Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek kdaj je pravnomočna darilna pogodba

kdaj je pravnomočna darilna pogodba

Prosima vas za nasvet. Mama bi mi podarila parcelo, ker je situacija taka: stara mama je v šla v dom, mama pa ne zmore plačevati doma, zato bi ji občina vzela parcelo in jo prodala, da bi pokrila stroške bivanaj v domu. Sedaj pa ne vem, ali je darilna pogodb pravnomočna takoj. Zanima me še to, ali so tudi vnuki dolžni skrbveti za stare starše. Situacija je res zapletena. Mama je brezposelna, bolna, stara mama pa mora imeti polno oskrbo v domu, tako da ji pokojnina ne pokriva vsega. Mama še sebe ne zmore preživeti in jo zemlja bremeni. Nekaj bo že prodala, a rada bi meni podarila zemljo (ma vse skupaj je zelo malo ), kjer je odraščala.
Dilema je torej, ali je zemlja takoj moja, ko podpišem pogodbo ali šele čez nekaj časa- tako da mi jo ne vzamejo…
Ne zamerite mojemu zmedenemu pisanju in hvala za pomoč.

Hm,mi smo v teh dneh sklenili darilno pogodbo za stanovanje (starša sta ga prepisala name) in mislim,da piše gor,da stopi v veljavo z dnem,ko podpiše notar. Ampak ne me držat za besedo.

Darilna pogodba ne more postati pravnomočna, ker ni odločba, temveč pogodba. Sicer pa začne veljati takoj s sklenitvijo, če se stranki ne dogovorita drugače, vendar pa mora biti pogodba sklenjena v pisni obliki v primeru, če darovalec ne prenese stvari na obdarjenca takoj, da lahko ta s stvarjo prosto razpolaga. Je pa mogoče darilno pogodbo tudi preklicati iz posebej določenih razlogov ( npr. stiska darovalca, katerega preživljanje je ogroženo, ali zaradi hude nehvaležnosti s strani obdarjenca), kar lahko stori darovalec v 1 letu od takrat, ko je zvedel za preklicni razlog.

Upam, da bo kaj pomagalo in lep pozdrav,

V.

Še to – glede nepremičnin (torej tudi zemljišč) glej nasvete spodaj – darilna pogodba.

LP.

Malo nizje je ena tole napisala ali kopirala, ma saj ni vazno, tu je, zelo dobro, preberi si…

obrazec je 0,66 darilna pogodba za nepremičnine..

-Ta davek (davek na dediščine in darila) se ne plačuje od podedovanega ali podarjenega začasnega ali dosmrtnega užitka nepremičnin.

Darilna pogodba

Nepremičnine torej vsekakor spadajo sem. Darovalec mora biti za sklenitev darilne pogodbe poslovno sposoben. Darilna pogodba mora biti sklenjena pisno, ob tem pa mora biti podpis darovalca notarsko overjen. Če pa temu ni bilo tako (npr. je bila nepremičnina izročena brez pisne pogodbe), potem darilna pogodba velja, če je bila opravljena izročitev nepremičnine v posest (če so torej nastale določene posledice).

Načelo je, da je darilo nepreklicno, vendar obstajajo določene izjeme.

1. Preklic zaradi nehvaležnosti:

Preklic darila je možen, če se obdarovanec hudo pregreši zoper darovalca. Tu gre predvsem za hudo nehvaležnost – ta je izpolnjena, kadar je obdarovanec zoper darovalca storil dejanje, zoper katerega je možen kazenski pregon. Sem sodi tudi že sam poskus kaznivega dejanja zoper darovalca, pa tudi dejanje, ki sicer ni kaznivo, pomeni pa zelo težko dejanje zoper darovalca.

Darilo lahko prekliče darovalec, kot tudi njegovi dediči, če darovelec tega dejanja obdarjencu ni odpustil. Od preklica naprej ima obdarovenec darilo v nepošteni posesti zato ga mora vrniti.

2. Preklic zaradi dariteljeve potrebe in stiske

To je primer, ko darovalec po obdarovanju pade v premoženjsko stisko. Obdarjenec mora tako v primeru, da obdarovalec postane siromašen, njemu pomagati. Premoženjska stiska darovalcu ne sme le groziti, pač pa mora že obstajati – darovalec sploh nima sredstev za preživljanje. Pogoj je še, da tudi obdarjenec ni v enaki stiski.

3. Preklic zaradi prikrajšanja nujnega deleža

Ta preklic ureja dedno pravo. Darila se vrnejo, kadar je potrebno dopolniti nujni delež. Pri nas se darila vračajo v obratnem vrstnem redu, kot so bila dana – najprej zadnje darilo.

4. Preklic zaradi ogrožanja upnikov

To ureja stečajno pravo. Pravna dejanja storjena v zadnjih šestih mesecih pred uvedbo stečajnega postopka se lahko izpodbijajo, če je stečajni dolžnik s premoženjem razpolagal brezplačno ali za neznatno plačilo.

Upam da ti je kaj bolj jasno 🙂
lp

Elvie

Se to: neodplačne pogodbe – kaj je darilna, je mogoče izpodbijati v roku 3 let od sklenitve, če darovalec sklene pogodbo v škodo svojih upnikov.

za stare starše pa nisi dolžna skrbeti ti, sploh, če niso oni preživljali tebe. je pa vprašanje, kako je s tvojo mamo.

lp, a.

New Report

Close