Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Too much! Bravo Slovenija!

Too much! Bravo Slovenija!

No, takole imamo!
Pred enim letom približno sem zaprosila za skrajšan delovni čas, ker imam dva otroka in se vozim iz Tržiča v Ljubljano v službo in sem pač želela biti z njima več časa. Odločila sem se za šest urni delavnik, ker mi je tako najbolj odgovarjalo (tisti dve uri manj porabim za vožnjo). Sledi prvi šok- plača! Pozna se mi približno 30.000 sit! Vse u redu, ker se pač človek navadi. Drugi šok!Ker ima mož normalen delavnik in dobi približno okrog 140.000 sit mesečno plačujeva vrtca za dva otroka 48.000 sit, torej polovico moje sedajšne plače! Ker se pač upošteva lanskoletno stanje, si lahko mislite kako shajamo. Pri otroških dokladah bodo to stanje upoštevali šele drugo leto! To je bil tretji šok! Skratka z manj denarja plačujemo več! Četrti šok pa je, da sem včeraj odšla na banko po kredit, ker sva želela nekaj kupiti in halo, “…nič ne bo draga gospa imate premajhno plačo!” Glede na to da sem želela le piškavih 150.000 sit in bi imela obrok približno nekaj več kot 10.000 sit, bi padla pod minimum! Skratka na bankah ne velja več fora- do ene tretjine, pač pa ti mora po odtegnjenem obroku ostati najmanj 90.000 sit plače! Jest s sedanjim stanjem komaj dosežem teh 90.000 sit, torej se lahko obrišem pod nosom za kredit, pa če je še tako majhen! Ful dobr, ni kaj! Potem pa še te reforme! Če mi bodo vzeli še stroške prevoza in malice, lahko kar ostanem doma in zaprosim za socialno podporo, ker danes priden delavec ni vreden prisluženega denarja, kaj šele da bi imel otroke!
Bravo, Slovenija!

ja res: bravo Slovenija! mi kar pokrovko dvigne ob takih zadevah. raje ne bom komentirala, ker se bom preveč razkurila.

p.s. vidim da bo potreben en čvek!

Mislim, da lahko v vrtec javiš spremembo finančnega stanja družine in prejmeš novo odločbo o plačilu. Upam, da se ne motim.

Kaj pa tole: odločba sodišča o preživnini je , denarja pa ne dobivam.Dokladi in vrtec pa so računani na osnovi odločbe, po kateri naj bi dobivala preživnino….
Kaj pomeni- ne samo da sem brez preživnine, zato imam nižje doklade in višji znesek vrtca….

Ja, res je.
Za vrtec so dolžni popraviti odločbo takoj ko imaš tri plačilne liste, za otroški dodatek boš pa res morala čakat do naslednjega leta.
Samo problem je, da na občini se dostikrat ne zganejo dokler jim ti ne poveš, da dobro veš do česa si upravičena.

kufetek, na banki lahko dobiš limit. Hitreje je in manj procedure.

dffffffd, pozanimaj se na preživninskemu skladu, da ti oni izplačajo vsaj tisti minimum. Sicer pa ga toži, če veš, da ima plačo ali pa premoženje. Definitivno ti bo uspelo, pa še vse stroške skupaj z obrestmi dobiš povrnjene, le da moraš to zahtevati že v sami tožbi istočasno, če ne gre za nov postopek.

Ja vse lepo in prav, vendar kot sem že omenila, s takšnimi plačami preprosto vedno ne znese in pač kdaj hote ali nehote prekoračiš dovoljeno stanje, potema vemo kaj sledi, mar ne!? Enostavno si v začaranem krogu.
Kar pa se tiče komentarja od Miha, pa le tole, sem v svetu staršev in sem na enem od sestankov povprašala predstavnico vrtca kako je s tem in je rekla da vrtec nima nič s tem, pač pa da odloča o plačilu občina! Tam nikogar ne dobiš in nato ko ti le znese srečat človeka ki se s tem ukvarja dobiš odgovor, da se mi bo to poznalo drugo leto in da bom takrat upravičena do nižjega plačila! Ne moreš verjet!

