Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek goljufije-prevoz na delo

goljufije-prevoz na delo

Pozdravljene,

Že večkrat smo obravnavali temo od samohranilk in podobno, kako ljudje goljufajo državo, sama pa vedno bolj opažam, da zelo zelo veliko ljudi, predvsem tistih, ki so zaposleni v državni upravi, šolstvu in podobno, na veliko in “mastno” služi pri povrnitvi stroškov prevoza na delo.

Poznam kar nekaj primerov, ko so ljudje prijavljeni npr. v Kranjski gori, ali pa v Novi Gorici, in se “kao” vozijo na delo v Ljubljano, čeprav živijo v Ljubljani. Tega je vedno več in me zelo zelo moti, saj marsikater s tem prigoljufa tudi po 70-80 tisočakov na mesec ali tudi več.

Kaj tega res nihče ne kontrolilra?

Mimika

V DU se po novem izvajajo kontrole!

lp

Odvisno je kako imajo urejeno dokumentacijo, če imajo urejeno stalno ali začasno bivališče jim delodajalec ne more nič.

nova
Uredništvo priporoča

to moti tudi mene. na našem oddelku je takih, ki si tako prigoljufajo tolarje, kar veliko (tudi vodilni!). kontrolira vsaj zaenkrat nihče, denarji so pa res bajni.

primer sodelavke, ki živi 5 min peš od službe…prijavljena še zmeraj doma pri starših v kranjski gori…106 jurjev neto prevoza…

ampak komu prijaviti? kaj lahko ukrepajo, če je pa menda jasno določeno, da se prevoz na delo obračuna po stalnem prebivališču? taki ljudje seveda niso nori, da bi šli potem spreminjati stalno prebivališče!

ma se mi fržmaga, res. lahko pa potrdim, da je tega v DU ogromno!!

MIŠA, kakšne kontrole? da pregledujejo DEJANSKO prebivališče? če je drugačno od stalnega/začasnega?

pa kaj boš naredil človeku, ki je nekje čist po regelcih stalno prijavljen? ga zasledoval, če tam res živi?

res me zanima!

In kdo to kontrolira? Verjetno ga mora kdo od vodilnih ali kaj?

Tukaj gre ven ne namilijone, ampak na milijarde denarja.

Mimika

Poznam tipa, ki se “kao” vozi iz Kopra v LJ – uradno, seveda. No, čeprav živi (neuradno) pri prijateljici v Kamniku… Eni znajo, drugi pa si komaj priborimo, kar nam dejansko pripada.

čao

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~ NeVeR RuN FaStEr ThAn YoUr GuArDiAn AnGeL cAn FlY ~

že na našem majhnem oddelku bi na račun prevoznih stroškov (če bi upoštevali dejansko prebivanje in ne tisto, prijavljeno) prišparali kakšen milijon denarja.

pa veste, koliko je takih oddelkov v DU???

kar glava me boli.

Moja prijateljica dela na sursu in je tam tega ogromno. res je, da jim nič ne morejo, ker so pač na tistem naslovu res stalno prijavljeni…

hm…potem človek razmišlja, da se mu splača najti službo v kopru in se stalno prijaviti v murski soboti:)

Itak smo, kolikor vem, ena redkih drzav, v kateri delodajalec povrne dejanske stroske prevoza na delo.

In ce se bomo pravicnisko razburjali (kot pri samohranilkah), jih bodo ukinili vsem po vrsti ali pa mogoce dali pavsal – kar mogoce niti ni tako slaba ideja. Navsezadnje tisti, ki se vozi iz rovt bogu za hrbtom, navadno precej prihrani pri stroskih za nakup ali najem stanovanja, pa se potem to nekako zgliha.

Pametna oblast (kar je vsaj pri nas contradictio in adiecto) bi namesto tega morala vzpodbujati in sofinancirati gradnjo in funkcioniranje hitrega, pogostega in cenenega javnega prevoza (zeleznice in podzemna), ne pa zasebnih prevozov. Ti so utrujajoci, nevarni in neekoloski.

SG

Par postov sem prebrala, mi je kar slabo. Res je bila potrebna nova metla.

