Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Prihajajoči prazniki – za verne in ateiste??

Prihajajoči prazniki – za verne in ateiste??

Kako pa kaj pri vas “praznujete” krščanske praznike, če niste verni in ne hodite v cerkev?
Moja težava je namreč taka. Sama nisem bila vzgojena v krščanskem duhu in mož tudi ne. Svoji hčerki pa bi rada približala te osnovne stvari o cerkvi in krščanstvu, vendar pa ne preveč, ker se mi zdi, da včasih res … ma no ne vem kako naj rečem, da me ne boste napadale…. da bedarije govorijo….
Imamo doma tudi kakšno knjigo na to temo, pa vendar bi bilo lepo, če bi nesle jajčka v cerkev in te stvari, samo kaj ko me bojo ljudje hecno gledali, tisti, ki nonstop tam hodijo in jaz, ko še hčerke krstiti nisem dala….
Kaj pa pri vas, a jeste šunko in hren čeprav ne verjamete v rojstvo Jezusa?

Mi nismo verni in ne hodimo v cerkev. Ne norčujemo se niti ne ponižujemo ljudi, ki to počno. Uživamo pa v dveh pomembnejših verskih praznikih, božiču (jaslice) in vsemu, kar spada zraven, le k polnočnicam ne gremo in v veliki noči (barvamo jajčke, kuhamo in jemo meso, hren, francosko, potico), le k žegnu (upam, da se prav izražam) ne nesemo. Imamo tudi velikonočno dekoracijo v stanovanju (košarico z zajčki, metuljčki, jajčkami, … in spomladanski šopek z okrasnimi metuljčki, prav cart.

Že vnaprej se oproščam vernim, ker sem omenila samo ta dva praznika, ker drugih za verne tudi zelo pomembnih ne poznam.

Lep pozdrav.

Pri nas ne jemo šunke, ker ne jemo mesa, ha, ha. Oba sva ateista in mali tudi ni bil krščen. Pirhe pa bomo vseeno z veseljem barvali, tako malo zaradi prazničnega vzdušja, izmenjave pirhkov s prijatelji in sinovega veselja. V cerkev pa ne bomo hodili, ker nikoli ne hodimo (razen turistično) in tudi zdaj ne čutimo potrebe. Sinu pa ob vsakem cerkvenem prazniku povemo čemu je namenjen in izkoristimo priliko in povemo še kaj o verah. Zadnjič je šel z babico gledat obhajilo od ene naše sorodnice in ko sva ga prašala kako je bilo je rekel da brez veze, ker je bila taka gneča, da nista mogla noter, ampak kosilo po obredu mu je bilo pa všeč, ha, ha…,

lep dan Majči

nova
Uredništvo priporoča

Velikonocno obredje itak temelji na poganskih ritualih. Ti pa so mi vsec in jih z veseljem praznujem.

….mi smo za veliko noč leta hodili k stari mami, ki je poskrbela za žegnano šunko, pirhe, potice……(moji starši niso verni, jaz tudi ne)……tako, da nam je velika noč bila eno tako družinsko druženje…..stare mame ni več, lani smo bili za veliko noč zadnjič pri njej…..sedaj je moja mama nekak prevzela to vlogo in bomo šli k njej……drugače pa tudi mi bolj simbolično praznujemo božič in veliko noč……jaslic sicer ne postavljamo, ampak za božič naredimo malo bolj svečano večerjo, tudi k polnočnicam ne hodimo……sedaj bomo pobarvali kakšen pirh…..postavili na mizo kakšno dekoracijo…..

Vzemi to kot lep star običaj in imejte se lepo.

Mi pa poskušamo praznovati vsak letni čas in imamo tako božič, veliko noč, kresno noč in Martinovo… Ta malega tipa poskušamo vzgajati v strpnosti do vseh ver, sam se pa še najbolj nagiba k budizmu :-)) (dolga zgodba…). V glavnem, kar sem hotela povedat, je, da je pri nas velika noč praznovanje pomladi, pa je.

Kaj pa BOŽIČ? Če praznuješ božič, lahko tudi Veliko nočne praznike.
AnaM

Moja družina in jaz sama sem verna in velikonočne obrede opravljam “osmišljeno”. Sama ne bi buljila vate, če bi te v cerkvi srečala, ne razumem pa, zakaj imaš željo npr. požegnati jedila, če ti to nič ne pomeni? In zakaj bi jedla hren, pirhe in šunko, če ti Velika noč nič ne pomeni? Res me zanima; če moreš, mi odgovori.
Lep dan, M.

Pri nas je tako kot pri zani.n

Joj, Mija tale je pa mal bedasta: zakaj bi jedla hren, pirhe in šunko, če ti velika noč nič ne pomeni? Saj to je navadna hrana in celo prav okusna, le da ob drugih priložnostih pač jajca niso barvasta. Barvamo pa jih zaradi otročkov, ker je fino. Nevem no, meni je bilo mal smešno to razmišljanje ko sem prebrala.

Pa lep dan.

