Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Klepet o dojenju

Klepet o dojenju

Primož je ukazal, da moram odpret novo temo :)))

No, tukaj sem…

p.s. kaj pomaga proti tremi?

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

No, pa začnem z mojo, ne ravno resno težavico, v bistvu me bolj firbec matra. Moja hčerka se je do konca 3. meseca dojila na prbl. 2-3 ure, ponoči pa 1-2 krat. Po dopolnjenem 3. mesecu se je začela dojiti pogosteje – tako čez dan kot čez noč – in nekje do 4. meseca prišla na 10-12 obrokov dnevno (v 24 urah), s tem, da se tudi ponoči doji na 2-3 ure, proti jutru pa včasih celo na uro, uro in pol. Vroče ji ni, saj je ves čas oblečena tako kot jaz (pa nisem zmrznjene sorte), poskok v rasti pa tudi ne more trajati skoraj 3 mesece (kmalu bo stara pol leta). Sicer se zelo lepo redi in napreduje že od rojstva in z dojenjem nimava nobenih težav. Je vedno po želji in kolikor časa želi.
Zakaj se tako pogosto doji (saj mi ni problem, samo zanima me pa)?

ps. Enega ta kratkega, pa bo. Aja, si noseča, hmmmm, potem pa ne bo šlo. Sicer pa itak obvladaš, tako da ti ni treba nič skrbeti, ker boš briljirala, sem prepričana!

teja
Zanima me, zakaj

Karmen,

še nekaj mi je na pamet padlo, kaj je tisto z pirom, ali res pomaga, da imas več mleka??

Primož

************************************************************************************* www.mgc-bistrica.si Nihče ni tako bogat, da ne bi koga potreboval in nihče tako reven, da ne bi bil nekomu potreben. [url]https://www.facebook.com/med.over.net[/url]

Draga Teja,
najprej bi se rada zahvalila za vse izkušnje, ki jih podeliš z nami na forumu Dojenje.

Nekateri otroci se res dojijo non-stop. Zakaj je temu tako, je možnih več vzrokov, od potrebe po bližini matere, do izraščanja zobkov, hitrega tempa življenja,…. težko je kar tako ugotoviti, na hitro. Če pogledamo otroke in ženske v “primitivnih” kulturah, ki so bolj v sožitju z naravo in biologijo – matere otroke prenašajo naokoli ves čas in se otroci “priklapljajo” povprečno kar na vsakih 20 minut. Seveda pa je v našem svetu to skorajda nemogoče 🙂

Alkohola pa ne pijem, nobenega 🙂

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Za pivo, ne vem, če pomaga. Vem pa, da pomaga, čim več dojenja.

VEČ DOJIŠ – VEČ MLEKA

Aja, pa še nekaj neresnega me zanima. Namreč, odkar sem rodila in dojim (polno), se mi kilogrami kar topijo, čeprav jem in jem in jem… (tudi sladoled, sladkarije, skratka vse po vrsti) 2x več kot med nosečnostjo, ko sem se zredila za 13 kg. V slabih 3 mesecih se izgubila vseh 13 kg in kljub temu, da res veliko jem, mi še vedno vsak mesec vsaj kilogramček dol pade. Moram res paziti, da ne bom samo še zobotrebec z joškami.

Zato me zanima, koliko kalorij doječa mati dejansko porabi za dojenje?
Ali se mi kile tako topijo, ker hčerka tako veliko je (prve 3 mesece je dobivala po dober kilogram, potem pa po 600-800g na mesec).

teja (evo, moj lakotnik me že spet kliče)

He, he, he …. nam so rekli, da pivo pomaga le toliko, da se rahlo okajena mamica sprosti in ima zato več mleka….

Verjetno je bila zato pri nas bolj suša kot ne.
Kljub sprayu in Tametilu.

Po Tametilu se mi je temeljito vrtelo v glavi. Pomagal pa ni nič …. zato ga nisem jemala.
Zaradi ploskih bradavic sem se pridno črpala do tretjega meseca. In seveda zraven pristavljala, če bo morda dojenje uspelo. Včasih je uspela prijeti, večkrat pa ni: niti z nastavki, niti brez nastavkov. Zato smo na žalost pristali na Comformilu, za 2 – 3 obroke dnevno sem pa načrpala svojega mleka.

