Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Kdaj konec spanja čez dan?

Kdaj konec spanja čez dan?

Punce, se opravičujem: vem, da je bila nedavno ta tema na tapeti, ampak nisem bila pozorna, ker sem mislila, da se nas to še ne tiče:-)) No, napaka. Premišljujemo namreč, da bi našemu 22-mesečniku ukinili popoldansko spanje. Pri varuški zaspi brez problema ob 11.30 in spi vsaj dve uri, doma pa se še ob dveh popoldan matramo in ga prepričujemo. Ko končno le zaspi, je ura že tako pozna, da ga je potem treba budit, da ne potegne preveč v večer. Začaran krog – zvečer jasno potem še ni zaspan, če je pa še ob treh popoldan spal… Uh! Da ne omenjam vsakodnevnega stresa, ko skušaš mulčka, ki se temu upira, stlačiti spat. Saj veste.

Zdi se mi, da bi lahko zdržal brez popoldanskega spanja, potem bi ga pa zvečer mogoče dali malo prej spat (zdaj zaspi med osmo in pol deveto). Kaj pravite, vaše izkušnje? Meni se zdi sicer še malo zgodaj – vedno sem imela v glavi, da otrok tja do kakšnega vsaj tretjega, če ne četrtega leta rabi popoldansko spanje.

Lp,
Katarina

Mi mamo 4 leta pa še vedno spimo popoldne vsaj dve uri med 12:30 in 15:00, res pa je da gremo kasneje spat , okrog 21:00 – 21:30. Če pa ne spi popoldne je pa nemogoča tako, da ne bomo še ukinili “popoldančka”. LP.

Moja hči je stara 30 mesecev, pa spi tako-tako.
Kadar je v vrtcu gre spat po kosilu, to je tam okrog 12. ure in spi kakšno uro, uro in pol.
Kadar pa je doma, pa ne spim, ker imamo enak problem kot vi. Zjutraj spanje malo potegne, potem pa opoldne ni nič zaspana. In to traja tja do 17. ure, ko skoraj pregori. Če zaspi takrat, imamo problem zvečer, ker normalno hodimo spat okrog 20.ure. Tako, da kadar ne spi opoldne potrudim, da jo animiram vsaj tja do 18.30 – 19. ure, pa gre potem spat. Moram reči, da tudi meni kdaj pa kdaj odgovarja da prej zaspi in imam vsaj kakšno uro zase.

LP, Gaia

nova
Uredništvo priporoča

Pri nas dve leti in konec. V drugo gremo v podobno smer. Pri 7 mesecih in pil spi mulček samo še po kosilu.
M

Mojca Berdnik Vozel

Pri teh zadevah je po mojem mnenju nujno, da poslušaš svojega otroka!
ČE vam noče zaspat in se matrate, potem nekaj ni vredu… Doma imamo živahnega 20 mesečnika, ki spi 1x na dan že kar nekaj časa (spat gremo po 9. uri zvečer, spimo celo noč do cca pol osmih). Se mi zdi, da pri tej starosti ni potrebno, da spi 2x na dan. Res pa je, da gre spat po 12. uri, tam enkrat do 2h popoldne. Količina popoldanskega spanca niha od 1 do 3 ur, odvisno kdaj se je zjutraj zbudil, koliko je utrujen od dopoldneva…
Mislim, da bi lahko spanec pri varuški mirno ukinili. Če sem malo zlobna, lahko dodam, da jo plačujete, da vam otroka čuva, kajne? Torej naj se ukvarja z njim…. Šalo na stran – po mojih izkušnjah pa bo bolje, da ukinete tisti spanec dopoldan.

Lep dan, Ana – Nuša

Katarina, po mojem vašemu knedeljčku spanje dvakrat na dan res ni več potrebno! Tudi jaz bi na vašem mestu ukinila dopoldanski spanec. Mi pri 20 mesecih spimo ponoči 12 ur v enem kosu in potem popoldne še od dveh do štirih. Ja, zvečer pa res hodimo pozno spat, priznam.

Veliiiiiko sreče v letu, ki prihaja!

Pikapolonica

Tudi naša pri štirih letih še spi popoldan, nekje od 13. do 16. ure. Zvečer se “spokamo” okrog 20. ure in spimo do pol devetih, devetih. Ni pa v vrtcu, ker sem na porodniški.

Lep pozdrav, Marjeta

Uh, zgleda, da smo se narobe razumele. Že zdavnaj ne spi več dvakrat na dan, ampak samo enkrat! Hotela sem samo to reči, da pri varuški zaspi že ob pol dvanajstih, pri nas pa še ob dveh težko (čeprav bi človek rekel, da bo še dve uri kasneje bolj utrujen). Skratka ukinili bi komplet spanje čez dan. Glede na vaše odgovore bomo verjetno zdaj čez praznike kar poskusili, če bo šlo. Če pa ne bo šlo in bo tečen, bomo spanje pač uvedli nazaj.

