Forum.Over.Net

Starševski čvek

Vse manj porok in vse več razvez

Default avatar

šopek

Zadnja leta v Sloveniji vztrajno pada število porok, hkrati pa se povečuje število razvez. Razveže se že vsak tretji zakonski par.

Preberite več na :

Vaša mnenja ? Da je vse manj porok gre v določeni meri pripisati koruzništvu, po drugi strani pa temu, da je vse bolj moderno "uživati" do 35-ega in se šele potem ustaliti.

Ne vem pa, zakaj je vse več ločitev. Kaj menite ?
Default avatar

Monstro

S tem, da se najprej uživa in šele potem ustali, ni prav nič narobe. Ravno take zveze se mi zdijo bolj trdne kot tiste, kjer imata partnerja kasneje občutek, da sta nekaj zamudila, ker sta se prehitro vezala in si zadala breme družine, ki zna biti za mlade ljudi, željne zabave, včasih pretežko. Ali pa vsaj za enega od roditeljev. Človek mora biti najprej dozorela, celostna osebnost in šele potem lahko funkcionira tudi v paru in družini. In dozorela oseba tudi bolj ve, kaj od partnerja pričakuje in želi in se ne zaleti ob prvi zaljubljenosti. Ne zamerite mi, mladi, tega ne bi govorila, če ne bi živela z moškim, ki je dal skozi zakon, ki se je razbil ravno na teh ostrih čereh. Koruzništvo ali nekoruzništvo ne igra pri tem nobene vloge. Poroka je samo draga formalnost, ne oblikuje pa zveze.

Ponosna koruznica
Default avatar

šopek

Ja, koruzništvo igra to vlogo, da je manj porok, a ne.

Aja, še glede hitenja v poroko. Če si pozorno prebrala članek, na kocu piše, da je tretjina razvez pri takih parih, ki so bili skupaj nad dvajset let. Ta podatek ni za odmet.
Default avatar

šopek

Mimogrede, midva sva tudi koruznika :-)
Default avatar

Samostojna

Pred sto leti se niso veliko ločevali. Ker se je vedelo, kdo o vsem odloča, in kdo v zakonu mora ubogati. In se je vedelo, da če je mož utrujen, da se mu ne sme težit. In da če je ženska utrujena, da mora pač potrpeti. In da če se možu zahoče delat red z udarci, je to pač treba sprejeti. Mame so pa potem pretepale otroke. Ko so hotele delati red. In o ljubezni se ni kaj dosti govorilo v zakonu. Poročalo se je iz ekonomske računice, nihče ni zahteval v zakonu ljubezni. Zakoni iz ljubezni so bili velika redkost.

Potem čez leta ni bilo več čisto tako, a š vedno je veljalo za sramoto, če si bil v zakonu nezadovoljen, in si se ločil. V nekaterih krogih je veljalo za sramoto, v vseh pa za velik neuspeh.

Danes so naša pričakovanja od veze mnogo večja in tudi drugačna. Zato smo tudi prej razočarani. Živimo tudi toliko bolje, da si v finančnem smislu ločitev veliko ljudi lahko privošči, kar včasih ni bilo tako. Kako in od česa pa naj bi živela ločena gospodinja? Ne obremenjujemo se več toliko z obsojanjem okolice, tudi zato ne, ker je dejansko tega obsojanja mnogo manj. Pa tudi živimo mnogo dlje časa, kot so včasih živeli. Tako da nismo pripravljeni kar požreti in trpeti do smrti. Ker je to lahko zelo veliko trpljenja.

Če tako pogledam, je veliko večje število ločitev lahko tudi znak večje poštenosti ljudi do samih sebe in do svojih partnerjev.
Default avatar

Piki Miki

Tudi mi2 sva koruznika.

Zakaj mislita torej da je vedno več ljudi v izvenzakonski skupnosti (kje iskati vzroke za koruzništo)?