Sem kar malo ljubosumna na tiste mamice, ki nimajo težav.

Nataša

Primož,
samo pivo, pa če ga spiješ na litre, ti ne bo pomagalo pri dojenju 🙂

No, zdaj pa malo bolj resno:

Kakšne babice, tete in sosede nam res rade svetujejo ptije piva…. Verjamem, da so nasveti babic dobronamerni, toda… babice so popolnoma druga generacija in v tem času so se marsikatera mnenja in priporočila močno spremenila. Žal v naši družbi še vedno prevladuje miselnost, da je alkohol rešitelj za vse tegobe in težave (od zobobola, premraženosti, za boljše dojenje, za rane,…) – ta miselnost pa je popolnoma napačna!

Poudarjam, da ni nobene hrane ali pijače, ki bi pripomogla k zvečanju mlečne zaloge BREZ upoštevanja osnovnih zakonov PPPPP (ponudba – povpraševanje – pravilno pristavljanje – počitek). Ne pivo, ne polenta, ne čaj za dojenje, ne zdravila za mlečnost – ne bodo pripomogli k boljšemu dojenju. V različnih kulturah in pri različnih narodih imajo hudo različne sezname dovoljene ali prepovedane ali priporočene hrane in pijače za doječo mater in neverjetno, kako se medsebojno celo izključujejo.

Če mamica piva ne mara in ga pije le zato, da bo imela več mleka, se prisili da ga uživa in s tem dela nasilje nad lastnim telesom, ter tako posredno celo zavira dojenje. Če pa ima pivo rada, ga naj pije v zmernih količinah, pazite da bo BREZALKOHOLNO. Alkohol, B vitamin in hmelj, ki so v pivu, učinkujejo na mater pomirjevalno (prav tako kakor blaga zelišča v čaju za dojenje), mati se sproti, misli, da je nekaj naredila za dojenje (učinek placeba) in uspeh je tu! In konec koncev, mati zaužije še dodatno tekočino, ki jo njeno telo potrebuje.

Hormon oksitocin, ki sproža izcejalni refleks se imenuje tudi “hormon sreče”. Kadar je mamica preutrujena, preobremenjena, pod stresom, življenski tempo prehiter ali če se mamica ob vsakem dojenu sprašuje, ali bo dovolj mleka in/ali mleko sploh bo, potem rado pride do tega, da naši možgani (podzavestno)zablokirajo v času dojenja. Včasih so prav zato doječim mamam predlagali, da naj spijejo eno pivo.

In, da, res je pivo vsebuje alkohol, ki prehaja tudi v materino mleko. Noben alkohol ni primeren za vašega dojenčka. Redni odmerek alkohola, ki ga vsebuje steklenica piva je dolgoročno preveč za vsako žensko telo in tudi za vašega otroka.

Bolj kot pitje piva mamicam priporočam obilo počitka, veliko dojenja, preveriti ali je pristavljanje pravilno in dojiti v prvih tednih kadar otroček to želi. In pitje nesladkanih, nežnih zeliščnih čajev.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Jah, saj vsem pravim, da se midve “vzgajava” po afriško (se veliko nosiva, skupaj spiva, se nonstop dojiva ipd.)- he, he, kaže, da sploh nisem veliko zgrešila.
teja

Teja,
ja, doječe matere imajo drugačno, precej bolj izkoriščeno presnovo. V času dojenja telo preklopi na “drugo prestavo”. Včasih so menili, da doječa mamica potrebuje 500 kcal več, ki jih porabi za tvorbo mleka. Ampak to je bolj približna številka, ki ne drži za vse. Poraba kalorij je odvisna tudi od vaše prehrane, gibanja in načina življenja.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

KArmen,

kaj to pomeni, če je recimo čisto slučajno mama preveč spila, ali je potem otrok lahko pijan od mleka :-))????

primož

************************************************************************************* www.mgc-bistrica.si Nihče ni tako bogat, da ne bi koga potreboval in nihče tako reven, da ne bi bil nekomu potreben. [url]https://www.facebook.com/med.over.net[/url]

NatašaH,
potrudila si se in storila vse, kar si zmogla in znala. Tudi sama sem imela takšne občutke, ko sem imela hude težave pri dojenju mojega prvega sina. Čutila sem krivdo, obžalovanje in ljubosumnost do tistih, ki niso imele nobenih težav. Čutila sem, kot da sem nekaj slabšega, sama pri sebi sem menila, da ne dosegam svojih visoko zastavljenih standardov materinstva. Moj sin bo ta četrtek dopolnil devet let, a so ti občutki v meni še vedno zelo zelo močni.

