Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek besna kot ris – prehrana v vrtcu

besna kot ris – prehrana v vrtcu

Mislim, sploh ne vem, če bom lahko dovolj koherentno povedala, ker sem res jezna, da bi se zdajle kar malo tepla;o((((
Prejšnji teden je našo bejbo (stara eno leto) začelo zvečer zvijati v trebuščku, tako da sploh nimogla zaspat (pa verjemite mi, vsak večer zaspimo kot ubiti brez vsakih problemov). Prdela je kot zmaj, zvijala se je in zaspala je šele po dolgi masaži trebuščka. Pa pomislim na hrano v vrtcu, vprašam, kaj so jedli in kaj izvem? Ričet, ki je bil po mnenju vzgojiteljice preslan, fižol nepretlačen, in ogromno svinjine notri. Pa sem si rekla ok, spodrsljaj, pač. Pa sem bila le pozorna in ugotovila, da otroci enoletniki jedo popolnoma identično hrano kot v šoli, kjer sem zaposlena in sem lahko videla jedilnik in primerjala. In kaj so oz. bodo otroci jedli ta teden?
2x fižolovko
2x pohano (enkrat ribe enkrat zrezek)
in enkrat samkrat v tednu bodo deležni sadja pa še to v obliki banane (vau prekipevamo od vsebnosti vitaminov)
Za solato jim dajo radič, ki ga še marsikateri odrasel ne je, namesto da bi otrokom ponudili, rdečo peso, korenček, cvetačo v solati
Za sladico jedo kupivne pudinge, poli salamo (sami konzervansi), čokoladne politanke, neko čudno pecivo, ki izgleda kot ena gigantska rumova kroglica… Ma sem tako jezna. Plačujem 55 jurjev za vrtec, da je mala non stop lačna, saj po pripovedovanju vzgojiteljic skoraj nobeden od otrok ne poje veliko, ker jim je hrana dobesedno zanič.
No in tukaj se problem šele začne. Z vzgojiteljicami sem zadovoljna in sta mi tudi odkrito povedali, da se njima hrana ne zdi v redu in da so že večkrat apelirali na sestavljalko jedilnika, vendar je bilo vse skupaj bolj teženje v prazno. Sestavljalka jedilnika je moja poklicna kolegica in če tega ne bi bilo vmes, bi se šla pizdulirat in sploh ne bi razmišljala, tako pa se ne želim zameriti, ampak vseeno ne mislim pristati na to, da bo otrok jedel popolnoma nezdravo in neprimerno hrano svojim letom. Pa drugače ne kompliciram in punca je vse in ni izbirčna. Ampak pohanija pa res absolutno ne sodi na jedilnik tako majhnih otrok, še odrasli naj ne bi tega jedli, kaj šele otroci.
Kaj naj naredim? Kaj bi ve naredile?

punčibunči, te čisto razumem in podpiram tvoje mnenje. tudi jaz sem se že nekajkrat razburila (na forumu in v vrtcu). tudi naša 16 mesečnica ima v vrtcu vso mogočo hrano, tako ki je doma sploh ne pripravljamo. so imeli en dan za kosilo pečenico, zelje in matevža- pa še banano čez!!!!! če ni to za eksplodirat! tudi pohano hrano imajo tedensko na jedilniku, pa vso zmleto svinjarijo (hrenovke, poli salamo, šunko..).
katastrofa!
jaz sem že govorila z ravnateljico vrtca in sem rekla, da bi rada sklicala Svet staršev (tudi sama sem v njem) in poskusila predebatirati, kakšno je dejansko stanje tudi pri drugih starših in otrocih.
upam, da tokrat ne bom ostala neuslišana in se mi bo še kdo pridružil v mojih prošnjah.
poročaj o spremembah.
srečno!

*~ *~* ~* ~* ~* ~* ~* ~* ~* ~* 'Saj res - mar bomo ves čas brez zabave?' William Shakespeare

ej, te razumem
vem, mene kar stiska, pa moja na sreco ni v vrtcu. in to predvsem zaradi prehrane! ne morem verjet tem salamam pa hrenovkam, pa cuftom, in ostalemu pretlacenmu zaloljenmu, zakonzerviranmu, obarvanemu sranju. res. samo da pri nas pravjo, da otroci to jedo (hrenovke ki so polne ojacevalcev okusa, verjetno veliko vec dodatkov kot dejanskega mesa) in imajo 2 x na teden makaronflajs, ki tudi ziv bog ne ve kaj je v tistem mesu in od kje je.
mi od mesa jemo le ribe. ampak ce bi bila hrana v vrtcu drugace zdrava , tudi sama ne bi komplicirala, namrec rajsi bi videla, da poje kak puranji zrezek, kot da sploh ne je, ampak pri nas ko smo povedali, da ne je mesa, so rekli, ja sej smo ze imeli enga tazga, kot da smo VESOLJCI. na sreco smo zdaj doma in lahko kontroliram kaj je. in ima zelo rada sadje in zelenjavo, in je zdrava kot riba!

