Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek nova revija VIP – o dišavah in dišečih svečah

nova revija VIP – o dišavah in dišečih svečah

Prelistala sem novo revijo VIP in moram priznati, da sem se zamislila nad dejstvom, da zelo rada posegam po dišečih svečah. Odiševalcev pa ne maram (k sreči)
Mednarodni test je namreč pokazal, da kemične analize kažejo, da je lahko v zraku, ki smo ga nadišavili z osvežilcem, več strupenih kemikalij kot sredi najprometnejše ulice večjega mesta!

domnevno nevarne snovi so:
1 – alergeni in dražila (ki ogrožajo kožo, sluznico in respiratorne poti). To so limonen (sicer naravna sestavina citrusov), vendar v obliki oksida lahko deluje močno dražilno, podobne učinke imajo tudi triplal, kumarin, graniol, bencaldehid …
2 – mošus (dušikove spojine) – domnevno motijo delovanje žlez z notranjim izločanjem
3 – ftalati – prav tako domnevno motijo delovanje endokrinih žlez. Osvežilvi najpogosteje vsebujejo dietilftalat (DEP)
4 – benzen – je kancerogeni ogljikovodik in je znan kot povzročitelj levkemije in limfnega raka (ki ju vse pogosteje odkrivajo pri otrocih). WHO priporoča čimprejšnjo znižanje kemikalije do popolne ničle.
5 – formaldehid – na seznamu nevarnih snovi, ker je močan dražilec in je kancerogen
6 – stiren, naftalen, acetaldehid – domnevno kancerogeni
7 – druge obremenilne snovi – tolueni, ksileni, acetaldehidi, ki sodijo med domnevno kancerogene substance in diklor benzen, ki draži dihalne poti

rezultati testa (so testirali osvežilce, odiševalce, dišeče sveče, tekočine in električne osvežilce), njihovih deležev emisije ne bom pisala, so pa ocenjevali deleže plina v zraku, potem ko so jih uporabili:

PRŠILCI:
– Brise (pomaranča & jasmin): SKUPNA OCENA – zadovoljivo (vsebuje 1 in 6)
– Air Wick (sivka): zadovoljivo (1, 3, 6)

KONCENTRIRANA PRŠILA:
– Air Wick ambience (mandarina & zeleni čaj): POMANJKLJIVO (vsebuje 1, 6, 7)
– Ambi Pur instant parfum (kašmir): POMANJKLJIVO (vsebuje 1, 3, 6, 7)
– Brise touch & fresh (steblo šmarnice): NEZADOVOLJIVO (1, 3 7)

GELI:
– Air Wick crystal’ air design (bombažni cvet): ZADOVOLJIVO (1 in 7)
– Air Wick aroma (mango & zelena limona): ZADOVOLJIVO (1)
– Brise gel (sivka): NEZADOVOLJIVO (1, 2, 3, 6, 7)
– Air Wick crystal air (breskvin cvet): NEZADOVOLJIVO (1, 6, 7)

DIŠEČE SVEČE:
– Air Wick bougie rayonnante (karamela in vanilija): DOBRO (1,5 in 6, ampak izredno majhna koncentracija, skoraj nična)
– Air Wick (začimba in cimet): POMANJKLJIVO (1 in 6)
– Brise (jabolko in cimet): POMANJKLJIVO (1, 3, 5, 6, 7)
– Brise 3 parfums (sadna mešanica) – NEZADOVOLJIVO (1, 5, 6, 7)

TEKOČINE:
– Brise (ocvrto jabolko): ZADOVOLJIVO (1)
– Ambi Pur diffuseur de parfum (odyssey): ZADOVOLJIVO (1, 5, 6, 7)
– Air Wick decosphere (mango in zelena limona): POMANJKLJIVO (1, 6, 7)
– Air Wick meche active (zeleno jabolko in kovačnik): NEZADOVOLJIVO (1, 6, 7)
– Air Wick decosphere (vanilija & kovačnik): NEZADOVOLJIVO (1, 4, 6, 7)

