Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zakaj me je groza decembra

Zakaj me je groza decembra

Že nekaj časa spremljam vaše navdušenje ob pričakovanju forumovskega Dedka Mraza in mi je tako hudo, ker se ga mi ne moremo udeležiti in ker se tudi sama decemberskih obdarovanj ne veselim. Zakaj?

Naši dve piki imata decembra obe rojstni dan. Darilo dobita od naju (skupno), obeh babic, vseh tet in stricev (3 družine) in če delamo rd praznovanje tudi od povabljenih prijateljev (najmanj tri družine). Obe imata decembra tudi god (ju obdarujeta babici). Potem imamo Miklavža pri obeh babicah in eni teti. Potem imamo Miklavža v moževi službi, enega “moža” v moji službi. Potem imamo Božička pri eni babici, Božička pri eni teti oz. stricu, pa Dedka Mraza pri moji mami, kjer dobita darilo od nje in dveh tet oz. stricev. In imamo še Božička doma na božično jutro… In imamo še Dedka mraza doma na novoletni večer (ali jutro). In imajo ga še v vrtcu. Vsa družinska obdarovanja so simbolika, vlečemo vsak na svojo stran in potem pride ven eno decembersko – da ne rečem kaj. Daril toliko, da bi jih lahko z lopato stran metali, onidve pa čisto zmešani, že decembra, pa še malo v januar, ko je vsega konec, onidve bi pa še… Groza me je že tega, ker si pravzaprav ničesar zelo ne želita in ne vem kaj naj rečem “darovalcem”, če me bodo spraševali za nasvete, če še sama ne vem, kaj naj bi jima midva z možem kupila. Groza me je tega, ker vem koliko denarja bomo (vsi skupaj) spet zmetali za darila, ki jih bosta pogledali ali pa tudi ne (lani jih je šlo tričetrt “mimo”, saj je bilo vsega preveč). Po drugi strani je pa spet težko podariti samo stvari, ki jih potrebujeta, saj to zanju ni pravo darilo (izkušnja od lani, ko je bila starejša – takrat 4-letnica zelo razočarana, ko je v eni od “fur” dobila sicer zelo luštkano otroško posteljnino). Pa težko je podariti kakšno malenkost, saj svoja darila primerjajo z drugimi otroci, ki običajno (vsaj na “sindikalnih” obdarovanjih) dobivajo gromozanske škatle, v eni od družin pa otroci na ta dan dobijo darila za čez celo leto…

Ali imate še kje tako gostoto obdarovanj? Ali ima mogoče kdo kakšen nasvet, kako čimbolje priti skozi (ne mislim finančno, ampak tako, da bi bil volk sit in koza cela…)

In ne, ne moremo se decembra zapreti v stanovanje in se za božično jutro sami obdarovati (pa tudi sicer še vedno ostanejo rojstni dnevi).

M.

Moj sodelavec je stvar zelo elegantno rešil – rojstne dneve je prestavil na november. Tako so fešte in darila bolj porazdeljeni. Njegova otroka imata rojstne dneve konec novebra in sredi decembra.

Oprosti, ampak sami ste si krivi.
Miklavž, Božiček, pa še Dedek Mraz, pa še god in rojstni dan, ni čudno, da se vam meša.
Vzemi zadevo v roke in jo zreduciraj na minimum, vsaj tam kjer lahko.
Za rojstni dan naj vsaj od vaju dobita darilo v obliki lutkovne ali kino predstave, izleta, obiska kakšnega bazena in podobno, morda polet z letalom ali balonom, obisk tečaja ali delavnice, (žal ne vem koliko sta stari), lahko je obiski živalskega vrta, živih jaslic, ledene dežele, kekčeve dežele …
S tistimi, s katerimi se da, se pogovorite, Miklavž naj prinese piškote, suho sadje in sladkarije, potem pa še darilo od Božička oz. Dedka Mraza (in ne od obeh)
Tudi darila za god naj bodo simbolična, delajte na vsebini praznovanj in ne na količini daril.
Obdaritvi v službi se pač ne da ogniti.
In ob vsej tej gužvi in darilih, je tebi žal, da ne moreš na forumskega dedka mraza?

