke kredita pisala naslednjih 15 let v olajšavo pod rubriko C2.

Re: Dohodnina: Razlika med A4 in C2?
Avtor: T.
Datum: 26-02-06 21:55

Po vsem kar sem naštudirala, jaz ne razumem tako kot Mitja75.

Če stanovanje ‘skeširaš’ mislim da lahko znesek razdeliš na 15 delov in ga tako vpisuješ nadaljnih max.15 let pod rubriko C1. Pod C2 vpisuješ pa posojilo (izplacano glavnico + obresti) za tisto leto, za katero se oddaja napoved… Ali se motim???

Re: Dohodnina: Razlika med A4 in C2?
Avtor: Mitja75
Datum: 26-02-06 22:14

Štima, sem šel še enkrat navodila brat in se strinjam s tabo. Kot sem opazil je edina razlika med A4 in C1 to, da so v A4 navedeni zneski v C1 pa zneski lastnih sredstev. Kakšna je pa razlika med tema “različnima” zneskoma pa ne vem.

DOHODNINA.COM
Avtor: KARIXC
Datum: 25-02-06 20:52

Kam naj vpišem drugi dohodki iz delovnega razmerja kdč št. 8027

8027 ni nikjer dobila pa sem ta znesek 109 k iz Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve za kar preedvidevam da gre za otroški dodatek , pa valda me ne bo država obdavčla za otroški dodatek al kva?

lepo prosim za odgovor ker meni tu ni nič jasno
Re: DOHODNINA.COM
Avtor: Manja*
Datum: 26-02-06 07:01

Seveda – prijaviti moras VSE. Mi letos tudi za “dodatek za veliko druzino” – smo ze dobili dokument z zneski in veliko mastno opombo, da moramo zadevo vpisat v dohodninski obrazec.

Manja*

Re: DOHODNINA.COM
Avtor: strehca
Datum: 26-02-06 08:39

Manja, nikar se ne pritožuj vnaprej! Če dodatka za veliko družino ne vpišeš, boš na škodi ti. Letos je namreč država zadržala 20.000 sit akontacije dohodnine za ta prihodek, vendar ga ne bi smela. Zato bodo teh 20 jurjev vrnili pri obračunu dohodnine. Če tega ne boš prijavila, dvomim, da ti bodo ponujali.

Re: DOHODNINA.COM
Avtor: Manja
Datum: 26-02-06 16:20

A tako? U – hvala za informacijo. 🙂

Saj ga nisem nameravala utajiti – nisem ravno, da bi imela kakrsnekoli burke z dacarji, imam raje postenost in mir pred njimi. Se vse kar vpisem, jim kopije ze kar prilozim. :))

Manja

dohodnina-vzajemna
Avtor: alessa
Datum: 22-02-06 07:51

zanima me, kakšno dokazilo potrebujem, ko v olajšavo pri dohodnini upoštevaš dodatno zdravstveno zavarovanje? Položnice namreč plačujem preko NET-a in ne vem, a ta izpisek potem zadostuje, če te davčna piokliče na zagovor? Ali morda tudi Vzajemna izda kakšno potrdilo?

Re: dohodnina-vzajemna
Avtor: vaja
Datum: 22-02-06 08:45

Če jih pokličeš, ti bodo poslali pisno, sicer pa se zgovarjajo, da si sama seštej položnice in to je to. Upošteva se samo premija, ki jo plačuješ ZASE, v kolikor plačuješ še za koga se tistemu niti tebi bonitetane upoševa.

POKOJNINA

moja mama nima dohodkov, se pravi nima pokojnine, ne katastrskega dohodka, do sedaj ni nikoli oddala dohodnine…ji ni bilo treba.
letos je dobila iz banke obvestilo, da ima 1000,00 sit obresti…ali je zaradi tega potrebno oddati dohodnino ali ne?

hvala za informacijo.

lep dan.

Re: dohodnina-spet
Avtor: O-O
Datum: 21-02-06 08:03

Če ima dohodkov manj kot 564.400,00 SIT v enem letu NI treba oddati dohodninske napovedi.

Re: dohodnina-spet
Avtor: Tinka
Datum: 21-02-06 08:36

Sveža informacija z DURSa od včeraj: moja mama nikoli ni oddajala dohodnine, ker ima tako nizko pokojnino. Letos je dobila izpisek obresti iz banke. Odgovor: dohodnino MORA oddati, vpiše pač pokojnino in obresti.

Re: dohodnina-spet
Avtor: Mihi
Datum: 21-02-06 10:51

Kolikor vem: čim imaš več kot en prejemek (in tudi če nisi presegel splošne oljašave), moraš odati.

Dohodnina – račun od brisa
Avtor: Mimika
Datum: 20-02-06 13:47

Ali lahko uveljavljam kot olajšavo račun od odvzema brisa v lanskem letu? Imam 2, tako da se kar pozna.

Re: Dohodnina – račun od brisa
Avtor: mamapetra
Datum: 20-02-06 14:18

Joj Mimika, da ne bom krive vere širila, ampak mislim da ne. Tudi jaz ne morem uveljavljati UZ nuhalne svetline, ki je bil samoplačniški. Če gre za neko preiskavo na tvojo željo, je ne moreš uveljavljati.

Nisem pa čisto stoprocentna, torej bom tudi jaz vesela še kakšnega odgovora.

lp

Re: Dohodnina – račun od brisa
Avtor: Tiara
Datum: 20-02-06 14:37

Žal ne gre v dohodnino.

Re: Dohodnina – račun od brisa
Avtor: Ena srečna
Datum: 20-02-06 21:12

Pri računih za tvoje zdravje in dobro države, ker želiš biti zdrava, ji služiti in pridno zapravljati še dolga leta, se ti to NE prizna, ker ni bil obračunan DDV! Odlično!

dohodnina in nezaposlenost
Avtor: kaja8)
Datum: 20-02-06 13:54

Mene pa zanim, če ima katera izkušnje kako je z dohodnino na primer zame, ki nisem bila še nikoli zaposlena vendar sem pa dobivala otroški dodatek, preživnino in starševsko nadomestilo od 28.2.2005 in do 28.2.2006.

Ali moram tudi jaz oddati obrazce.?
Najlepša hvala za odgovore.

Re: dohodnina in nezaposlenost
Avtor: zanimame
Datum: 20-02-06 14:02

ja, ker si dobivala starševsko nadomestilo in se mi zdi, da boš dobila nekaj nazaj.

Re: dohodnina in nezaposlenost
Avtor: viva12
Datum: 20-02-06 19:14

Ne ni potrebno, saj tudi niste dobila nobenega obvestila.

Dohodnina-obresti otroka
Avtor: Mihi
Datum: 20-02-06 10:22

Otrok, ki je moj vzdrževani član je dobil nekaj obresti, a manj kot 300.000 (torej zudi manj kot je splošna olajšava). Ker je to njegov edini obdavčljivi prejemek, mu lastne napovedi ni treba oddajati.
Zanima pa me, če je potrebno ta znesek obresti navesti v moji napovedi kot njegova lastna sredstva?

Re: Dohodnina-obresti otroka
Avtor: mama2831
Datum: 20-02-06 11:26

Saj jih nimaš kam vpisat! Lastnih sredstve otroka ni več, pod svojeobresti tudi ne, saj to niso tvoje obresti, otrok tudi ne bo oddal napovedi – skratka, smo zadnjič ugotovili, da tega ne bomo nikamor vpisovali – razen če ne pogruntamo kaj drugega!

Re: Dohodnina-obresti otroka
Avtor: Mihi
Datum: 20-02-06 11:48

Pol pa fejst, če ni več lastnih sredstev otrok – spregledano.

Re: Dohodnina-obresti otroka
Avtor: zvezdica*
Datum: 20-02-06 13:32

Tudi jaz sem iskala, kam se vpišejo sredstva vzdrževanega člana (so me tudi mučile obresti), pa sem poklicala na DURS in so rekli, da se ne vpisujejo. Če oni tako rečejo, potem pa v redu, mar ne. 🙂

Dohodnina in gospodinjski aparati
Avtor: aprila
Datum: 19-02-06 10:36

Pozdrav,

zanima me, če še vedno lahko kot olajšavo oddajaš gospodinjske aparate razreda A, npr hladilnik, pečica…
se opravičujem, ampak iz tistih navodil se res ne znajdem…
Hvala za pomoč!

LD, maja

Re: Dohodnina in gospodinjski aparati
Avtor: milica1
Datum: 19-02-06 18:01

Na žalost, to ni več olajšava.

Dohodnina, kredit, olajšave – nasvet prosim
Avtor: ija-1
Datum: 17-02-06 11:11

Pri informativnem izračunu dohodnine za 2005 me je zmotilo naslednje:

Pri olajšavah “3. Olajšava za različne namene” so letos dodali še samostojno podpoglavje in sicer glavnice in obresti od kreditov za reševanje stanovanjskega kredita. S to olajšavo naj bi si lahko še dodatno zmanjšal osnovo za odmero dohodnine.

Se pa ta olajšava oz. postavka pojavi v dveh poglavjih oz. sklopih in sicer:
Sklop A (skupaj z dobrodelnimi prispevki, umetninami, izobraževanjem itd.) kot A4 (glavnica brez obresti)
Sklop C kot
C1 (samo obresti) ali
C2 (glavnica + obresti)

Je pa v navodilih navedeno, da se sklopi izključujejo.

In sedaj moje vprašanje:
Ali to pomeni, da lahko sama izberem kam (torej A4+C1 ali C2) vpišem olajšavo in sicer glavnico +obresti.
Če vpišem v C2 (za sklop A imam namreč dovolj računov), si namreč kar pošteno dodatno znižam osnovo.

Hvala in lp
ija

Re: Dohodnina, kredit, olajšave – nasvet prosim
Avtor: čist resno
Datum: 17-02-06 11:42

Ja, jaz to tako razumem. Da vpiši pod C2.

Dohodnina – prodaja delnic
Avtor: meg**
Datum: 16-02-06 11:41

A je potrebno vpisati v dohodnino, če smo prodali delnice? Bile so prodane tiste delnice, ki so bile dobljene s certifikatom. A dobimo od kje izpis oz. iz kje prepišemo podatke?

Re: Dohodnina – prodaja delnic
Avtor: mu
Datum: 16-02-06 11:53

Poglej tu in na strani dursa.

Re: Dohodnina – prodaja delnic
Avtor: 5RA
Datum: 16-02-06 12:16

Tu jaz včeraj nisem nič našla, sem pa našla na forumu ogovor, da baje tega ni treba vpisovat. Jaz sem izpis dobila po pošti, delice sem prodala preko Pošte, bpd Poteza.

Re: Dohodnina – prodaja delnic
Avtor: jazzi
Datum: 16-02-06 12:19

če so bile delnice pridobljene pred 4 leti, kar po tvojem so, saj gre za certifikat, ti jih ni potrebno nikamor zavesti, ker se ne plača davek.Tudi od nikogar ne boš dobila papir, da si to prodala…Sedaj po novem zakonu pa so spremembe, ampak se tebe ne tičejo, ker si jih prodala pred 1.1.2006. Tako je bilo rečeno meni, ko sem klicala borznega posrednika, ki se spozna na te stvari…

Re: Dohodnina – prodaja delnic
Avtor: kadabra
Datum: 16-02-06 12:42

Certifikatskih delnic ne vpisuješ nikamor.

nakup parcele in dohodnina
Avtor: SREČA
Datum: 16-02-06 11:58

Lani avgusta sva kupila parcelo. kako naj jo vpišem v dohodnino, če nimam računa?
Jo vpiševa vsak pol, ker sva oba lastnika ali kako drugače? V katero rubriko pa?
Hvala za odgovore.

Re: nakup parcele in dohodnina
Avtor: špelin@
Datum: 16-02-06 12:10

Mogoče pogodba služi enakemu namenu kot račun?

čao

Re: nakup parcele in dohodnina
Avtor: koledarček
Datum: 16-02-06 12:12

Seveda nimaš računa, imaš pa pogodbo. Če sta lastnika oba lahko vpišeta vsak pol.

Re: nakup parcele in dohodnina
Avtor: oxi…
Datum: 16-02-06 12:20

Meni so rekli na dursu, da priložiš prodajno pogodbo, če uveljavljaš nakup stanovanja. Verjetno je pri parceli podobno.

Dohodnina – računi za olajšave
Avtor: dohodnina
Datum: 15-02-06 11:44

Pri stanovanjski hiši smo menjali streho. A lahko to olajšavo upošteva le eden, ali jih lahko več članov? A lahko uveljavljaš olajšavo tudi, če na računu ne piše, kdo je plačal?

Re: Dohodnina – računi za olajšave
Avtor: koledarček
Datum: 15-02-06 11:50

Uveljavlja lahko lastnik hiše.

Spet dohodnina (pampers) in preklete obresti
Avtor: Piki Miki
Datum: 13-02-06 18:03

Je katera dobila kakšen obračun za nagradne igre pampers?

In pa bebasto vprašanje: kaj za vraga je s temi obrestmi. Berem vse mogoče odgovore o bančnih obresti in res ne vem kako toliko različnih odgovorov. A se vpišejo in nad katero vrednostjo? Pa še to kdaj vam je banka kaj poslala? Pa ja ne boste rekle, da na navadnem mesečnem obračunu, ker ga sama niti ne pregledam ampak ga fliknem stran. Evidenca v Kliku mi zadostuje in ne rabim njihovih izpiskov. A so torej te obresti na posebnem izpisku?

Mi katera odgovori, ker drugače se zna zgodit, da bom še pošteno urlala na davčni, če me bodo kam poslali na razgovor.