Zakaj so to goljufije? Če predpisi dopuščajo, potem jih pač izkoristiš – in to v polni meri, ne? Tukaj ne gre za nobeno kršenje. Prijava je tam in tam, to je uradno zabeleženo. Država naj poskrbi sama zase in uvede nadzor, drugačne predpise glede prebivališča ipd – se bo že znašla.

Če je to tako fino in nobel, zakaj si potem ne uredite prebivališč drugje, če je zaslužek tako krasen?

Žal v državni upravi ne gre tako, kot so naredili v nekaterih podjetjih, ko so vozače premestili na delovno mesto v kraju stalnega prebivališča.

Zakaj to moti? Ker eni lahko, drugi pa ne?
Ali gre spet za “skrb za ubogo državo”. Kako je že tisto s svizci?

****************************************** Izgubljen je dan, ko se nisi smejal.

Ne, ne gre za to, da bi jaz tudi. Ne rečem,da mi ne bi prišlo prav še nakaj 10 tisočakov na mesec, vendar to, da je to dovoljeno, pač ni res. Ni dovoljeno. To je tudi po zakonu kaznivo. In ni res, da ti delodajalec povrne stroške glede na stalno bivališče, povrne ti ga od tam, kjer imaš tudi začasno bivališče oz. pravo bivališče, ne pa da goljufaš.

Če prav pomislim, je to pravzaprav isto kot pri samohranilcih, ko očki “kao” stanujejo ne vem kje (pri nas je primer, ko očka stanuje v MB) in vsako jutro veselo pripelje otroka v vrtec v okolico Ljubljane, Vrhniko, bom kar konkretna.

Navadna svinjarija. Ti povem, da me čedalje bolj ima, da bi “pras..” prijavila. Pa jim nič ne fali, da bi morali to prakticirati.

Jaz sem prva zato, da se uvede en pavšal in se reče npr. da se do npr. določene vsote, npr. 20 tisočakov prevoz na delo povrne, ostalo pa mora delavec sam. Me prav zanima, koliko bi jih bilo še prijavljenih daleč od službe.

Je pa res, kar pravi pregovor: Prilika dela tatu.

Mimika

majav–odgovori tebi–

Zakaj so to goljufije? Če predpisi dopuščajo, potem jih pač izkoristiš – in to v polni meri, ne?

–ja, izkoristiš predpise. ampak to še ne pomeni, da je tvoje početje moralno pravilno!

Tukaj ne gre za nobeno kršenje. Prijava je tam in tam, to je uradno zabeleženo. Država naj poskrbi sama zase in uvede nadzor, drugačne predpise glede prebivališča ipd – se bo že znašla.


nadzor. se strinjam. in potni stroški glede na kraj dejanskega prebivanja!

Če je to tako fino in nobel, zakaj si potem ne uredite prebivališč drugje, če je zaslužek tako krasen?

— ker se mi to še zmeraj zdi goljufanje! ja lahko bi se prijavila pri kakšnih sorodnikih v najbolj oddaljenih kotičkih slovenije in tudi jaz vlekla po 100 jurjev potnih stroškov. ampak se mi ne zdi fer!

Zakaj to moti? Ker eni lahko, drugi pa ne?
Ali gre spet za “skrb za ubogo državo”. Kako je že tisto s svizci?

–ne, mene ne skrbi za ubogo državo. država očitno dopušča, nekateri s pridom izkoriščajo. meni gre bolj na živce to, da nekateri nimajo nobenega občutka za pravičnost. fuj. da ne gre iz mojega žepa? posredno gre!

Bravo nelida, se podpišem pod tvoj post. Čudno se mi zdi, da dosedaj še ni nihče javno pojamral o teh stvareh, ali pa jaz tega nisem zaznala.

Mimika

a veš, mimika — cel kup ljudi poznam, ki imajo stalno prebivališče prijavljeno nekje v p.m, daleč od delovnega mesta. tam, kjer dejansko živijo, nimajo nič prijavljenega. niti začasnega! živijo pri partnerjih doma, v na črno najetih stanovanjih ipd. če gledaš po evidencah, živ bog ne ugotovi, da tam živijo!

kako boš našel/sankcioniral take?? jim na rep avta nalepil inšpektorja, da jih zasleduje, kam se ta oseba odpelje in kje preživlja dneve?

