Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kdo bo delal????

Kdo bo delal????

Ob spodnji temi, kjer je naveden link do prostih vpisnih mest na slovenskih univerzah in višjih šolah sem se temeljito zamislila….

Če začne človek pregledovati in seštevati kakšen univerzitetno izobražen kader imamo oz. bomo imeli čez nekaj let (koliko jih bo končalo študij?????).

Največ pozornosti sem namenila izrednemu študiju.

Če štejemo površno bo čez nekaj let približno:

(dodatnih – torej poleg rednih diplomirancev še)

150 podjetnikov
1000 poslovnih sekretarjev
300 diplomantov VŠ in UN javne uprave
500 managerjev
200 pravnikov

UAU! Slovencev nas je cca 2 MIO – vsako leto 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} diplomirancev z diplomami VŠ ali UN izobrazbe.
Bo res postala Slovenija država samih managerjev, ki bo imel vsak po dva ali več poslovnih sekretarjev in vsak podjetnik bo imel po dva pravnika. Seveda bodo vsi ti diplomiranci potrebovali za seboj javno upravo :))))

Le kdo bo še popravljal avtomobile, belil stanovanja, zidal hiše, menjal električne vtičnice, izdeloval čevlje, šival obleke ?????

No, morda se bo pa med temi podjetniki le našel nekdo, ki bo pripravljen kaj narediti za dobrobit slovenskega gospodarstva in bomo končno izgubili status preprodajalcev, ker proizvajamo tako ali tako nič (tistih nekaj panjskih končnic, lesenih kozolčkov in suhe robe ne šteje).

Ali pa bo osip izrednih študentov tako visok, da bo marsikateri “malar”, ki se je vpisal izredno na fakulteto za mamagement raje opravljal svoj poklic, kot zapravljal čas in denar za študij, ki (morda) nima prihodnosti. Morda nima prihodnosti zato, ker bo ponudba veliko večja od povpraševanja,t er bo s tem poklic sam razvrednoten.

Pomembno je le, da imajo slovenske fakultete in višje šole vsako leto toliko izrednih vpisov, kar pomeni toliko in toliko denarja …. Saj ni važno, če je na koncu stopnja brezposelnosti tako velika, ker bodo novopečeni izredni diplomiranci posegli po delovnih mestih, ki naj bi jih zasedli redni diplomiranci.

Najbolj pomembno je da samo iz zgoraj naštetih izrednih študentov, slovensko višje in univerzitetno šolstvo pobere približno: 1.075.000.000,00 SIT (letni znesek šolnine je približno 500.000,00 x 2150 vpisov)

Pa naj še kdo reče, da je v našem šolstvu ni denarja…..

Važno je, da se študira!!!

Nataša

Ker sem ravno danes zadnji dan na porodniški, jutri pa brez službe, bom odgovorila na to.
Imam sedmo stopnjo izobrazbe, službe ( iščem delo za sredjo in visoko izobrazbo) ne dobim. Napisala sem cca 70 prošenj.
In kaj zdaj? Ko sem končala gimnazijo, sem za eno leto delala v proizvodnji. In zdaj mi zopet kaže, da mi preostane zopet zaposlitev v proizvodnji.

Kdo bo torej delal? Tudi mi, ki smo šli študirat, da pa le ne bomo celo življenje delali v proizvodnji.
Saj ne da bi celo življenje delala v proizvodnji, a tudi za to delo bomo morali poprijeti, da kriza mine.

Zdaj ti bodo najpprej povedali, da vsi delamo/delajo.

Dejstvo je, da se jaz to že zelo dolgo sprašujem, vsaj od takrat, ko so mi pred maturo vsi zatrjevali, da je NUJNO it študirat, ker brez faksa nisi nič. Zakaj pa nisi nič???? V ulici imam šuštarja, ki se duši v delu in denarja mu res ne manjka – ker je edini DOBER v mestu. Pa ni naše gore list. Da ne govorim, da je moškega krojača zaman iščeš, morda še najdeš kje šiviljo. Frizerjev je kot toče, ostale “storitve” so pa hudo močno na psu.