Hvala in lp, pa seveda veselo praznovanje in veliko sreče vsem!
Katarina

Oprosti za nesporazum!

Pri nas spanja se ne bomo ukinili, ker ga Miha potrebuje. Je pa res, da ima obdobja, ko lažje in obdobja, ko težje zaspi. Zadnje čase je pravi angleček, pred kakšnim mesecem, pa je bil cel hudič… Takrat sva šla velikokrat kar z avtom en krog, da je zaspal, ker sem drugače prehitro izgubila živce (ko sva ležala, me je včasih od dolgčasa udaril po obrazu, brcnil v trebuh in težko mu je bilo dopovedati, da se to ne sme, on je pa kar ponavljal in ponavljal… ). Sedaj pa sem ugotovila, da brez problema zaspi, če zastrem okno oziroma po domače, če “dam roleto dol”. Poleg tega se je navezal na kravico, ki igra uspavanko, ki mu jo je Dedek Mraz prinesel v očijevi službi – ta ga uspava.

Glede na Mihca bi rekla, da je še prezgodaj, da ukinite spanje čez dan. Sicer pa, kot sem že prej napisala – poslušaj otroka. Mogoče pa bodo težave s spanjem minile tako kot pri nas.

Lep dan, Ana – Nuša

naš 18-mesečni otrok med vikendi ponavadi sploh več podnevi ne spi. Ker smo takrat vsi skupaj, se revež upira na vse pretege in jaz ga popolnoma razumem, saj smo le 2 dni na teden vsi štirje lahko cel dan skupaj. Če pa ga kje na sprehodu slučajno zmanjka (ali v avtu), pa si lepo napolni baterije in skače zvečer do 11h naokoli 🙂

mislim, da je dobro pri otroku držati nek red, ampak pretiravati (se celo matrati) pa res nima nobenega smisla. Take stvari moramo ponavadi mame razčistiti v naših glavah. Otroci so različni, eni potrebujejo več spanja, eni manj. Če naš otrok zaspi ob 5h popoldan, pač zaspi. Hvala bogu, potem bo spočit. Zvečer bo zato šel kasneje spat, pa kaj, važno je, da se imamo fajn. Sem totalen nasprotnik režima, da morajo otročki ob 8h v posteljo samo zato, da imajo starši potem “mir”. Bedarija… Ne me narobe razumeti, ampak veliko kolegic se pritožuje, kako njihovi otroci zvečer skačejo po posteljah in nočejo zaspati, one pa imajo še toliko za opravit. A ni to nekaj najlepšega, da se lahko zvečer skupaj valjate po posteljah?? In ne verjamem, da so druge stvari zvečer bolj nujne in pomembne, kot naši otroci. A ni to normalno, da otroci ne želijo spati, ker bi radi bili z nami? Normalno da gre pri varuški spat, saj ni mama. Mama je samo ena :)))

Brez zamere, nisem nikogar želela napadat, to je samo moje mnenje o spanju otrok.
LP 🙂

Pri nas “ta velik” hodi še veselo spat po kosilu, pa je v 1. razredu. Je pa res, da se kdaj pa kdaj zgodi, da pride iz sobe po kake pol ure ker ni mogel zaspat.
Tamalčica je stara 22 mesecev in sicer še hodi spat, imam pa občutek, da bomo letos poleti vsi budni. Bo kar malo čudno…

Kako je bilo pri nas: naša je šla v vrtec z 2,5 letoma. Prej je bila doma ista pesem – prepričevanje, tudi po uro ali dve, vsi živčni, tečni, ko je končno zaspala, sem šla počivat tudi jaz, ker sem bila preprosto preveč izmučena od vsega. Pri varuški je vedno zaspala brez problema in spala vsaj tri ure (je take sorte, da rabi veliko spanja, ko je budna, je pa blazno živahna).

In potem je šla v vrtec. Tam je spala že drugi dan uvajanja in s tistim dnem je bilo konec težav tudi doma. Brez problema v posteljo, nismo rekli, da gre spat, ampak, da gre le počivat (seveda jo je po nekaj minutah zmanjkalo), spala vedno po dve uri… in tako je še zdaj (kmalu bo stara 4 leta). Če slučajno kdaj v vrtcu ne spi, se ji zelo pozna, saj je potem vse popoldne jokava, tečna, utrujena… zato o ukinitvi spanja sploh še ne razmišljamo.

Tamala (dobri dve leti) je pa čriček drugačne sorte: rabi bistveno manj spanja kot tavelika. Zvečer kasneje zaspi, zjutraj prej vstane, čez dan spi manj. Z njo imamo trenutno cele veselice zvečer, saj preprosto ni dovolj utrujena ( manjka nam gibanja, poleti smo ponavadi po cele dneve zunaj, zdaj je pa to malo težje…). A vseeno rabi dnevno spanje, saj je v nasprotnem primeru tako tečna, da ne vem, kaj bi z njo…

Vsak otrok popolnoma drugače!
Lp, srečno!
Mateja

New Report

Close