Ali gre spet za “skrb za ubogo državo”.

Ce ji zmanjka, tudi tebi nabije nove davke, mar ne?

Prijateljica dela ne nekem ministrstvu, je sama povedala, da zivi v LJ, ceprav ima stalno bivalisce v GO. Pa so ji vseeno dali 80.000.
Jaz bi to ukinila, iz principa, zivim v drzavi, ki tega ne pozna, pa so zato place vseh visje in pika.

Če goljufajo šefi, potem res ni variante, da bi se kaj naredilo…
Ampak stvar je razmeroma preprosta – ob zahtevku za prevoz stroškov bi moral tudi izjaviti, s katerim sredstvom se boš vozil. Če z avtom, točna registracija (lahko recimo dva avta) in potem občasna kontrola prevoženih km. Človek pride zjutraj na delo, šef mu reče, greva popisat števec, in ga potem recimo čez nekaj dni (seveda po želji šefa) spet popišeta. Če pride naslednji dan z drugim avtom, mora to povedati in spet popišeta števec. Če se vozi z avtobusom, naj predloži mesečno vozovnico ali pa shranjuje vozovnice, ki jih mora kadarkoli na zahtevo dati na vpogled. Hraniti bi jih moral za leto dni nazaj. Glede na to, da gre za res ogromno vsote, bi to dejansko kazalo strožje preverjati, pa tudi, če je s tem nekaj dela.
Ne vem, kaj so hoteli doseči s tem, ko je prišel ukaz, da je treba potrdilo o ceni prevoza dvigniti na vstopni postaji…. (ker imajo vsi kraji v Sloveniji avtobusne postaje z načelnikom ali kaj?).

Jaz mislim, da bi morali uvest nekaj reda na tem področju. Pa ne prepovedat ali ukinit nadomestila za prevoz na delo, ampak določiti nek znesek (20.000) do katerega je še za podjetje in delavca izplačilo neobdavčeno, kar je pa več, pa smatrati kot plačo, kar pomeni, da mora na to delodajalec plačati davek, delavec pa dohodnino.

Moje stalno prebivališče je 70 km od kraja, kjer živim in hodim v službo. Pa ker je to privat firma, mi niti slučajno ne izplačajo nadomestila za prevoz na delo glede na kraj stalnega bivališča, ampak glede na to, kjer v resnici živim.

Goljufija – ne goljufija to je sedaj vprašanje ;-))

Dejstvo je, da smo v našem podjetju (aha, res je! državna uprava je povsem nekaj drugega, se pa vprašam zakaj. Če mora biti podjetje dober gospodar, bi morala biti tudi država!) podpisali izjave, da nam plačujejo stroške prevoza od kraja BIVANJA. Če je to stalni naslov ali začasni njih ne briga. In ko podpišeš takšno izjavo (s takšnim načinom so nam lepo povedali da bomo v primeru kršitve lahko v končni fazi tudi brez službe ostali oziroma bomo vsaj odgovarjali na kakšni disciplinski komisiji) je malo manjša verjetnost, da se boš še upal goljufati. No, pa smo pri goljufijah. Če imate v državni upravi v pogodbah plačilo prevoza od stalnega bivališča (ga imate res, ali velja klavzula o kraju bivanja??) potem res ne gre za goljufijo s strani tistih, ki to izkoriščajo. Gre pa za goljufijo državne uprave kot neke vrste “podjetja”, ki je (še huje!) plačan iz našega denarja!

MajaV naredi preprost izračun koliko tolarčkov je to na leto (že za enega človeka), in se vprašaj, če naša ljuba država res nima tolarčkov kam drugam vtakniti? Naprimer v pediatrično kliniko? Ja, tisto o svizcu pa poznam! Vem, da ne bo nič drugače če mene to jezi ali pa če me ne jezi. Pa me jezi. In ne zato, ker sama ne bi mogla tega izkorščati (ja, če je meni crknila krava naj pa še sosedu a ne?), ker sem mnenja da naj dobi vsak tisto kar mu pripada. Ampak tem ljudem to NE PRIPADA. Pa pika.