Zakaj? Kdaj je fizično delo izgubilo čast? Zakaj se posmehujemo pometačem, komunalcem, smetarjem? Zakaj delamo s trgovkami slabše kot z živino? Ker ni v šolo hodila, itak ni nič vredna, a ne? Zakaj je biti cestar sramotno, biti nesramen pravnik pa častno? Zakaj je biti čevljar “umazan posel”, nategovat ljudi kot zastopnik žnj-komerc pa “menedžerski posel”? Jaz se že leta sprašujem, koga ali kaj za vraga bodo “menedžerirali” vsi ti silni menedžerji in ekonomisti, ki ji pljuvajo ven naše (pre)številne fakultete, če pa ni osnove – produkcije??

Ampak tako razmišljamo redki. Večini pade mrak na oči, če otrok prijavi, da gre na srednjo vrtnarsko ali celo gostinsko, ker bo, revež, moral delat, pa še statusa študenta, ki ni zaman tako cenjen, ne bo imel. Kaj hujšega!

nova
Uredništvo priporoča

Daj ne bodi nora.

S faksom boš delala v proizvodnji..

Ti se lepo prijavi na zavod za zaposlovanje, dobila boš socialno podporo, ki bo skupaj z otroškim dodatkom dala več, kot če bi delala v proizvodnji.

Medtem ko boš na zavodu pa išči svoji izobrazbi primerno službo.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Le kdo bo še popravljal avtomobile, belil stanovanja, zidal hiše, menjal električne vtičnice, izdeloval čevlje, šival obleke ?????

—-

južnjaki, Slovaki, Romuni…Pakistanci…

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Komu daš “plavo kuverto”, zdravniku, ki te je pozdravil, ali malarju, ki ti je pomalal stanovanje?

Malarju ljudje plačajo do tolarja točno, pa še so prepričani, da jih je nategnil. Guspod dohtar pa mimogrede dobi kakšnih par 100 eurov v žep.Čeprav mu pacient ni dolžan dati ničesar.

Tu se vidi, katero delo je cenjeno in katero ne. Katero delo družba ceni.

Zdravnik je gospod doktor, smetarja ali šoferja pa bodo ljudje tikali, pa če je 50 let star.

Tako pač je, tega si nisem jaz izmislil.

Dejstvo je, da so dela, za katera je potrebno neko specifično znanje, v družbi bolj čislana , bolje plačana in posamezniki, ki to delajo, imajo večji ugled.

Ne mi več s tem “vsako dleo je častno”. To so pravljice.

Če je vsako delo častno, zakaj pol ne date smetarju tringelta, ker vam je odpeljal smeti?

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Spider,

da te malo popravim, nekateri se znajdejo in izkoriščajo, drugi pa so pošteni in tega ne znajo, zato povprimejo za vsako delo.

in ravno tistio, ki najbolj vse izkoriščajo, najbolj zaničujejo delo. ne vem koliko služb si imel in kakšnih, vendar imajo punce kar prav.

še kako bomo delali in to vsi povrsti, ali pa postanemo tiste druge vrste ljudi.

In z ilegalko se popolnoma strinjam, kdja je delo izgubilo čast. JAz vsak dan delam na terenu, ponavadi pod mizi, kjer so računalniki. A vsak misli, da smo v pisarni sedim. Moja dnevna oblačila so kavbojke, ali grem na sestanek ali pa kam delat.

je že tempo tak, da mora biti tako. In res se še enkrat sprašujem, kdaj je fizično delo izgubilo čast? Jaz rpavim, da bi morali današnje otroke naučiti, samospoštovanja in dela.

Bi bilo veliko manj neumnosti na svetu. Preveč časa, preveč neumnosti po glavi roji.

Primož

************************************************************************************* www.mgc-bistrica.si Nihče ni tako bogat, da ne bi koga potreboval in nihče tako reven, da ne bi bil nekomu potreben. [url]https://www.facebook.com/med.over.net[/url]

No tole pa je bilo podobno odgovoru.

primož

************************************************************************************* www.mgc-bistrica.si Nihče ni tako bogat, da ne bi koga potreboval in nihče tako reven, da ne bi bil nekomu potreben. [url]https://www.facebook.com/med.over.net[/url]

Komu dam plavo kuverto? Nikomur, ker je vsak za svoje delo redno plačan in mi na kraj pameti ne pade, da bi šla nekega dohtarja podmazovat. Ga raje prijavim, če smo že na tem. Malarju pa tud pošteno plačam njegovo delo, pri njem vsak takojšen učinek vidim, če je naredi dobro ali je zapacal, medtem ko pri dohtarju dolgo ne veš, če te res zdravi ali si mu za kunca. Kako so včasih rekli? Zidarju malta pokrije, dohtarju pa zemlja.

