Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek dojenček ne pridobiva na teži

dojenček ne pridobiva na teži

… toliko, koliko bi moral. Pediatrinja pravi, da je na spodnji meji, saj pridobiva le dobrih 100 g na teden, kar je premalo. Zdaj se vsak teden hodiva tehtat, jaz pa sem čedalje bolj znervirana, saj mu že tako dodajam adaptirano mleko, pa ni nič bolje. Danes sem šla spet na tehtanje pred in po podoju in smo ugotovili, da pri prsih ne popije več kot 50g, moral pa bi 100g, zato mi je zdravnica rekla, naj mu podnevi dajem cele obroke adaptiranega, ne samo dodatka, ponoči pa naj dojim. Pa da naj ga hranim na 3 ure (prej se je hranil na 2 uri). In zdaj sem mu dala cel obrok, ga nahranila po treh urah, pa je zopet popil samo polovico obroka. :-((( Zdaj pa ne vem, ali ima sploh smisel, da ga hranim na 3 ure, kot je rekla zdravnica, se bojim, da se potem sploh ne bo nič redil.
Ne vem, saj vem, da zdravniki delajo v korist otroka, ampak meni se zdi, da s tem forsiranjem teže mame samo obremenjujejo, ker so potem samo nervozne, to pa ne more biti dobro ne zanje ne za otroke. Pa še kar nekaj jih poznam, ki so imeli na začetku z otroci podobne težave, pa je zdaj vse OK. Aja, sine je drugače zdrav in po besedah zdravnice lepo napreduje. če je katera s podobno izkušnjo, naj se prosim malo razpiše… rabim malo tolažbe, saj razumete, a ne? Hvala!

Naš je šel tudi zelo počasi, pa nam je zelo pomagalo, ker nam pediatrinja ni nič težila. Tisto tehtanje naju je samo nerviralo, pa pred in po podoju. Bla, bla … Če je otrok zadovoljen in zdrav in ne izgleda podhranjen, je po moji logiki vse v redu. Pač niso vsi po tabeli.

Tudi pri nas so bili enaki problemi ampak jaz sem morala dojenje po petih dneh ukiniti, ker je hčerka začela hujšati namesto pridobivati na teži. Dva meseca sem si mleko izčrpavala, nato pa je začela moje mleko zavračati, prav tako pa tudi umetno (takrat sem jo dvakrat dnevno hranila z Milumilom, ker je to mleko zelo redilno, Manca pa je morala pridobiti na teži). Po enotedenskem stradanju sva obiskali zdravnika in zamenjali umetno mleko, tako da smo sedaj na Comformilu. Kljub temu, da bo jutri stara štiri mesece, pa imamo glede hranjenja še vedno probleme – se je treba kar namučiti, da kaj poje, edino zvečer, ko gremo spat pa je zelo, zelo lačna – se na čudim, če mi čez dan namesto 140 poje 50.

Moja zgodbica z hranjenjem Mance in njenim pridobivanjem na teži je kar dolga, če te zanima podrobneje pa mi lahko pišeš na email in ti bom stvari razložila bolj podrobno.

Lep pozdravček in čimveč gramčkov na teden.

nova
Uredništvo priporoča

Naša je bila do leta in pol na spodnji meji (porodna teža 3,420, teža pri šestih mesecih 6,5 kg, pri dopolnjenem letu 10 kg pri 18ih mesecih 12 kg).

Sem skoraj doktorirala ob dnevnih statističnih razčlembah pojedenega :))))

Potem se je “odprlo” in je danes (3,5 let) krepko nad zgornjo mejo (22 kg).

Nataša

Nataša a pri 18m je 12kg spodnja meja??
Mislim… moj jo presegel šele pri cca dve in pol. Res pa da je imel enako težo (11.5kg) tam od dobrega leta starosti.

Mame, dajte mi nekaj povedat: a je res da sedaj pediatri odsvetujejo kakrsnokoli tekočino razen mleka do otrokovih 6. mesecev? Se pravi, do 6. meseca starosti samo mleko, potem pa lahko čaj (drugo tekočino)?

Malo nerodno sem se izrazila.

