Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Oblačenja mladine – staršem v razmislek

Oblačenja mladine – staršem v razmislek

Delam v osnovni šoli, pred par leti sem delala na srednji. In se zgražam nad tem, kako se mladina danes oblači. Dobro, vedno je razkorak med generacijami, otroci z oblačenjem izražajo protest proti normam staršev in učiteljev, ampak meni se zdi, da zadnja leta stvari presegajo že vse mere okusa. Med počitnicami je bil pri nas na obisku en možev prijatelj. Samski 33-letnik, ki z veseljem pogleda po malo bolj pomankljivo oblečenih mladenkah na ulici. Če je kdo navdušen nad razgaljenostjo deklet na cesti, bi to pripisala njemu. Pa pravi, da še njemu gre na bruhanje, ko na cesti vidi napol gole smrkle, ki mislijo, da so blazno seksi.

Meni kot mami in kot ženski se ta moda, ki jo opažam zadnja leta sploh med mladimi dekleti, zdi vulgarna in prostaška. 13 letnice imajo namesto majice oblečeno kombinežo, hlače so tako nizke, da komaj obvisijo na bokih, pol riti gleda ven. Obvezne so seveda tangice. In tako jih gledam v šoli oblečene poleti in pozimi. Potem pa nosijo v šolo opravičila, da imajo težave z ledvicami.

Da ne pozabim še na kilo šminke. Enkrat sem na roditeljskem sestanku mamam namignila, naj hčere poučijo o ličenju. Da bi dekletca imela vsaj osnovno predstavo o tem, kaj pomeni z ličenjem prikriti napake in poudariti najlepši del obraza in kaj pomeni namalati se kot pocestnica.

Pa o kakšni samokritičnosti pri oblačenju bi se tudi lahko malo poučile. To, kar pristaja sošolki ali neki manekenki, ne pristaja tudi vsem ostalim dekletom. Sploh ne tistim, z nekaj (ali pa veliko) kilogrami preveč. Oprijete majčke in kaubojke, ki poudarijo prav vsak gram maščobe – ne razumem, da punce ne ugotovijo, da to pri fantih ne vzbuja občudovanja, ampak posmeh. Pa da me ne boste sedaj napadli, da zagovarjam suhice, naj povem, da imam tudi sama kakšnih 25 kilogramov preveč. Samo mi na kraj pameti ne pade, da bi se oblekla tako, da bi mi ves špeh visel preko oprijetih kaubojk. Prav tako bi anoreksičnim suhicam lahko kdo povedal, da v bikiniju podobnih majčkah in kratkih hlačah, ki visijo na njih kot na obešalnikih, bolj podobne shiranim taboriščnikom kot pa seksi ˝ženskam˝.

Prav zanima me, kaj hudiča starši razmišljajo, ko vidijo svoje 12 ali 15 letne hčere odhajati v šolo oblečene kot kakšne pocestne kurvice. Če pustimo ob strani vse zdravstvene posledice (težave z mehurjem, ledvicami, rodili, hrbtenico), bi jim lahko dalo misliti, da je z samopodobo ali pa z moralnimi normami teh deklet nekaj hudo narobe, če se pri teh letih oblačijo tako, da s tem dajejo vtis, da jim je največja prioriteta izgledati seksi.

Ah ja. Živi in pusti živeti!

Draga učiteljica, ne ocenjujte otrok po njihovem oblačenju, ampak znanju! Drugače bi pa pristavila samo 100x izrečen stavek na tem forumu: pometajte pred svojim pragom!!!!

nova
Uredništvo priporoča

Oj!

Tudi jaz sem neki mami omenila, da njena hčerka hodi sredi zime res pomanjkljivo oblečena: nizke hlače, majice, pri katerih se vidi trebuh … In mi je povedala, da je ne more kontrolirat. v službo gre prej kot ona v šolo – in čeprav obljubi, da se bo bolj oblekla, je v šoli spet enako.
Sicer pa se strinjam: tudi če pustimo estetski vidik; kar se zdravja tiče so katastrofa.
Lani sem osmošolkam kar rekla, naj se malo bolj spodobno oblečejo (pa ni mišljeno nemoderno), saj njihovi sošolci nikakor ne morejo poslušat mene, če pred njimi sedi punca in ji izza hlač gledajo tangice in pol riti. Malo so se zamislile … No, oblačil niso spremenile, so si pa čez stole obešale puloverje ali jope :-)))

Jasna

Poskusi eni najstnici to dopovedat.
Veliko sreče.

Ko so v modo prišla mini krilca, je starejša generacija imela verjetno ravno take pripombe, kot ti zdaj.
Pa nosile so jih tudi vse po vrsti, od zobotrebcev, do šunkic, imam doma fotke iz tistega obdobja.