res, zelo neprimerno jedo, pa te poceni lumpite, po moje se je treba zbunit nekam visje. kot mi pravijo prijateljice je povsod enako, res ne vem komu na ljubo tako majhni otroci jedo tak junk food.
ze to, da nimajo izbire, da pijejo samo sladkan caj in ne tudi vode, je cist mim.
razumem te, mislim, pa da sem ti se bolj podkurila, namesto te malo pomirila.

mene tudi to skrbi.

ko pa gres k zdravniku, so pa tam vsi pametni in vsi po vrsti nalagajo kaj naj bi otrok zdravega jedu. v vrtcu, kjer pojedo najvec obrokov dnevno, in kjer naj bi bili usposobljeni pa delajo cist kontra.

bilo bi faj nekaj sprozit.

srecno.

lp
a

niso vsi vrtci isti
naš je glede prehrane super (Ciciban Ljubljana)

Sliši se res neprimerno, pa ne samo za otroke. Jaz sigurno ne bi bila tiho. Predvsem se pa ne bi obremenjevala s tem, da se bom zamerila kolegici, če bi šlo za zdravlje mojega otroka.

Pri vsem tem pa me muči, da je ta oseba, ki sestavlja jedilnike, kao kvalificirana za to. My ass”{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}$/&(/&/{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}!
Tak jedilnik bi lahko tud jaz sestavila. Ma sem se kar odločila, da bom nastopila total brezkompromisno in poudarila, da to ni prošnja ampak neuradna pritožba, ki lahko ob neupoštevanje le-te postane huuuuuuudo uradna. Če pa nima majhnih otrok, naj se pozanima pri najbližjem pediatru, kakšna so priporočila. In ti reveži mali, ki so lačni, so imeli danes za malico po tistih zbitih pohanih ribah en super dober umeten kupivni čokoladni puding s smetano. A si m islite kaj je to za tak mali želodček, da je na poli salamo od zjutraj dobil prvo hrano ta puding?! Hvala bogu, da sem jaz tistipuding prestregla, ga nekako uspela skriti v haldilnik in je mala pojedla pred našim domačim kosilom vsaj eno jabolko. kaj pa tisti otročki, katerih starši delajo do 16-ih in bodo prvič pojedli konkretno hrano ob petih, šestih ali celo sedmih? Mislim da tudi mi postajamo nacija zavaljenih, polnih holesterola ljudi, kis e bašejo ob sedmih zvečer, ker nam družba prej ne “dovoli”.

Se strinjam, katastrofa. Tudi pri nas ni vse rožnato, ampak v primerjavi s tem, o čemer pišeš ti, je Amerika.

Definitivno neprimerna prehrana!

Starši se malo pogovorite med seboj in zahtevajte vsaj večje porcije sadja…

Joj tolk jih s tem mesom filajo, pa pohano ko itak ni zdravo…bogvedi kako je pečeno…saj veste pohano je včasih v sredini rdeče, če ni res ok pečeno, ma kaj vem

Pritožite se, to je vaša pravica, ali pa otroka izpiši.

Kaj pa vaši otroci jedo doma. Npr. Kaj ste imeli v soboto in nedeljo za zajtrk, malico in kosilo. Pa ne napisat sadje in zelenjava. Oz. če že, kako pripravljeno.

Me zanima, ker sem včasih že čisto brez idej.

LP

Jaz sem s hrano v našem vrtcu kar zadovoljna. Sadje in zelenjavo dobijo vsak dan. Salamo, hrenovke, pudinge,… pa zelo redko. Od sept. dalje, ko ni več v jaslih, malo večkrat. Pri nas imajo otroci od 1-3 leta drugačen jedilnik kot od 3-6 let, pa vsak teden je obešen na oglasni deski.

Za zajtrk doma še ni jedla salame ampak sir, skuto, jogurt, tudi banano je že jedla, jajca (brez maščob), gres, zelo zelo poredko en kolobarček hrenovke tako razdrobim da dobi glih drobtinico na en ugriz kruha, paštete tudi še nismo imeli na jedilniku. Za večerje jemo polento z mlekom, palačinke brez nadeva, jogurt (dodam ovsene kosmiče), banano in pomarančo z ovsenimi kosmiči, gres, jajce, bolj poredko pa kakšen keksolino. za malice skoraj vedno sadje (jabolko, hruško, nektarino, grozdje), včasih kakšen grisin ali piškote (ampak une albertove). Sladkarij doma ne dobi veliko, če že, kakšen grižljajček ampak ne kot samostojen obrok (samo tako mimogrede).
Pohanega in svinjine ni še nikoli jedla.