Meni je zelo pomagalo, da sem se veliko pogovarjala s partnerjem in s prijateljico. Vsekakor pa sem trdno prepričana, da velika večina mater neskončno ljubi svojega otroka, pa če doji ali ne.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Določena količina alkohola se izloči v materino mleko, a ta količina je izredno majhna. Bolj je škodljivo, če je dojenček izpostavljen alkoholu že v maternici, kasneje imajo takšni dojenčki lahko resno abstinenčno krizo. Enako velja za drogo.

Če mama ne pije alkohola:
Ja, nekateri dojenčki so lahko pijani od mleka, vsaj tako izgeldajo, ko trdno zaspijo in so čisto gumijasti v našem naročju. Če se ti preveč napokaš pri kosilu, si potem tudi dremav, kajne?

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

A zato so včasih otroci po cele ure spali, ko so naše babice delale na njivi. Skorjo kruha v vinček.

Ja, na žalost. Ali pa jih niso slišale 🙁

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Ojla, pozdravljeni Karmen!

Kako sem vesela, da se zopet “slišimo”. Sem že pred kakšnim tednom rekla, da se vam javim, da vam nekaj povem.
ne vem, če se me spomnite – mojega primera namreč, ampak bom kljub temu povedala: moja miška bo kmalu stara 9 mesecev in jaz sem zmagala – s črpanjem sem dosegla, da še vedno pije skoraj izključno moje mleko po steklenički (no, zdaj že počasi uvajamo gosto hrano). Ne glede na to koliko energije, volje, časa in še česa mi je vzelo to črpanje in ne glede na to, da je moja nesposobnost dojenja zame pmenila osebni poraz, sem zdaj prepričana, da sem naredila skoraj največ kar sem lahko za svojega otroka. Čeprav se tudi sama srečujem s podobnimi občutki kot ste jih vi opisala zgoraj.
No, dojenje vsekakor ni in ne bo steklo, zato pa je moja dojka prav krasen material za uspavanje – tako čez dan, kot zvečer – seveda je miška nepravilno pristavljena, ampak jaz se sploh ne ukvarjam več s tem. Pustim jo, da visi gor kadar hoče in kakor hoče. To mi ogromno pomeni, ker si nekako mislim: “no, če že dojenje ni uspelo, imava pa vsaj ta stik, ki je samo najin.”
No, postavlja pa se mi eno drugo vprašanje:
kot že rečeno, miška vedno zaspi samo in izključno z dojenjem (no, včasih tudi v vozičku), kar pomeni, da nastopi cel kup težav, kadar jaz kam skočim in je očka sam z njo, ker je na noben način ne more pozolažit oziroma uspavat v primeru, če je zaspana. Niti predstavljati si ne smem, kako bo s tem, ko bom morala jaz nazaj v službo, miška pa v varstvo. To bo vik in krik, meni pa se bo strgalo srce. Nazadnje, ko je bila sama z očkom je jokala tako močno in toliko časa, da je od utrujenosti zaspala.
Karmen povejte mi kaj lahko naredim. Kaj ste naredila vi? Kaj naredijo druge mamice? Prebrala sem sicer vaše pisanje o tem, da nekateri otroci enostavno vedo (ko so v varstvu), da mamice ni in ne pogrešajo dojenja.
karmen, mislim, da pri nas tako ne bo, dude pa tudi ne uporabljamo.
Kako naprej?

lep, lep pozdrav

Imam en teden starega sinka, in zelo zelo bi ga rada dojila, vendar nama nekako ne gre. Moje bradavice so zelo velike, njjegova usteca majhna, in zdi se da kar težko sesa. Po kratkem poskušanju vedno plane v hud jok, ki ga lahko potolaži le steklenička (umetnega) mleka. Moram povedat, da so ga dali na flašo že drugi dan v porodnišnici, tako da ne vem, če to sploh lahko preprečim? Poskušala sem nekaj položajev, amapk vedno je rezultat jok. Kaj naj naredim? Naj ga pustim jokat, mu ne dam flaše in ga tako prisilim, da se bo dojil?

