Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek slab vid

slab vid

Povejte mi, prosim, tisti, ki imate izkušnje z očali pri 3,5-letniku. Mojemu sinu so namreč na sistematskem ugotovili, da slabše vidi na desno oko. Sva dobila napotnico za okulista, kjer sva že bila in morava spet priti z razširjenimi zenicami. Zdravnica je nekaj govorila, da desnega očesa ne uporablja in da če ga ne bomo začeli spodbujati, mu lahko povsem zakrni in nanj ne bo nič videl. Čisto me je prestrašila. Drugače ima za levo ok 0.8, za desnega pa 0.3-0.4. A se mu bo vid izboljšal, koliko časa bo moral nosti očala? Pa še to. ALi je bolje, da ga ne vozim v vrtec v času, ko bo dobival kapljice ali to ni tako moteče?
Hvala vsem, ki boste delili izkušnje z mano.

moj sin je tudi dobil očala pri 3 letih kapljice so mu kapali v oko v ambulanti 3x mislim da na 10 minut potem so mo pregledali očesno ozadje-čisto od blizu da se skoraj dotikata z nosom mu posveti z lučko v oko in med tem naj bi otrok gledal v eno točko vem da je moj sin tisti dan slabo videl in zelo ga je motila močna svetloba-sonce-zato sem imela vedno s seboj kapo s šiltom ne smejo tudi gledati TV in računalnik še bolje je če ima kaka sončna očala po očesnem ozadju so mu še izmerili dioptrijo z aparatom
lp

Jaz se spomnim, da sem nekaj takega imela v prvem razredu. Če je ta pregled še vedno enak, potem ti lahko povem, da nekaj časa po kapljicah nisem nič videla (vse je bilo megleno) , pa tisti dan sem si želela samo domov.

Madonca, toliko let je že od takrat, pa se točno spomnim kako je bilo!!!! Tudi tega, da sva z mamo cel dan preživeli na Aškerčevi in, da je bila taka gužva …

Domov ga pelji, v vrtcu bi mu bilo težko.

<http://kate.moj-album.com/>

Zelo zna bit moteče, ker bo imel tvoj sin razširjene zenice in se mu bo ful bleščalo pri čisto navadni svetlobi.

Bolje je, da je v času tega jemanja doma in nekje bolj na temnem.

Za tolažbo pa: vid se razvija do sedmega leta in vse te težave se da odpraviti in naučiti “leno očko gledati”. Bodite striktni in vam morda kasneje ne bo treba nositi očal.
Svetloba bo moteča, vid bo meglen in priporočam da ostanete doma, če se da.

Hja, ravno to doživljamo zdaj mi. Stari smo tri leta in pol. V petek sem mu začela dajati kapljice in sem ga brez slabe vesti poslala v vrtec. Po pravici povedano sploh pomislila nisem, da mogoče ni za vrtec. Iz izkušenj, ki jih imam sama iz otroštva, sem jih samo opozorila, da mogoče ne bo mogel risati. Pa niso opazili nobenih posebnosti in tudi sin ni nič jamral. Zanj očitno ni moteče. Opažam pa, da je res bolj občutljiv na svetlobo (za sončna očala nam ni nihče nič rekel), ampak že sam poskrbi, da ne gleda v sonce. Pritoži se pa nič, da bi mu bilo kaj zoprno. Za očala je pripravljen potrpeti vse, ker se jih zelo veseli. Smešno, ne? Najbrž zato, ker jih nosim tudi jaz.

No, to je pa že druga zgodba. Meni so kratkovidnost ugotovili v tretjem razredu, pa bog ve, koliko časa se je že vleklo, ker sem bila kratkovidna samo na levo oko in je dejansko desno oko prevzelo funkcijo levega. To je tisto, o čemer govoriš ti, Lučka. Ne, da oko zakrni, ampak ker gledaš z boljšim in ne slabšim očesom, boljše oko sčasoma prevzame funkcijo slabšega, kar potegne za sabo, da se vid na slabšem očesu drastično poslabša, na boljšem pa sčasoma tudi, ker je preobremenjeno. Kot otrok seveda vsega tega ne opaziš, zoprno ti je samo, da moraš nositi očala. Jaz sem jih začela veliko prepozno. Zdaj imam z očmi pravo kalvarijo. Preizkusila sem že vse mogoče leče, od poltrdih do mehkih, zdaj pa sem spet na poltrdih, za katere so po desetih letih končno ugotovili, da mi lahko edine popravijo vid, ali pa mi ga vsaj ne poslabšajo. Naši okusti namreč gledajo samo denar, ki ga vlečejo iz zasebnih praks, bolniki in njihov vid so jim pa bolj malo mar.

No, jaz se očal oziroma leč nisem znebila do danes, poznam pa primere otrok, ki so se lahko na koncu osnovne šole od očal poslovili. Zato sem vesela, da so pri mojem ugotovili kratkovidnost tako zgodaj. Mogoče je še upanje. Tudi za vas.

