Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek kako dokazati koruzništvo za uveljavljanje vzdrževanega družinskega člana?

kako dokazati koruzništvo za uveljavljanje vzdrževanega družinskega člana?

Če mogoče dela katera na davčni, naj mi prosim razjasni eno zadevo, s katero si razbijam glavo že en lep čas…

Že pet let živim v skupnem gospodinjstvu s partnerjem. Do lanskega maja sva živela v najemniškem stanovanju, stalno prijavljena pa sva bila vsak na naslovu svojih staršev. Ko sva kupila lastno stanovanje, sva se stalno prijavila v tem stanovanju.
Partner je brezposeln, praktično nima nobenih dohodkov, prej je bil prijavljen na Zavodu za zaposlovanje, zadnje leto pa niti to ne več.
V dohodninski napovedi bi ga rada uveljavljala kot olajšavo za vzdrževanega družinskega člana.

Toda…

Ali se v mojem primeru šteje, da je najina življenjska skupnost izenačena z zakonsko zvezo (po ZDDDR) in ga torej smem uveljavljati kot olajšavo za vzdrževanega družinskega člana?

Kdo odloča v postopku za ugotovitev te moje pravice? Je to Upravna enota? Ali je to DURS?

Hvala!

Verjetno vam bodo dali edini pravi odgovor na davčni.

V skupnem gospodinjstvu bi lahko živeli tudi jaz in vi. Če bi vas vzdrževala, ker ne bi imela lastnih sredstev, bi bila to moja dobra volja in vas ne bi mogla dati v olajšavo. Če pa bi bili jaz in vi družinska člana z istim naslovom, bi vas lahko dala v plajšavo kot vzdrževano osebo.

Moja mama je na primer živela pri meni in imela drug naslov. Nisem je mogla dati v olajšavo. Bila je v skupnem gospodinjstvu in ne kot družinski član.

Drug primer je moja hči, ki je bila prijavljena na drugem naslovu in zaradi pripravniškega izpita živela brez lastnih sredstev doma. Ni šlo v olajšavo.

Upam, da je v vašem primeru kakšna luknja, ker človek dejansko vzdržuje nekoga pa se mu ta ne šteje v olajšavo.

srečno

Glej, jaz semn a to temo skoraj diplomirala; in recimo na CSD smo družina; za ZZZS pa ne. Zgodba je podobna kot pri vas, s tem da imamo skupno stalno bvališče od konca decembra 04.
No ker mi je vrglo dol kufer sem poklicala na našo davčno; kjer imamo res prijaznega vodjo, res.

Midva imava še otroka in ta gospod je petkrat poudaril; če nihče ne more rečt das mo skregani ali pa da vi res niste kako skregani med seboj ali kaj podobnega in da res živite skupaj; potem se lahko uveljavlja vzdrževan član in to za celo leto 04 nazaj. V kolikor bi kaj podvomili, bi nas tako poklicali gor in bi se samo izjasnili, da smo res skupaj..bla bla bla…ter pokazli listke o stalne bivališču ter morda izjave ljudi pri katerih smo prej SKUPAJ živeli. Je rekel, če smo družina za vse socialne transfere, smo tudi za njih, ZZZS pa ima svojo politiko, na katero oni ne morejo vplivati.

LP
J.

mene je moj partner v enem letu uveljavljal kot davčno olajšavo nekaj mesecev … pa nisva ne poročena niti istega stalnega bivališča nimava … sploh nisem spraševala kaj in kako … mi je bilo logično da sem bila pač njegova olajšava … čigava pa naj bom? od svojih staršev? … če me je pa dejansko on preživljal …

in tko smo naredili in noben ni nič spraševal ali kompliciral.

B.

Izvenzakonska zveza obstaja, če uradno živiš v istem gospodinjstvu, to pa pomeni biti prijavljen na istem naslovu (morda zadostuje že prijava na istem začasnem naslovu, to bi veljalo preveriti) in v tem primeru je v skladu z ustavo izvenzakonska skupnost enaka zakonski skupnosti. Zato pa je potrebno krepko razmisliti, kako tudi uradno urediš tovrstna razmerja: če prijava na različnem stalnem naslovu koristi pri znižanem plačilu vrtca, pač ni tako koristan pri uveljavljanju statusa vzdrževanega družinskega člana. In treba je misliti tudi naprej: moj oče je pri upokojevanju uveljavljal čas, ki ga potencialni upokojenec lahko uveljalja na račun oktrok, pa je v ta namen moral dokazati, da smo živeli na istem naslovu, kakorkoli že je bilo to mogoče le s potrdilom o prijavi nas vseh na istem naslovu. Samo besede že davno ne zaležejo več …

brez

V bistvu davčna glede tega še najmanj komplicira od vseh inštitucij. Gladko ga lahko brez kakršnega koli dokazovanja prijaviš za vzdrževanega člana. Če bi pa recimo že hoteli dokaz, je dovolj izjava prič, da živita skupaj. Jaz nisem imela težav s tem (pač pa se ni mogel zavarovati po meni, ker nisva imela skupnega stalnega naslova – go figure!).