Ja, res bi se mogle mal dobit, ampak nujno na gorenjskem, ker saj vidiš po zgoraj opisanem človek nima volje se še enkrat peljat v Ljubljano- saj veš strošek! Malo za šalo, malo zares!

Kufetek,
Kaj pa posojilna kartica? Vprašaj na NLB. Te ne bo nihče nič vprašal o plači, pa še v tujini jo lahko koristiš.

LP, HP

Sem imela pred leti in vem kako hitro se lahko “zakolješ”, tako da se bojim tega kot hudič križa! Potegne te, da začneš mnogo več zapravljati, kot pa si sposoben odplačati.
Enostavno nam ne preostane drugega, kot da krepko zategnemo pas!

ja jaz se tudi strinjam, da je vse skupaj grozno. tudi jaz se včasih sprašujem kako bo in kakšen bo svet za naše otroke.

V švici (ko slovenijo tako radi primerjajo z drugimi), dobijo otroci vse šolske potrebščine zastonj (osnovna šola).

Res je sicer, da nimajo take mreže javnih vrtcev, vendar poznam primer, ko živi (normalno) 5 članska družina z eno učiteljsko plačo.

Pa majo ful nizke davke – skoraj vse.

Kufetek,
Sama sem imela podobno situacijo in sem takoj v vrtcu javila spremembo trenutnih dohodkov. V sluzbi so mi napisali, koliko je moja plača sedaj in to so mi upostevali pri izracunu placila vrtca. Enako sem naredila tudi na CSD in tudi tam sem padla v razred nizje (dobim vec).
Cimprej torej spremeni podatke in bo!
Lp,

Krtek

Oj!

Sama sem bila tudi v situaciji, ko sem delala po 6 ur. Spremembo sporočiš na OBČINO (tam, kjer oddaš vlogo za znižano plačilo vrtca), ne pa v vrtec (vsaj v Kranju je tako) in ti takoj upoštevajo. Sedaj delam po 7 ur in se mi pozna pri plači okrog 30.000.

Pa srečno!

Daj povej mi prosim, kako pa ti bodo potem to obračunavali tisto leto, ko boš že dobivala polno plačo?

btw: V odločbi o otroških dokladih ti piše da vsako spremembo v zaposlitvi javiš in jo upoštevajo!! In to je preverjeno. Meni so jo!

No, glede da te stvari urejaš na CSD-ju in ti oni pravzaprav omogočijo skrajšan delovni čas, imam občutek da bi lahko avtomatično vedeli, da imaš s tem nižje dohodke! Tako pa na obrazcih ni nobene opombe, da lahko starši vpišejo nižje dohodke, če eden od njih prejema nižje dohodke zaradi skrajanega del. časa!
Torej preprosto raje ne opozorijo ljudi na to, da so upravičeni do večjih dodatkov in nižjega plačila vrtcev, ker delajo manj ur in dobijo nižje plače in tako pustijo ljudi v veri, da bodo tako drugo leto dobili več, kot pa da bi jim omogočili dostojno življene. To pa je socialna država, ki te pravzaprav nateguje na veliko! Vključno z centri za socialo!

Razumem, da ti je dvignila situacijo pokrovko, kot so ti svetovale pojdi takoj in javi spremembo podatkov. Tako pač je. Naj te pa pri vsem razburjenju opomnim, ker je naša država socialna imaš možnost delati skrajšan delovni čas, s tem, da sprejmeš vse pogoje. In ti si jih. Naša država je na nekaterih področjih odlično poskrbela za otroke in mamice. Tako, da se mi zdi, da moraš del jeze prenesti kar lepo nase:))

