Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Oporoka

Oporoka

Nekaj razmišljam da bi bilo mogoče dobro it uredit te zadeve do odvetnika ali notarja. Kakšne so vaše izkušnje s tem .. koga priporočate? So še vedno potrebne za potrditev oporoke priče? Kakšna je sploh cena tega?

LP

Napiši na roko in podpiši. Najceneje, ima pa enako veljavo kot pogodba, ki ti jo napiše notar ali odvetnik.

Lastnoročno napiši in podpiši, po možnosti z datumom. Priče potrebuješ, če ti jo napiše kdo drug.

Lola -------------------------------------------------------------------------- Ne more biti učitelj, kdor ne zna biti učenec /B. G. Morales/

jaz bi jo vseeno še overila.

Recimo na upravni enoti, kjer pride overitev dokumenta 250 SIT.

Manjše so možnosti izpodbijanja oporoke

Nočem je napisati na roko, ker ne bi rada da bi kasneje imel kdo težave z izpodbijanjem oporoke … zato bi raje uredila prek odvetnika ali notarja … samo ker se prvič ukvarjam s tem .. alhko kdo koga priporoči?

Khm – overila… Zakaj že?? Boljša ideja je, da greš, ko napišeš oporoko, k zdravniku, ki ti napiše potrdilo, da je s tabo vse ok in tega potem pripneš k oporoki.

Overitev je pa res nepotrebna.

Od kod pa si?

iz Ljubljane 🙂

Uf, tam imate pa polno odvetnikov. In notarjev. Upam, da se ti bo oglasil kdo s kako pozitivno izkušnjo.

zakaj bi bila overitev nepotrebna?

saj se lahko najde potem kak tak junak, ki bi trdil, da te oporoke sploh ni sama napisala.

Naj dokazuje. Mu ne bo uspelo.

Ali pa lahko kdo misli, da je bila napisano pod prisilo

Zanima me, čist tko zaradi firbca…Ali ste vse, ki ste na tej temi že z oporoko?
Sem mislila, da se to dela ko si star…no, ali če se z katerim dedičem (bodočim) ne moreš prebavljati…
Ampak, če prav razumem, dedič ima vseeno pravico do svojega deleža…neglede na to, če napišeš oporoko, al ni tako? Aji je striktno to, kar piše v oporoki?

Ne, če ni nujni dedič nima pravice … v mojem primeru je tako da bom izključila nenujnega dediča iz dedovanja za mano … ker mi je nesmiselno da za mano deduje nekdo, ki je po slučaju polsestra, videla pa jo nisem že več kot 20 let …

če bi se odločila za oporoko bi jo sigurno dala overiti pri notarju. Zdi se mi da en doma na roko napisan list papirja nima pred sodiščem nobene vrednosti in je enostavno ničen. Sicer pa si bom s tem belila glavo ko bom stara. Če pa imaš koga, ki ti je v sorodu samo na papirju in se bojiš da bi bila tvoja družina zaradi njega oškodovana če bi se ti kaj zgodilo, pa je oporoka vsekakor smiselna. Saj ko gre za denar se itak vsi samo grebejo, ne glede na to, da že 20 let nimata stikov.

banana, samo toliko… Zakon o dedovanju določa, da je natanko taka oporoka, ki se tebi zdi nična, povsem enakovredna drugim oblikam oporoke. In če te šokiram – obstaja tudi ustna oporoka 🙂

Ja, ampak ustna velja samo začasno.

Lola -------------------------------------------------------------------------- Ne more biti učitelj, kdor ne zna biti učenec /B. G. Morales/

Hec, Lola.

Oporok se pri notarjih ne overja! Lahko jo sestavi, shrani…. overja se pa ne.

A to je po novem? Sem mislila, da se shrani oporoka na sodišču….

Lola -------------------------------------------------------------------------- Ne more biti učitelj, kdor ne zna biti učenec /B. G. Morales/

Oporoko lahko shrani notar ali sodišče ali pa jo ima celo stranka doma. Kakor želi. Overja se jih pa ne.

Hvala za tole!

Lola -------------------------------------------------------------------------- Ne more biti učitelj, kdor ne zna biti učenec /B. G. Morales/

Melita- polsestra ni ravno v prvi vrsti za dedovanje. Če imaš otroke ali moža, so neposredni dediči oni (v enakem deležu), nato pridejo starši (če ni otrok in zakonca), nato bratje in sestre (ne vem pa, če so polsestre enakovredne pravim sestram). Samo toliko da veš, da se ti ni treba sekirati, da bi polsestra imela kakšno dedno pravico v primerjavi z ˝bolj bližnjimi˝sorodniki.

Ne poznam sicer zakona o dedovanju. Svetujem ti, da ga vzameš v roke in preštudiraš. Z odvetniki so veliki stroški. Mogoče boš v zakonu našla ali je smiselno metati denar za odvetnika, če to nima nobene teže. Tista overba za 250 SIT pa škoditi ne more. Je pa enakovredna notarjevi overbi.

Oblike oporoke:

– lastnoročna oporoka (besedilo mora biti napisano z lastno roko, pod njo pa mora biti še lastnoročen podpis;

– pismena oporoka pred pričami (obstaja pismeni sestavek (npr. natipkan na računalnik), katerega mora zapustnik podpisati ob prisotnosti dveh prič in hkrati izjaviti da je to njegova zadnja volja, tudi priči se morata podpisati na oporoko);

– sodna oporoka (zapustnik ustno izjavi svojo voljo na sodišču, ta jo pa zapiše. Lahko je napravljena tudi v konzulatu, v vojski ali na ladji);

– mednarodna oporoka

– notarska oporoka (oporočitelj ustno izjavi oporoko notarju, ta pa jo zapiše, ob prisotnosti dveh prič, ki se tudi podpišeta);

– ustna oporoka (oporočitelj izjavi svojo poslednjo voljo pred dvema pričama, ki morata biti istočasno navzoči.

Imam partnerja s katerim še nisva poročena …. oporoka pa bi bila samo varovalo če se meni kaj zgodi preden imava otroke ali pa se poročiva

sem slišala že preveč primerov kako čudno zna bit to kasneje za svojce če oporoka ni urejena, samo ko pa začnem doma o tem razlagat pa me vsak samo vpraša: ja a je kaj narobe, a misliš da se ti bo kaj naredilo? :))) vse sem nekam prestrašila

New Report

Close