Mogoce bi za zacetek shujsala tistih svojih 25+, pa bos videla, ce te bodo potem izzivalno oblecene smrklje se tako hudo motile. (mene ne, ponavad se sama opozarjam svojega dragega, ko greva mimo kaksne take ‘lej, kaksni joski!’ :))) pa seveda sem jim ornk fous.)

Pa se to: tezave s hrbtenico, rodili, ledvicami in podobno nimajo nikakrsne zveze z oblacenjem in pika.

SG

Po moje ima pa prav, ne takoj napadat človeka, če pove svoje mnenje, saj smo v svobodni deželi.
Se strinjam, ker kar sem videla 01.09. kakšna hodijo nekatera dekleta v šolo….. nimam besed. Huje kot, da bi šle na plažo, majčka do popka brez naramnic, vroče hlačke, ki komaj kaj pokrijejo in natikači. Se tudi jaz sprašujem kam gre ta svet, pa nisem edina.

Tanči!

Ocene pri tem nimajo nobene veze – vsaj pri meni ne. Pet dobi edino z znanjem in nikoli še ni nihče dobil slabše ocene zaradi oblek.
Čeprav sem mlada in se rada lepo oblačim, se strinjam z Učiteljico, da malo kritičnosti tem puncam res ne bi škodilo.

J.

Staraš se, vse večja je razlika v letih med tabo in osnovnošolci.
In vedno težje jih boš razumela in vedno bolj se boš zgražala nad njimi.
Drgač je blo pa vedno tako, da so se mladi oblačili drugače, stari so se pa zgražali.

Kombineže so ženske nosile v 50-tih, nizke hlače in mini krila v 60-tih, pudrajo so se tud že dolgo, no tangice so pa res od zdej. Opravičila smo pa tud pisal odkar so jih prfoksi zahtevali.

Pozabljate, da je med 12 ali 19-letno punco velika razlika! In se včasih zgrozim, ko vidim, da je 12 letnica oblečena (oz. slečena) kot kaka ženska pri 25ih…

LP

----------------------------------------------------------------------------------------------- Naučil sem se, da nihče ni popoln dokler se ne zaljubiš vanj. (Andy Rooney) ------------------------------------------------------- Slovenec ti odpusti vse, samo uspeha ne! :)

:))) Potem se obleči za v službo tako, da boš kazala pol toliko kože kot učenke in opazuj reakcije staršev in kolegic.

“Pa se to: tezave s hrbtenico, rodili, ledvicami in podobno nimajo nikakrsne zveze z oblacenjem in pika.”

povprašaj o tem ginekologa, splošnega zdravnika, nevrokirurga in ortopeda….potem pa mi napiši odgovor prosim…..

lp

Zelo težko razumem komentarje:” Pa ti dopovej najstnici.” npr.
Ja pa zakaj dopovedovati? Od otrok je pač treba določene stvari zahtevati, sploh če niso dovolj zreli, da bi razumeli. Bo prišel čas, ko bodo razumeli.
In da oblačenje ne vpliva na bolezni? Zakaj smo pa poleti manj oblečeni kot pozimi? In zakaj zbolimo, če smo premalo oblečeni?
Svašta…

Se popolnoma strinjam z Učiteljico. Tak način oblačenja nikakor ni primeren za to starost (13-15 let), niti za tako priliko (šolo). Pa nisem neka debela stara mama, ampak vitka in urejena štiriintridesetletnica. Tudi jaz se rada seksi oblečem na morju, pa zvečer za zabavo, da bi pa v službo taka prišla, mi na misel ne pride. Definitivno pa tako oblačenje (gol hrbet in trebuh poleti in pozimi) vpiva na zdravje.

:))) mi ni treba sprasevat, ker to ze vem.

Pogojno gledano bi lahko le kaksno spolno prenosljivo bolezen pripisali pomanjkljivemu oblacenju, ampak zelo posredno :))))

SG

Jaz se pa strinjam z Uciteljico. Pa nimam 25 kg prevec (prej kaksnega premalo) in nisem 3 generacije narazen od teh najstnic, ampak prej njim zelo blizu.

Tudi sama kdaj oblecem kratko majico, kjer mi popek ven gleda, ker si to lahko privoscim, pa vendarle vem, kdaj jo oblecem. Za na dvorisce, na morju, za kaksno zabavo na prostem, za v sluzbo pa nikoli. V sluzbi sem primerno oblecena, vecinoma v kostimu, vcasih pa tudi sportno-elegantno. Punce, ki jih vidim zjutraj odhajati v solo, so nekatere katastrofalno neokusno urejene.