Ojej ubogo tvoje dete, ki je samo jogurte in zelenjavo… Slej ko prej bo sama iskala kaj boljšega in redilnega in ne boš je mogla ustaviti.

POslušaj, ne me še ti razjezit, kot da sem zdaj jaz ena grozilda ki odteguje otroku dobrote.
Da ti pojasnim naš jedilnik (kosila) ta teden:
pon – jajčni široki rezanci s pelati
tor – piščančja rižota (notr še brokoli, korenje, grah, paradižnik)
sre – pire in blitva
čet – kus kus in osliči v sirovi omaki
pet – zelenjavna pica (gor koruza, grah, čebula, bučke, paradižnik, paprika)
sob – krompirjeva musaka za nadev omaka iz mlete govedine in zelenjave)
ned – goveja juha z rezanci prosena kaša z zelenjavo in mesom, zapečena v pečici s skorjo iz zažvrkljanega jajca in naribanega sira

Očitno smo tudi mesojedci doma. Omenjala sem predvsem tiste stvari, ki se mi zdoi, da so pri prehrani v vrtcu napačne.

Ma same stvari,ki jih nihče ne bi jedel. Niti ene normalne stvari, kot da je na zdravniški dieti brez maščob. vse do potankosti premišljeno.

Ma poslušaj kdo pa si ti da ti bom jaz dokazovala, kaj mi jemo. Take stvari imamo pač radi in jih jemo. Če pa ne verjameš, pa prid pogledat;o)))
Za razliko od enih mi resnično ni vseeno kaj je moj otrok in nenazadnje tudi midva z možem. od nekdaj rada kuham in se mi zdi totalno zapravljanje cajta če že moram viset v kuhinji da bi non stop kuhala ene in iste stvari. Se pa ob koncu tedna z možem nekak domeniva, kaj bi jedli čez teden in imamo jedilnik napisan. Uf se bo spet kakšna z “groznim” nickom našla in me napadla, da tega pa ja nihče ne dela in si samo izmišljujem…..
In kar se tiče maščob, pa menda ja ne boš rekla /rekel, da je pohanje ali pa kakšna hudo mastna jajca za fruštek pa ja zelo zdravo in priporočljiva zadeva za enoletnike, pravzaprav, zakaj jim ne bi kar vse hrane zabelili malo z ocvirki ko ravno prihaja ta sezona….

Če bi bilo v našem vrtcu tako,bi pošteno zaropotala.
K sreči ni,ko čitam jedilnik mi tečejo sline do pet…..
Se zgodi 1x na mesec hrenovka,pa 1x na mesec pašteta,pa za popoldansko malico napolitanke ali piškoti.Je pa dopoldanska malica vedno sadna,kosila pa…..doma še živ dan nisem imela žrebičkovega zrezka…

Aja groza pa še nekaj: ne sodi po sebi.
Pa lahkonoč, mi se počasi sprvaljamo spat vsaj naša šefica, pa se ni več časa razburjat takole pred računalnikom…

lp

Groza, take pametnjakoviče, kot si ti, ki zagovarjajo filozofijo, da brez basanja z maščobami in curkom ni življenja, si pridi enkrat malo v Klinični center pogledat. Stari petdeset let, nekateri še manj, s krvožilnim sistmom pa takim, kot da jih imajo vsaj trideset več in z ogromno težavami, ki so si jih pridelali s takim “pametovanjem”. Debelost je pa sploh super popotnica za starost, ker se človeka tudi operirat ne da več normalno.

Če si že ti fenica maščob, vsaj tiho bodi, če se drugi trudijo jesti bolj zdravo. Če ne prej, si bodo lahko pri petdesetih samo čestitali.

Ej punčibunči, ne se sekirat – meni se zdijo vsi jedilniki, ki si jih naštela, ful njam! Edinole goveja juha mi ni preveč pri srcu, drugo pa vse zveni zelo OK! Eni pač me morejo iz tiste tipične mastne kuhinje, čez krožnik visečih zrezkov, pohanih pišk itd. Tudi pri nas jemo podobno kot pri vas, pa niti slučajno nismo neki vege friki ali kaj podobnega. Samo ne zalivamo se ravno z maščobo:-)

V vrtcu pa je pri nas kar v redu. Moti me sicer, ker dobijo kar pogosto sladkarije, sicer pa so jedilniki primerni. Moj je sicer v starejši skupini (stari so okoli 4 leta). Čeprav se kdaj najde tudi hrenovka (ravno danes, hehe), pašteta, puding ali kaj drugega, kar štejem pod nepotrebno junk food, je pa sicer jedilnik kar pester: vedno solate (različne: zelena, pesa, korenček, celo kumare itd.), ribe, tudi meso, sadje vsak dan, različen kruh (bel, črn, ržen), zelenjavne enolončnice. Ker je načloma v redu, se pač ne sekiram za občasne stvari, za katere bi raje videla, da jih ne bi jedel. Dvakrat na teden pohano (in to celo za enoletnike) pa je čisto mimo. Po mojem upravičeno kaj rečeš! Če se dobro razumeš z ostalimi starši, še njih malo povprašaj za mnenje. V vrtcu boš več dosegla, če bo več staršev zahtevalo isto.