Tudi našega so lansko leto za miklavža, božička in dedka mraza obdarovali ko nori in z vse strani, pa je bil star 6m!!!!!! In meni je bilo zelo hudo, ker je bilo to dobesedno metanje denarja stran. Letos pa sem brez dlake na jeziku ob prvih vprašanjih, kaj bi naš mali želel za darilo povedala, na je najina želja, da se najinega sina ne obdaruje. Želiva, da dobi za mikavža od naju nekaj sladkarji in sadja, za božička pa kakšno malenkost od naju in kakšno od babic in dedkov. To je to in še to je preveč. Sama si zelo prizadevam, da bi moj sin videl smisel praznikov v čem drugem in ne v obdarovanju.

LPT

Evo Silvy, točno to! Odarovanje za god, dedka mraza ali božička lahko komot odpade. Darila v obliki predstav,ogledov,obiskov so enkratna. Darila, ki ji dobita v službi, pa bi jaz pospravila oz. skrila in bi presenetila z njimi na nek pust deževen dan v februarju/marcu/aprilu.

LPT

Strinjam se s Silvy. Če pa drugi na vsak način želijo še kaj darovati naj bodo darila praktična, nekaj kar npr. potrebujeta pižama, žabice, nogavice, kakšna majčka, kapa, rokavice. Konec koncev se morajo otroci navaditi da tudi taka darila cenijo. Jaz moja sinova že pri pisanju dobrim možem usmerjam, da napišeta to kar vem da bosta itak dobila (letos npr. smučarske rokavice in odeje za na postelji), največ npr. eno ali dve stvari pa napišeta po svojih željah. S stvarmi s seznama seznamim sorodnike, kjer dobri možje puščajo darila.
LP A.

Tudi jaz mislim, da pretiravate (tete, strici, dedki, babice, 3 možje, Rd, god….). Če je res tako hudo, predlagam naslednje.

Za rojstni dan ju pelji v kake terme (naj častijo babice in dedki), na lutkovno predstavo (magari enkrat kasneje – februraja, marca). Božiček in Dedek Mraz naj ju obiščeta v sindikalnem krogu (če se že ne moreš izogniti).

Goda ni treba praznovat.

Za Miklavža jim dajte suho sadje, kako sladkarijo.

LPM

So otroci velikih oči, ki v oguljenih, poklonjenih bundicah, hrepeneče-žalostno gledajo v bogate izložbe in bi bili presrečni, če bi se jih kdo spomnil z eno liziko, prgiščem bonbonov, pomarančo…o kaj več sploh ne znajo razmišljati… Kaj če bi izkoristila priliko in 1Missy, svojim sorodnikom predlagala naj denar, ki ga nameravajo zapravljati za nepotrebna darila tvojim otrokom namenijo raje za otroke, ki jih nihče ne obdaruje? Konec leta je nešteto prireditev, na katere ljudje lahko nakazujejo sredstva določenim organizacijam, ki jih znajo pametno porabiti za otroke, ki so v stiskah oziroma jim starši ne morejo pričarati niti trohice čarobnih praznikov, ker nimajo dovolj niti za preživetje. Kaj praviš, ali je to dobra ideja? Jaz menim da je, pa še tvoji otroci ne bodo “čisto zmešani” ob preobilici vseh daril, ki znajo biti zato celo nevzgojna…

Jaz sem se “zaklela”, da ne bom imela otrok v decembru… :)))
Ker sem sama decemberka… Ko sem bila se otrok, sem velikokrat dobila eno darilo… za roj dan+ dedek Mraz (eee, takrat se ni bilo Bozicka)… Seveda se mi je nos povesal… Ko sem bila “vecja”, je bilo pa spet tezko nabrati prijatelje na kup za zabavo.. ker so bili vsi zasedeni z veselim decembrom… sluzbene zabave, otroske zabave… itd…

Razuemem tvojo stisko… poskusaj kaj zreducirat… Srecno! S.