Re: Spet dohodnina (pampers) in preklete obresti
Avtor: jazzi
Datum: 13-02-06 18:27

meni so iz banke posebej poslali spisek obresti za lansko leto, tam je lepo napisana tudi šifra pod kam se to vpiše in enako je lepo napisano tudi na dohodninskem brazcu, kjer ti celo piše, da do 300.000,00SIt na leto so obresti neobdavčene.

Mislim, da ti mora vsak posebej poslati podatek za vpis v dohodnino in ne skozi leto, temveč lepo na koncu, saj ponavadi to delajo vsi, redke so izjeme… in vedno je ponavadi še napisana šifra, ki se ujema z obrazcem za dohodnino, pod kaj se kaj napiše.
Če se malo pogleda, se vse najde, se bojim, da nas je kar malo strah in imamo le velike oči, ko pa ornk pogledaš tale obrazec vidiš, da je vse enako kot je bilo, razlika je le za ljudi, ki poleg dohodka prejemajo še kaj, ampak kot sem dejala, ko dobijo obvestilo je tam šifra, enaka je na dohodnini in lepo vpišeš tam…

Re: Spet dohodnina (pampers) in preklete obresti
Avtor: Piki Miki
Datum: 13-02-06 18:44

ok, jazzi, ker imam 3 banke, pa nobenega obvestila je verjetno res šlo samo za negativne obresti, čeprav se mi zdi da nekaj malega drobiža je pa vseeno bilo pozitivno. Morda pa je vseeno kakšna omejitev da sploh pošljejo. Kakorkoli od nobene od bank nisem prejela nič, prav tako ne za toli račune sinov, čeprav tam pa so samo pozitivne obresti. Ah,kako le bi jih človek lahko razumel ;)))

Re: Spet dohodnina (pampers) in preklete obresti
Avtor: jazzi
Datum: 13-02-06 18:49

Počakaj še malo, saj imajo še čas poslati, če ne pa jih kliči in vprašaj kaj čakajo,)), ma ja vsi smo zmedeni, saj bo bolje drugo leto;))

Re: Spet dohodnina (pampers) in preklete obresti
Avtor: koko*
Datum: 13-02-06 20:01

Gre samo za obresti od varčevanja in ne od TRR ali kakih Toli računov. Jaz sem dobila za oba ker jima je dedek odprl varčevalno knjižico. Za sebe pa seveda nič, ker imam samo en ubogi TRR ki je večino meseca v rdečem.

Re: Spet dohodnina (pampers) in preklete obresti
Avtor: žblja
Datum: 13-02-06 22:02

Vse obresti, ki si jih dobila za vezave, vpišeš pod rubriko 4301- obresti, za katere velja neobdavčeni del do 300.000 sit. Vpišeš torej VSE obresti, tudi če ne presegajo 300.000 sit, tudi 1 tolar!lp

Re: Spet dohodnina (pampers) in preklete obresti
Avtor: TANYA
Datum: 14-02-06 08:01

Banka ti pošlje obvestilo o dohodku iz naslova obresti – od depozitov…, ne od stanja na osebnem računu. Vpišeš vse obresti, potem pa DURS v obračunu odšteje avtomatsko 300.000 SIT, ker do te višine obresti od bank niso obdavčene.

Lep dan

Tanja

Dohodnina-penzionisti
Avtor: damo68
Datum: 14-02-06 08:34

Še eno vprašanje o dohodnini: ali morajo upokojenci, ki so prejemali zgolj penzijo to prijaviti ali ne, ali je odvisno od višine penzije.
Po prejšnjem zakonu o dohodnini jim ni bilo treba, ali se je z novim kaj spremenilo?

Re: Dohodnina-penzionisti
Avtor: °Lola
Datum: 14-02-06 08:52

Mislim, da morajo zaradi katastra tisti, ki ga imajo…. naj me kdo popravi, če je drugače. Drugače pa samo tisti upokojenci, ki jim je bila odvedena akontacija dohodnine.

Lola
– Re: Dohodnina-penzionisti
Avtor: *-*
Datum: 14-02-06 09:08

In zdaj vem toliko kot prej, to tudi mene zanima. Naj bom kratka, napisite ali mora upokojenec , ki dobiva le penzijo, le to prijaviti ali ne?

Verjetno je neki znesek, ki določa do kam ni treba od kje naprej pa ja????

Re: Dohodnina-penzionisti
Avtor: DADA
Datum: 14-02-06 09:39

MISLIM, DA TI NA OBRAZCU, KI SI GA DOBILA DOMOV piše, da penzionistom, ki prejemajo le pokojnino NI POTREBNO vlagati dohodninske našpovedi (ne glede na znesek)

Razumem, da če je kataster zrave, da moraš. Ampak kaj, če si prejel le nekaj bančnih obresti (ki so neobdavčljive)???kaj pa tedaj

Re: Dohodnina-penzionisti
Avtor: °Lola
Datum: 14-02-06 09:49

Ne rabi.

Re: Dohodnina-penzionisti
Avtor: skibucka
Datum: 14-02-06 11:04

kot jaz berem navodila, piše takole:

2. če je bila v letu 2005 pokojnina njihov edini dohodek (beri edini dohodek), pod pogojem, da od pokojnine ni bila odtegnjena in plačana akontacija dohodnine in pri akontaciji dohodnine zavezanci niso uveljavili posebne olajšave za vzdrževane družinske člane beri: vzdrževane člane).

to pomeni, če je dobil kakršnekoli, četudi neobdavčljive obresti (ne na transakcijskem računu, ampak morda modro varčevanje, ali kaka druga vrsta naložbe), katastrski dohodek, ali kakšno blagovno ali denarno nagrado—
POMENI, DA POKOJNINA NI BILA EDINI DOHODEK….

zato je potrebno oddati davčno napoved, čeprav davka ne bo za plačat.

Re: Dohodnina-penzionisti
Avtor: Mici
Datum: 14-02-06 15:24

Ja, je potrebno oddati dohodninsko napoved, četudi so bile poleg pokojnine edini dohodek obresti na računu. Tako mi je razložila referentka na DURS-u in jaz tako svetujem ostalim. Ker bolje je oddati dohodnino in če kaj ni v redu, že pokličejo, če pa obrazec ni oddan in bi moral biti, sledi kazen.
Svetujem torej, da obrazce oddate tudi upokojenci, ki imate poleg pokojnine edini dohodek (četudi) neobdavčene obresti.

v dohodnino zapisem le tisto, kar dobim s papirji na dom???
Avtor: jetako
Datum: 13-02-06 09:43

Premišljevala sem ali ni to tako, da v dohodnino vpišemo le tisto, kar dobimo na dom od drugih institucij za vpisat v dohodnino??
Recimo od podjetja plačo, od banke obresti, od nekoga to in to…

Kaj če mi nekdo ne pošlje tega, sem dolžna kljub vsemu to vpisati sama??
Sama računat-preračunat…ali mi tega ni treba vpisat, ker mi niso poslali?

Hvala

Re: v dohodnino zapisem le tisto, kar dobim s papirji na dom???
Avtor: DA
Datum: 13-02-06 09:46

DA

Re: v dohodnino zapisem le tisto, kar dobim s papirji na dom???
Avtor: me zanima
Datum: 13-02-06 09:46

Tudi če ti ne pošljejo, si dolžna vpisati.

Seveda da so izplačevalci dolžni poslati obvestilo, a če ga ne pošljejo, tebe to ne odvezuje prijave tega dohodka, razen če jim na davčni uspeš dokazati, da za dohodek sploh nisi vedela. Ampak če si ga dobila, si vendar vedela, in na davčni tudi niso neumni.

Re: v dohodnino zapisem le tisto, kar dobim s papirji na dom???
Avtor: Enka
Datum: 13-02-06 09:48

Ja, izrecno piše (tudi v navodilih), da moraš vpisati vse prejemke, ki so obdavčeni z dohodnino, ne glede na to, ali si prejela izpis od izplačevalca.

Seveda je pa res, da, če izplačevalec izpisa ni poslal ne tebi in ne na davčno, davčna za takšne prihodke sploh ne ve (in se s prijavo v bistvu “izdaš”). Samo, ti prvič najbrž niti ne veš, ali je izplačevalec izpis na davčno poslal, in drugič, lahko davčna kasneje pri izplačevalcu ugotovi, da bi moral tvoje prihodke prijavit in posledično nasankaš tudi ti.

Re: v dohodnino zapisem le tisto, kar dobim s papirji na dom???
Avtor: silvy
Datum: 13-02-06 09:49

Če boš kaj pozabila vpisat, bodo to na davčni vpisali kar sami. Itak imajo vse podatke. Glede na mojo izkušnjo ti niti težili ne bodo, edino odločbo boš dobila med zadnjimi.

Re: v dohodnino zapisem le tisto, kar dobim s papirji na dom???
Avtor: eranma
Datum: 13-02-06 09:49

Tudi če ne prejmeš obvestila, si dolžna vpisati v svoj dohodninski obrazec vse dohodke (ne glede na to, ali si prijela obvetilo ali ne). To imaš tudi napisano v prilogi obrazca, ki so ti ga poslali na dom. Dohodnina je obveznost FIZIČNE osebe, torej sama obgovarjaš za pravilnost izpolnitve obrazca.
Če si prejela enktratni dohodek imaš verjetno tkakšno obvestilo, ko so ti ta dohodek nakazali (vsaj morala bi ga imeti) – lahko pa pokličeš izplačevalca, naj ti pošlje kopijo obvestilo o letni dohodnini.

Dohodnina-najemnina neprofinega stanovanja
Avtor: rebecka
Datum: 12-02-06 19:19

Zanima me kaj je z olajšavo, ko plačujem neprofitno najemnino. Sorodniki in prijatelji mi prepričujejo, da naj napišem v dohodnino tudi za olajšavo, če plačujem najemnino neprofitnega stanovanja. Jaz pa nisem tega zasledila v navodilu, nikjer ne piše o tem. Samo le kot najemodajalci naj bi vpisali, kaj pa kot najemniki?

Re: Dohodnina-najemnina neprofinega stanovanja
Avtor: Mateja T.
Datum: 12-02-06 19:22

Mi nismo nikoli vpisovali-ne vem kako je zdaj

Re: Dohodnina-najemnina neprofinega stanovanja
Avtor: Vladka K.
Datum: 12-02-06 19:43

Ja, če ni v zadnjih letihkaj novega, gre v olajšavo tudi neprofitna najemnina, vendar manjši odstotek, kot je odstotek, ki se lahko uveljavlja od profitne najemnine. Za kolikšen {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} gre, pa na pamet ne vem.

Vladka

Re: Dohodnina-najemnina neprofinega stanovanja
Avtor: *nedasemiregistrirat
Datum: 12-02-06 19:45

Mi smo to vcasih vpisovali v tiste 3{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, zdaj po novem pa naj bi bil poseben okencek za vpis in najemnine, ampak si se nisem pogledala obrazca. Res pa je, da ne gre celotna najemnina v olajsavo, pac pa le nek procent, nekje med 70-80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} se mi zdi.

Re: Dohodnina-najemnina neprofinega stanovanja
Avtor: Vladka K.
Datum: 12-02-06 20:04

Jaz se opravičujem, ravno obratno je (je bilo?). Ja, mi smo še vpisovali v posebne olajšave (3{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}), ne vem, kakšna sprememba je bila pri tem… je pa veljalo 40{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} profitne najemnine oz. 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} neprofitne najemnine.

Vladka

Re: Dohodnina-najemnina neprofinega stanovanja
Avtor: abea*
Datum: 12-02-06 20:07

Joj, jaz sem pregledala cel obrazec čez in čez, pa ne najdem… Upam, da niso še tega ukinili. Je pa bilo 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, ja. Čez glavo dovolj, itak krepko presega tiste 3{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} olajšave.

p.s. nedasemiregistrirat, ste še vedno na Steletovi? Pri nas je še ena hiška frej, pridite, je 1000 krat lepše;-)

Re: Dohodnina-najemnina neprofinega stanovanja
Avtor: Piki Miki
Datum: 12-02-06 21:06

*nedasemiregistrirat, vi ste tudi na Steletovi???

Mimogrede jaz vpisujem zadnje 3-4 leta in bom tudi letos, pa jih ke klinc gleda. Vpišem 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} zneska.

FRe: Dohodnina-najemnina neprofinega stanovanja
Avtor: abea*
Datum: 12-02-06 22:21

Kam boš to vpisala, če pa ni predalčka?????????;-) Vsaj jaz ga ne najdem….

Re: Dohodnina-najemnina neprofinega stanovanja
Avtor: Piki Miki
Datum: 12-02-06 23:11

Mislim, da bom pod 3.Olajšave za različne namene A4. Ne spominm se točno kaj je lani pisalo, zagotovo pa ni nobeno leto pisalo najemnine, mislim da se je rubrika začela z isto navedenim.

Bolj se sprašujem kam za vraga bom vpisala puf za soudeležbo, verjetno pod C2. Od banke sem dobila (na mojo željo) znesek odtegljajev (G+o) in to bom vpisala noter, potem pa naj me zaprejo, ker se resnično nimam časa ubadati z dohodnino.

Re: Dohodnina-najemnina neprofinega stanovanja
Avtor: Rincha
Datum: 13-02-06 12:18

ja sem jo vpisovala 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} je gre v olajšavo.

kako je zdaj ne vem, ker še nisem prebrala navodil.

Dohodnina – olajšava za reševanje stanovanjskega problema
Avtor: Nevedna
Datum: 12-02-06 19:01

Leta 2003 sem vzela stanovanjski kredit. Izplačala ga bom naslednje leto. Partner je vzel gotovinski kredit. kako je z olajšavo? Ali spada vse ostalo, kar ni stan. kredit pod lastna sredstva? In se le ta dajo razdeliti na 15 let? Hvala .