Osebno cenim vsakogar, ki POŠTENO dela. Otroka učim, da se lepo pozdravi tako smetarja, ki odnaša naš drek izpod NAŠIH riti, kot dohtarja, ki te naše riti flika ali kogarkoli drugega. Še najman cenim “prodajalce megle” in večne sončne upravitelje. Pa take, ki mami, ki želi živeti od dela lastnih rok, predlagajo socialo, ker je delo očitno postalo največja sramota na svetu. Take ljudi pa res preziram. Take, ki raje iz državne blagajne vlečejo, namesto da bi se sami preživeli, da ne bo slučajno kakšne pomote.

Raje vidim, če gre otrok med komunalce, kot med brezdelneže in take, ki se preživljajo s sumljivi posli.

Vse OK…
Če mi bo Pakistanec prebelil stanovanje tako kot je treba, če mi bo Poljak popravil avto, da bo delal brezhibno in če bo Afganistanec sešil hlače po moji meri …. Ni problema! Z dobrim delom bo postal “gospod”!!!! Ne glede na raso.

Ampak se potem nimamo pravice “jajcati”, da uvažamo tujo delovno silo, ko pa slovenčki nikakor revčki ne moremo najti službe in smo primorani životariti na zavodu za zaposlovanje.

In na koncu bo na zavodu prijavljenih 842 doktorjev raznoraznih znanosti, 265 podjetnikov, 698 poslovnih sekretarjev, 423 managerjev…..

Prosta delovna mesta pa bodo razpisana za:
avtoličarje, mizarje, urarje, čevljarje, krojače in šivilje…..

citiram zgornji odgovor: “Ti se lepo prijavi na zavod za zaposlovanje, dobila boš socialno podporo, ki bo skupaj z otroškim dodatkom dala več, kot če bi delala v proizvodnji.”

Če bi bila jaz delodajalec, bi prej zaposlila nekoga, ki ima 7. stopnjo izobrazbe in je sprejel delo v proizvodnji, ker bi bila s tem prepričana, da bo svoje delo cenil in opravljal tako kot je treba, saj mu NI POD ČASTJO OPRAVLJATI KAKRŠNEGAKOLI DELA !!!!!
Resno bi se vprašala o moralnih vrlinah tistega, ki mu je težko prijeti za metlo! In bi temeljito razmislila ali bi takšnemu človeku ponudila zaposlitev ali ne….

Nataša

citiram zgornji odgovor: “Ti se lepo prijavi na zavod za zaposlovanje, dobila boš socialno podporo, ki bo skupaj z otroškim dodatkom dala več, kot če bi delala v proizvodnji.”

Če bi bila jaz delodajalec, bi prej zaposlila nekoga, ki ima 7. stopnjo izobrazbe in je sprejel delo v proizvodnji, ker bi bila s tem prepričana, da bo svoje delo cenil in opravljal tako kot je treba, saj mu NI POD ČASTJO OPRAVLJATI KAKRŠNEGAKOLI DELA !!!!!
Resno bi se vprašala o moralnih vrlinah tistega, ki mu je težko prijeti za metlo! In bi temeljito razmislila ali bi takšnemu človeku ponudila zaposlitev ali ne….

—-

Daj ne bodi tako pravičniška. A misliš, da jo bo kdo cenil, ke rje kot visoko izobražena delala v tovarni delo za polpismene.

Haha. Nihče je ne bo cenil, režali se ji bodo.

Ravno obratno je. Če si pripravljen sprejeti vsako delo, je to za ljudi znamenje obupa. Obupanih ljudi nihče ne ceni.

Mislim, da sme ji prav svetoval.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Spider

mimo udarjaš in to pošteno. Mogoče je tako kot ti praviš v organizacijah, kjer niso diretorji tudi lastniki. verjemi pa meni, da ne bi nikoli vzel v službo računalničarja z doktoratom, če mi ne bi prej pokazal kaj zna in še kako je pomembno njegovo preteklo življenje in delovne navade, da ga sprejmem.

Pri meni morajo tudi smeti pospravljati in vsi delati, ko imamo čistilno akcijo, od tajnice do ne vem kakšnega programerja. In če delovnih navad nimajo, kako lahko pričakujem, da bom od njega dobil tisto kar želim.