(povzeto po knjgi Miriam Stoppard: Nega dojenčka in malčka)

Spodnja meja glede na rojstno težo. Zelo pomembno pri določitvi “normalne” teže otroka je porodna teža. Kajti od nedonošenčka, ki se rodi z npr. 2 – 2,5 kg ne moreš “zahtevati”, da bi pri šestih mesecih dosegel težo donošenega ali celo prenošenega otroka.

Skratka: če se otrok normalno razvija in je normalno živahen ter predvsem da normalno kaka, potem jaz ne bi zganjala panike. Čeprav sem bila zelo panična, ko mi 4mesečnica ni pojedla več kot 25 ml na obrok – sedaj vidim, da je bilo to čisto brez veze. In vsaka mamica bo “panična”, če otrok ne bo jedel in se redil tako kot piše v knjigah. :))))

LP,

Nataša

Ja, če je otrok izključno samo dojen. Ampak moj je bil na začetku tudi samo dojen, pa sem mu dajala bebe čaj, ko je bilo zelo vroče. Ko je imel fontanelo zelo udrto sem ga kar zlivala vanj.

Pa saj, moj otrok je drugače zdrav in ni videti, da bi mu karkoli manjkalo. To tehtanje in teženje okoli teže obremenjuje predvsem mene in potem sem tako znervirana, ko ga dojim, da postane še on nemiren in traja zelo dolgo, da mi ga uspe nahraniti.

Morda mu pa daješ preveč čaja, pa zato spije premalo mleka. V takih dneh kot je danes zagotovo ne rabi čisto nič čaja. Samo takrat ko je res vroče, pa še takrat ne preveč, ker drugače premalo je.

Se je pa tudi naš pri dojenju redil samo malce nad spodnjo mejo ampak je vse vredu in je sedaj pravi gusar pri 3,5 letih.

Pa če ti pri dojenju spije 50ml ali pa adaptiranega 50ml je bolje, da ga dojiš. Pri dojenju samo ponoči boš zelo hitro brez mleka. Morda pa ima manjši trebušček, pa ne more naekrat pojesti več kot 50ml in zato rabi pogostejše hranjenje.

Naš je bil kontra primer, ker je jedel samo 5 krat dnevno. Je pa takrat spil 150ml. Samo ga pa niti sekundo prej kot se je sam odločil nisi mogel prepričati, da bi jedel.

Malo se mi zdi, da ima tvoja pediatrinja hecne nasvete.

No jaz bi rekla, da ga hrani takrat, ko je lačen (če je to na 2 uri, je pač na dve uri) in toliko kot je lačen. Jaz bi na tvojem mestu ga najprej podojila za vsak obrok, pa mu potem ponudila še malce nadomestka, če bi hotel.

Pomiri se in lepo zaupaj svojemu občutku, če je z otrokom vse vredu. Kakšna sta pa vidva? Drobižka ali orjaka? Oziroma kakšna sta bila kot otroka?

Glede knjig je pa name z otrokom, ki se noče držati tabel, zelo pomirjevalno delovala knjiga klinike Mayo kjer je zelo malo številskih karakteristik ampak veliko več opisnih. Torej ko sem se jaz sekirala, ker je naš novorojenček jedel samo 4-5 kret dnevno je lepo pisalo, da če lepo spi, nima vdrte frontanele, lula nekajkrat dnevo, kaka vsake toliko, je dovolj hranjen. Priporočam vsem staršem nestandardnih otrok!

Pa kot matematiku, mi je kristalno jasno, kaj je statistika in da je lahko z otrokom vse vredu, tudi če pade ven iz spodnje in zgornje meje.

Pri moji prijateljici je bilo zelo podobno: pediater zagnal paniko, da mala premalo raste. Prijateljica zacela dodajati – mala najprej pogoltnila mleko, potem pa niti tega ni pojedla vec dosti. Naredili vse preiskave, zdrava, ampak suhcena. In tako je tudi zdaj, tako da so se pac sprijaznili, da je suhica, ki ji nic drugega ne fali:)

Prosim poglej na forum o dojenju.
Lp
Ester

New Report

Close