Živjo Karmen, punce in fantje!

Tudi jaz bi imela eno pripombo oz. vprašanje. Kamorkoli se obrneš, povsod srečaš takšne in drugačne nasvete o prehrani doječe mamice. Še posebej če ima dojenček kolike. Pri prvem otročku ( hude kolike) sem postopoma izločila iz prehrane praktično vse (sadje, zelenjava…) pa se krči niso nič bistveno izboljšali. Po enem mesecu sem bila že živčna razvalina in posebej zvečer, ko se je bližal tisti čas grozno nervozna in razdražljiva. Hkrati pa seveda naš mali. Po dolgem pogovoru z možem sva ugotovila, da tako ne gre več. Začela sem spet normalno jesti, če sem pojedla kaj “prepovedanega” nisem imela več slabe vesti in predvsem sem se sprostila. Malega sem v času krčev naložila v štorkljo in šla na doooolg sprehod. Krči so seveda še vedno bili, ampak smo jih bistveno lažje preživeli. Sedaj pri drugem že od začetka ne kompliciram in se mi zdi, da v materinstvu veliko bolj uživam (čeprav so spet krči, a tokrat tudi vem, da bodo hitro minili:))). Srečam pa veliko mamic, ki priporočila o prehrani jemljejo zelo resno. Mnogo jih še po dveh mesecih po porodu ne je npr. svežega sadja. Kakšna pa so priporočila LLL? Ali se ti res zdi smiselno prehrano tako omejevati (zdravniški vzroki, npr. alergije, seveda izključeni). Ali ni bolj pomembno, da je mamica vesela, mirna, zadovoljna…

LP Punček

Bivša miška pozdravljena,
ja res je lepo, da se ponovno slišimo. Občudujem tvojo voljo, vztrajnost in trud, ki si ga vložila v to, da tvoja miška dobiva materino mleko. Super je tudi, da se pri prsih crkljata.

Ja, res je, težko je, ko gremo mame v službo. Super je, da imamo v Sloveniji dvanajst mesecev porodniške, a problem je v tem, da gre večina mamic v službo ravno tam okoli desetega, enajstega meseca otrokove starosti, ko je otrokova t.i. “separacijska tesnoba” največja. Če gre otrok v vrtec, mama v službo, sta nenadoma ločena za daljši čas, poleg tega pa nekatere mamice zaradi odhoda v službo otročka v tem času še odstavijo – vse skupaj je za majhni bitjece preveč in prekmalu.

Sama sem pred odhodom v službo kakšen mesec prej poskušala moje dojenčke uspavati na druge načine, z nošenjem, zibanjem, vožnjo v vozičku po stanovanju, a ti načini niso bili kaj prida uspešni 🙂 Pri tretjem tega sploh nisem poskušala več. No, sama sem imela tudi veliko srečo, da je moje otroke popazila taščica, ki živi eno nadstropje nižje, tako da so jo bili otroci vajeni. Na začetku sem jih pustila s taščico za kakšno urico, čas pa postopoma podaljševala. Zelo pomembno je bilo, da so otroci res počasi in postopoma spoznali, da se mamica vedno vrne nazaj.

Naš način življenja je pač tak, da se je potrebno prej ali slej počasi ločiti od otroka, nekateri otroci nimajo težav, drugi potrebujejo več časa. Res je, trga se nam srce, če otrok joče, a pomembno je, da vemo (in to zagotovo ve tudi otrok), da otrok ne joka sam in zapuščen, da je v skrbnem in ljubečem varstvu, da je nekdo z njim, da je v očkovem naročju, da ve da je varen.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Primož, ti kar zvrni eno pivce, jaz ti bom pa tule z Unijem družbo delala!