Pa ne samo delavne navade, tudi njegovo privat življenje me zanima, če želi dobiti službo pri meni. Zakaj? Nekdo ki skrbi za svoje zdravje, pomeni, da bo tudi delal bolje??

veliko je podjetij, ki da največ na delovno navado, verjemi jih poznam ogromno, razen v državnih službah, ko je razpis pridejo v izbor ljudje, ki imajo izpolnjene pogoje, nihče jih ne vpraša: A ti tole res znaš?

primož

************************************************************************************* www.mgc-bistrica.si Nihče ni tako bogat, da ne bi koga potreboval in nihče tako reven, da ne bi bil nekomu potreben. [url]https://www.facebook.com/med.over.net[/url]

Seveda vsi delamo zaradi denarja. Tisti, ki trdi drugače, enostavno LAŽE!

Vendar je vseeno DELO tisto (včasih so rekli, da nas osvobaja :)))), kar nas bogati. ne samo materialno, ampak tudi moralno.

In moram ti priznati, da ne glede na izobrazbo, meni ni težko prijeti papirnate brisače v roke in v službi obrisati umivalnik, pomiti skodelic po pitju kave, ali prijeti metlo v roke in pomesti pisarno (če vem, da bo čistilka prišla šele čez dva dni).

In ne glede na izobrazbo, sem tudi jaz delala v proizvodnji, ter si s tem nabrala kar nekaj delovnih izkušenj. Verjetno iz tega razloga gledam na delo v proizvodnji z drugačnimi očmi.

In zato imam lahko pri 43. letih 20 let delovne dobe, ki se mi šteje v zneskovno pokojninsko osnovo. Ker mi ni bilo težko delati!!!

In čeprav sem delala v proizvodnji, imam še vedno isto glavo, dve roki, dve nogi…..
Nič mi ne manjka – le vidim, da imam veliko več kot marsikdo :))))))

Nataša

dohtarje podmazujemo zato, da ne čakamo 3 leta na diagnozo recimo o kožnem raku. Dohtarje podmazujemo dodatno zato ker jih je premalo in ker še ti ki so premalo učinkoviti delajo (seveda z nekaj entuziasti, ki se najdejo celo v državni upravi)

že nekaj let se ve, da naši medicinski faksi sproducirajo premalo kadra ter da zavestno omejujejo ponudbo zdravniških storitev – toliko ekonomije vendarle poznate, da veste – če je ponudba bistveno manjša od povpraševanja – dobrina pa je nujno potrebna gredo cene v nebo. Če naša draga univerza sproducira na leto 300 pravnikov (o njihovi kvaliteti raje ne bi), bi lahko sproducirala še dodatnih 50 dohtarjev na leto več če bi recimo razpisala tudi izredni študij.

Drugače pa – vsa zahodna Evropa ima isti problem – malarji, električarji, vodovodarji, medicinske sestre so uvožena delovna sila – pri čemer pa zlata logika trga poskrbi za red na sceni – intelektualci (z izjemo res vrhunskih) so plačani mizerno ali pa sploh ne dobijo službe. In po isti poti gremo mi.

btw. kot študentka sem delala čistilno-likarska dela po domovih in summa summarum zdajle razmišljam, če ne bi odprla čistilnega servisa – končni mesečni izkupiček bo definitivno boljši, kot pa tipična službica v državni upravi

Vsekakor. Loti se biznisa.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Pa take, ki mami, ki želi živeti od dela lastnih rok, predlagajo socialo, ker je delo očitno postalo največja sramota na svetu. Take ljudi pa res preziram.

:))))))))

Me pač preziraš, jaz pa v jok, pa na drevo.

Itak ti ne verjamem niti besede, po moje si precej bolj pokvarjena kot jaz, samo da se tu nekaj delaš zelo plenito.

Ej, jaz sem ji povedal tako, kot stvari stojijo v tem svetu.

In visoko izobražena ženska, ki nima službe NI DOLŽNA sprejeti dela, ki je namenjeno ljudme z osnovnošolsko izobrazbo.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Lepo gledaš na stvari, vendar se po moje motiš, ko izobraženi ženski svetuješ, naj sprejme fizično delo in da jo bodo potem ljudje cenili.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Hm, pa bo kdo zaposlil nekoga s sedmo stopnjo izobrazbe v proizvodnji? Glede na to, da je delavca potrebno placebati glede na izobrazbo – torej bolj izobrazenega vec.