Re: Dohodnina – olajšava za reševanje stanovanjskega problema
Avtor: gobica
Datum: 12-02-06 20:05

To je po mojem vprašanje za kakšnega strokovnjaka. Ker je bila kupnina poravnana pred leti, ko so veljali drugačni zakoni, je po mojem ne moreta vpisovati za olajšavo. Kredit pa, saj ga še vedno odplačujeta in je bil olajšava tudi že prej. Bi pa to zanimalo tudi mene, sem podoben primer, le da imam še nekaj let kredita.

Re: Dohodnina – olajšava za reševanje stanovanjskega problema
Avtor: rennee
Datum: 13-02-06 14:30

najbolje, da poklices na durs in vprašaš. sama sem že klicala in so mi rekli, da lahko uveljavljas anuitete kredita, dokler ga odplačuješ (ne več kot 15 let).

olajšava se upošteva samo, če si z nakupom rešila stanovanjski problem (ne npr. če prodaš eno, kupiš drugo stanovanje).

ko sem klicala na durs so bili kar malo negotovi, ko sem spraševala več podrobnosti, je pač zdaj dosti novih stvari. zato le pokliči, najbolj dva različna svetovalca za dohodnino (so na durs) in povprašaj.

Spet dohodnina 2005
Avtor: Titi
Datum: 11-02-06 17:15

Še vedno mi ni jasno, ali lahko dam v olajšavo stanovanjski kredit, ki je na moje ime, medtem ko je nepremičnina, v katero vlagamo, na moževo ime.
Ali ve kdo zagotovo kako je v tem primeru?

In še to. A se prva prodaja delnic še vedno ne vpisuje kot dohodek?

Hvala!

Re: Spet dohodnina 2005
Avtor: Rakica
Datum: 11-02-06 17:20

Čisto, mimo:

Kako pa si ti lahko dobila kredit, če pa ni na tebe nič napisano?

Re: Spet dohodnina 2005
Avtor: milica1
Datum: 11-02-06 17:27

Žal te olajšave ne moreš uveljavljat. Moraš biti lastnik nepremičnine in imeti kredit na svoje ime.
LP

Re: Spet dohodnina 2005
Avtor: večkrat mami
Datum: 11-02-06 17:39

Prodaja delnic se nikoli ni vpisovala v napoved dohodnine, ampak samo dividende, ki si jih dobila v tekočem letu.

Prihodek oz. izkupiček od prodaje delnic pa morač prijaviti davčni upravi na posebnem obrazcu do 28.2. (vsaj lani je bilo tako, najbrž je letos tudi).

lp

Re: Spet dohodnina 2005
Avtor: -štajerka
Datum: 11-02-06 18:47

JAz pa nisem tako prepričana, da je ne more. Namreč, nepremičnina je last obeh, če je pridobljena v zakonu, ne glede na koga je pisana. Če je ona vzela kredit in dokaže, da stanuje v tem stanovanju (kar pomeni, da ima tam stalno prebivališče), po moje olajšavo lahko uveljavlja.

________________________________________________

Re: Spet dohodnina 2005
Avtor: -štajerka
Datum: 11-02-06 18:49

Krediti so različni – lahko stanovanjski, gotovinski… Lahko, da je vzela gotovinskega, pri tem te ne vprašajo, zakaj boš denar porabil. Banki je važno le, da boš odplačal z obrestmi.

________________________________________________
Re: Spet dohodnina 2005
Avtor: °Lola
Datum: 11-02-06 19:46

Kolikor razumem navodila, lahko tako v primeru gradnje kot nakupa uveljavljaš zmanjšanje osnove, vendar ne smeš že biti lastnik stanovanja ali hiše.

Glede delnic……

Davčna oprostitev
Zakon o dohodnini določa, da se dobiček ali izguba, ki jo davčni zavezanec doseže s prvo prodajo vrednostnih papirjev ali deležev v kapitalu, pridobljenih v procesu lastninskega preoblikovanja podjetij v skladu s predpisi o lastninskem preoblikovanju podjetij, ne všteva v osnovo oziroma ne zmanjšuje osnove za davek od dobička iz kapitala. Pri tem ni pomembno, v kakšnem načinu lastninskega preoblikovanja podjetij so bile delnice ali deleži v kapitalu gospodarskih družb pridobljeni.

Zavezanec
Po določbi 58. člena Zakona o dohodnini je zavezanec za davek od dobička iz kapitala od prodaje vrednostnih papirjev in drugih deležev v kapitalu fizična oseba s stalnim prebivališčem na območju Republike Slovenije, ki dosega dobiček s prodajo vrednostnih papirjev ter drugih deležev v kapitalu gospodarskih družb in zadrug, če je bila prodaja izvršena pred potekom treh let od dneva, ko je bil vrednostni papir oziroma delež v kapitalu pridobljen, zmanjšan za davke, ki jih je plačal zavezanec.

Lola
-Re: Spet dohodnina 2005
Avtor: tjanč
Datum: 11-02-06 22:40

Vprašaj na davkarijo če daš lahko še otroka ki je tvoj v olajšavo pa čeprav ti ga je mož pomagal narest……hja ne vem jaz ,a misliš da v skupnem zakonskem stanu vsak zase piše ali se štejejo prihodki držine,oz.gospodinjstva,skupni prejemki,kjer se kasneje izračuna vsoto na člana…..

Re: Spet dohodnina 2005
Avtor: Titi
Datum: 11-02-06 23:33

Ker je to stanovanjski kredit, ki sem ga dobila, ker sem na banki določeno število let varčevala preko stanovanjskega varčevalnega računa. V tem primeru je bili pogoj za pridobitev kredita veljavna dokumentacija za gradnjo, pisana na tvoje ime ali ime tvojega zakonca.

Tudi po moji logiki bi bilo pošteno, da bi ta kredit lahko uveljavljala kot olajšavo, saj je bila nepremičnina pridobljena v času zakona in je kot taka skupna lastnina, čeprav ni pisana name.

Re: Spet dohodnina 2005
Avtor: abeceda**
Datum: 11-02-06 23:39

Titi, ti kar vpiši. Pri nas je enaka situacija mož lastnik nepremičnine, kredite vzela oba. Jaz vsako leto vpišem odplačan kredit kot olajšavo. Če opravičijo take in drugačne barabe bodo pa tudi mene. Drugače bom pa res komu kaj naredila, da bom vsaj upravičeno sedela 🙂

kaj so to bonitete?
Avtor: le-ona
Datum: 11-02-06 09:02

Mož mora v dohodnini prijavit bonitete. Kaj sploh je to?
LP

Re: kaj so to bonitete?
Avtor: Onja
Datum: 11-02-06 10:01

Ciao,

bonitete morajo biti napisane na obračunskem listu pod št. 1102. Pod to isto št. je tudi prostorček v obrazcu za dohodnino.

Verjetno so v službi tvojemu možu kaj plačali. Recimo zdravniški pregled za managerje, ali kakšno potovanje, kakšen oddih v toplicah ipd. Od tega zneska niso odvedeni prispevki, zato se bo to obračunalo v dohodnini.

najprej poglej na njegov obračunski list.

O.

Re: kaj so to bonitete?
Avtor: ija-1
Datum: 11-02-06 10:06

Službeni avto za privatne namene, plačan dopust za zaposlenega in njegove družinske člane, plačilo nakupa oblačil in podobno

Re: kaj so to bonitete?
Avtor: Meta
Datum: 11-02-06 12:19

Pomota, vsi prispevki od bonitet so bili plačani, enako kot tudi akontacija dohodnine. Samo človek ni dobil denarja, ampak mu je bila omogočena neka ugodnost (n.pr.uporaba službenega avtomobila za zasebne namene). Boniteta povečuje davčno osnovo, akontacija dohodnine pa je ponavadi zajeta že v vrstici 1101 in ni razvidna pri postavki 1102. LP!

Re: kaj so to bonitete?
Avtor: Onja
Datum: 11-02-06 12:56

Ciao Meta,

ampak kaj pa če podjetje recimo plača oddih v toplicah. Od toplic dobi račun, kjer je zaračunan samo ddv. Ali računavodkinja že sproti odvede prispevke za boniteto?

Re: kaj so to bonitete?
Avtor: Meta
Datum: 11-02-06 13:04

Ja, morala bi tako narediti. Prišteti znesek bonitete k bruto plači (sicer je na plačilni listi napisan posebej, prišteva se samo zaradi določitve osnove, od katere se potem obračunajo vsi prispevki in dohodnina). Sicer pa znesek bonitet, ki jih podjetje nudi delavcu, za podjetje ni davčno priznan strošek.

Re: kaj so to bonitete?
Avtor: večkrat mami
Datum: 11-02-06 17:52

in tudi uporaba službenega GSM v privatne namene

dohodnina_izpisek iz banke
Avtor: 🙁
Datum: 10-02-06 22:55

prosim dajte mi povedat a ste dobili iz banke kak izpisek za dohodnino?Ker jaz sem nekam zalozila neodprte izpiske in sploh ne vem a sem to dobila in a sploh to posiljajo,ker imela sem nekaj prihodka od neprodanih delnic pa me zanima a to moram tud upisat al ka?

Hvala

Re: dohodnina_izpisek iz banke
Avtor: someone*
Datum: 11-02-06 08:45

Jaz sem dobila izpisek obresti, ki jih je potrebno vpisati.

Ja, letos bo treba vse vpisati, tudi če ne bo obdavčeno.

Re: dohodnina_izpisek iz banke
Avtor: viva12
Datum: 11-02-06 22:03

Banka pošilja izpisek za obresti samo tistim, ki imajo sredstva na vezani vlogi in od depozitov. In te obresti se vpišejo v dohodnino, obdavčene pa so samo tiste nad 300.000 SIT.
Obresti iz transakcijskega računa ni potrebno vpisovati in banka tudi za te obresti ne pošilja izpiskov za dohodnino.

Dohodnina-komu jo je treba oddati?
Avtor: dohodek
Datum: 10-02-06 09:06

Kdo jo mora oddati, od katerega zneska dalje, ali jo mora vsak, ne glede koliko je zaslužil???

Če sem lansko leto zaslužil le 500.000,00 SIT, kaj moram to oddati v napovedi ali ni potrebno?
Hvala za pomoč.

Re: Dohodnina-komu jo je treba oddati?
Avtor: silvy
Datum: 10-02-06 09:12

Če so ti od dohodka obračunali akontacijo dohodnine, jo vsekakor oddaj, ker jo boš dobila nazaj.

DOHODNINA – Davek na obresti – KLIK !!!
Avtor: /*/*/
Datum: 09-02-06 08:25

V letošnjo dohodninsko napoved je treba vpisati tudi znesek obresti, ki si jih prejel v letu 2005. Kar je nad 300.000,00 SIT bo obdavčeno.
Pri meni se je pojavil problem. Z možem imava skupaj KLIK – on je pooblaščen, da lahko upravlja tudi z mojim računom. Iz istega klika sva tako sklepala vezane vloge za oba. Zdaj je mož dobil poročilo prejetih obrestih kar za oba skupaj in ker je tega čez 300.000,00 SIT naj bi bilo to obdavčeno.
Nikakor se mi ne zdi prav, da gredo sedaj vse obresti iz mojega in iz njegovega računa nanj – on je kao davčni zavezanec iz naslova KLIK-a.
Če bi se računi in prejemki obresti ločili na posamezna računa, nama ne bi bilo potrebno plačati nobene dohodnine.
Pa še to – že tako ni nobenih pametnih obresti na vezane vloge, zdaj pa nam hočejo pobrati še to, kar smo prigarali čez leto.

Ima še kdo tak problem. Ste ga že poskušali rešiti.

Re: DOHODNINA – Davek na obresti – KLIK !!!
Avtor: vanja
Datum: 09-02-06 08:44

Isti problem, samo sreča ni čez 300.000 sit. Vežem tudi za hči iz svojega klika, iz njenega računa, obresti gredo na njen račun, obresti za obdavčitev so padle na mene, ker sem kao jaz nosilec pogodbe. Pa še to : hči ima najstniški račun, kjer so za vezane vloge višje obresti. Ker ji dam vezat preko mojega klika, je pogodba name, in vzamejo kar nižjo obrestno mero. Se pravi ne njeno kot vezava iz najstniškega računa, ampak mojo, nižjo. Kje ti je to logika. Saj jaz sploh nimam tistega denarja niti ne toliko na računu in tudi vezava z obrestmi se steče na njen račun. Sem ful jezna ker moramo zato hoditi na banko vsak mesec vezat, da lahko tam povem, da naj v pogodbi napišejo hči in jih opozorim na obrestno mero.
Najraje bi bojkotirala klik pa še kakšno takpno nepreilagodljivo banko.

Pa še to : ker imam obnemoglo staro mamo, sem pooblaščena na njeni knjižici, vsak mesec ji hodim po penzijo ter ji vežem denar če to želi. SAma namreč ne hodi več, je le v postelji.
In rezultat: vse obresti so pripadle meni za obdavčitev. Pojasnilo? Vezavo sem delala jaz, čeprav iz njenega računa na njen račun. Na pogodbi sem napisana jaz, kot pooblaščenec.
ZDaj moram za drugo leto kao neko izjavo podpisati (oz. podpisati jo mora stara mama) da gre to za njen račun v njenem imenu. In ta izjavo bo veljala le na tisti banki, kamor jo bom prinesla.Se pravi, če mi bo kdaj pri roki druga banka, kjer bi ji delala vezavo, bodo obresti spet pripisali meni. Pa ko mi jih res. Le obdavčeno bodo pri meni.

Se mi zdi da smo v kameni dobi!!!!!
BOmo pač kamlu v “štumfe” devali denar.