Lp,
Katarina

Punčibunči, jaz bi bila ti, pa sem prelena!

Po takem jedilniku še v pojstli ne bi mogla ležat, kaj šele da bi na šiht hodila!._)))))))))))

Re: besna kot ris – prehrana v vrtcu
Avtor: punčibunči
Datum: 25-10-05 18:56

POslušaj, ne me še ti razjezit, kot da sem zdaj jaz ena grozilda ki odteguje otroku dobrote.
Da ti pojasnim naš jedilnik (kosila) ta teden:
pon – jajčni široki rezanci s pelati
tor – piščančja rižota (notr še brokoli, korenje, grah, paradižnik)
sre – pire in blitva
čet – kus kus in osliči v sirovi omaki
pet – zelenjavna pica (gor koruza, grah, čebula, bučke, paradižnik, paprika)
sob – krompirjeva musaka za nadev omaka iz mlete govedine in zelenjave)
ned – goveja juha z rezanci prosena kaša z zelenjavo in mesom, zapečena v pečici s skorjo iz zažvrkljanega jajca in naribanega sira

Očitno smo tudi mesojedci doma. Omenjala sem predvsem tiste stvari, ki se mi zdoi, da so pri prehrani v vrtcu napačne.

Pri nas bi ponedeljek še speljali, torek brez brokolija in graha. Sreda samo pire, četrtek kus kus, petek brez kosila ali pa margerita, sobota musaka samo z mesom in paradižnikom, petek KONČNO goveja juha, ki jo obožujejo.

Sploh glede šolskih kuhinj jimmpremalo ponudijo juh – od govejih do zelenjavnih…………tudi ti.

Pa dobro Punčibunči, saj ni ravno slab vaš domači jedilnik, ampak biser pa tudi ne. Saj nimate nikjer nobenih juh, nobenih solat, kaj šele mlečnih sladic. Testenine in malo pelatov je še zelo, zelo daleč od pravilnega kosila, verjemi, da je fižolova juhica, dosti bolj zdrava, čeprav se strinjam, da je v vašem vrtcu hrana katastrofalna.

V nasem vrtcu se zelo trudijo glede prehrane.. Me vcasih kar presenetijo..

Četrtek: 20.10.2005
ZAJTRK: Sadni čaj, *čičerikin namaz, črni kruh
* kisla smetana, beli kruh
MALICA: Skutina pena v kornetu
KOSILO: Čufti v paradižnikovi omaki, pire krompir, nashi, jabolko

Petek: 21.10.2005
ZAJTRK: Bezgov čaj, ajdov kruh, mesno zelenjavni namaz
MALICA: Navadni jogurt z ovsenimi kosmiči
KOSILO: Špinačna juha z zlatimi kroglicami, sesekljan ribji zrezek, kitajsko zelje v solati

Ponedeljek: 24.10.2005
ZAJTRK: Metin čaj z limono,tunin namaz s korenčkom
MALICA:Jabolko, mandarina
KOSILO: Goveji golaž, polenta, mešan kompot

Torek: 25.10.2005
ZAJTRK: Otroški čaj, beli kruh, puranja salama, kisla paprika
MALICA: Sadni kefir
KOSILO: Zelenjavni ričet, skutina gibanica, pomarančni sok

Sreda:26.10.2005
ZAJTRK: *Mlečna prosena kaša s čokolado,
* Mleko, beli kruh (francoz), čokoladni namaz
MALICA: Bela žemlja, jabolko
KOSILO: Čebulna juha s kruhovimi kockami, puranji zrezek v omaki, riž, prosena kaša, zelena solata

Četrtek: 27.10.2005
ZAJTRK: Bela žitna kava, ržen kruh, * skutin namaz z zelišči*
* skutin namaz z jagodami
MALICA: Sadno zelenjavni krožnik
KOSILO: Korenčkova juha, ribje polpete s sirom in ovsenimi kosmiči, solata (radič s krompirjem)

http://www.lubica.net/gaby/blog

Izgleda, da imamo tudi mi srečo s hrano v vrtcu, super je bilo že v prejšnjem in zdaj v novem vrtcu je tudi ok.
Le ne razumem, kaj vas moti pri jedilniku od punčibunči??? Meni se zdi popolnoma ok. Mi bi se oblizovali, če bi vsak dan tako kuhali.

New Report

Close