Seveda je preobilica daril, ampak razložite babicam, ki že celo življenje praznujeta god (včasih je bil to večji praznik kot rd), da ne smeta obdarovati otrok. Težko je vam povem, že tako sem jaz moje komaj prevzgojila, da Miklavž nosi malenkosti. Saj ne moreš otroku črtati Miklavža samo zato, ker imata v decembru rojstni dan, če pa takrat vsi ostali otroci nekaj dobijo (mami a jaz pa nisem bila plidna)? Kako naj jaz mojim trem sestram prepovem obdarovati moje otroke, ki praznujejo roj. dan decembra, če pa jaz svoje nečake, ki praznujejo poleti vedno obdarim.. Trudimo se z obdarovati z “ne prevelikimi darili”. In kljub obilici so moji otroci še nepokvarjeni in ne rangirajo daril na mala in velika. Preden vse povprek pišete kako naj se ne obdarujemo, malo razmislite kaj dejansko pišete… Se pa strinjam da seo obiski predstav in podobno zelo prikladne zadeve..

Kaj naj pa rečem jaz?

Moj RD – 28.11.
Očetov god – 30.11.
Moj god – 01.12.
Miklavž – 06.12.
Božiček – 24.12.
Dedek Mraz – 31.12.

HČERKIN RD – 31.12.

Saj to je noro!!!!!

Letos bomo vsa obdarovanja in praznovanja skrčili na minimum (predvsem zato, ker nam je včeraj crknila turbina pri Laguni, za kar se bomo “spucali” približno 400.000,00 SIT).

Ne vem, kako naj to dopovemo otrokom (svoji in nečakom), ki vseeno pričakujejo darila.

Nataša

No, moj, pardon, najin sin 24.12, mož 08.01. Sine bo imel letos dve leti, en vikend prej bo žurka. Za Miklavža sva s sinom “narisala” pisma in jih razdelila med tiste, ki vem, da bodo za Miklavža obdarovali. Nekaj igrač in nekaj malenkosti, spisek bo čist uporaben tudi za rojstni dan. Jaz zase vem, da sem vesela, če mi eden reče “lej tole, tole, pa tole bi imeli, izberi nekaj v tej smeri”, da ne lajam v luno in ne mečem denarja stran. Upam, da so tudi drugi. Mislim, da je najdražja in največja stvar na spisku “ta prava” kitara, otroškega formata, ki stane 8.000 SIT. Pri nas glavne stvari prinese Miklavž, Božiček in Dedek Mraz sta simbolična, ker se mi zdi brez veze zganjat šunder in metat denar za nekaj, ker je povsem brez smisla in potrebe.

Mož ponavadi že med letom kje kaj ugleda in potem razločno pove, da za rojstni dan bi rad TOLE! Jaz sem za to strahotno hvaležna.

Ne vem, kako lahko zadeve ukrotiš, amapak eden od načinov je res, da darila enostavno pospraviš in jih razdeliš kasneje. Godovi se danes ne praznujejo več tako na veliko in eno drobno darilce bo čist zadosti. Kako pa to lahko dopoveš babicam? Jah ne vem, jaz sem kar “u direktu”: so mu hoteli za 1. RD kupit avto na akumulator, pa sem gladko povedala, da ne dovolim. Zamera je bila huda, jaz pa seveda spet zmaj, ki nič ne pusti, ampak kasneje smo se le zedinili, da je 15 min sreče na “najetem” avtu v nekem parku vrednih več, kot pa avto doma, na katerem se bo po tednu dni samo še prah nabiral. Poleg tega pa nisem Fairchild, da bom lahko držala tempo takih daril skozi celo otroštvo.

In res: če imate tako številno zastopstvo obdarovalcev, morda res lahko zaprosite, če bi vsaj del denarja, ki ga nameravajo namenit za vaši punčki, raje namenili kateremukoli dobrodelnemu skladu. Mislim, da bodo potem ti prazniki zares dobili smisel. Saj smisel božiča res ni v darilih.