Glede licenja se enako strinjam. Sama se licim priliki primerno in nikoli prekomerno. Punce, ki jih ponovno zjutraj srecujem – so kot maskare. Da ne omenjam vseh vijolicno-oranzno-rdecih glav, flurescentnih nohtov in pretiranega nakita.

In tudi meni se zdi, da bi morali starsi usmeriti otroke, kdaj je kaj primerno. Seveda jim pustiti ziveti mladost, pa vendarle z neko mejo okusnosti v dolocenih okoliscinah – in sola to zagotovo je, kakorkoli ze izgublja svoj pomen.

Manja

Zagotovo si v tem prepoznala nekoga, ki ti je blizu, zato si tako planila, draga Tanči.
Menim, da Učiteljica tega ni napisala z zlobnim namenom, temveč samo kot opažanje. In ne skrbi, če bi učitelji dandanes ocenjevali izgled, potem bi bilo vsaj polovica CVEKARJEV na šoli, tako pa učitelji tudi (oprosti izrazu) PRDNITI ne sme, ker se takoj najde kakšna mamica, ki bi takoj “u luft” skočila, ostalo pa že itak veš, kajne.

m

sAN GIORGIO PA TI SPLOH VEŠ KAJ PIŠEŠ? LJUBI JEZUS..PEJD JANUARJA VEN NAGA PA BOŠ VIDELA KAJ BO ,,

jaz se tudi strinjam z Učiteljico in xeno in Manjo* in ostalimi ki so podobnega mišljenja…priložnosti in času primerno se je treba tudi oblačit….

Se popolnoma strinjam s tabo, pa nisem zavrta, daleč od tega. Vsaka stvar ima svoje meje, česar pa te mlade punce nimajo in njihovi starši tud ne. Pol bodo pa jamrale, če bodo bolne…ah vse za lepoto, al kako že tisto gre???

Pol bo pa kaka prijokala domov…posiljena sem bila…zakaj neki le? Le kako se je prav meni to zgodilo?

Jaz se strinjam z Učiteljico. Danes je vse bolj pomembno, kako izgledaš, kot kaj imaš v glavi. Ko sem bila sama stara 12-15 let me moda ni zanimala (ne samo mene, ampak tudi ostalih deklet) in to ni tako daleč nazaj (10 let). Raje smo se lovile s fanti in teple…moda in ugajanje je prišlo na vrsto šele v srednji šoli.

Zakaj smo pozimi bolj obleceni kot poleti: ja ker nas sicer zebe, tako smo navajeni, ker se tako spodobi, ker so drugi tudi tako obleceni in tako naprej.

Nase babice so se mnogo bolj “spodobno” oblacile, pa imajo in so imele tezav s hrbtenico, plodnostjo, obolenj ledvic ravno toliko ali pa se vec, kot jih je sedaj.

Nizka temperatura res lahko izsusi sluznico, da slabse varuje pred vdorom mikroorganizmov, sicer gres pa lahko pozimi v sluzbo v kopalkah, ce zdrzis, pa se gotovo ne bos prehladil. Finci grejo v savno, pa potem goli na sneg, njim je to cisto obicajno tko kot nam pred spanjem pod tus. Mraz in prehlad sta povezana drugace – takrat, ko se prehladno obolenje ze razvija, nas zacne trest, pa potem pripisujemo mrazu to, da smo zboleli. Prav tako je pozimi ugodno okolje za sirjenje virusov, ker je veliko ljudi v neprezracenih in pregretih prostorih (pregret zrak ravno tako izsusuje sluznico kot hladen).

Rodil si ne mores prehladit, ker so pod najmanj 5 do 10 debelo cm izolacijo iz kosti, misic, podkozja in koze – prav tako ledvice. Zgodbice, kako si je kaksna punca prehladila jajcnike, ker se je peljala na motorju, so iz trte zvite – okuzbo je staknila potem, ko sta se z motoristom ze pripeljala tja, kamor sta bila namenjena..:))) Isto velja za preoblacenje mokrih kopalk.

Res, kr verjemite mi!:))

SG

Pa se to: tezave s hrbtenico, rodili, ledvicami in podobno nimajo nikakrsne zveze z oblacenjem in pika.

Dejansko je tole “pa še to” – az zadnjo stran dela – aja, 1. aprila, seveda :).

Ne bi bilo slabo, ce bi tudi v nasih solah uvedli obvezne uniforme. Tako bi bili vsi enaki in spodobno obleceni. No, seveda bi morala biti ta uniforma okusno izbrana. Ne kaksna karirasta, pa cudnih barvnih kombinacij ……..

Cela znanost na temo zdravja, na katerega mladi ne mislijo. NEOKUSNO in NEPRIMERNO je pa se vedno kakor hodijo nekateri (ne)urejeni.

Anca-Banca

New Report

Close