Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja stanovanjska varčevalna shema

stanovanjska varčevalna shema

Ker so spodaj že začeli nekaj o varčevanju, me zanima ali kdo varčuje po tej shemi, kako pristopiš k temu varčevanju in ALI SE SPLAČA. To me resnično zanima, pa bi prosila, če mi poveste tisti, ki na podlagi te sheme varčujete.

lp, suzana

zivjo
pristopis lahko ko novo shemo razpise SSRS-stanovanjski sklad, to je vsako leto enkrat.Objavijo v casopisu, potem pa gres na banko in se postaviš v vrsto in ce lotov zmanjka moras pocakati do naslednjega razpisa.Razpisejo namrec določeno stevilo lotov, 1 lot je npr.13000,00.Ti pa lahko varcujes na mesec tudi2,3,4, lote kolikor pac lahko.
Vplačujes lahko mesecno ali pa v enkratnem obroku vse. Obresti ti zdaj ne vem povedati, ker sem jaz varčevalka prve sheme in so se do sedaj ze verjetno spremnile. No ce pridno varčuješ potem ti SSRS vsako leto pripise k tvojemu privarčevanjemu denarju se en mesecni obrok npr:13.000,00
Pomembno je, da če vplačuješ mesecno , ne pozabiš kakšnega obroka, ker ti sicer lahko prekinejo varčevanje in potem greš lahko samo še enkrat od začetka.
varčuje se 5 ali 10 let.Po končanem varčevanju imaš možnost vzeti ugodnejše stanovanjkso posojilo in sicer v npr:2,0x privarčevanega denarja.
NPR: če si privarcevala v 5 letih 1.500.000,00 sit potem lahko vzameš še 3 .000.000,00 sit posojila. za 10 let.
Znesek posojila se vedno računa glede na tvojo plačilno sposobnost torej na 1/3 osebnega dohodka (neto).

Še to, vsako leto se varcevalni znesek, znesek ki ga plačuješ npr mesečno revalorizira v skladu z rastjo nujnih zivljenjskih potrebščin in potem dobiš od Sklada obvestilo koliko moraš vplačevati naslednje varčevalno leto.

no mislim da sem bila izčrpna.
lp blue

Ja, se splača. Sploh če nameravaš čez nekaj let kupiti večje stanovanje, graditi ….Na banki povprašaj, če je še kaj lotov na razpolago, lahko povprašaš na različnih bankah (mislim, da je 12 teh bank, ne vem pa, katere). Malo si poglej na naslov:
http://www.stanovanjskisklad-rs.si
Mi varčujemo že skoraj pet let, julija se nam bo varčevanje izteklo…Nekaj se je nabralo. Jaz ti priporočam.

nova
Uredništvo priporoča

še to
če si v shemi lahko pri nekaterih bankah že pred iztekom varčevaja vzameš posojilo, če se ti npr. mudi ali pa si nasla neko super stanovanje in bi ga rada kupila preden se ti izteče varcevanje. Vzameš lahko samo posojilo, privarčevanji denar pa po zaključku varcevanja.
lp

Varčevanje ni ravno med najugodnejšimi, ampak kredit, ko ga dobiš, je pa zaenkrat (vsaj na NLB) še vedno najugodnejši. Ne vem kako je na drugih bankah. Ampak na NLB je predvidena za te kredita najnižja obrestna mera.

Midva varčujeva, pa imava pred sabo še 6 let. Ker sva šla na 10-letnega. No, mene bolj kot kaj drugega skrbi, če bo res kaj iz tega. Pa če bojo res tako ugodni krediti, kot so predstavljali. No, bomo videli.

Na Abanki imajo še nekaj varčevalnih lotov. Pozanimaj se!

LP

MORDA IMA TUDI BANKA DOMŽALE ŠE KAJ PROSTIH LOTOV.

Tudi midva varčujeva v tej shemi in moram reči, da sva zelo razočarana. Poleg tega, da krediti sploh niso nevem kako ugodni, se nama zdi tudi brezveze, ker so v začetku obljubljali in zagotavljali stanovanja, ki bodo namenjeni za nakup varčevalcem stanovanjske sheme. Res je, da so zagotovili nekaj teh (cenovno dosti ugodnih) stanovanj, a le v Lj, Kp, in Mb, vsi ostali prebivalci vesoljne Slovenije pa smo iz tega izpadli!!! Itak, za nas nikoli ni nič pomembmo! Jezi me to, saj se mi zdi, da to ni pravično. Le zakaj niso potem razpisali tega varčevanje le v Lj, Kp in Mb.