Lp, Monstro

No, jaz sem bila med nosečnostjo na pregledu očesnega ozadja in po tistih kapljicah se ti res zelo blešči in megleno vidiš. Tudi mene niso opozorili in sem kot pijanec hodila do doma (kot nalašč je tisti dan sonce res žgalo).
teja

No, jaz sem tudi tak primer z nerazvitim vidom na enem očesu (imam samo 3{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vid). In dejansko je tako, da se to da popravit,če se hitro ugotovi pri malem otroku. Meni so kljub vsem pregledom to ugotovili šele v drugem razredu OŠ, čeprav izvira to od rojstva. In tako smo zamudili vse. Spomnim se, da sem potem hodila na neke vaje, med in po katerih mi je bilo ful slabo – no, zadeva se ni nič spremenila. Takrat sme nosila tudi očala. Ko sem jih imela gor, se mi je vse vrtelo in zmeraj me je bolela glava, samo me noben ni resno jemal in sem jih lepo skrila.
Potem pri 18.letih pa mi je okulistka zaradi vozniške predpisala mehke leče. In zopet smo bili na istem – nobenega izboljšanja vida in blazno moteče, sploh pri vožnji v soncu in ponoči. Pa tudi na splošno pri branju, pri delu na računalniku …, skratka, zadevo smo zopet postavili v kot in nisem nosila leč niti za vožnjo in vsakič cvikala glede policajev.
Me je pa vseskozi skrbelo prav zaradi tega, kaj če se mi vid poslabša še na zdravem očesu in sem začela razmišljat o operaciji tega nerazvitega očesa pri dr. Irmanu v Žalcu. Poslala sem mu vse izvide. Potem me je sam poklical in mi razložil stvari okoli takih očes. Operacija na takem očesu ni možna, ker ne prinese nobenega izboljšanja vida oz. če bi se že izvedla, bi skoraj sigurno prišlo do pojava dvojnega vida. To zdravo oko se je navadilo, da deluje samo in zato ni nič bolj obremenjeno in samo zaradi tega dejstva, da dela za oba, oko ne bo začelo izgubljati vida. Vid bo pešal zaradi npr. starosti ali kake poškodbe, ne pa zaradi tega, ker dela za dva. To nerazvito oko pa bo tudi ostalo tako do smrti in se dioptrija ne bo spreminjala. Še okoli leč. Dr.Irman mi je sam rekel naj grem nazaj k svoji okulistki in naj mi napiše mnenje za vozniško da ne rabim ne leč ne očal, ker gre samo za moteč faktor in da so moji neprijetni občutki pri nošenju leč/očal pri takem očesu normalni. Ker leč nisem nosila že praktično 5 let (čeprav bi jih morala), sem šla takoj k okulistki, si zrihtala mnenje in sedaj od januarja uradno vozim brez leč/očal. Tudi na splošno ne nosim leč, ker me blazno motijo (ne same leče, temveč sam vid).Sem bila pa jaz tudi že čist zaskrbljena okoli tega mojega vidi in so mi hodili po glavi sami črni scenariji – predvsem zaradi samega obremenjevanja očes pri študiju in sedaj pri delu. Zdaj sem pa vseeno pomirjena po pogovoru z dr.Irmanom, ker vem kaj me čaka oz. česa se nimam kaj bat. V kolikor pa bo začel pešat vid na zdravo oko, bom šla pa definitvno na operacijo, ki niti ni tako draga v primerjavi s tem, kaj lahko pridobiš. Morda še njegova stran, če koga zanima tudi okoli teh operacij:
http://www.irman.si/

LP

Ojla!

mene pa zanima, česa tvoj otrok ni videl na sistematskem. Naš je namreč tudi dobil napotnico in se morava še naročit: na eno oko ni videl samo tanajmanjše slikce, ki se je tudi meni (pa sem imela leče), zdela zelo, zelo majhna.

hvala, jasna

JasnaZ, naš ni videl se mi zdi že tretje ali četrte vrstice, ki bi jo definitivno moral. Lunca, o tej operaciji sem resno premišljevala tudi jaz in sicer na obeh očesih. Operacija res ni draga, če pomislim, koliko sem že zmetala za očala, leče in vso navlako, ki sodi zraven. Potem pa sem izvedela za primer iz naše neposredne bližine, ko so moškemu tako uničili vid, da se je moral invalidsko upokojiti. Zavedati se namreč moramo, da se določen procent teh operacij ponesreči. Procent sicer najverjetneje ni velik, je pa in če ponesrečena operacija zgodi ravno tebi, je to zate stoprocentno in za zmeraj. Operirali so ga pa v Žalcu. In očitno imaš drugačne težave kot jaz. Jaz imam na levem očesu samo še 30 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vid, se mi je pa dioptrija skozi otroštvo in najstniška leta zelo poslabšala. Tako na levem kot na desnem očesu. In meni je bilo razloženo, da tudi zato, ker je eno oko gledalo še namesto drugega. Ampak, ponavljam, očitno gre za dvoje povsem ločenih težav, ker jaz sem brez leč oziroma očal slepa in na volan še pomisliti ne smem, ker še z domačega dovoza ne bi speljala. So me pa v Celju na zadnjem pregledu tudi prepričevali, naj grem v Žalec, glede na to, da imam visoko dioptrijo. Ampak se nekako ne morem odločiti.

Lp, Monstro

Izgleda, da gre res za dve ločeni stvari, ker sama dejansko (še) nimam teh težav. Oh, glede operacije sem pa tudi jaz ful premišljevala, čeprav sem se nekako potem le odločila, da povprašam. Je pa res, da če ti gre potem na slabše, si dejansko v r…. Ma veš, jaz bi se šla na tvojem mestu vsaj pozanimat kako in kaj. Kolikor se pa spomnim, pa stane ta pregled za operacijo cca 18.000 sit, potem se pa odločiš ali pa tudi ne. Pri meni je morda malo lažje, ker imam eno oko zdravo in , ko sem sedaj premišljevala o operaciji (predno sem potem izvedela, da ni mogoča), sem si rekla, klinc, saj slabše kot je sedaj ne more bit glede vida. Na ta oko vidim samo 3{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, čeprav pa z njim ful veliko stvari razločujem (oblike, barve, gibanje, …), tudi tiste ki so malo dlje, edinole brat pa res ne morem, pa če je še tako blizu. Upam, da se bodo tudi tvoje težave z vidom enkrat nehale!!! LP

Enako!

Lp, Monstro

New Report

Close