ELEKTRIČNI OSVEŽILNIK:
– Air Wick mobil’ air (mandarina in zelena limona): POMANJKLJIVO (1, 5, 6)
– Ambi Pur harmony (vanilija & lilija): POMANJKLJIVO (1, 5, 6, 7)
– Ambi Pur april (dinamični zeleni čaj): POMANJKLJIVO (1, 5)
– Brise circular’ air (poletno veselje): POMANJKLJIVO (1, 3, 5, 6)

Proizvajalci bojda rezultate izpodbijajo, ampak …
Mislim, da bom odslej prisegala le še na naravno pridelana eterična olja.
D.

Jaz se sicer nikoli nisem spuščala v to, kako so lahko ‘osveževalci’ prostorov nezdravi, v resnici pa sem imela vedno težave z dihanjem, če je bil kak tak v prostoru, ali pa če je bila prižgana odišavljena sveča, enkrat, ko sem bila posebej občutljiva – prehlad ali bronhitis – me je motila celo ugasnjena dišeča sveča v prostoru.

Ker imam pa rada dober vonj, včasih uporabim izključno kako eterično olje (pomaranča), še najbolj pogosto tako, da ga sicer nakapljam v vodo nad svečko, vendar svečke nikoli ne prižgem – v trenutku mi postane premočno – draži grlo, težko diham, …. Precej sem občutljiva na evkaliptus, za katerega pazim, da ga ni v proizvodih, ki jih kupim (niti v aranžiranih šipkih ne sme biti), prenašam edino Olje 31, pa mi ni točno jasno, kako to, da me to ne moti.

Raznorazni Ambi-, Airlwick in podobno so pa zame itak tabu, sem verjetno ena redkih, ki v avtu nima prav nobenega osvežilca (najboljše sem se počutila, ko smo v avtu prevažali dve gajbici sveže obranih jabolk 🙂 ), celo če stopim v avto, kjer je osvežilec, prosim lastnika, če ga lahko zaprem v prtljažnik ali v predal za rokavice (osvežilec, ne lastnika :)) )

Tudi paličic, ki se jih prižge ne prenašam dobro. Vendar teh predvsem zaradi dima.

---------------------------------------------------------------------------------------------- Ker ne verjamem v telo, rad bi te videl v srce. <http://tamala0801.moj-album.com>

K sreči tudi jaz ne maram vseh teh stvari in moram pridati še nekaj, pred dnevi sem bila na enem obisku in sedimo pri mizi v kuhinji … in ves čas vonjam en tak vonj, ki ti kar v “možgane sili”, čez pol ure me je začela boleti glava in najprej mislim, da je gostiteljica zelo močno odišavljena … potem pa vidim ob mizi vtičnico, v katero je bila vkljupljena ena izmed dišav Ambipur … glava me je bolela še do konca dneva, pa smo bili tam približno dve uri … izgleda jih jaz močno ne prenašam – k sreči …

Pu

in zato pri nas uporabljamo izparilnike 🙂 … naravni vonj ki dejansko diši.

B.

Itak uporabljam le eterična olja, ki jih nakapam v vodo v izparilniku, ker me razni osvežilci zraka silijo na bruhanje. V službi mi je bilo po obisku WC-ja vedno slabo, ker tisti prekleti razpršilnik na vsake par minut “šprica” vsiljive dišave…

čao

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~ NeVeR RuN FaStEr ThAn YoUr GuArDiAn AnGeL cAn FlY ~

Ej tamala 8 zdaj si me spomnila še na nekaj … tudi jaz ne prenašam teh dišavnih palic – ne zdržim niti 5 minut v prstoru, kjer so prižgane in gre mi kar na bruhanje … res zanimivo kako se telo samo odziva na vse to …

Pu

:))))))))))))))) Jaz pa sem mislila, da kar lastnika… ;)))))))))))))))))))))

čao

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~ NeVeR RuN FaStEr ThAn YoUr GuArDiAn AnGeL cAn FlY ~

No, ja, pri nas nikoli nismo bili ravno navdušeni nad osveževalci takimi in drugačnimi.