Boh, več kot berem, bolj mi je čudno. Midva sva bila poročena, on še študent in potem kar nekaj časa brez zaposlitve (še vojska je bila vmes) in jaz sem ga za vse te mesece – več kot eno leto sigurno – prijavljala kot vzdrževanega družinskega člana. Od tistega meseca dalje, odkar sva bila poročena (prej so ga uveljavljali starši). Stalnega naslova pa nisva imela skupnega do letos, ko ga že zdavnaj ne uveljavljam več, ker mora itak pisat svojo napoved. 🙂

Hočem reči, da se nisem nikoli niti vprašala, če bi lahko bila težava, ker nimava istega naslova. Je pa res, da sva bila skozi poročena. Mogoče je le v tem razlika.

---------------------------------------------------------------------------------------------- Ker ne verjamem v telo, rad bi te videl v srce. <http://tamala0801.moj-album.com>

Birokracija je res cudna stvar. Z ženo sva že skoraj dve leti poročena, prijavljena sva vsak na svojem domu, otrok je prijavljen pri materi, živiva pa v podnajemniškem stanovanju, kjer nisva in ne bova prijavila začasnega bivališča, ker bi imel potem stanodajalec probleme in nam ne bi dal ugodne najemnine.
Ženo in otroka uveljavljam pri dohodnini, zdravstveno sta zavarovani po meni, za vrtec smo pa dali vse družinske prihranke skupaj, ravno tako za otroški dodatek. Vemo, da živimo v prekršku ampak zaenkrat stvari gredo naprej in delamo tako, kot se nam zdi najbolj pošteno in pravično.

Čakte čakte; “tamala_8” in “jaja”;
ne mešat jabolk in jajc; če si poročen (imaš poročni list) NI NIKJER NOBENIH problemov, pa če imate povsem ločena bivališča!!!!

Problem je pri izvenzakonski skupnosti, kjer recimo zaradi raznoraznih razlogov, nimaš enakega stalnega bivališča; skupno začasno bivališče za ZZZS (torej za zavarovanje kot ga omenja “gobica”) NE velja. ZZZS ima pač neka svoja pravila in tam moraš biti ALI poročen; ali imeti skupno stalno bivališče; pa še to več kot eno leto!!!

In ja očitno davčna res najmanj komplicira!

LP
J.

Mislim, da je treba v življenju imeti red in odgovornost: poročiti se in imeti vse pravice in dolžnosti iz tega naslova ali pa ne in živeti na koruzi. Najbolj fino je biti malo poročen: ko ti paše za olajšave seveda ne… Lp Leona

Aha, se mi je zdelo, da je v tem razlika. Čeprav je nekdo omenjal tudi (nekaj dni nazaj), da ne more dati otroka v davčno olajšavo, zato ker nista prijavljena na istem naslovu? Ali sem pa slabo prebrala? Verjetno bo to drugo, saj kolikor vem, lahko v davčno olajšavo da otroka tudi ločeni starš, ki ne živi z njim.

Se opravičujem, ker sem vse pomešala….

---------------------------------------------------------------------------------------------- Ker ne verjamem v telo, rad bi te videl v srce. <http://tamala0801.moj-album.com>

Vrzi ga ven, lenuha.

Tole je prekopirano iz racunovodja.com. Jaz sploh ne vidim problema, zakaj ga ne bi vpisala. Če te davčna potem kliče, naj ona dokazuje, da ne živita v izvenzakonski skupnosti.

Za vzdrževanega družinskega člana zavezanca se šteje zakonec, ki ni zaposlen ter ne opravlja dejavnosti, nima lastnih sredstev za preživljanje ali so ta manjša od višine posebne olajšave za vzdrževanega družinskega člana, določene v 3. točki prvega odstavka 108. člena tega zakona in razvezani zakonec zavezanca, če mu je s sodbo oziroma dogovorom, sklenjenim po predpisih o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, priznana pravica do preživnine, ki jo plačuje zavezanec. Za zakonca se šteje oseba, ki živi z zavezancem v zakonski zvezi. Za zakonca se šteje tudi zunajzakonski partner, ki živi z zavezancem najmanj eno leto v življenjski skupnosti, ki je po predpisih o zakonski zvezi in družinskih razmerjih v pravnih posledicah izenačena z zakonsko zvezo.

Tamala, imaš prav. Stalni naslov jih v bistvu ne zanima. In seveda tudi ločeni starši lahko po želji uveljavljajo olajšavo. Lahko celotno olajšavo, če se tako dogovorita, uveljavlja tisti, pri katerem otrok sploh ne živi. Ne vem, zakaj bi bilo potem za starše, ki živijo skupaj, imajo pa različne stalne naslove, glede tega manj ugodno? Davčno zanima le, ali nemara te iste olajšave ne uveljavlja kdo drug (denimo partnerjevi starši). ZSSZ je očitno planet zase.
Po konvencijah o preprečevanju dvojnega obdavčevanja prav tako stalni naslov NI pomeben, pomembno je, kje živiš oziroma kje imaš največje zasebne in ekonomske interese. Tam potem tudi plačuješ davke.

Se strinjam.

Tudi mene je moj fant dal v olajšavo lansko leto in tudi nihče ni kompliciral. Sem pa poklicala na davčni urad in vprašala za situacijo (imava otroka, izvenzakonska skupnost, jaz brezposelna, brez istega naslova) pa je gospa rekla, da me lahko da….če nimam svojih dohodkom, me lahko da kdorkoli tako starši kot partner…

New Report

Close