Bivša miška – sicer me nekatere mamice že zelo postrani gledajo, ker dajem take bolj čudne nasvete za uspavanje, ampak tudi mi imamo s tem blazne težave (razen zvečer), da preskušam vedno nove in nove metode. Zadnjo, ki sem pogruntala, je guncanje na veliki ortopedski žogi (mamica sedi na njej in se gunca gor/dol, otrok je v naročju ali naslonjen na njene noge – da ne trpi tvoja hrbtenica). Moja hčerkica se res čudežno pomiri, umiri in zaspi na tej žogi, večkrat tudi brez dude, pa še tako enostavno je, da celo očku rata.

teja

Draga Milva,
vaš dojenček ima en teden, že v porodnišnici so mu dali stekleničko. Pravite, da se dojenček težko prisesa. Vsekakor ne pustite otroka lačnega in ne silite ga, da bi se na silo dojil. Prehod iz stekleničke nazaj na dojenje je lahko dolgotrajen in počasen postopek. Ker se bomo sedaj počasi odpravili na radio, nimam časa, da bi vam kopirala povezave, zato vam priporočam, da na forumu Dojenje preberete kako spodbujati laktacijo in dojenčka k sesanju ter kako ga postopoma odstavljati od stekleničke. Pokličite tudi katero od svetovalk za dojenje. Jutri dopoldan bom doma, lahko me pokličete na 01/8312-727.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Sedaj pa se bova počasi odpravila z Karmen proti radiju Ognjišče, za tiste, ki tega ne veste, je ob 22h oddaja v živp, z Jure Seškom in Karmen Mlinar, debata pomoč doječim materam.

radijski valovi 14.5 Mhz ali preko interneta

Vabljeni, ko prideva v studijo, spet odpreva temo in seveda tudi na klepetu

tako boste lahko tudi v živo kaj dovprašali preko telefona, ali pa kar na forum.

primož

************************************************************************************* www.mgc-bistrica.si Nihče ni tako bogat, da ne bi koga potreboval in nihče tako reven, da ne bi bil nekomu potreben. [url]https://www.facebook.com/med.over.net[/url]

Zdravo Punček,
seveda ni smiselno omejevati prehrane, če ni za to izrazite medicinske indikacije. Doječa mati mora jesti raznoliko in raznovrstno prehrano. Z oemjevanjem le prispeva k stresu in slabemu počutju.

Popolnoma se strinjam s tvojimi ugotovitvami, ki so mimogrede tudi dokazane z znastvenimi raziskavami. Konec koncev imajo kolike tudi otroci, ki niso dojeni krče.

Priporočila LLL o prehrani najdeš na forumu Dojenje, poišči post z naslovom “najpogostejša vprašanja mamic”, ena od tem je tudi Prehrana doječe matere.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Teja, ja velika žoga in guncanje na njej je res super, pri nas doma je bila pogosto v uporabi :))))

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Pozdravljena,

naj se oglasim in povem še svojo izkušnjo, ki je zelo podobna tvoji. Tudi moja punčka je bila takšen primer. Zaspati izključno na dojki in samo ob meni. Hud vik in krik je bil če me slučajno takrat ni bilo ob njej. Razlika je bila samo ta, da sem jaz imela dovolj mleka.Sedaj bo stara 3 leta. Tega kar je strah tebe, je bilo tudi mene.Kako bo, ko bom morala v službo? Po pravici povedano-bilo je grozno. Otrok je v vrtcu ko je bil čas za počitek zelo jokal. Nič ji ni pomagalo – ne to da so jo nosili, peli, duda… Vendar pa se je to v nekaj mesecih uredilo. Kako sem trpela jaz in ona, mislim da ni potrebno posebaj govoriti. Še sedaj bi se lahko razjokala ko pomislim na tisti čas. Pa vendar sva vse to prebrodili in se kljub vsemu dojili do drugega leta starosti. Čez 11 tednov pričakujemo novega člana in me od vsega najbolj obremenjuje to, kako naj ga navadim, da bo zaspal sam, brez da se vležem zraven in se “priklopiva”!
Tebi, bivša miška, pa vseeno čestitam, ker si se tako potrudila in ohranila svoje mleko. Za naprej pa ti želim čim manj težav in da ne bi tako trpeli kot sva midve. Srečno in lp, Luna

New Report

Close