Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Občan ali gospodinja?

Občan ali gospodinja?

Ker sem ostala brez službe in se ne bom prijavila na zavodu, bi se rada sama zavarovala kot občan ali gospodinja. Kako naj se zadeve lotim, ali obstaja kje internetna stran?

Hvala vam za vsak nasvet.

Lp

Če misliš zdravstveno zavarovanje, je postopek naslednji: greš na svojo občino po potrdilo o premoženjskem stanju – s tem dokažeš, da nisi bogataš (npr. tvoje stanovanje, v katerem živiš, ne šteje; če pa si lastnica tudi vikenda, imaš pa že problem…). Nato se odpraviš na ZZZS – v Ljubljani te zadeve urejaš na Dalmatinovi! (in NE na Miklošičevi), kjer je posebna izpostava za urejanje obveznega zdrav. zavarovanja – tam predložiš ta list in en stric zadeve vtipka v rač. in to je to. S tem si zavarovana kot občan, zadeve ti ni več treba (tako kot je bilo pred leti) podaljševat na nekaj mesecev – samo, ko se boš ponovno zaposlila, jih moraš v roku 8 dni o tem obvestit… A PAZI – to je le obvezno zavarovanje, dodatno si moraš vseeno še posebej uredit na eni od zavarovalnic – to (običajno okoli 4000sit/mes) pa potem sama plačuješ, običajno po položnici.

Če pa misliš na pokojninsko zavarovanje, potem pa te mora kot gospodinjo zaposlit nekdo drug, in to ne v tvojem gospodinjstvu. Bedasto, ne?

nova
Uredništvo priporoča

Koliko pa stane na mesec, če si zavarovan kot občan (mislim, samo obvezno, brez tistih dodatnih 4 jurjev)?

Rada bi se samo zavarovala (pokojninsko in zdravstveno) za te mesece ko bom doma. Torej mi ostane le, da se zavarujem kot občan. Vse skupaj se mi zdi, da znese 20.000 / mesec. Se bom danes pozanimala in sporočila kako in kaj.

Hvala vam za odgovore!

New Report

Close