Re: DOHODNINA – Davek na obresti – KLIK !!!
Avtor: ticej
Datum: 09-02-06 09:07

Za vezavo denarja lastnika računa , ti si le pooblaščena, je potrebno zahtevat od bančnega uslužbenca, da pogodbo napiše na ime lastnika, ti pa le podpišeš kot pooblaščenec. Tako so meni svetovali lani.
V tem primeru ne morejo tebi prisoditi dohodnine na obresti.

S klikom je pa očitno res problem, jaz bi se pritožila na banki in zahtevala ločene izpiske obresti za moža oz. zase.

Javi, kako boš uredila, da se kaj pametnega tudi drugi naučimo.

pozdrav

Re: DOHODNINA – Davek na obresti – KLIK !!!
Avtor: Ata
Datum: 09-02-06 09:16

V Kliku lepo piše (berite obvestila)

Obveščamo Vas, da lahko pogodbo o vezavi depozita prek Klika NLB sklene le uporabnik Klika NLB, ki se pri oddaji naročila za sklenitev depozitne pogodbe identificira s kvalificiranim digitalnim potrdilom. Depozitna pogodba se glasi na uporabnika Klika NLB, ki je tudi zavezanec za plačilo dohodnine.

Uporabnik Klika NLB, ki je pooblaščen na osebnem računu, lahko v Kliku NLB sklene pogodbo o vezavi sredstev le v svojem imenu, čeprav so bila predmet vezave sredstva na imetnikovem osebnem računu in so se sredstva po izteku dobe vezave tudi sprostila nazaj z depozitnega računa na imetnikov osebni račun. Depozitna pogodba se glasi na imetnika Klika NLB (pooblaščeno osebo), ki je tudi zavezanec za plačilo dohodnine.

Pooblaščena oseba lahko sklene depozitno pogodbo tudi v imenu in za račun imetnika osebnega računa, vendar le osebno v poslovalnicah NLB. V tem primeru se pogodba o vezavi sredstev glasi na imetnika osebnega računa, stranka pa mora banki predložiti posebno pisno pooblastilo imetnika osebnega računa. Pooblastilo je lahko enkratno ali trajno. Zavezanec za plačilo davka je oseba, v imenu in za račun katere je sklenjena depozitna pogodba (imetnik osebnega računa). Tovrstno sklepanje pogodb pa je mogoče le v poslovalnicah banke.

Re: DOHODNINA – Davek na obresti – KLIK !!!
Avtor: pamm
Datum: 09-02-06 09:51

Jaz pa na vse to lahko rečem le da ne vem zakaj še kdo veže denar pri NLB, ko pa so skoraj povsod drugje višje obresti. Preverite in ne bo vam žal. Da pa ne delam reklam, lahko rečem le poglejte še kakšno hranilnico, kjer je denar enako varen kot na banki, obresti pa mnogo višje.

Srečno in uspešno.

Re: DOHODNINA – Davek na obresti – KLIK !!!
Avtor: Papageno
Datum: 09-02-06 13:23

Ni enako varen. V primeru propada banke Banka Slovenije jamči izplačilo do 5 mio SIT vlog. V primeru bankrota hranilnice te gartancije ni. Se spomni kdo Kranjske hranilnice?

Re: DOHODNINA – Davek na obresti – KLIK !!!
Avtor: pamm
Datum: 09-02-06 14:27

To pa ne bo popolnoma držalo. V primeru stečaja banke in treh hranilnic so vloge zajamčene do višine 5.100.000,00 SIT. Pa še link na stran Banke Slovenije:

Dohodnina -pomagajte???
Avtor: JULA
Datum: 09-02-06 12:18

Sin je preko študenta zaslužil malo preko 1,3 milj. , od tega so mu odvedli cca 73 jurčkov dohodnine.
Mož ga ima sicer prijavljenega kot davčno olajšavo. Kaj sedaj. Naj sin odda dohodnino in dobi vrnjen znesek akontacije?Ali ga potem mož lahko vpiše v napoved kot olajšavo???
Ker s spremembami za l. 2005 nisem seznanjena vas lepo prosim za pomoč, oz. podatek, kje naj preberem zadeve, da si razjasnim obzorje???????
Hvala.

Re: Dohodnina -pomagajte???
Avtor: 5RA
Datum: 09-02-06 12:21

Ne. Ali sin odda svojo, ali pa ga oče da v olajšavo. Zračunajte se kaj se bolj splača.

Re: Dohodnina -pomagajte???
Avtor: Vera1
Datum: 09-02-06 12:38

Vsak študent, ki je v letu 2005 zaslužil več kot 564.000 SIT. mora do 31.3.2006 oddati napoved za dohodnino. (to piše na navodilih oz. na strani DURS-a in na izpisku, ki ga je prejel od Študentskega servisa. V tem primeru se študentu prizna splošna olajšava (mislim, da je 546.400 SIT) in olajšava 1.200.000 SIT. Če ga oče ne prijavi, bo dobil vso plačano akontacijo nazaj. Če pa ga oče prijavi kot olajšavo, mu bo priznana samo olajšava miljon dvesto in bo moral plačati dohodnino na ves znesek, ki ga je zaslužil. LP Vera

Re: Dohodnina -pomagajte???
Avtor: Mama treh posledic
Datum: 09-02-06 13:11

dohodnina-koliko {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} lahko uveljavljaš olajšav ??
Avtor: pozabila sem
Datum: 08-02-06 15:30

Pozabila sem in saj vem no, ne me kregat, prosim vas le, povejte mi koliko {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} lahko uveljavljamo olajšav so to 3 ali 2{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ali še kaj manj ali več.Hvala!
Uveljavljala jih bom samo v zdravstvu.

Re: dohodnina-koliko {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} lahko uveljavljaš olajšav ??
Avtor: tara11
Datum: 08-02-06 15:34

2{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}

Re: dohodnina-koliko {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} lahko uveljavljaš olajšav ??
Avtor: petra
Datum: 08-02-06 21:38

če gradiš hišo, lahko 4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.

LASTNA SREDSTVA VZDRŽEVANEGA ČLANA
Avtor: viva12
Datum: 04-02-06 20:17

DOHODNINA – če mogoče kdo ve
Sina bom vpisala v dohodnino kot olajšavo za vzdrževanega družinskega člana. Kam pa vpišem njegova lastna sredstva (katastrski dohodek 5.200,00 SIT, dividende 12.000,00 SIT). Lani sem to vpisala v postavko “Lastna sredstva vzrževanega člana”.
Prejema tudi družinsko pokojnino, ali je to kam potrebno vpisati ali pa je tako kot lani, ko družinska pokojnina ni zmanjševala olajšave.
Če kdo ve, prosim za odgovor, bom zelo vesela.
hvala že vnaprej.

Re: LASTNA SREDSTVA VZDRŽEVANEGA ČLANA
Avtor: mama Ana
Datum: 06-02-06 09:01

Draga VIVA 12

Imam podobne težave kot ti. Upam da se bo kdo oglasil in nama pomagal.

Eno sem sicer že dognala. Če dobiva otrok, ki je starejši od 18 let družinsko pokojnino, ne more biti več vzdrževani član, ker dobiva redne dohodke. Pa je čisto vseeno, če je najbolj priden študent in je njegova pokojnina manjša od zneska olajšave za vzdrževanega člana.

Kako družba pomaga nam, ki smo ostali brez partnerja, otroci pa brez starša pa raje nebi tule napisala. Ko bo kdo delal “reklamo” za več otrok se bom javila za predavateljico in vsem razložila kako je s tem.

Tisti, ki tole berejo in si najbrž ne morejo predstavljati, da je znesek, ki ga dobim od države za vsakega otroka enak znesku ene šolske malice. (ne pa kosila). Ker so mladoletni otroci, morali dedovati po pokojnem staršu dobivajo sedaj ravno toliko katastrskega dohodka, da ga je treba nekam vpisati. Oni samo se niso mogli odpovedati deovanju, ker so pač mladoletni in jim ni priznana “spošna pamet”. CSD oziroma skrbnik, pa se ne sem odpovedati pravici do dedovanja premoženja po pokojnem staršu. Tisti starš, ki pa ostane pa itak lahko sam vse plačuje, če pa nima tega denarja za vzdrževanje otrok, oziroma premoženja svojih mladoletnih otrok, si ja pa ITAK SAM KRIV.

Vsem lep pozdrav in hvala za vsako informacijo. Bojim se pa , da bo za nas “preživele” starše s finnančneg vidika slaba.

Ana

Re: LASTNA SREDSTVA VZDRŽEVANEGA ČLANA
Avtor: viva12
Datum: 06-02-06 22:57

mama Ana
Hvala za informacijo. To je pa letos čisto nekaj novega, lani družinska pokojnina ni zmanjševala zneska za olajšavo. Bom še preverila. Danes sem tudi zasledila na TV, da se lastna sredstva ne vpisujejo več, temveč da te podatke “kot kontrolne podatke” ima davčna uprava. Samo ne vem, ali jih potem davčna uprava tudi upošteva kot zmanjšanje osnove ali ne.
Kot izgleda je okrog te dohodnine še veliko nedorečenega. Bomo še videli tekom tega meseca.
Ja vse ostalo pa imate prav, žalostno toda resnično.
Lep pozdrav!

nakup parcele-davčna olajšava?
Avtor: ddv
Datum: 03-02-06 09:31

Lani sva z možem kupila gradbeno parcelo.Zanima me če je ta lahko ,glede da sem lastnica polovice, lahko moja davčna olajšava?
Hvala in lep pozdravček!
J.
Re: nakup parcele-davčna olajšava?
Avtor: oxi…
Datum: 03-02-06 09:34

Prvič slišim kaj takega. To je tako kot da sem jaz kupila hišo (v sanjah) pa bi bila to davčna olajšava.

Daj malo razloži. Več podatkov.

Re: nakup parcele-davčna olajšava?
Avtor: ddv
Datum: 03-02-06 09:46

…kot resitev stanovanjskega problema..,ne vem vprašam pač,pa saj to se lahko..,
ker je pač najemnina stanovanja tudi lahko davčna olajšava npr.,…

lep dan!
J.

Re: nakup parcele-davčna olajšava?
Avtor: oxi…
Datum: 03-02-06 10:37

Našla sem tole, samo za razlago me pa ne vprašat. Moram tudi jaz najti koga, ki mi bo razložil.

Olajšava za nakup ali gradnjo stanovanjske hiše ali stanovanja za rešitev stanovanjskega problema zavezanca je novost v dohodnini za leto 2005.

Zavezancu, ki je rezident, se letna davčna osnova zmanjša za plačane zneske za nakup ali gradnjo stanovanjske hiše ali stanovanja za rešitev stanovanjskega problema zavezanca. Za plačane zneske se štejejo lastna sredstva, ki jih zavezanec porabi za rešitev svojega stanovanjskega problema, ter zneski glavnice in obresti, ki jih zavezanec odplača v tekočem letu v zvezi s posojilom, pridobljenim za rešitev svojega stanovanjskega problema.

POMEMBNO: Olajšava za nakup ali gradnjo stanovanja se lahko uveljavlja v obdobju naslednjih 15 let, ki se začne z letom plačila, tako da se vsako leto uveljavlja del porabljenih lastnih sredstev.

Davčni zavezanec lahko s to olajšavo zmanjša davčno osnovo za največ 4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} letne davčne osnove. V primeru, da zavezanec uveljavlja olajšavo za nakup ali gradnjo stanovanja te olajšave ne sme vklučiti med olajšave za različne namene.

Re: nakup parcele-davčna olajšava?
Avtor: oxi…
Datum: 03-02-06 10:46

Še link, če bo koga zanimalo.

Re: nakup parcele-davčna olajšava?
Avtor: koledarček
Datum: 03-02-06 10:59

Seveda lahko. Jaz sem predlani klicala prav na davčno in so mi povedali da lahko.

oxi… kaj ni to sredstvo porabljeno za rešitev stanovanjskega problema?

Pri meni ja bilo celo tako da sva aro za parcelo plačala dec 2003 in ker je ta ara bila del kupnine za parcelo so mi rekli, da jo lahko uveljavljam pod 3{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} olajšavo v dohodnini.

Re: nakup parcele-davčna olajšava?
Avtor: oxi…
Datum: 03-02-06 11:08

A kdo ve če recimo daš 8 mio svojega denarja (ne kredit) za stanovanje, kako se to deli po letih?
Vidim, da moram vseeno klicat durs.

Ampak, če se kdo najde, ki kaj ve…

Koledarček, o tem, da bi nakup parcele šel v olajšave sem dvomila, ne nakup stanovanja.
Ampak če praviš da lahko… potem jupi.

Re: nakup parcele-davčna olajšava?
Avtor: gobica
Datum: 03-02-06 11:19

Če že nista lastnika nepremičnine in če je ta parcela namenjena reševanju stan. problema, potem po mojem lahko. Če pa že imate stanovanje/hišo, pa najbrž ne…

dohodnina-olajšava za stan. kredit
Avtor: pikapoloneza
Datum: 31-01-06 08:01

pomoč! Včeraj sem malce študirala čtivo, ki je prišlo z novim obrazcem za dohodninsko napoved. In že kalkulirala, kako sem zdaj za 20 let rešena, saj imam zajeten stanovanjski puf… ko me je zadelo. Moj zlati soprog ima nase nareč pisano polovico bajte nekje v enih rovtah. Ki je sicer nevseljiva in vprašanje, če kdaj bo. Njegovi starši so namreč zadevo pred leti kupili in, da bi sine lažje vzel kredit, da bi bajtico zrihtal, polovico napisali nanj. No, pufa ni vzel, ker sva midva potem začela najino zgodbo. Zdaj pa je sranje tu… on svojega dela kredita ne moe upoštevat v dohodninski napovedi…kako pa je z mano? Jaz najbrž tud ne? A je sploh kakšna rešitev? Prepis nazaj na fotra (če se da?) ali na otroka (še mladoletnega)? A je katera v podobnem zosu???