[url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/u506550.png[/img][/url] [url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/p506563.png[/img][/url]

Temu pa jaz sploh ne bi rekla groza. In da se deklica ne razveseli posteljnine, tole pa se mi sploh ne zdi na mestu. Verjetno imata res vsega preveč. Pri nas bomo imeli letos samo Dedka mraza na med.over.netu in to je vse. Žal kaj več ne gre, jaz pa sem vesela, da bo vsaj to.

A ne Piki Miki kakšne grozne probleme imajo nekateri?? Upam, da tega ne bere kakšna mamica ali oče, ki svojemu otroku ne moreta vsak dan kakšen priboljšek ponuditi, kaj šele konkretne zimske čevlje! Res hudo!

LP

Lola -------------------------------------------------------------------------- Ne more biti učitelj, kdor ne zna biti učenec /B. G. Morales/

Se strinjam s silvy.

No, pri nas bo le miklavž (prinese le kako čokolado in tako) in božiček ( za otroke). Sem povedala, da bosta od nas dobila darilo in da nočemu, da vsi kupujejo, ker je res vsega preveč, ker nočem tako otroka naučiti, da bo videl smisel le v darilih, da ne govorim količinsko. Ampak me ni nihče polušal in tako bo darilo od naju, od babice , od druge babice,od tet ( otrokovih). Res se mi zdi preveč. Zato sem se odločila. Tamala na srečo letos še ne bo vedel akaj se dogaja 8 16 mesecev), tamali že ( 3 leta), ampak drugo leto bom vsem povedala , da dobi darilo od naju, babi lahko prineseta le miklavža ( beri kinder jajček, ali čokolado) . Hkrati bom povedala, da morebitnih daril ne sprejemamo, tudoi če bodo kupili, in povedala razloge. Če pa res želijo, dati darilo, potem naj prispevajo po 500 sit ali 1000 in se zbere za enega božička (in ne 5 ali več). Izjemoma jo lahko odnesejo, če božiček prinese kake risalne liste, flomastre, vstopnico za lutke. Ne pa z igračami. ker je potem to za božička 10 igrač (vsak po 5, pa za miklavža,) Metanje denarja stran, otroci itak jim nič več ne pomeni, da ne govorim, kaoo nevzgojnop je ( za moja merila). upam, da mi bo uspelo.

Vse to je res, vendar je lažje govoriti kot izvesti, saj je tudi pri nas zelo podobno kot pri 1Missy. En kup sorodnikov, babice, dedki, strici, prijatelji in podobno in hčerki totalno polni vsega in ponavadi midva z možem sploh ne veva, kaj naj jima podariva ob praznovanjih (r.dan in novo leto).
Je pa res, da pri nas je dedek mraz in božiček pravzaprav eno in isto in ne kompliciramo. Moja starša tudi pretiravata, ampak se jih enostavno ne da ustaviti, nesramna pa tudi ne želim biti in jima prepovedati obdarovanja, ko pa moja mami s takšnim veseljem kupuje zanju, tudi kar tako, ne samo ob praznovanjih.
Pri vsem tem mi je žal tistih, ki ob praznikih ne dobijo daril ali pa samo kako malenkost, saj vemo, da nekje za to enostavno ni sredstev, še za kaj bolj nujnega ne.
Vse kar lahko storim (in to tudi prakticiram, že zelo dolgo) je to, da potem igrače in oblekice (v dobrem stanju) podarimo tistim, ki si to le s težavo kupijo in že marsikatere igrače sem podarila naprej, bodisi vrtcu (ogromno knjigic), ali pa bolj skromno opremljenim družinam, ki si tega ne morejo privoščiti.
Želim si in tudi delam na tem, da hčerki vesta, da so na svetu tudi tisti, ki vsega tega nimajo in da dobita občutek veselja in zadovoljstva, da znata stvari deliti in podariti in tako dalje …

Uf sem se razpisala, ampak res je, kar groza me je decembra.