Pa se nekaj: saj niso v Sloveniji brezposelni samo doktorji, upala bi si trditi, da so celo v manjsini, ce jih je ze kaj. Mnogo vec je brezposelnih sivilj in ljudi iz proizvodnje, saj proizvodna podjetja veselo propadajo drugo za drugim. In kdo se rabi krojaca, ce vsi kupujejo(mo) v H&M?

Tudi povprasevanje naredi svoje pri razprsenosti po poklicih. Jasno pa, da ni to edini kriterij. Velik kriterij seveda je, kaj je dobro placano in kaj je druzbeno visje cenjeno.

Delo se najde, za vsakoga za vsako izobrazbo! Tudi meni ni bilo lahko, ampak se malo pozanimaš, malo prebrskaš po internetu,…delo dobiš in za vsako izobrazbo primerno delo.
Sama sem odšla iz firme zaradi zamenjave vodstva, ki je za sabo potegnil tudi zamenjavo kadra, ki je pač vodstvu ustrezal, in zaradi pritiskov, nezadovoljstva sem odšla, še predno sem imela drugo zaposlitev. In 3 mesece sem iskala in našla, delo v manjši firmi kot je bila prejšna, vsi med sabo smo kolegi, odnosi so sproščeni, plača pa večja in zaposlitev za nedoločen čas!!! 🙂

Ja, kar se pa tiče industrije in vsega ostalega…vedno manj bo potrebnih mehanikov-kdo pa še ročno šraufa avtomobile-vse moderne avte priklopiš na računalnik, proizvodnja bo postajala vedno bolj robotizirana, rabili bodo le enega strojnika, ki bo nadzoroval sistem.

Čas je takšen…

ej Spider daj mi prosim pojasni kakšen handicap je izobrazba, da ne moreš delati z rokami? ? ?

snobizem?

Večina brezposelnih v Sloveniji nima nobene prave izobrazbe.

Visoko izobraženi so v hudi manjšini med brezposelnimi.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Ko so pred časom na TV govorili, kdo ima največjo verjetnost, da ostane dlje časa brezposeln, so rekli, da je to ženska srednjih elt, s končano osnovno šolo.

Tudi vsak FDV-jevec ima večje možnosti kot ona, tako da…

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Zakaj bi visoko izobražena ženska morala prejeti fizično delo.

Kako ste vsi naenkrat kvazi-moralni.

Naj to dela nekdo, ki nima nobene pametne izobrazbe.

Sej je takih dost. Tudi na Zavodu za zaposlovanje.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Hm, že pred časom, ko smo imeli neke druge debate, sem pisala o tem, kako Slovenci pravzaprav nismo navajeni fizično delati.

Oče ima manjše gradbeno podjetje, trenutno zaposluje same Bosance (=ljudje, ki živijo v Bosni), že kar nekaj časa ima isto ekipo, pravzaprav težko koga zamenja, ker danes, ko smo v EU Bosanci ne dobijo več kar tako delovnega dovoljenja…

Hotela pa sem povedati to, da je vsakič, ko je imel oglas na Zavodu, da išče kvalificiranega ali nekvalificiranega delavca, dobil seznam na zavod prijavljenih Slovencev predvsem srednjih let, ki so ustrezali kriterijem. Ne samo da bi morali oni poklicati za delo (ker so tako dejali na Zavodu) – ker je moral potem oče “oddati poročilo”, koliko se jih je javilo – tudi, ko jih je on sam klical (ker je nujno rabil delavce), so se mu v obraz smejali, da oni pa ne bodo delali za toliko in toliko denarja toliko in toliko časa (kar se ve, da v sezoni delaš v gradbeništvu tudi kako uro več na dan), rajši ležijo doma in podporo vlečejo, dokler jo lahko. Pa da ne bo pomote – očetovi delavci so vsi pošteno plačani (sama se včasih jezim, kako imam jaz z univerzitetno izobrazbo in dobrim delovnim mestom nižjo plačo).

In kaj je nauk te zgodbe: mene ne bo nihče prepričal, da so Slovenci pripravljeni poprijeti tudi za fizično delo. Vsaj velika večina ne.

Potem bi jih pa moral zavod bristai iz evidence brezposelnih oseb, ker so zavrnili delo.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

New Report

Close