Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek kdaj k logopedu – vaše mišljenje

kdaj k logopedu – vaše mišljenje

Mene pa zanima, kdaj bi otroka peljali k logopedu? Ko ne bi znal…. (česa?).
Kdaj bi prijateljici svetovali naj svojega otroka pelje k logopedu?
lp, petra

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Moj sin bo kmalu star 4 leta in ne izgovarja črk K, L in R, tudi drugače govori bolj nerazločno. Nekje sem zasledila, da je najprimernejša starost za obisk logopeda 4 leta, zato sem poklicala otrokovo zdravnico. Pojasnila mi je, da je najprimernejša starost 5 let, ke takrat otrok aktivno sodeluje (pred tem pa le redki) in zato je potrebno tudi manjše število obiskov za izboljšanje stanja. Midva bova počakala še slabo leto.

Ko pri dobrih 4 letih vidis, da ima otrok tezave pri izgovorjavi nekaterih crk ali le crke r ponavadi, je dobro poklicati logopeda in naj on pove ali obiski ze da ali ne.Logoped ponavadi povabi, da vidi in potem pove kako in kaj, mi smo hodili k njemu enkrat na dva meseca, doma delali kolikor smo lahko, je otrok dovolil, nic pod prisilo…in danes ko je v prvem razredu je ze skoraj vredu…kajti tezko je potem v soli, ko ima polno vsega, delat se na temu.Jaz sem naredila tako in ni mi zal.

Kaj je treba delati z otrokom….?????

Izgovarjati določene besede zelo pogosto – ali kaj?

Lp
Midva s sinom sva šla pri šestih letih (nerazločna izgovorjava s in š). Mislim, da je šel na obisk k logopedinji vsega 4 x. Pa tudi doma so bile potrebne vsakodnevne kratke vaje.
Je pa res, da je še iz generacije, ki hodi v osemletno šolo. Lahko, da sedaj priporočajo popravljanje izgovorjave eno leto pred vstopom v devetletko (5 let).
Bi se kar strinjala, da je treba izgovorjavo popravljati pred vstopom v šolo.

Pregled pri logopedu je v sklopu sistemetskega pregleda pri petih letih.
Na svojo željo ga lahko obiščeš že prej, vendar pediatri pravijo, da imajo čas do petega leta, da se naučijo pravilno govoriti. Ponavadi se uči pravilna tehnika izgovorjave šumnikov (č,š,ž) in sičnikov (c,s,z), velikokrat tudi r.
Moj sin je hodil k logopedu, ker ni izgovarjal šumnikov (češnja=cesnja, šola=sola).
Tehniko izgovorjave je osvojil v enem mesecu, hodila sva vsake 14 dni, kasneje enkrat na mesec, za pol ure, vendar te logopedinja pri nas ne izpusti zlahka iz rok, posebej še zato, ker ni hodil v vrtec in ga je učila vse mogoče in nemogoče. Delala sva naloge, sestavljala zgodbice iz besed, ki se začnejo na določen glas, iz reklamnih oglasov sva izrezovala in lepila v zvezek sličice izdelkov, ki se začnejo na c,s,z,č,š,ž.
Iz pripovedovanja drugih mamic postane logopedinja pri nas kar nervozna, če otrok ni pripravljen sodelovati in mamicam priporoča v branje strokovno literaturo o pravilni vzgoji otrok.

Moja hčerka je stara 4 leta in pol, z govorom je začea zelo pozno malo po drugem letu, sedaj pa ima težave z izgovarjanjem sičnikom in šumnikov,,kljub zelo bogatemu besednemu zakladu. Ko sem vzgojitelčjice v vrtcu povprašala ali se jim zdi da govori nerazlično so rekle da podobno kot ostali.

Mene pa vendarle skrbi, da bo imela težave pri vstopu v šolo? Pri logopedu še nisem bila!

Kja mi predlagate iz lastnih izkušenj: naj počakam do sistematskega predgleda ali naj grem že prej, glede na to da je čakalna doba pri logopedu dolga, mobilne logopedske službe pa v vrtcu nimajo!

tam dobis crke ki mu delajo tezave, na listu so narisani predmeti ki se zacnejo s crko R recimo in nato to ponavljas, otroka motiviras recimo naj barva predmete in zraven govoriva, recimo naslikana je raca in to barva in ponavlja za menoj raca…logopedinja otroka poslusa in najprej mu da druge crke, ki ga kasneje pripeljejo do crke r recimo, kajti crko r je baje izgovarjati najtezje in ona ima svoj sistem da jezicek streniramo najprej z drugimi crkami da je potem lazje izgovoriti crko R. Seveda ce je z otrokovim jezickom vse okej, otroka tudi pregleda, jezicek, ce mu gre tja in tja…

Potem je en list ki je naslikan z balonom in oponasati mora kako balon spusca pšššššššššššššššššššššš…veliko takih vaj je na listu in to ponavljas ko je otrok za, mi smo tudi v casu pravljic, najraje je delal tako da sploh ni vedel da kaj dela.