Vem, ampak verjemi mi, da tega tudi zaradi koristi šefov ne bo nihče preverjal.

Jaz drugače poskrbim za to, da mi kaj ostane. Z možem se voziva skupaj v Ljubljano, čeprav ne delava skupaj, pa tudi delavnik se nama ne pokriva, vendar raje počakam, da konča še mož in se potem skupaj odpraviva domov. Doma bi bila sicer vsaj eno uro prej, vendar se mi zdi, da nikjer prej ne prišparam, kot ravno pri tem denarju. Mislim, da bi to lahko storil tudi marsikdo drug, pa se je verjetno bolj komot peljat v svojem avtu.
Seveda se zavedam, da nekje to ni izvedljivo, zlasti če so delavniki že tako tja do 17. ure ali celo dlje. Je pa to tudi eden od načinov kako prihraniti nekaj.

Mislim, da so ljudje tudi razvajeni. Samo poglejte kdaj, po koliko ljudi se prevaža v avtomobilih. Samo po 1 človek je v avtu. Zdaj je že standard, da mora imeti vsak pri hiši, ki ima vozniški izpit, svoje vozilo. Zakaj pa? Saj ne rečem, če imata dva tako drugačen delavnik ali pa se vozita v drug kraj na delo, vendar vsaj v 1/4 primerov pa to ni razlog.

Ni dovoljeno. Kršen je zakon, ki predpisuje prijavo stalnega oz. začasnega bivališča v roku 8 dni po spremembi. To je goljufija, bojim pa se, da bo država spet rekla, da ne more za nazaj ugotavljati dejanskega stanja, ukrepati, kaznovati,…. To je čista kraja, kot bi šel v banko in vsak mesec zahteval od blagajničarke 100.000 sit. Za zapahe s takimi!

Se da, ja. Ampak to je vprašanje osebne morale. Meni se gravža. Sicer je pa tako. Dokler gre firmi dobro, take goljufije funkcionirajo. Ko se pa kaj zalomi zna biti pa neprijetno najprej za take “poštenjake”. Sicer so pa v eni naši banki pred kratkim nekaj takih “revežev”, ki se vsak dan vozijo na drug konec Slovenije enostavno premestili v podružnice njihovega stalnega bivališča. Pravilno.

Stvar je v tem, da če lahko nekje bivaš neprijavljen, je na strani države, da to uredi. Če lahko najemaš stanovanje na črno, je na strani države, da to uredi. In če tak predpis obstaja, pa ni vpeljanega nadzora, potem je vseeno, če predpisa ni. Predpise pa postavlja država, ne?

Vsak zase naj presodi, do katere mere bo izkoristil možnosti, ki mu jih predpisi nudijo. In če obstaja možnost, da dobiš povrnjen prevoz na delo s kraja stalnega prebivališča, potem po mojem NI goljufija, če to dejansko storiš.

Ali je neko početje moralno ali ne? To je pa stvar vsakega posebej, če mene vprašaš. Če nekdo, ki to počne, mirno spi, pa naj. Mene to ne žuli. Jaz imam papirje pošlihtane, kot je treba, ker tako pač sama s sabo najlažje živim. Pa se najbrž tudi pri nas najde kdo, ki si svoje misli o nam, ker se ne pripeljemo z lokalnimi tablicami vsak dan v vrtec…

Se strinjam, da je tukaj v igri gotovo veliko denarja, ki gre tudi iz mojega žepa. Se pa ne strinjam, da se obsoja ljudi, ki izkoristijo možnost, ki jo imajo. In če država dela z našim denarjem kot svinja z mehom, je to NJENA krivda, ne krivda ljudi, ki del tega denarja “pobašejo”, ker jim tako predpisi dovoljujejo. Ljudi, ki delajo predpise, pa smo si izvolili sami.

In tukaj ni bilo govora o državi, ki to dopušča, ampak o ljudeh, ki to izkoristijo. TO je po mojem narobe.

****************************************** Izgubljen je dan, ko se nisi smejal.

New Report

Close