Ker sem želela pojasnilo sem se obrnila tudi na sklad in njihov odgovor je bil, da pač v ostalih regijah po Sloveniji ni zadostnega zanimanja za nakup stanovanj!!!! HALO, samo jaz poznam najmanj 5 mladih družin, ki varčujejo v shemi in so pripravljeni kupiti stanovanje in še dosti več tistih, ki ne varčujejo. Torej sklepam, da je bil njihov odgovor brcanje v temo.

Je pa res, da je za marasikoga nakup stanovanja brez kredita le pravljica, tako da je vse skupaj začaran krog.

Lp,
T.

Približno enako se izplača tudi Rentno varčevanje (NLB) – pojdi v banko in se pozanimaj.

Nacionalna varčevalna shema je pravzaprav en veliki nateg. Poleg tega, da se stanovanja gradijo in so navoljo le v MB, LJ in Kp ima tudi druge pomanjkljivosti, ki jih ne oglašajo na veliki zvon. Dejstvo je, da imajo od nje največ koristi tisti, ki si lahko privoščijo plačevati mesečno vsaj 39.000 ali več- takih je pa malo. Poglejmo realno. Če nekdo vplačuje 13.000 sit (10000 sit v prvi) mesečno (največ lotov) lahko po 10 letih k privarčevanemu znesku prišteje še MOŽNOST dobiti kredit v dvakratnem znesku privarčevanega denarja. Hitra računica pokaže, da po 10 letih HIPOTETIČNO razpolaga z recimo 5 miljoni (realnimi plus inflicija) plus obresti, ki so mislim trenutno okoli 2,7% letno (realne). Nato želi vzeti kredit, ki ga obrestujejo po 3,5% letni obrestni meri in ugotovi da še vedno velja pogoj, da kredit ne sme presegati določenega procenta plače (odvisno od višine le te) in tisti, ki zdaj komaj zbere teh 13000(10000) sit potem ne bo sposoben najeti kredita. Poleg tega pa z zdajšnjim tempom naraščanja cen nepremičnin po 10 letih z tem denarjem ne bo mogel kupiti niti garsonjere (seveda so vseskozi govorili,da bi naj tisti, ki vstopi ŽE IMEL NEKO FINANČNO ALI DRUGO (beri nepremičninsko ) podlago) dodatnega kredita pa ne bo mogel dobiti. Na najslabšem so tisti, ki so v prvi NVS vplačevali 10000 sit za obdobje 5 let. Z tem denarjem ne moreš nič, ker ga je premalo za kar koli moraš pa ga nameniti rešitvi stanovanjskega problema. Lepo pa bomo uredili z tem denarjem mansardo nad očetovo hišo boste rekli. Ne bo šlo tako enostavno (preverite pri banki pa vam bo vse jasno). Skratka tisti, ki že imajo dosti bodo z NVS imeli še več tisti, ki pa so komaj zbrali 10.000 (13000) sit pa bodo imeli samo svoj privarčevani denar, ki bi ga lahko privarčevali tudi kje drugje in na kak drug način (rentna varčevanja..). Negativnih mnenj bi se dalo najti še več. Zradi teh mnenj se je tudi zgodilo to, da je še vedno možno dobiti kakšen lot na kateri banki. Če se spomnimo 1NVS so bili loti razgrabljeni v nekaj urah po vsej SLoveniji. Ljudje pač takrat niso imeli časa za premislit. Zdaj so ga imeli in se to tudi pozna.

P.S.
Vsi ki ste pristopli k NVS pa niste bili obveščeni o VSEH podrobnostih ste bili s strani države zavedeni. Ali bo kdo odgovarjal zaradi slabega (nezadostnega) informiranja pa niti nima smisla spraševati. Važno je, da je (bo) nekdo na račun finančno že tako šibke populacije v SLO še bolj obogatel.

-------------------------------------------------------------- Kdor isce resnico, jo mora znati prenesti. Kitajski pregovor

New Report

Close