Mimika

Kaj pa, če bi se zmenili, da prinesejo darila v obliki oblačil? In naj ne kupujejo igrač…

Tako bi lahko imela novo garderobo za punčki za prihajajoča leta, saj jim lahko rečeš, naj kupijo dve ali tri št. preveliko :)))

Nič Missy,

naredi red:

Godova in rojstni dan naj ostaneta, za božička, Miklavža in Dedka mraza pa zreduciraj na minimum…. res samo skromne stvari.

Pa uporabi še ideje; lutkovne predstave v marcu, kak kino ali izlet v novem letu, itd.

Če pa drugače ne gre, naj ostali kupijo igrače, ki jih boš podarila naprej.

Ti pa verjamem, pri nas je bilo neko obdobje podobno, no pa se je potem žlahta odločila, da se medsebojno obdarujemo le za Miklavža in še to zgolj in samo z jedilnimi dobrotami (domači piškoti, sadje, redko kupljene sladkarije).

V sedanji družini pa smo si praznike razdelili, pri enih nosi Miklavž, pri drugih Božiček, s tem, da navadno otroci kupimo darila staršem oz. našim otrokom kupijo tete in strici vsi skupaj eno STVAR vredno cca 3000 SIT (to je nekako mera za vse). Konec koncov otrok dobi največ tri igrače; eno od stricev, drugo od dedkov in babic ter tretjo v službi.

Pa če potrebujeta praktične stvari, naroči to in če jima ne bo všeč, no potem si drugega ne zaslužita. Morda grobo rečeno, ampak vseeno je to naložba za prihodnost.

recimo – še eno s strani, kjer je manj denarja.
Za god gremo vedno v slaščičarno in to je vse.
Za Miklavža jima kupim darila do maksimalno 1.500 sit , Božič praznujemo pri babici, kjer dobita vsaka darilo od babice in prababice (cca. 2.000 na darilo) kakšno čokolado od stricev in tet,
jaz pa že nekaj let namesto božično – novoletnega darila punci peljem na celodnevno novoletno kopanje v toplice.
čisto zadovoljne.

klavdija

Tudi pri nas je vse skoncentrirano okoli novega leta, le Maks ima rd poleti. Zato smo se odločili, da rd obeh fantov praznujemo poleti s piknikom. Nejc pozimi dobi darilo le od naju, toda ve in se tudi on strinja s tem, da je žur s prijatelji poleti.
Tako smo rešili dve muhe na en mah – malce si opomoremo do takrat ter piknik imamo lahko zunaj in se ne drenamo v majhnem stanovanju.

Nas je tudi groza decembra!

Res veseli bomo, če bomo lahko otroku kupili za jesti.

Lepo praznujte in ne obremenjujte se s preveč!

Jaz vam z veseljem priskočim na pomoč. Prosim obrnite se na moj mail.

Lp,
T.

Mi imamo pa komaj za kruh, če le želiš in dovoliš, bi rada narisala iskrivo v oči tvojemu malčku (malčkom). Oglasi se: [email protected]!

[url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/u506550.png[/img][/url] [url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/p506563.png[/img][/url]

hm, glede rd premisli – morda bi jih prestavili naprej ali nazaj?
kar se pa tiče ostalega, po nekajletnem “lovljenju” je sklenjeno takole:
1. Miklavž – doma krožnik suhega sadja, mandarin, sladkarij (pogojno pri stari mami še kakšen parkelj)
2. Božiček – doma ga ni, pride le k babici in k stari mami
3. Dedek Mraz – je le doma

Rekli smo, da vsak (babice, starši, tete, strici – dajo 1x darilo, potem pa naj se sami odločijo ali bo to od dedka Mraza ali Božička – OBOJE PA NE)
Tako recimo od strica dobijo za Božička, oni od nas pa od dedka Mraza.
Otrokom smo rekli, da se te trije možje med seboj dogovorijo kako in kaj, kam kdo nese, pa “da ni treba k enim dvakrat” pa pustijo raje pri babici ipd

LP!

New Report

Close