Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Sadni kruh

Sadni kruh

Tudi jaz bi pekla :)))
Sadni kruh. Imate kak fajn recept?

Jaz pečem enega po knjigi Prelepi božični as (ali nekaj podobnega). V zadnjem Cicibanu je bil recept točno iz te knjige. Njamiiiiii

****************************************** Izgubljen je dan, ko se nisi smejal.

a lahko napises recep
prosim
lp

300 g mešanega suhega sadja (marelice, fige, slive, hruške, datlji,…)
1/2 l vode
50 g grobo sesekljanih lešnikov, orehov in brazilskih orehov
50 g rozin
25 g drobno sesekljane kandirane lupine pomaranče in limone
75 g rjavega nerafiniranega skladkorja
1 noževa konica mletih klinčkov
1/2 nastrgane lupine neškropljene pomaranče
1/2 žličke mletega cimeta
1 žlica limoninega soka
2 žlici olja
150 g ržene moke
150 g pšenične moke
1/2 žličke soli
150-175 ml mleka
1 kocka kvasa (42 g)
1 žlica sladkorja
moka za oblikovanje

12 razpolovljenih kandiranih češenj
20 g bučnic
16 razpolovljenih olupljenih mandljev
1 beljak
2 žlici vode

Suho sadje namočimo čez noč v vodi,d a se zmehča, nato ga odcedimo in grobo narežemo. Dodamo orehe, rozine, kandirano lupino pomaranč in limon, sladkot, dišave, limonin sok in dobro premešamo.
Za kvašeno testo damo v skledo obe vrsti moke in olje. Najprej razžvrkljamo mlačno mleko s kvasom in sladkorjem, zlijemo k moki in ugnetemo kvašeno testo. Po potrebi dodamo še malo mleka. Pokrijemo s krpo in ga damo na toplo, kjer naj vzhaja 30 minut. Pripravljeno sadno mešanico vgnetemo v 1/2 testa. Če se preveč lepi, dodamo še malo moke. Iz testa s sadjem oblikujemo podolgovato štruco. Preostanek testa razvaljamo in vanj zavijemo štruco. Površino zgladimo z vlažno roko in okrasimo z bučnicami, kandiranimi češnjami in mandlji. Pekač navlažimo, obložimo s papirjem za peko in položimo nanj štruco, tako da je “šiv” spodaj. Še enkrat naj 30 minut vzhaja.
Pečemo na spodnji rešetki približno 1 uro na 180 stopinj (pečica naj bo vnaprej ogreta). Pet minut pred koncem peke kruh na tanko premažemo z beljakom, ki smo ga razžvrkljali z vodo. Pecivo ohladimo in zavijemo v folijo, da se ne izsuši.

Moje pripombe:
Jaz ga ne krasim, ker ga mamo za pojest, ne za gledat (in ga itak zrežemo :)))
Režem ga na rezalnik, na čisto tanke rezine
Pride mega dobro in kar dolgo traja, ker je nasitno kot nevemkaj. 😀

****************************************** Izgubljen je dan, ko se nisi smejal.

Spomnim se ,da je moja stara mama namočeno suho sadje mlela na “flajšmašinu”, preden ga je vmesila v testo. Kruhu je rekla “klecenbrot” in bil je nebeško dober.

Ni tako temnega oblaka, da ne bi imel vsaj svetlega robu.

za sadni kruh moraš imeti na razpolago : suhe slive, suhe hruške, jabolčne krhlje, fige……..karkoli od tega, nenazadnje tudi suhe marelice. Lahko si čez leto nasušiš sama, jaz letos nisem imela časa, zato ob peki suho sadje kupim.

preden suho sadje (lahko le eno vrsto, lahko več vrst hkrati/ vmešaš v testo, ga drobno sesekljaj. jaz dodam še ščepec sončničnih semen (za tiste, ki imajo težave z želodcem, da laže prebavljajo).
Tovrstni kruh je bolj sladek in zato se ga, ponavadi, je samostojno.
Prav tako je potem, ko je spečen, bolj “stisnjen” kot običajen kruh.
Zgodi se tdi, da je skorjica bolj trda kot bi si želela, zato ob takih priložnostih za kratek čas pokrijem kruh z vlažnim prtičem.

MALI OGLAS: šenkam škaf zelja, kilo jabolk in gajbo dobre volje:-)

New Report

Close