Re: dohodnina-olajšava za stan. kredit
Avtor: gobica
Datum: 31-01-06 09:31

No, mi smo iz enosobnega (lastniškega) stanovanja šli s kreditom v trisobnega in tudi menda ne moremo vnesti kredita oziroma obresti kot olajšavo, ker pač nismo reševali stanovanjskega problema…. Prav to področje se mi zdi res nedorečeno. Ja, če je bil tvoj mož že prej lastnik nepremičnine, pač niste reševali stanovanjskega problema, ampak ste se “zmišljevali”, tako kot mi, ker nam 40 kvadratov nekako ni bilo dovolj.

Re: dohodnina-olajšava za stan. kredit
Avtor: Lanja
Datum: 31-01-06 10:10

Sem šla pogledat v navodila in je res tako. Ampak-saj kredit spada v 3{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} olajšavo, ki jo lahko dobiš tudi s prostovolj. zdr. zav., nakupi knjig, zdravil…se nabere v vsakem primeru, vsaj pri nas. LP

Re: dohodnina-olajšava za stan. kredit
Avtor: Tjana
Datum: 31-01-06 11:03

Ne, kredit ti to olajšavo iz 2 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} poveča na 4. Za 15 let, če je kupljeno na gotovino oz. čas najema kredita. Vsaj tako sem razumela…

Re: dohodnina-olajšava za stan. kredit
Avtor: gobica
Datum: 31-01-06 11:09

A štirje odstotki veljajo že letos?
Če je stanovanje kupljeno z gotovino, lahko olajšavo na ta račun uveljavljaš 15 let.

Re: dohodnina-olajšava za stan. kredit
Avtor: pikapoloneza
Datum: 31-01-06 11:20

kako, kako?? še enkrat prosim?? Kako je to v primeru, če sem 5 mio dala v kešu, ostalo pa je bil kredit??

Re: dohodnina-olajšava za stan. kredit
Avtor: gobica
Datum: 31-01-06 11:32

Itak kot kaže ne bo nič, ker ste imeli že v lasti nepremičnino.
Kako je v primeru, če imaš oboje, pa ne vem. Itak ti že samo obresti od kredita pokrijejo tista dva ali štiri odstotke – jaz imam pet mio kredita za deset let, 13 mio je bilo keša, pa mi zadostuje že pol leta obresti. Mislim pa, da to velja od letos naprej (se pravi, če ste denar dali prej, ne morete več uveljavljati, ker ste kupnino, če ste jo lahko, uveljavljali kot olajšavo v letu, ko ste kupili stanovanje).

Re: dohodnina-olajšava za stan. kredit
Avtor: gobica
Datum: 31-01-06 13:12

Pika, zavezanec je upravičen do zmanjšanja osnove le, če ni že lastnik stanovanja oz. hiše…. Sem ravno dobila obrazec v nabiralnik… Nič pa ne piše, ali lahko to olajšavo uveljavljaš ti kot solastnica…
Tudi ni nič natančno napisano, kako je, če greš iz manjšega v večje stanovanje. Štirje odstotki pa veljajo že za lansko leto. Se bo torej treba še malček potruditi in ugotoviti, ali smo upravičeni do te olajšave ali ne. Malo pobrskati po dursovih straneh….
Lahko pa kot olajšavo lahko daš tudi vse stroške za vzdrževanje stanovanja, pa recimo za zamenjavo peči za centralno, za radiatorje, bojlerke, umivalnike, kadi, pipe in podobno. Za drugo opremo in naprave pa ne. Potem so tu še sredstva za rezervni sklad. Ampak to gre pa samo do dveh odstotkov.

Re: dohodnina-olajšava za stan. kredit
Avtor: pikapoloneza
Datum: 31-01-06 13:50

eko, zdaj sem se pogovarjala z eno dacarko. Njeno mnenje je, da jaz lahko uveljavljam kredit, mož pa ne. Baje, da zato, ker je bila bajtica možu podarjena (je ni kupil), zato je samo njegova last – nič moja! No, hvalabogu, vsaj nekaj…
Re: dohodnina-olajšava za stan. kredit
Avtor: gobica
Datum: 31-01-06 14:03

Kar je po svoje jako zanimivo… Stanovanjski problem se namreč pogosto rešuje v okviru družine, kanede? V mojem primeru bi torej mož zagotovo lahko uveljavljal višjo olajšavo, saj sem bila lastnica starega stanovanja samo jaz, jaz pa, ki sem bila v stanovanjski stiski v bistvu zaradi njega (in otrok, ki mi jih je naredil, če se grobo izrazim, ne me resno jemat) pa ne? A ni to hecno? V stanovanjski stiski smo bili pa itak vsi štirje. Ampak, bo že. Bom tudi jaz vprašala kakšnega davčnega svetovalca.

Re: dohodnina-olajšava za stan. kredit
Avtor: pikapoloneza
Datum: 31-01-06 14:24

ja, daj vprašaj. Se mi zdi, da ima vsak dacar skoraj že svoje mnenje. Če pa dobiva potrditev, potem pa super!

Re: dohodnina-olajšava za stan. kredit
Avtor: Piki Miki
Datum: 31-01-06 15:07

A je tu še katera ki plačuje puf za tako zvani stanovanjski kredit za soudeležbo pri neprofitnem stanovanju?

Re: dohodnina-olajšava za stan. kredit
Avtor: dedlajn
Datum: 31-01-06 17:13

Ni logično, da za rešitev stanovanjskega problema ne bi imeli tudi selitve v večje stanovanje. Odvisno od tega, koliko je novo stanovanje veliko. Obstajajo namreč neki normativi, koliko je primerna površina za bivanje določenega števila oseb. Pri stanovanjskem skladu se spomnim, da niti ni šlo za majhne površine. Za tri osebe, mislim da je bilo tam nekje okoli 70 kv.m.

Re: dohodnina-olajšava za stan. kredit
Avtor: micca
Datum: 31-01-06 17:16

če greš iz manjšega stanovanja v večje potem ti olajšava pripada, ker s tem
rešuješ svoj stanovanjski problem, tisti prvi primer pa sigurno ni olajšava.
LP

Re: dohodnina-olajšava za stan. kredit
Avtor: gobica
Datum: 01-02-06 08:56

Dedlajn, ko smo bili še v enosobnem stanovanju in sva z možem (takrat je bil brez statusa, brez diplome in brez službe) mislila, da bi nama pa mogoče pripadalo kakšno neprofitno stanovanje ali kaj takšnega. Jok, norma je osem kvadratov na družinskega člana, torej krat štiri je 32 kvadratov.
Vem pa, da mnogi živijo dobesedno v skretu, pa so na listi na ne vem katerem mestu. Hvala bogu, da sva si potem po spletu srečnih naključij vseeno lahko pomagala sama.

Re: dohodnina-olajšava za stan. kredit
Avtor: Piki Miki
Datum: 01-02-06 22:40

Ja, res je. Pri neprofitnih stanovanjih naj bi 3 članska družina dobila največ 76 kv.m (spodnje meje se ne spomnim, je pa bila razpredelnica objavljena ob razpisu). Jih pa kar nekaj poznam, ki so dobili več, tudi čez 100 kv.m, če si le imel za soudeležbo dovolj denarja. Mi smo trije in smo dobili 70 kv.m. (tj. najmanjše stanovanje v našem bloku).

dohodnina
Avtor: petra
Datum: 31-01-06 17:40

Poskušam razumeti pa mi ne rata: Imam stanovanjski kredit, ki ga bom vpisala kot olajšavo pri odmeri dohodnine 2005. Zanima me naslednje: V rubriki A piše, da vpišeš znesek plačane glavnice, v rubriki B znesek plačanih obresti, v C pa znesek plačane glavnice in obresti, pri čemer se rubriki A in B izključujete z rubriko C. Mislim pa kam naj zdaj vpišem glavnico in kam obresti?

Re: dohodnina
Avtor: štefka1
Datum: 31-01-06 18:07

V navodilih piše, da se rubrika C in B izključujeta. Če boš vpisala glavnico v
A4 in obresti v B boš imela 4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} olajšave (2+2), če pa boš vpisala olajšavo za (zdravila, šolo.. – to je 2 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}) in glavnico + obresti v C (to je 4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}) , pa boš imela 6{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} olajšave od svoje osnove.
Upam da sem znala razložit nekomplicirano.
LP

Re: dohodnina
Avtor: petra
Datum: 31-01-06 18:43

Se pravi je vseeno
– ali vpišem glavnico v A in obresti v B (2+2)
-ali pa če vpišem glavnico in obresti v C (4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465})
V vsakem primeru bom imela 4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} olajšavo, če ne vpišem nobene druge olajšave?

Re: dohodnina
Avtor: gobica
Datum: 01-02-06 09:26

Kakšnih 6 procentov? Kot jaz razumem, se ti zaradi stanovanjskega kredita oz. kupnine olajšava z dveh odstotkov zviša na štiri in to je to.

Re: dohodnina
Avtor: gobica
Datum: 01-02-06 09:29

Vsako leto marca veliko pišejo o izpolnjevanju obrazcev. In med drugim sem prebrala tudi nasvet, da je najboljše, da vpisujemo čisto vse zneske za olajšave, tudi če jo pokrijemo že samo z enim zneskom, za vsak slučaj, če je pač ne bi priznali.
Če vpišeš glavnico, s tem najbrž več kot samo pokriješ teh nekaj procentov. Izpolni pa še druge rubrike za olajšavo (dod. zavarovanje, prostovoljni prispevki, zdravila, knjige…), ker škoditi zagotovo ne more.

Re: dohodnina
Avtor: kadabra
Datum: 01-02-06 09:49

Res je. Nič ne škoduje. Kajti če te pokličejo, da jim predložiš račune in če ti katerega vržejo ven, izgubiš olajšavo. Saj ti ne pustijo, da bi dodal kateri drug račun.

pokojnina iz tujine-dohodnina?
Avtor: č u k e c
Datum: 03-02-06 03:08

dobivam pokojnino tujega izplačevalca v Avstrijo. Ni mi bila odtegnjena in plačana akontacija dohodnine v tujini. Doma imam malenkost domače pokojnine.
Glede na navodilo za izpolnjevanje obrazca napovedi za odmero dohodnine za leto 2005 nisem zavezanec za dohodnino.

Naredil sem poizkusni izračun na spletni strani davčne, pa mi letos ne preračuna – ne obruti zneska .

Kdo ve ali so letos netto zneski za rubriko 1106, saj se letos v isto rubriko zavede prejeto pokojnino v SLO in prejeto pokojnino iz tujine.

Tudi ni rubrike za obračunano in neplačano dohodnino. (obvestila od SPIZ-a še nimam, pa zato sprašujem, ker ne vem, kakšni podatki bodo- obruteni, ali neto na obvestilu)

Je kdo že kaj računal?

Ali se še vedno preračuna po srednjem tečaju EUR-a?

Jaz sem vrgel podatke v rubrike:

Izračun mi pokaže, da nisem resnično nič dolžan državi! Napovedi pa mi ni potrebno oddati, ker je pokojnina edini vir dohodka in mi ni bila odtegnjena in plačana akontacija dohodnine in nimam vzdrževanih družinskih članov.

Misli kdo da sem v zmoti?
Re: pokojnina iz tujine-dohodnina?
Avtor: štefka1
Datum: 03-02-06 18:02

Prijaviti moraš tudi pokojnino iz tujine. Napoved moraš oddati ker imaš dva
vira (če imaš samo pokojnino z akontacijo 0 velja samo za slovensko pokojnino). Letos se SLO in tuja pokojnina vpisujeta v neto znesku. Tujo pokojnino še moraš enkrat vpisat na zadnji strani napovedi.

************************************************************************************* www.mgc-bistrica.si Nihče ni tako bogat, da ne bi koga potreboval in nihče tako reven, da ne bi bil nekomu potreben. [url]https://www.facebook.com/med.over.net[/url]

Lahko noč Primož.

dohodnina – lažje prizadet otrok
Avtor: ena
Datum: 03-03-06 20:18

Še eno vprašanje … Upam, da še niste debatirali o tem. Lani smo za našo malo uveljavljali 50 odstotno olajšavo zaradi lažje telesne prizadetosti (pravzaprav sem za to možnost izvedela prav tu, na forumu). Priložili smo vse izvide in je bilo ok. Zdaj pa te postavke v novem obrazcu sploh ne najdem. Mar to pomeni, da je ta olajšava ukinjena? Tako se mi namreč dozdeva, žal …
Hvala za vaše odgovore.

lp,

eRe: dohodnina – lažje prizadet otrok
Avtor: Trinka
Datum: 03-03-06 20:25

Kolikor mi je znano, posebna osebna olajšava še obstaja in ta se nanaša tudi na invalide.

Re: dohodnina – lažje prizadet otrok
Avtor: ena
Datum: 03-03-06 20:32

Ja, to sem videla, ampak ona ni invalid in nima nobene odločbe o tem. Gre za lažjo prizadetost, ki je npr. z letošnjim letom – 2006 – ne bi mogla več uveljavljati, ker se je stanje tako izboljšalo. A za 2005 bi ji po lanskih merilih olajšava še pripadala. Upam, da sem bila jasna.

