Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek alergija na mraz

alergija na mraz

Pozdravljene!
Zanima me, ce ima kateri izmed vaših otrok alergijo na mraz?

Mi smo bili včeraj z našo pikico (2,5 let) malo na snegu in ko smo prišli noter je bila čisto zabuhla. Malo nad čevlji je imela tudi mokre žabice, ki smo jih takoj preoblekli. Ko smo dali žabice dol, je bil na tistem mestu velik rdeč kolobar, ki je bil na sredini nekoliko bolj bled in dvignjen nad nivo kože. Po nekaj urah je izginil, ampak me vseeno zanima, če bi to lahko bila alergija na mraz?

Ker gremo jutri na dopust, me zanima tudi kakšno kremo za obraz uporabljate za mraz?

Hvala za odgovore.
LP Petra

alergija na mraz se kaže na delih telesa, ki so izpostavljeni mrazu – roke, obraz … pojavijo se rdeči flekci, ki peklensko srbijo
kar opisuješ je sicer res lahko alergija, samo ne vem, če na mraz
a jo je srbelo?
t.

Možno je, ja. Mene npr. zelo srbijo roke, če nimam rokavic, pa tudi rdeče imam. Drugače je pa preizkus preprost… Roko npr. ji za eno minuto daj v mrzlo vodo. Če bo zdržala. Pa boš videla, če se bo kaj pokazalo.

Jaz jo imam. Tako kot je opisala Tinkara C. Deli telesa, ki so izpostavljeni mrazu pordečijo, pojavi se klasična koprivnica, ki srbi, ko se koža ogreje, izgine.
Meni se fleki npr. pojavljajo po rokah ob pranju solate v mrzli vodi, ob hudem mrazu (npr. danes zjutraj) po nogah, predvsem stegnih, ker ne prenesem najlonk pod hlače, da o ušesih in licih ne govorimo, ker razen na smučanju ne nosim kape.
Zadeva se pojavi tudi poleti, če plavam v ne preveč topli vodi, skratka, vedno ko zahladi.
Tako, da je čisto možno, da gre pri tvoji hčerki za isto stvar.
Meni je alergologinja dejala, da se tovrstna alergija ponavadi pojavi ob hormonskih spremembah (meni se je pojavila približno eno leto po porodu), pravi da ima omenjeno alergijo kar nekaj žensk v meni, pa potem zgine, ali pa tudi ne.
V glavnem, zadeva je hudo nevšečna, moraš pa se navaditi na življenje z njo, saj zdravila v bisvtu ni (razen, da si stalno na toplem).

Kot otrok sem imela alergijo na mraz. Pozimi sem imela rdeče otekle madeže po obrazu in rokah. Najhuje je bilo po obrazu in to v puberteti in se teh časov spominjam kot pravo nočno moro.
Še sedaj imam zelo občutljivo kožo in se pozimi vedno izdatno namažem z nočno kremo in čez še s pudrom, da čim bolj zaščitim kozo pred mrazom, posebej za kakšno smučanje ali sankanje, ko je obraz najbolj izpostavljen.
Petra jaz ti predlagam, da deklico poslušaš zaščititi pred mrazom kolikor se da, s kremo in oblačili (jaz tudi volnenih šalov nisem prenašala ali pulijev), najbolje pa, da jo pelješ k pediatru, da ti bo dal napotnico za k dermatologu.
Upam, da je kemija že kaj napredovala od mojih pubertetniških let, saj so meni zelo dolgo iskali primerno mazilo, ki mi je končno pomagalo.

Petra**,

lahko ti zaupam, da je alergija na mraz ena od zelo redkih oblik, ki se je ne da zrdaviti z zdravili, lahko se jo le preprečuje s tem, da se ne “izziva” reakcijskega stanja in s preventivnim jemanjem antihistaminikov; zelo pomembno pa je, da se taka oseba ne izpostavlja mrazu……
In to niti ni tako zanemarljiva zadeva, sploh ko enkrat koprivnica doseže to stopnjo, da se dvigne koža – lahko pride celo do anafilaktičnega šoka ( pospešeno bitje srca, oteženo dihanje, slabost, vrtoglavica), potrebna pa je takojšnja zdravniška pomoč; taki bolniki imajo ponavadi pri sebi tudi adrenalinsko intramuskularno injekcijo (npr. Epipen-obstajajo tudi doze za otroke!), ki jo je potrebno takoj injicirati, da preprečijo med drugim tudi zožitev sapnic in s tem tudi omogočijo kolikortoliko normalno dihanje do prihoda zdravnika oz. v zdravstveno ustanovo.

In še to: pri hujpših oblikah ni nujno, da se pojavi alergija samo na izposstavljenih mestih; pokazatelj je koprivnica okrog komolcev, kolen, na podlahti, stegnih, okrog gležnjev – tudi če je oseba oblečena; pri vas je punčka dobila reakcijo na mokre žabice……

Jaz bi na tvojem mestu z deklico šel k zdravniku, morda bi jo poslala tudi k alergologu, da bi ji naredili nekaj testov, če je poleg alergije na mraz alergična še na kaj drugega….

Odločitev o daljšem bivanju na snegu in mrazu pa je seveda tvoja….

Lp,

Pik

New Report

Close