Pojdi k logopedu, logoped itak ne dela z otrokom ne vem koliko, ker imajo guzvo, ti pa le pove ali je z otrokom vse vredu, pregleda jezicek in vidi, vcasih je potrebna tudi operacija in otrok zaradi tega ne more igovarjati pravilno, ne zelim strasiti, ampak pojdi k njmeu, povedal bo kaj in kako in potem to delas doma z otrokom. veliko lazje sedaj brez prisile, kot pri petem letu, ko ves da imas casa le se eno leto do vstopa v solo.To ti govorim iz izkusenj

Vidis pri nas je vse drugace, na sistematskem starse takih otrok ze skoraj okregajo zakaj ni otrok pri logopedu, zakaj nic ne naredijo zato…Sreca pa je, da je logopedinja cudovita in nato iznici slab odnos zoprne zdravnice na sistematskem, ki zeli da otrok pred vstopom v solo izgovarja ze vse pravilno.
Logopedinja otroka pregleda, in nato pove kaj naj delamo, na koga se moramo se obrniti .

Že šibam in to čimprej!

Hvala! in lep dan Polona

Polona pa brez strahu, vse se hitro reši, tudi jaz sem bila čist prec, ker sploh mali ni hotel delat vaje in nismo vadili vsak dan,govoru pa je ko marsovc z drugega planeta, razumeli smo ga le domaci, sedaj po dveh letih je ze skoraj vse vredu, sploh ko zacne hoditi v solo, se izgovorjava skoraj 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} obrne, samo pod prisilo nic, raje z igro zabavo in bos videla vsak mesec bo bolje, zato raje malo prej, ko se se ne mudi tako, kot potem ko je vse na kupu in to rata ze nuja. Četudi ti logopedinja rece, se je cas, vztrajaj, da si zelis da ga pogleda in da ti da samo navodila naloge, ne pusti se odpraviti.Povej ji da zelis zdaj delat z njim, lepo v miru, ne kasneje v ihti in prisilo.Srecno.

Morda me bolj skrbi ker je moj poklic iz sorodne stroke in ogromno časa sem v preteklosti posvetila otrokom, ki se niso uspešno vključevali v redno osnovno šolo in so imeli težave. zato včasih tudi razmišljam, da bi za eno leto preložila šolanje, ker je novemberska pa še nedonošenček za povrh ( je pa v razvoju ujela vrstnike)!

Tudi šola ima svojega logopeda. Preden je šel v šolo, sem morala podpisati izjavo, da bo obiskoval šolsko logopedinjo, ker sem bila tiste iz zdravstvenega doma že sita. Šolsko logopedinjo je obiskal samo enkrat, ker ni bilo potrebe, saj je imela dovolj dela s tistimi, ki logopeda prej niso obiskovali, pa so imeli večje probleme, kot naš fant.
Danes se mu sploh ne pozna, da je kdaj rabil pomoč pri izgovorjavi.

Polona, potem ti lahko le recem, sama najbolje poznas svojega otroka in bos pravilno ravnala ce bos “poslusala sebe”.

upam da res, saj veš kovačeva kobila je vedno bosa, in tega se najbolj bojim! Tako da rada slišim mnenje nekoga s pravimi življenskimi izkušnjami!

Šola ima logopedinjo če ima srečo, oziroma ima sistemnatizirano delovno mesto, večina šol nima šolske logopedinje, vedno bolj je v praksi da je logopedinja terenska in ima ogromno dela. Tako da je žal resnica bolj kruta in realna in da velikrat otroci mnogo prepotrebno pomoč v zgodnjih letih zamudijo!

je res bosa, ampak ko gre za nase otroke, naredimo vedno le najbolje, če le gre, aneda;)), ne boj se, k logopedu pa le pojdi, naj jo pogleda in pove kaj delat, nato pa ti za vstop v solo ne bo delalo tezav, saj bos videla je zmozna ali ne, hoce ali noce, je zrela…in zakaj ne se leto doma, če lahko…ampak kot sem dejala poslusaj sebe, njo in skupaj bosta ze vedeli pravilni odgovor.

naša šolska logopedinja je bila obup, dejala je, saj vas sploh ne rabi logopeda…in zato sva sla nazaj v zdravstveni dom…

Hvala za spodbudne besede, vedno prav pridejo! K logopedu pa grem še pred sistematskim pregledom, zagotovo!!

Čeprav veliko strovnjakov reče, da je čas do 5. leta starosti (da otrok prej ne sodeluje), to ni res. V starosti 5. let ima otrok izgrajeno tako imenovano bazo jezika, saj se s 5. letnikom lahko pogovarješ o skoraj vsem (sedaj bolj konkretno). Pred vstopom v šolo naj bi otrok pravilno izgovarjal vse glasove.
Prav tako je iz trte zvito, da otrok do 5. leta pri logopedskih vajah ne bo sodeloval. Sama nimam v obravnavi tudi mlajše otroke, pa ni težav.

Tako kot pravi “moja izkušnja”, če te otrokov govor skrbi (ali odstopa od govorno – jezikovnih norm), poišči logopeda. Ta bo povedal, ali je potrebna pomoč – terapija ali ne, ti dal kakšen nasvet.
lp, petra

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Točno tako. Kruto in realno. Pa še to: logopedov je premalo – nekatere slovenske regije sploh niso “dobro pokrite”.
lp, petra

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

V naši regiji-logopedinja v zdravstvenem domu za tri občine, šolska logopedinja pa tri osnovne šole v naši občini.

Obisk pri logopedu ne more v nobenem primeru škoditi. Zato priporočam vsaki mamici, ki jo govor vsaj malo skrbi, otrok pa se (vsaj) bliža starosti 4 let, naj opravi z njim prvi pregled. Če je stanje v mejah normale, jo bo pregled pomiril, če ni, pa bo na ta način res pravočasno ukrepala. Boli pa res nič :-))).

New Report

Close