Pri nama se je na začetku zataknilo pri denarju, želela sva si eno mičkeno ohcet, ker bi morala vse sama financirat je vse obviselo v zraku. Kar tako letet pred matičaja nama ni bilo. Zdaj pa naju nekako leta pestijo, priznam da bi mi bilo res malo hecno se poročit recimo pri 40 letih, po skoraj 20 letih zveze. Ne, nisva še tako dolgo skupaj, sva pa recimo na 3/4 te dobe.
Default avatar

Monstro

Da pada število porok na račun koruzništva, se meni ne zdi nobena tragedija. A je cilj neke družbe čim več porok? Zakaj, za božjo voljo, če smo pa lahko srečni tudi brez papirja? Je pa res tudi vse, kar je napisala Samostojna in gre predvsem tukaj iskati razloge za ločitve. In seveda v modernem načinu življenja, ko imamo čedalje manj časa drug za drugega in prihaja do odtujitve.

Lp, Monstro
Default avatar

šopek

No, če si prebrala novico, potem veš, da je govora o zadnjih dvajsetih letih. Od 1980 naprej. Poudarjene so tudi razlike med 1995 in sedaj. Torej tukaj ne govorimo o razdobju stotih let, temveč deset, dvajset let, kar pomeni še čas naših življenj.

A se je slovenska družba v petnajstih letih tako močno spremenila, modernizirala ? To je zelo kratko obdobje. Od leta 1980 do 1990 se je povprečna starost ženina/neveste zelo malo povišala (eno leto). Od leta 1990 do leta 2004 pa bistveno bolj (skoraj 4 leta). Če se bo trend nadaljeval, se bomo 2020 poročali pri 40-ih ? Tako zelo dlje pa tudi ne živimo kot leta 1990, da bi to lahko bil razlog.
Default avatar

šopek

Monstro,
ja, poroke imajo v naši družbi nek smisel. In to zelo velik, če pogledaš prizadevanja homoseksualne skupnosti za možnost poroke. Ne trdim, da so poročeni pari več vredni kot neporočeni. Toda, npr. že pri rojstnem listu so neprijetne formalnosti, če nisi poročen. Takih majhnih zadev je še več, kar postavlja poročene pare v drugačno luč kot neporočene.
Default avatar

Monstro

Jaz sem neporočena in teh razlih ne čutim, res ne. Pri rojstnem listu? Kakšne neprijetnosti? Pa imam dva otroka. In kaj zato, če se bomo poročali pri 40-ih ali pa sploh ne? A bo zato družba kaj slabša? Meni se zdi pomembneje, da smo srečni v svoji skupnosti, pa naj bo to zakonska, zunajzakonska, homoseksualna, hetero ali pa skupnost enega. Kakor komu paše. Da se je pa povprečna starost ženina in neveste povišala, mi je pa jasno, ker gre čedalje več mladih študirat, kdaj se pa študij zaključi, je pa jasno. In po študiju si je treba še poiskat službo in šele potem so izpolnjeni materialni pogoji za družino. Ne rečem, da morajo biti, se da poročiti in imeti družino tudi med študijem, je pa lažje, če so te stvari pošlihtane že prej. Naša družba je pač postala izrazito materialistična in treba se je prilagajat. Glede tega, kdaj se bomo poročali leta 2020, se pa jaz prav nič ne obremenjujem. Glavno, da bomo srečni.

Lp, Monstro
Default avatar

šopek

Monstro,
pri rojstnem listu ti, če si poročen, vse uredijo v bolnišnici. Če nisi, je potrebno najprej iti na Mačkovo, kjer oče prizna očetovstvo. Potem Matični urad čaka na izpiske rojstnih listev obeh staršev. To je konkretno pri nas pomenilo, da morata matična urada iz Trbovelj in Nove Gorice poslati izpiske v Ljubljano. To zadeve trajajo.

Mi smo čakali na rojstni list štiri tedne, in s tem bi skoraj zamudili rok za uveljavljanje starševskega dodatka (oz. bi prvi mesec ostali brez njega).