V spalnici ni nič, v dnevni sobi kdaj pa kdaj prižgemo kako navadno čajno lučko, v izparilnik nakapljam res samo par kapljic naravnega eteričnega olja, pomešanega z vodo.
Kopalnico pretežno samo zračimo, čeprav sem za tam sama naredila okrasno posodo z grobo morsko soljo, obarvano z barvami za jajčka ter odišavljeno z eteričnim oljem.

Bolj pogosto se vsaj zdaj pozimi znajde na kakem radiatorju pomarančni olup, prešpikan s klinčki, kaka skorja cimeta, tudi kak jabolčni olupek kdaj, v v vazi šopek sivke kot spomin z morja, kak šopek borovih ali smrekovih vejic …

Mi bolj diši, pa še kemije, ki je ne maram, s tem ni.

Tukaj se pa ful strinjamo, men gre tut na jetra, zlasti v skretih – kt bi se usr* v borovem gozdu…

SG

Kaj pa te svečke ki se dajejo v te izparilnike namesto vode in eteričnega olja daš noter to svečko ki se potem stopi in diši so te svečke naravne v daru narave jih imajo pa nikamor ne izparijo eno lahko imaš nenormalno dolgo. Ili

Uporabljam eterično olje Jasmin.Super diši,le pretiravati se ne sme.

nisi odkrila nič novega….to je že marsikje pisalo.
ravno včeraj sem bila pri zdravniku….mi je otekel predel nad očmi (med obrvjo in veko), občasno me je srbelo, peklo…no…sva ugotivila z zdravnikom, da mi krema ne ustreza (res sem poizkusila niveo zamenjati z “lositane”)….sedaj je ok…ko sem se namazala spet z niveo…je ok…

čeprav sem imela po “lositane” tako žametno kožo, da sem se kar božala ves čas po obrazu :)) pa mi očitno ne ustreza :((

je pa rekel zdravnik,da bolj ko je krema parfumirana, bolj draži kožo….veči ma v sebi nekih substanc, slabše je…če je koža seveda občutljiva….

Mi kar nekaj časa ni bilo jasno, zakaj mi je tolk slabo in sem ga našla krivca – dišavca v WC in na hodniku tista mobilna varianta.

Vse sem stran pometala in nabavla tist’ga ta nov’ga – Oust. Res, da nič več ne diši ala marine ( zadiši malce, ko pritisneš na razpršilc ), me pa tud’ glava ne boli več in ni slabosti. Je pa strogo samo v WC.

xena, nisem hotela odkriti nič novega, le napisala sem, kaj so ugotovili s testi, nič ni prav tuki gor
D.

tečnobca, hvala ti, ker si napisala tole iz VIPa, meni se zdi to zelo koristno. Saj načeloma se nam vsem dozdeva, da kemija v zraku ne more bit ne vem kaj koristna, ampak ko enkrat dobiš takole natančno servirano o posledicah in o konkretnih strupih, ki jih te reči vsebujejo, se človek le malo bolj konkretno zamisli, hkrati pa dobi tudi argumente, da še koga prepriča o škodljivosti teh reči.

Ja s temi stvarmi se ni za igrat. Na splošno z vso kemijo – praški, čistili, …

Mene je prizemljilo, ko sem v vse fensi mensi reklami kupila en Ambi pur, tisti, ki ga vštekaš v elektriko. Moj mož je, ker se mu je zdelo, da preveč diši, dal osvežilec na mizo a ga je narobe obrnil. Tekočina je stekla ven, na mizi pa je razžrlo premaz in lak čisto do lesa. Da ne govorim, da se še danes, po pol leta nekoliko vonja, če prideš z nosom čisto blizu.
In ko smo ugotovili, da mi to koristno reč vohamo, sem ga zapokala in nikoli več dala v vtičnico.
Če kdo hoče, mu ga z veseljem dam. Imam še enega čisto celega …

New Report

Close