Lp

To seveda drži, vendar je že to podatek, da si v času ki ga namenjaš za otroke, ki bi jih naša preljuba država tako rada imela, popolnoma onemogočen za normalno in dostojno življenje. To pomeni, da imamo nekateri tako slabe plače, da bog ne daj vzamemo skrajšan delovni čas (ki nam po zakonu pripada), ker je potem lahko cela družina prikrajšana za marsikatero stvar. Po tej plati se sploh ne čudim mladim da se ne odločajo za otroke, ker je otrok dejansko en velik strošek. Jest imam svoja dva neizmerno rada, vendar potem začneš razmišljati, kako prekleto je država hinavska, najprej navija za otroke, potem pa te vrže v vodi in pusti, da se naučiš plavati! Jest bi vse lepo in prav zrihtala, če bi imela za malenkost višjo plačo, tako pa včasih že dobesedno životarimo. Mi je bilo zadnjič pri zdravniku prav nerodno, ko sem opazovala mojega fantiča, ki je imel supergice obute, medtem ko so vsi ostali že nosili tople gležnjarčke. Jest jih pač še nisem mogla kupit, ker je bila kriza s kešem. Čakam na plačo, torej jih bo lahko dobil šele v začetku naslednjega meseca. Se ti zdi pravično!?
Prav, eni smo si očitno za vse krivi sami!

Ja, večina si skrajšanega delavnika ne more privoščiti. Kako veliko dete pa imaš? Jaz imam ene gojzarčke št. 24. So še čisto luštni. Podarim, če hočeš.

Vrtec res nima nič s tem, saj ti subvencionira občina. Jaz sem takoj javila na občino spremembo dohodka in takoj padla v nižji razred, lp miša

Koristim krajši delovni čas – 4 ure. S tem sem seznanila CSD in občino, a sem dobila odgovor, da se mi bodo nižji dohodki upoštevali šele prihodnje leto, ko bo to razvidno iz Odločbe o dohodnini. Da naj sedaj stisnemo zobe … da bo pa potem lepše, ko bo spet polna plača in nižje plačilo vrtca, pa višji otroški dodatki. Češ, da če bi sedaj upoštevali nižje dohodke bi bilo “nevarno” da jim zamolčim kdaj bom spet dobivala polno plačo. Zato, da je zanje edino merilo Odločba o dohodnini. (tudi, če je z 2 letnim zamikom, kot se bo to konkretno zgodilo pri meni)
Iz vaših dosedanjih odgovorov pa razberem, da je praksa, po Sloveniji, glede upoštevanja nižjih dohodkov, zaradi krajšega delovnega časa, pri določanju plačila vrtca in otroškega dodatka različna. Mar ne obstajajo za celo državo enotna pravila in navodila?

nabavi si Viso in maš kredit 🙂 seveda za en mesec 🙂 ampak je pa 🙂

Pravilnik je takšen, da se sprememba upošteva, če se spremeni VIR dohodka, ne pa VIŠINA le-tega… :(((

čao

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~ NeVeR RuN FaStEr ThAn YoUr GuArDiAn AnGeL cAn FlY ~

Kufetek, popolnoma te razumem 🙁 To je vse, kar lahko napišem… Meni se od prehudega razmišljanja o življenju v Sloveniji že bruha :(((

Vso srečo ti želim!!!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~ NeVeR RuN FaStEr ThAn YoUr GuArDiAn AnGeL cAn FlY ~

Imam dopis z odgovorom od pristojnega ministrstva, ker sva imeli z referentko na naši občini krepko debato. Žal nikogar ne briga, čeprav se človeku plača zniža za polovico… Še vedno je vir isti: plača. Po drugi strani ti pa plačilo takoj znižajo, če se prijaviš Zavodu za zaposlovanje, greš v penzijo (hahaha!) ali si na bolniški izven delovnega razmerja. Pogoj torej: da si ob službo :(((

čao

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~ NeVeR RuN FaStEr ThAn YoUr GuArDiAn AnGeL cAn FlY ~

New Report

Close