Če ti nisi imela teh problemov, ne vem kje živiš, da se vse avtomatsko uredi.
Default avatar

šopek

Hmm, še nekaj bi nas moralo skrbeti. Vse manj porok (oz. zvez) in poznejše sklepanje le-teh pomeni tudi manj otrok. Manj otrok, manj dvakoplačevalcev. Mislim, da to so razlogi za skrb. Tudi mi bomo nekoč stari in odvisni od mladih, tako ali drugače. Če bomo čakali na stalne zveze do 40-ih, se nam slabo piše.
Default avatar

Kleopatra1

Šopek, midva tudi nisva imela teh problemov. Živimo na Jesenicah.

Rojstni list za otroka in očetovstvo sva uredila v pol ure, v isti sobi na upravni enoti. S tem, da so naju pisno povabili, da ko bova imela čas, naj se oglasiva, da bomo uredili te papirje, da imajo že vse pripravljeno.
Sem pa že v porodnišnici povedala, kdo je oče in oni so potem podatke sporočili na upravno enoto.

Očitno imate v LJ bolj čuden sistem.
Default avatar

šopek

Ja, potem zgleda, da je res tako, da je tako samo v Ljubljani.
Default avatar

samrela

Šopek!
Otroški dodatek se lahko uveljavlja 90 dni po rojstvu otroka. Če ga uveljavljaš šele tretji mesec, dobiš OD izplačan za nazaj. samo toliko, da veš ;)
Default avatar

šopek

Samrela,
govorila sem o starševskem in NE otroškem, ki se res lahko uveljavlja do 90 dni po rojstvu. Starševski pa do 30 dni po rojstvu. To je bistvena razlika. Samo toliko, da veš :-)
Default avatar

neli77

Tudi pri nas dobimo rojstni list brez problema na upravni enoti, le oba starša pač morata biti prisotna zaradi podpisa očetovstva.

Sedaj pa me samo še zanima o kakšnem st

Starševskem dodatku se pogovarjate? Še nikoli nisem slišala za to :/

LP
Default avatar

šopek

Govorim o naslednji zadevi:

Ta dodatek je splošno znan in sem mislila, da ga vsi poznate. Očitno sem se motila.
Default avatar

šopek

"Tudi pri nas dobimo rojstni list brez problema na upravni enoti, le oba starša pač morata biti prisotna zaradi podpisa očetovstva."

Zakaj je potrebno posebej podpisovati očetovstvo ? Poročenim pa to ni potrebno ?
Default avatar

neli77

No, ampak jaz v tem ne vidim nobenega problema. Kot pravi Kleopatra1, se zadeva uredi v roku pol ure, če ne prej in mi, ki smo neporočeni to vzamemo v zakup, saj vemo, da je to potrebno uredit in da poročenim tega pač ni treba. Res ne vidim neke grozne težave pri tem.

Vse je le birokracija. In kakšne probleme imajo poročeni, ki se želijo ločiti in je mati npr. noseča že z novim partnerjem? Kolegica je imela oz. še ima težave, da je je joj, saj so ji vpisali v rojstni list še prejšnega moža, čeprav je pravočasno sporočila vse podatke. Sedaj pa letanje in panika. izgovori so, da morata biti vsaj 300 dni ločena, da se prizna drugi oče. Za bruhat. sicer pa so ti primeri že bili po TV (Preverjeno).

Vsaka stran in poročenih in neporočenih parov ima svoje dobre in svoje slabe strani. Pri poročenih pač večinoma takrat, ko se kaj zalomi in je na vrsti ločitev. Pa tudi takrat, ko eden od zakoncev ostane brez službe, drugi sploh ne more dobit socialne pomoči, čeprav je partnerjeva plača hudo boga, amapk cenzus je cenzus in naša država že ve, kako je treba prišparati. Pa še veliko razlogov se najde, kot pravim dobrih in slabih za koruznike in poročene. Tako pač je.

LP