Re: dohodnina – lažje prizadet otrok
Avtor: orehek
Datum: 03-03-06 20:32

Pod sorodstveno razmereje vpišeš A5 – otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo in ima pravico do dodatka za nego…

lp

Re: dohodnina – lažje prizadet otrok
Avtor: tima*
Datum: 03-03-06 20:38

Pogoj, da lahko uveljavljaš 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} olajšavo, je odločba o prejemanju dodatka za nego otroka s posebnimi potrebami, ki jo je potrebno tudi priložiti.

tima

Re: dohodnina – lažje prizadet otrok
Avtor: orehek
Datum: 03-03-06 20:43

Lani sem morala priložiti potrdilo razvojne pediatrinje in potrdilo o prejemanju dodatka ni bilo dovolj.

lp

Re: dohodnina – lažje prizadet otrok
Avtor: ena
Datum: 03-03-06 20:47

Kdo pa ti izda to potrdilo oz. odločbo? Mi nismo prejemali nobenega dodatka za nego otroka s posebnimi potrebami… Nič mi ni jasno. Lani so za 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} olajšavo zadostovali vsi izvidi ortopeda, razvojne pediatrinje in mnenje pediatrinje. A me lahko malo razsvetlite, pliiz?! :)) Hvala!

Re: dohodnina – lažje prizadet otrok
Avtor: tima*
Datum: 03-03-06 21:06

V navodilih na strani 13 pri opisu olajšav za vzdrževane člane, pri oznaki A5 je tako navedeno. Gre za dodatek, ki ga izplačuje CSD. Pa še to: letos, ob vseh spremembah, olajšava ni več 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, ampak fiksen znesek cca 1.200.000,00 SIT.

************************************************************************************* www.mgc-bistrica.si Nihče ni tako bogat, da ne bi koga potreboval in nihče tako reven, da ne bi bil nekomu potreben. [url]https://www.facebook.com/med.over.net[/url]
nova
Uredništvo priporoča

Ker sama nisem zaposlena, bo od otroka oče uveljavljal dohodnino za otroka!
Ker z očetom ne živiva skupaj, bo šel denar na otrokov račun, zato me zanima ali se bolj splača, da ga oče uveljavlja in zraven napiše, da plačuje tudi preživnino ali je bolje da napiše brez preživnine? V katerem primeru dobi več denarja?
Hvala!

Ne več, ne manj ne bo dobil, dobil bo toliko, kolikor znaša letošnji znesek olajšave za otroka. Če bo v dohodnino le on vpisoval otroka, mislim, da ni tako pomembno, da vpisuje preživnino, če bi vpisala otroka za celo obdobje še ti, in bi se olajšava delila, bi moral oče dopisati preživnino, s čimer dpkazuje, da je tudi on preživljal otroka.

Vladka

************************************************************************************* www.mgc-bistrica.si Nihče ni tako bogat, da ne bi koga potreboval in nihče tako reven, da ne bi bil nekomu potreben. [url]https://www.facebook.com/med.over.net[/url]

Izvoli Primož (in ostali):

Poskušam razumeti pa mi ne rata: Imam stanovanjski kredit, ki ga bom vpisala kot olajšavo pri odmeri dohodnine 2005. Zanima me naslednje: V rubriki A piše, da vpišeš znesek plačane glavnice, v rubriki B znesek plačanih obresti, v C pa znesek plačane glavnice in obresti, pri čemer se rubriki A in B izključujete z rubriko C. Mislim pa kam naj zdaj vpišem glavnico in kam obresti?

V navodilih piše, da se rubrika C in B izključujeta. Če boš vpisala glavnico v
A4 in obresti v B boš imela 4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} olajšave (2+2), če pa boš vpisala olajšavo za (zdravila, šolo.. – to je 2 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}) in glavnico + obresti v C (to je 4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}) , pa boš imela 6{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} olajšave od svoje osnove.
Upam da sem znala razložit nekomplicirano.

Se pravi je vseeno
– ali vpišem glavnico v A in obresti v B (2+2)
-ali pa če vpišem glavnico in obresti v C (4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465})
V vsakem primeru bom imela 4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} olajšavo, če ne vpišem nobene druge olajšave?

Kakšnih 6 procentov? Kot jaz razumem, se ti zaradi stanovanjskega kredita oz. kupnine olajšava z dveh odstotkov zviša na štiri in to je to.

Vsako leto marca veliko pišejo o izpolnjevanju obrazcev. In med drugim sem prebrala tudi nasvet, da je najboljše, da vpisujemo čisto vse zneske za olajšave, tudi če jo pokrijemo že samo z enim zneskom, za vsak slučaj, če je pač ne bi priznali.
Če vpišeš glavnico, s tem najbrž več kot samo pokriješ teh nekaj procentov. Izpolni pa še druge rubrike za olajšavo (dod. zavarovanje, prostovoljni prispevki, zdravila, knjige…), ker škoditi zagotovo ne more.

Res je. Nič ne škoduje. Kajti če te pokličejo, da jim predložiš račune in če ti katerega vržejo ven, izgubiš olajšavo. Saj ti ne pustijo, da bi dodal kateri drug račun.

.-.-.-.-.-.-.-.-.-

pomoč! Včeraj sem malce študirala čtivo, ki je prišlo z novim obrazcem za dohodninsko napoved. In že kalkulirala, kako sem zdaj za 20 let rešena, saj imam zajeten stanovanjski puf… ko me je zadelo. Moj zlati soprog ima nase nareč pisano polovico bajte nekje v enih rovtah. Ki je sicer nevseljiva in vprašanje, če kdaj bo. Njegovi starši so namreč zadevo pred leti kupili in, da bi sine lažje vzel kredit, da bi bajtico zrihtal, polovico napisali nanj. No, pufa ni vzel, ker sva midva potem začela najino zgodbo. Zdaj pa je sranje tu… on svojega dela kredita ne moe upoštevat v dohodninski napovedi…kako pa je z mano? Jaz najbrž tud ne? A je sploh kakšna rešitev? Prepis nazaj na fotra (če se da?) ali na otroka (še mladoletnega)? A je katera v podobnem zosu???

No, mi smo iz enosobnega (lastniškega) stanovanja šli s kreditom v trisobnega in tudi menda ne moremo vnesti kredita oziroma obresti kot olajšavo, ker pač nismo reševali stanovanjskega problema…. Prav to področje se mi zdi res nedorečeno. Ja, če je bil tvoj mož že prej lastnik nepremičnine, pač niste reševali stanovanjskega problema, ampak ste se “zmišljevali”, tako kot mi, ker nam 40 kvadratov nekako ni bilo dovolj.

Sem šla pogledat v navodila in je res tako. Ampak-saj kredit spada v 3{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} olajšavo, ki jo lahko dobiš tudi s prostovolj. zdr. zav., nakupi knjig, zdravil…se nabere v vsakem primeru, vsaj pri nas. LP

Ne, kredit ti to olajšavo iz 2 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} poveča na 4. Za 15 let, če je kupljeno na gotovino oz. čas najema kredita. Vsaj tako sem razumela…

A štirje odstotki veljajo že letos?
Če je stanovanje kupljeno z gotovino, lahko olajšavo na ta račun uveljavljaš 15 let.

kako, kako?? še enkrat prosim?? Kako je to v primeru, če sem 5 mio dala v kešu, ostalo pa je bil kredit??

Itak kot kaže ne bo nič, ker ste imeli že v lasti nepremičnino.
Kako je v primeru, če imaš oboje, pa ne vem. Itak ti že samo obresti od kredita pokrijejo tista dva ali štiri odstotke – jaz imam pet mio kredita za deset let, 13 mio je bilo keša, pa mi zadostuje že pol leta obresti. Mislim pa, da to velja od letos naprej (se pravi, če ste denar dali prej, ne morete več uveljavljati, ker ste kupnino, če ste jo lahko, uveljavljali kot olajšavo v letu, ko ste kupili stanovanje).

Pika, zavezanec je upravičen do zmanjšanja osnove le, če ni že lastnik stanovanja oz. hiše…. Sem ravno dobila obrazec v nabiralnik… Nič pa ne piše, ali lahko to olajšavo uveljavljaš ti kot solastnica…
Tudi ni nič natančno napisano, kako je, če greš iz manjšega v večje stanovanje. Štirje odstotki pa veljajo že za lansko leto. Se bo torej treba še malček potruditi in ugotoviti, ali smo upravičeni do te olajšave ali ne. Malo pobrskati po dursovih straneh….
Lahko pa kot olajšavo lahko daš tudi vse stroške za vzdrževanje stanovanja, pa recimo za zamenjavo peči za centralno, za radiatorje, bojlerke, umivalnike, kadi, pipe in podobno. Za drugo opremo in naprave pa ne. Potem so tu še sredstva za rezervni sklad. Ampak to gre pa samo do dveh odstotkov.

eko, zdaj sem se pogovarjala z eno dacarko. Njeno mnenje je, da jaz lahko uveljavljam kredit, mož pa ne. Baje, da zato, ker je bila bajtica možu podarjena (je ni kupil), zato je samo njegova last – nič moja! No, hvalabogu, vsaj nekaj…

Kar je po svoje jako zanimivo… Stanovanjski problem se namreč pogosto rešuje v okviru družine, kanede? V mojem primeru bi torej mož zagotovo lahko uveljavljal višjo olajšavo, saj sem bila lastnica starega stanovanja samo jaz, jaz pa, ki sem bila v stanovanjski stiski v bistvu zaradi njega (in otrok, ki mi jih je naredil, če se grobo izrazim, ne me resno jemat) pa ne? A ni to hecno? V stanovanjski stiski smo bili pa itak vsi štirje. Ampak, bo že. Bom tudi jaz vprašala kakšnega davčnega svetovalca.

A je tu še katera ki plačuje puf za tako zvani stanovanjski kredit za soudeležbo pri neprofitnem stanovanju?

Ni logično, da za rešitev stanovanjskega problema ne bi imeli tudi selitve v večje stanovanje. Odvisno od tega, koliko je novo stanovanje veliko. Obstajajo namreč neki normativi, koliko je primerna površina za bivanje določenega števila oseb. Pri stanovanjskem skladu se spomnim, da niti ni šlo za majhne površine. Za tri osebe, mislim da je bilo tam nekje okoli 70 kv.m.

če greš iz manjšega stanovanja v večje potem ti olajšava pripada, ker s tem
rešuješ svoj stanovanjski problem, tisti prvi primer pa sigurno ni olajšava.

Dedlajn, ko smo bili še v enosobnem stanovanju in sva z možem (takrat je bil brez statusa, brez diplome in brez službe) mislila, da bi nama pa mogoče pripadalo kakšno neprofitno stanovanje ali kaj takšnega. Jok, norma je osem kvadratov na družinskega člana, torej krat štiri je 32 kvadratov.
Vem pa, da mnogi živijo dobesedno v skretu, pa so na listi na ne vem katerem mestu. Hvala bogu, da sva si potem po spletu srečnih naključij vseeno lahko pomagala sama.

Ja, res je. Pri neprofitnih stanovanjih naj bi 3 članska družina dobila največ 76 kv.m (spodnje meje se ne spomnim, je pa bila razpredelnica objavljena ob razpisu). Jih pa kar nekaj poznam, ki so dobili več, tudi čez 100 kv.m, če si le imel za soudeležbo dovolj denarja. Mi smo trije in smo dobili 70 kv.m. (tj. najmanjše stanovanje v našem bloku).

.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Imam eno vprašanje v zvezi z dohodnino:
hči je preko štud.servisa v lanskem letu zaslužila 150.000 SIt.Svoje dohodninske napovedi ne bo oddala, ker ni plačala akontacije dohodnine.Kot olajšavo jo bo uveljavljal mož.Ali je treba kje v dohodninski napovedi prikazat ta njen zaslužek?
Najlepša hvala za odgovor.

Moja je študentka, zaslužila je 155.000 in ne bo sama pisala dohodnine. Jaz bom hčero dala v olajšavo dohodnine, a zneska ne bom prikazala.

lahko jo vpišeš kot olajšavo, rubrike za lastna sredstva pa ni več.

.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Se dohodnina plača tudi od dividend od delnic, ki smo jih pridobili s certifikati ?
Po pošti sem dobila obračun, da je bila obračunana akontacija od teh dividend. Sicer gre za nizek znesek, pa vseeno tega prejšnja leta nisem prijavljala.

Tukaj ni razlike od katerih delnic dobiš dividende. pa to tudi ni nobena sprememba, tako da bi mogla že prej prijavljati vse dividende.

Seveda se plača. Tudi lani so ti obračunali dohodnino. Pa predlani tudi,….

Seveda se plača, vsa leta bi morala to prijavljat. Plača pa se res ne dohodnina, če bi te delnice prodala in so bile starejse oo 4 let, ne vem pa kako je to sedaj po novem zakonu, mislim da tudi to odpade in se plača dohodnina, davek.

Se pravi, če je nekdo prodal v lanskem letu delnice, ki so bile starejse od 4 let, mu ni potrebno tega prijavljat nikamor, nic ne plača tudi dohodnine ne, sedaj s 1.1. 2006 pa je zakon drugačen in mislim, da se plačuje davek.

.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Odločila sem se, da si letos pridobim certifikat za pošiljanje davčne napovedi preko interneta. Ogledala sem si stran e-davki, pa mi ni vse jasno. Kateri certifikat naj izberem (so na voljo kar štirje). A ni potrebno nekih papirjev tudi na davčno odnesti za pridobitev certifikata? Ali je potrebno obrazec odnesti osebno? A moramo potem jaz, mož in še otroci (če imajo kaj za prijaviti v dohodnino) vsak izpolniti svoj obrazec in ga vsak odnesti osebno tja? To se mi zdi zelo zakomplicirano…

Digitalni certifikat(a.k.a. digitalno spletno potrdilo) lahko enačiš z osebnim dokumentom. Uporablja se ga za identifikacijo uporabnika, torej npr. za to, da lahko z gotovostjo dokažeš, da si res ti tista, ki oddajaš svojo davčno napoved. Certifikate v Sloveniji izdajajo različne ustanove, najbolj znani sta :
1. http://www.sigen-ca.si/
2. http://www.nlb.si

Za večino zadev, ki se jih preko interneta ureja z državo (edohodnina, centralni register prebivalstva, itd.), je potreben sigen certifikat.