Naša družina bi se marsikomu zdela hudo tradicionalistična, vendar nam je tako lepo. Na praznike, recimo zdaj na veliko noč, se pripravimo v postnem času (na božič v adventu), potem pripravimo vsa jedila, jih nesemo k žegnu, povabimo tudi širšo družino itd. Zraven pritaknemo tudi take “malenkosti”, kot je tradicionalno vsasplošno urejanje stanovanja pred velikimi prazniki. Otrokom to ni nič naporno, tudi brezvezno se jim ne zdi, ker vedo, zakaj gre (no, najmlajša še ne).
Skušamo pač ohranjati versko in hkrati slovensko ljudsko izročilo. Pri tem se sevda na daleč ognemo, kolikor se le ga, novodobnega načina praznovanja, ki butare spreminja v plastične piščančke, oljčne vejice v kakšno drugo plastiko in podobno.
Pravzaprav je težko to opisati, vendar mi se pri tem počutimo naravno.

Zanima pa me, kako v družinah, kjer niste verni, poskušate imeti neke običaje, ki nekako ne “spadajo zraven”? Jaz recimo nisem nikoli šla okrog žice okupirane LJ, ker mi to nič ne pomeni, pa kurit kresa za 1. maj ali žurat s Titovo sliko za 29. november. Ne znam dobro razložiti, ampak verjetno veste kaj mislim—

Verni se prosim izognimo temu postu, ker ne zasluži odgovora.

Lep pozdrav,
Nika

V redu, Nikolaja, se strinjam s tabo, čeprav me kar malo žgečka…. Pa lepo praznujte, M.

Mi smo tko mešani,da smo vsi ateisti,pa vse praznike praznujemo,samo da se dobro pije in je.

Se strinjam z tradicionalistko in Niko.
Me pa prijemlje fundamentalizem, ko berem nekatere občasne pirhovke.

…pri nas pravzaprav ne poskušamo imet nekih običajev, ampak so nas v to kar porinili……v vrtcu barvajo pirhe…..miklavža smo tudi kar naenkrat dobili….poleg dedka mraza smo kasirali še božička……pač vse je postalo en velik biznis……za veliko noč smo hodili k stari mami in je bilo to bolj družinsko srečanje……drugače pa ne vidim razloga, zakaj “neverni” ne bi smeli jesti šunke in hrena…..pirhe bomo pač barvali, zaradi otrok…..in jih dali v košarico na mizi……

Nisem verna, pa tudi pretirano komunistično usmerjena nisem bila nikoli … pa vendar se mi zdi, da otroku kljub temu lahko pokažem nekaj običajev…
Konec koncev imamo tudi vsi prost dan na velikonočni ponedeljek (kot tudi na 1. maj).
Pri nas to vzamemo kot še en dan, ko se zbere družina po moževi strani (na nedeljskem zajtrku), poigramo se s pirhi (valjenje, sekanje…), dobro jemo in se imamo lepo. Pa še kak dan prej uživamo ob barvanju.

Sicer pa se me podobna zgodba drži že iz otroštva – niti eni niti drugi stari starši niso bili verni, pa smo vseeno pri enih vedno pirhali in barvali pirhe, pri drugih pa jedli potico za 1. maj. In jaz – otrok – sem uživala obakrat.

Vem nekaj malega, a občutno premalo, a si ne vzamem časa, da bi stvari bolj preštudirala. Ko me bosta vprašala ,zakaj tako – bomo šli po knjigo in stvari skupaj podrobneje prebrali.

sem mislila, da vas učijo strpnost……

…kar je pa, draga Mateja T najbolj primitivno. In hudo tipično.

Ne vem zakaj naj bi bilo čudno, če “neverniki” barvamo jajca in jemo šunko, hren, … (za nas je to pač kos mesa in hren dodatek le temu, a za verne je pa to kaj drugega, kot hrana – NE VEM, ZATO SPRAŠUJEM, da ne bo kdo vzel kot provociranje).

NikolajaŽ je napisala, da naj se verni izognejo postu, ker ne zasluži odgovora in Mija se je strinjala z njo. Ej, a to vaju učijo v cerkvi ?

S takimi in podobnimi izjavami “vernikov” človek pomisli, da bi spremenil mnenje o cerkvi oziroma verovanju v boga nasploh.

Pa saj ni problem, da neverni ne bi SMELI jesti šunke, hrena, potice, kaj še…. Bedasto je, če to pripravljaš (kuhaš, pečeš, urejaš…) prav za največji krščanski praznik. Za nevernega to ni praznik, ampak samo dela prost dan. Takrat pač ješ karkoli in se s tem, če ni nek TVOJ praznik pač ne ukvarjaš.

Nas, Zana, zato se pa ne bom kregala s tabo, čeprav sem sicer kar vročekrvna. Lepo praznujte in lep dan, M.

Kaj ima pa tukaj zraven 1. maj?? Naj me kdo osvetli, ker res ne vidim povezave.

LP

Lola -------------------------------------------------------------------------- Ne more biti učitelj, kdor ne zna biti učenec /B. G. Morales/

Sprašujem zato, ker imajo ta jedila za verne v velikonočnem času poseben pomen in niso navadna hrana. Mislim, da sem na forumu Prehrana zasledila, kaj vsak simbol pomeni – če želiš, si preberi. Imam pa občutek, čeprav me Zana obtožuje nestrpnosti, da nekako nočete razumeti, kaj sem želela povedati. Velika noč je največji katoliški praznik in hrana kot taka gotovo ni “višek” tega praznovanja, se ti ne zdi? Lep dan in tudi vam lepo praznovanje, M.

Še preveč strpnosti nas učijo (sic ! _kvazi-poroke, pogrebi, polnočnice) do vas strpne ateistke.
Kaj ne boste našle kako trgovino za obiskat, da ne boste otroke posiljevale z vero in verskimi običaji ?

New Report

Close