Certifikat pridobiš na svoji uradni enoti. Nekaj let nazaj je bilo še tako, da sem morala na uradni enoti izpolniti nek obrazec. Postopek je bil zastonj. Danes je mogoče to olajšano, ne vem. Certifikat je veljaven 5 let.
Kolikor vem, edavki sprejemajo tudi druge certfikate (npr. NLB), tako da ti je lahko ta korak prihranjen, če že uporabljaš NLB klik.

Vsak posameznik, ki hoče nekaj opraviti in ob tem dokazati svojo identiteto, potrebuje svoj certifikat. Kot potrebuje vsak navaden papirnati obrazec za dohodnino svoj podpis (oz. podpis tistega, ki je obrazec izpolnil).

Midva uporabljava klik pri nlb in sva za registracijo v e-davke uporabila ta certifikat. Ker je klik na moža, sem morala na davčno nesti pooblastilo, s katerim pooblaščam njega, da odda dohodnino preko svojega certifikata tudi zame (in enako bi lahko za druge družinske člane). To pooblastilo neseš osebno referentu na durs (tam kjer sicer oddaš dohodnino). Meni je ta zadeva super, tako oddajava že dve leti.

Ali je letos sploh možno oddati dohodnino preko interneta?

Seveda je možno.

Jaz jim ne mislim oddat preko neta, ker moram vedno doplačevat! Naj kar delajo.

.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

1.Lani sem malo več kot pol leta prejemala starševsko nadomestilo ali kaj ti že jaz vem kaj (v galvnem od socialne sem že dobila papir).
2. Nato sem začela dobivat preostanek denarne pomoči (ali nadomestila?) iz leta 2003 ko se mi je prekinilo zaradi nosečnosti.
3. Letos sem se vpisala v šolo in tako sem imela v letu 2005 par mesecev status.

Zdaj pa vprašanja:
1. Ali moj spet lahko mene vpiše v dohodnino kot olajšavo?
2. Kdo naj vpiše otroke? (lani in predlani jih je moj pa lani kao nič ni dobil za njih, predlani pa)
3. a moram priložit potrdilo o šolanju?
4. koliko vem šolnina gre v dohodnino, a moram kopije računov priložit?

Če dohodnine nisi plačevala, pač ne moreš nič dobiti nazaj.

Tisti, ki ima prijavljene otroke, tudi ne dobi nič zato, le davek plačuje manjši. Kaj si pa pričakovala, da bo tvoj dobil?

ni imel prijavljene med letom. Kako nisem dohodnine plačevala? seveda sem jo, saj so mi poslali z socialne že papir.

Mah, razmisli malo no: država ti je dala nadomestilo ali podporo (nisi napisala točno, kaj si prejemala), od tega ti je obračunala dohodnino – to je bil samo fiktivni denar – iz enega žepa države v drugega. Ali pa sem narobe razumela in si bila del leta zaposlena in si dejansko plačevala dohodnino?

Če ni imel otroka prijavljenega čez leto, pa sta zelo šlampasta – tako sta državo kreditirala – na koncu leta vama je država to sicer povrnila (če nista bila tako šlampasta, da je tudi takrat ni nobeden prijavil), a ta denar bi lahko imela že med letom.

Upoštevaj pa, da nekateri delodajalci dokaj nenatančno obračunavajo dohodnino (ali pa se dohodki dotičnega čez leto spremenijo) – morda bi moral sicer veliko doplačati, pa potem ni rabil – pa se mu je zato zdelo, da se ni nič poznalo… Sicer pa ne glej samo končnega zneska – preveri odločbo oz. poglej postavke – tam je napisano vse.

1.Tvoj te lahko vpiše kot vzdrževanega družinskega člana za tiste mesece, ko si bila brez dohodkov oz. tudi več, če tvoji dohodki oz. lastna sredstva niso presegli zneska, ki je namenjen kot olajšava za vzdrževanega družinskega člana.

2. Otroke naj le vpiše on, saj je precej verjetno imel več dohodkov kot ti, če ga nisi ti morda uveljavljala kot olajšavo pri starševskem nadomestilu??.

3. Potrdilo o šolanju?? … ne vem, saj te mož lahko vpiše kot vzdrževanega družinskega člana tudi kot ženo… ne vem, kaj bi tu spremenil status študenta…

4.Računi, kopije računov se nikoli ne prilagajo k napovedi, ampak jih shrani, če te naknadno pozovejo in te preverijo.

ok,otrok čez leto,jaz dam otroke na koncu čez leto plačujem mal več oz.ne dobim tolko plače pa pol avgusta mi 300 jurčkov na kupčku fajn pride.

Tudi midva delava tako. ko dobim vrnjeno dohodnino imamo plačan dopust, če pa bi pri vsaki plači dobivala 30.000 SIT več bi to lepo vsak mesec zapravili in bi morali dopust plačati s svojega žepa. Pač nismo toliko disciplinirali, da bi vsak mesec ta denar dali vezat ali kako drugače spravili.

Tudi, če imaš otroke prijavljene čez leto jih ravno tako prijaviš, kot vzdr.člane in tudi tebe naj mož prijavi kot vzdr.člana za toliko mesecev kolikor pač nisi imela prejemkov. oz tako kot ti je napisala Vladka. Pri porodniški oz nadomestilu ti ravno tako država (sociala) plačuje akotacijo dohodnine saj gre to v drug resor. In vse kar dobiš potrdila o svojih prejemkih moraš napisati v napoved. Račune za šolanje si šteješ v olajšavo in, če te pokličejo jih moraš imeti sabo na vpogled nič strašnega…

Kaj pa če jim jaz kar skopiram račune od šolnine? Saj na tej novi odločbi imaš lepo na prvi strani rubriko priloge pa da mi ne bodo več potem težili.

koliko vem tudi račun za korekcijska očala gre v dohodnino, a ne?

Izračunaj si znesek, katerega ti sploh upoštevajo za olajšavo, ki znaša največ 2 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} letne davčne osnove. Ne bodo ti upoštevali celotne šolnine, ponavadi je že dovolj letni znesek dodatnega zdravstvenega zavarovanja, kakšna knjiga in račun iz lekarne. Vsaj pri tistih, ki imajo bolj povprečne prihodke.

SAj vem, vsako leto mi je prišlo ravno od zdravstvenega zavarovanja. Tako da če jaz vpišem otroke pol mi itak nič ne pomaga, to vem.

Čaki, čaki…… ti mešaš olajšavo za vzdrževane člane z olajšavo za različne namene, slednja se obračuna na osnovi 2 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} od tvoje letne davčne osnove, vzdrževani člani se pa po enotnem določnem znesku, ki je letos……

# za prvega otroka in za vsakega drugega vzdrževanega družinskega člana letno 474.900 oziroma mesečno 39.575 tolarjev; za vzdrževanega otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo in ima pravico do dodatka za nego otroka, letno za 1.720.800 oziroma mesečno za 143.400 tolarjev,

# za drugega vzdrževanega otroka se olajšava poveča za 41.300 tolarjev letno oziroma mesečno za 3.442 tolarjev,

# za tretjega vzdrževanega otroka se olajšava poveča za 213.400 tolarjev letno oziroma mesečno za 17.783 tolarjev,

# za četrtega vzdrževanega otroka se olajšava poveča za 385.500 tolarjev letno oziroma mesečno za 32.125 tolarjev,

# za petega vzdrževanega otroka se olajšava poveča za 557.600 tolarjev letno oziroma mesečno za 46.467 tolarjev,

# za vse nadaljnje vzdrževane otroke za 172.000 tolarjev letno oziroma mesečno za 14.333 tolarjev glede na višino olajšave za predhodnega vzdrževanega otroka.

Splošna olajšava (za vse) pa znaša 564 400 sit.

ti mi samo zdaj povej, a jaz dobim kaj če vpišem otroke ali pa ne?

Če je imel tvoj redno službo, se gotovo njemu bolj splača uveljavljat otroke, ker je imel gotovo več prihodka in posledično več davka za plačat.

Midva otroka vedno vpiseva pri prijavi dohodnine, ker med letom ga lahko uveljavlja kot olajsavo le eden, na koncu pa ga lahko oba in tako nam drzava vrne vec. Pa se lepse je imet denar v enem kosu, ga bolj koristno zapravis.

*nedasemiregistrirat – kako to pomisliš, da ga vpišeta oba in vama država potem vrne več ? Midva še nikoli nisva oba vpisala otroka, ali eden ali drugi. A je to dovoljeno, da ga oba vpišeta? Ok razumem, če bi vsak za pol leta uveljavljala, ampak če sem prav razumela vidva za celo leto uveljavljata oba.

Oj, od kdaj pa to velja, da otroka lahko prijavita oba starša??? kot olajšavo?

Enega otroka lahko prijavi samo eden, ali pa vsak za samo pol leta.
Če imata dva otroka, v tem primeru pa lahko prijavita vsak enega, ja .

Seveda lahko vpišeta oba in se obema prizna sorazmerni delež olajšave…..

Uveljavljva ga oba in sicer vsak za nekaj mesecev. Do zdaj je imel moz bistveno visji dohodek od mojega, pa se je vseeno poznalo, ce sva ga prijavila oba. Zdaj bova imela manjso razliko v dohodkih, ampak mislim, da se bo racunica vseeno izsla. Vec dobis povrnjeno, ce vse otroke uveljavljata oba za nekaj mesecev, kot pa da jih uvejavlja eden ali pa vsak enega za celo leto.
Za letosnjo vlogo se nisva racunala, ampak verjetno bodo programi za informativne izracune na netu enako kot prejsnja leta. Izracunajte si malo, kaj se bolj splaca. Pri nas so ti izracuni ponavadi kar drzali.

To, da si oba ‘delita’ otroke se dejansko splača v primeru, ko bi sicer eden od partnerjev padel v višji dohodninski razred. To ne pomeni, da ima zdaj vsak olajšavo za vse otroke.

tisti program mi nič pametnega ni izračunal. sem vpisala vse podatke pa dobim povrnjeno samo tisto kaar so mi od starševskega nadomestila med letom vzeli. To pomeni da če jih vpišem ne dobim absolutno nič več?!?!?!

:-)) Kokica, ne moreš dobiti vrnjeno več kot si državi dala….. izračunaj še za partnerja, če imaš podatke… Verjemi, da ko država daje oz vrača, ni nikol kaj pametnega…. :-))

Še vedno sem prepričana, da to, da olajšave ne uveljavljaš med letom, ni pametno. In to zato, ker ti država denarja ne vrne z obrestmi. Tisti, ki dobijo vrnjeno 300 tisoč, bi lahko vsak mesec imeli dohodek večji 25 tisoč!!! Skratka, brezobrestno kreditirate državo.

Ampak si ti tudi rekla da od denarnega nasomestila in starševskega nadomestila nič ne plačaš, jaz pa na papirju vidim da sem plačala akontacijo dohgodnine, ne veliko, ampak za frizuro bo 😉

Ok, še 1x: če si prejemala le nadomestilo, je šlo iz enega žepa (beri: računa) države v drug žep.

Druga pesem pa je, če si delala – potem si dejansko ti plačala.

Malce razmisli še o tem: država ti je dala nadomestilo in tudi odvedla dajatve, ki jih je morala. Sedaj pričakuješ, da ti bo vračala (?) več, kot je bilo plačane dohodnine. V čem vidiš ti tukaj logiko?

Ma ni vedno tako, pri nas plačo v službi računajo “nazaj”, se pravi če si je direktor zamislil, da bo tvoja plača 150.000 neto to tudi bo, pa če maš otroke prijavljene ali pa ne. Se pravi da je bolje, da kreditiram državo:)

Lahko se direktor odloči, da boste imeli plačo 150 tisoč neto na mesec, le ta morajo potem dohodnino pravilno obračunati – pri tistem, ki ima prijavljene otroke ustrezno manj (in je torej bruto plača nižja).

Sicer pa je vsekakor bolje, če država brezobrestno kreditira vas in ne vi njo. Čista matematika.

.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Mož ima s.p., samo popoldansko al kako se že reče, ker je drugače zaposlen.
Dobička za lansko leto ima okoli milijon (so že odšteti vsi stroški).
Zanima me, ali se na ta milijon plača davek in koliko (20ali 25{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}).
Ali se mogoče računa kako drugače? Rada bi zvedela samo informativno, drugače pa gre drugi teden k računovodkinji.

Seveda se plača davek. To se po izračunu dobička (kar mu bo naredila računovodkinja) vpiše na dohodninski obrazec, potem pa odvisno od tega, v kateri razred bo padel zaradi tega milijona.

s.p.-ji ne plačujejo davka na dobiček od pravnih oseb, ampak plača dohodnino od tega kar mu na koncu ostane.
če je imel v celem letu samo milijon dobička, pade v 1. razred, kjer je davka 16{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (seveda si mora prišteti še plačo in potem pregledati, v kateri razred spada. Naslednji je že 33{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465})
zato se ti s.p. splača samo, če delaš izgubo

Ta dobiček bo osnova za izračun akontacije davka iz dejavnosti za naslednje leto (torej za letos), drugače pa gre vse skupaj v dohodninsko napoved, kjer se potem odmeri dohodnina skupno od plače in dohodkov iz dejavnosti.
Zaradi spremembe zakona o davčnem postopku je letos sprememba pri plačilu davka od (tudi dopolnilne) dejavnosti.
Davčni obračun morate oddati do 31.3 in v roku 30 dni po oddaji morate plačati davek po novi dohodninski lestvici (torej tisti miljon pade v 16{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}). Seveda pri tem upoštevate akontacije, ki ste jih plačali med letom.
Enako pa morate do 31.3 vložiti osebno dohodninsko napoved, v kateri boste navedli višino dobička in koliko davka ste plačali in napisali boste olajšave (teh olajšav ne morete upoštevati pri davčnem obračunu zaradi obračuna davka od dohodkov iz dejavnosti).
Po domače: za razliko od prejšnih let boste najprej plačali davek in ne šele po odločbi za dohodnino, seveda se bo to plačilo upoštevala v dohodnini in boste temu primerno manj doplačali ali dobili vrnjeno.

Jap, osveščena ima prav, letos je to novost in nama že gate para, ker ne veva od kod naj vzameva denar da kreditirava državo za cca 6 mesecev??’

.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

V letu 2004 sem bila še študetka, zato dohodnine do zdaj nisem pisala in nimam pojma.
A mi zna katera povedat, če jo moram letos oddat?
Premoženja nimam nobenega, prijavljena sem na Zavodu. Vsi dohodki, ki sem jih dobivala v lanskem letu so: socialna pomoč, otroški dodatek, preživnina za sina ter nekaj izplačil avtorskega honorarja in honorarje na podlagi podjemne pogodbe (tega je skupaj za približno 500.000).

Če so ti od avtorskega honorarja plačali akontacijo dohodnine (in so ti jo zagotovo), potem vsekakor prijavi, ker jo boš dobila nazaj.

ko si ravno odprla temo, bi še jaz prosila, če mi zna kdo povedati, kaj je pa z dohodnino in s tistimi, ki delamo preko študenta?
baje bi jo tudi mogli oddati?

Obe morata oddat dohodninsko napoved na pristojni davčni urad, ker bosta verjetno obe dobili plačano akontacijo dohodnine nazaj.
Tudi če ste delali samo preko študenta, je pa potrebno pazit, kam, lani je bilo možno prek študenta delat tudi 1 leto po izgubi statusa, zato vpisujete zaslužek bruto in plačano akontacijo dohodnine (ob določenih pogojih) kot delo s statusom in posebej brez statusa.
Če vas bodo starši uveljavljali kot olajšavo v svoji napovedi, pa svoje dohodnine ne oddajate. Izračunajte si, kaj je ugodnejše za vas.

Mici, kako si pa izračunam kaj je zame udodneje?
A me mama sploh lahko uveljavlja v olajšavo saj sem že od decembra 2004 na Zavodu?

Se mi zdi, da te mama lahko uveljavlja kot olajšavo za tisti čas, ko si bila na zavodu.
Izračunaj si pa po dohodninski lestvici, obstajajo pa tudi programi (za zdaj še niso objavljeni) na internetu ali pa vprašaj kakšnega računovodjo ali davčnega svetovalca za izračun.

.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Zanima me ali je res, da če te starš uveljavlja kot olajšavo pri dohodnini, dobiš po novem le 1/2 vrednosti socialne pomoči.

ja res je. Če te starš uveljavlja kot vzdrževano osebo dobiš le 45{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} denarne socialne pomoči, ker se ti ta zniža za bivanje in prehrano.

torej jaz, ki z mojim malim živim doma in ker sem na zavodu me oči daje v dohodnino; bom potem od zdej naprej dobivala manj soc. pomoči?

Morali bi te, ja. Če te oče daje v dohodnino kot olajšavo ker te vzdržuje je logično, da ne moreš na drugem koncu tej isti državi razlagat, da moraš za vse poskrbet sama, a ni?

.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Imam tako imenovani stanovanjski kredit (kredit za soudeležbo pri neprofitnem stanovanju v višini 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vrednosti stanovanja za katerega plačujem še najemnino). Zanima me kje bi ga lahko uveljavljala, v kateri rubriki, glede na nove postavke B1, C1, C2 pod posebnimi olajšavami v novem obrazcu.
Pod B1 pravi: Plačani zneski obresti od posojil, pridobljenih za rešitev stanovanjskega problema zavezanca.
Pod C2 pa: Plačani zneski glavnice in obresti v zvezi s posojilom za nakup ali gradnjo stan.hiše ali stanovanja za rešitev stan.problema zavezanca.
Glede na napisano domnevam, da bi verjetno lahko uveljavljala vsaj pod B1, ker nisem kupila stanovanja, torej nisem lastnik.
Bi morala v takem primeru banka poslati obračun ali bi jih morala pozvati?
Pod rubriko A že uveljavljam najemnino v določenem odstotku.
In pa če je za skupino A določeno max. 3{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} olajšave, za skupino B in C pa 4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (možno da imam napačno info) ali se mi olajšavi seštejeta ali kaj?

Na vprašanje ne znam odgovoriti, vem pa zagotovo, da najemnine več ne moreš uveljavljat kol olajšavo.

.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Enotna davčna stopnja pomeni, da bo vse (blago in storitve) brez izjeme obdavčeno z 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} DDV-jem. Enotna dohodnina (tudi 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}) pa pomeni, da bodo tisti, ki so doslej plačevali najnižjo dohodnino – 17{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, potem plačevali 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} dohodnine, tisti, ki so plačevali višjo in najvišjo (37{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, 40{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, 45{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} in 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}) , pa tudi 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} dohodnine. Se pravi, da bodo reveži plačevali več, bogati pa bistveno manj. Sklep: reveži bodo še revnejši in bogati še bogatejši.

sistem je zastavljen tako, da naj bi profitirale firme, ki bi bile razbremenjene z trenutno prevelikimi stroški. Nekdo z visoko plačo, ki je imel zdaj bruto milijon na mesec, neto pa petsto tisoč, bo pač od zdaj naprej imel bruto šesto tisoč, neto pa še vedno petsto (karikiram, nisem pozabila, da ostajajo prispevki isti) …. in potem naj bi bil bogatejši?

.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Zanima me, če podjetje sme odvesti manjši odstotek dohodnine, kot je določen v dohodninski lestvici (npr. namesto 17{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} le cca. 8{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465})

nikakor – glej določe o prekrških in kaznih v zakonu o davčnem postopku

Po zakonu ne. Se pa v resničnem življenju redkokateremu podjetju kaj zgodi, če muti v zvezi z dohodnino.

.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Enotna davčna stopnja ne posega samo na področje DDV-ja, ampak tudi na področje dohodnine. Kar pa je to, o čemer je govorila april. Sindikati se sicer pogajajo, da bi obveljale vsaj tri stopnje dohodnine – od 16{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} do 35{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. Konkretno predlog tukaj še ni izoblikovan.
Drugo pa je, o čemer govorite kot o davku na izplačane plače. Reforma govori o ukinitvi le-tega. kar sindikati tudi podpirajo. In res, to je izključno strošek delodajalca.
Glede enotne stopnje dohodnine (EDS): brala sem o izračunu, kjer naj bi delavci s 100.000 plače ob EDS dobili dobrega tisočaka manj plače, s 300.000 plače bi imeli slabih 6 tisočakov več, tisti ki imajo 1 mio plače, pa bi zaradi tega profitirali več kot 100 tisočakov. Zato govorijo, da bi se povečale neto plače bolje plačanih. Pravniki menijo, da obljuba vlade, da se neto plača kljub spremenjeni stopnji ne bo zmanjšala, nima nobene pravne podlage in bi pomenilo poseg v področje izven njene pristojnosti.

.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Sem redno zaposlena, državi plačujem kar je njenega-davki.
Kako pa je z osebnim dopolnilnim delom (ODP) in dohodnino? Vem, da “zaslužek” ne sme presegati 12 minimalnih letnih plač, (bruto ali neto?).
Torej, če je dohodek iz ODP znaša npr. 500.000,00 mi ni potrebno oddati dohodninske napovedi, ne plačam davka za ta vir dohodka? Je to moj čisti “črni fond” ali pa me to lahko “udari” pri vsakoletni napovedni dohodnine in morebiten preskok v višji plačilni razred v vrtcu, šoli, manjši otroški dodatki?

http://www.gov.si/durs/index.php?lg=sl&f=13.html

Odvisno kaj se ti splača, ker meni so razložili, da je bolje sp odpreti, ker je baje sedaj v eni uri, pa potem notri vse stroške lahko obračunavaš.
Je pa osnovno stvar reklamiranja, če delaš na črno se ne moreš reklamirat in obstaja nevarnost, da te dobijo.

.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Kdo vpiše otroka?Oba ali samo en starš?

Če imate otroka v starosti do 18 let ga vpišete pod šifro A5. K dohodnini morate priložiti Odločbo o priznanju dodatka za posebno nego otroka. Ta dodatek vam pripada, če otrok potrebuje zaradi bolezni posebno nego (tudi otrok z lažjo prizadetostjo). Dodatek pridobite tako, da vložite pri pristojnem Centru za socialno delo zahtevek za priznanje tega dodatka. K vlogi na CSD priložite izvide od otroka.
Olajšava v dohodnini za takšnega otroka je letos 1.720.000,00 SIT.
L.p.

Od CSD sem dobila dvoje obvestil. Eno za otroške dodatke in eno, ki pojasnjuje koliko so mi oni v preteklem letu plačali v pokojninski…., delam namreš krajši delovni čas (šetst ur). Sedaj resnično ne vem, kaj moram vpisati in kam?
Hvala

Imam otroka, ki prejema dodatek za nego otroka, zato ga bom vpisala pod olajšavo A5. Zdaj pa sem zmedena, ker vidm da je največja olajšava, ki ti jo za takega otroka priznajo nekaj čez 1.700.000Sit. Mojemu možu pa so odtegnili le 450.000sit akontacije (meni pa še manj) Ali to pomeni, da lahko to pravico uveljavljava oba ? saj je spodaj okenček, kjer napišeš kdo uveljavlja razliko od celotne višine posebne olajšave?

Če kdo ve kaj o tem se priporočam, verjetno pa bo ta bost kosistil tudi nekaterim mamicam, ki tega prej niso vedele

maximum pri 3.A je 2{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, pri 3.B 2{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, pri 3.C 4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} in pri 3.D 2{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.

Kaksen je zdaj po novem skupen maximum ki ga lahko iskoristis:
– 2{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ? (ceprav bi s Cja lahko dobil 4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465})
– 4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ? (max. iskoriscen A + maximum C)
– 6{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (jih sestevas)
– celo 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (sestejes celo vse stiri A+B+C+D)

Bolj berem,manj razumem.Hči je bila moj vzdrževani otrok in ima ta status do septembra 2005,od oktobra ima svi+oj redni dohodek,ker se je zaposlila.
,vendar je v lanskem letu preko ŠS zaslužila 578.500 sit in imela 41 000 odtegljaja v imenu akont.dohodnine.
Plače pa je imela do decembra 2005 1001.283 sit.
Rada bi jo dala v olajšavo za čas od 1.9.meseca,ona pa bi napisala svojo dohodnino.Zanima me,ali se upošteva celotna vrednost dohodka ali se lahko upošteva zmanjšana za njen prispevek dohodnine.

Kako naj piše dohodnino hči? Kompletno vrednost zaslužka ŠS in njen OD na isti list in če mora še kaj označiti na formularju? Hvala vnaprej in lp

pozdravljeni, moja situacija je sledeča:

sem redna študentka , s tri letno hčerko, živim še pri starših, tako da me je do letos v dohodnino pisal oče, ki pa je upokojenec.

leta 2005 sem delala preko študentskega servisa in plačevala pol leta akontacijo dohodnine,
zanima me ali naj jaz sama oddam dohodninsko napoved, in navedem hčerko kot olajšavo,

ali me lahko v napoved odda oče in bom dobila akontacijo dohodnene nazaj?

hvala in lep pozdrav

S partnerjem živiva že več kot dve leti skupaj v stanovanju. On je na tem naslovu tudi stalno prijavljen, jaz pa sem bila začasno prijavljena, vendar mi je začasna prijava potekla marca, 2005 in ker tega nisem vedela je nisem podaljšala. Ker opravljam zadnje izpite na faksu in se pripravljam na diplomo nisem stalno zaposlena in nisem na zavodu. V letu 2005 sem nekaj honorarno delala vendar sem zaslužila le 310.000, kar je manj kot meja za prijavo vzdrževanega člana.
Vem, da me lahko partner prijavi kot vzdrževanega zunajnakonskega partnerja, če sva živela skupaj najmanj leto dni. Skupno življenje pa potrjuje stalno prebivališče na istem naslovu, kar pa midva nimava.

Zanima me, če obstaja še kakšen način, da lahko dokaževa, da živiva skupaj kot partnerja in me na podlagi tega partner lahko uveljavlja kot olajšavo.

Hvala za informacije.

Kolikor je meni poznano moraš obvezno sama oddat napoved za dohodnino, kjer seveda navedeš hčerko, kot olajšavo in dobiš plačano akontacijo nazaj.
Mislim pa, da tudi če sama oddaš napoved dohodnine te lahko tudi oče navede kot olajšavo, če ustrezaš kriterijem, ki so navedi na navodilih za izpolnjevanje dohodnine (starost,dohodki,status,…).

Imam dve vprašanji. Kam vpisati dividende od vzdrževanega člana (še ne polnoleten otrok brez ostalih prihodkov). Od dividend je bilo plačane tudi malenkost akontacije. Kam vpisati? Ali je potrebno oddati samostojno napoved?

In še eno vprašanje. Kam vpisati nagrado, od katere je bila prav tako plačana akontacija dohodnine. Prejel jo je vzdrževani član, ki prav tako nima drugih prihodkov? Torej oddati samostojno vlogo, ali kam drugam vpisati?

Hvala!

SIN JE STAR 23. LET IN JE BIL V LANSKEM LETU PRIJAVLJEN NA ZAVODU ZA ZAPOSLOVANJE TER JE PREJEMAL DENARNO SOCIALNO POMOČ. PRIJAVLJEN JE V GOSPODINJSTVU Z MANO.
ALI GA LAHKO UVELJAVLJAM KOT POSEBNO DAVČNO OLAJŠAVO ZA VZDRŽEVANE DRUŽINSKE ČLANE?

HVALA.

New Report

Close