Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja shranjevanje materinega mleka

shranjevanje materinega mleka

Zdravo punce!

Prosim, če mi sporočite vaše mnenje glede shranjevanja materinega mleka. Zjutraj imam namreč veliko mleka, ki si ga iztisnem in spravim v stekleničko in v hladilnik ter ga zvečer, ko mi mleka zmanjka, uporabim. Zanima me, koliko časa lahko ostane mleko v hladilniku, da je še vedno uporabno. Nadalje me zanima, če imate ve kakšen drug način shranjevanja iztisnjenega mleka.

Hvala vsem za odgovore! jasmina

Mleko je lahko v hladilniku 24 ur. Malo mi je samo čudno to, da ti ga zvečer zmanjka, mislim da je to le občutek praznosti, ki v bistvu sploh ne pomeni da mleka v prsih ni, saj se mleko ko otroček sesa sproti dela. Ti se zvečer lepo sprosti, pristavi malčka pa naj sesa malo dlje, par dni tako, pa bo tudi mleka zvečer več. Saj veš ponudba- povpraševanje, mleka bo toliko kot si ga bo malček pridelal.

Upam da ne delujem preveč pametno, v upanju da bi ti uspelo

Lp Katarina

Lp

Draga Jasmina,
s shranjevanjem materinega mleka je takole:

Sveže izbrizgano mleko:
– sobna temperatura (do 22°C) – do 10 ur
– hladilnik – največ 2-4 dni
– predal za zamrzovanje – 3 do 4 mesece (v hladilniku, ki ga pogosto odpirate)
– zamrzovalnik – 6 ali več mesecev (skrinja, ki je ponavadi zaprta inse odpira redko)

Odtajano mleko:
– ne shranjujte pri sobni temperaturi
– v hladilniku do 24 ur
– nikoli več ne zamrzujete nazaj.

Seveda vsi gornji pogoji veljajo le, če ste pri iztiskanju poskrbele za primerno čistočo, kajti človeško mleko ima neverjetno sposobnost zaviranja rasti bakterij, do neke določene mere seveda.

Zvečer?

Aha, večerno dojenje – začarani krog neprenehnega hranjenja? Če preko dneva dojite pravilno in pogosto, že po osnovnih zakonih tvorjenja mleka -le tega zagotovo ne zmanjka, saj se tvori sproti. Mislim, da je večerne težave prej potrebno pripisati predvsem dejstvu, da smo tudi mamice takrat že utrujene. Še posebej, če imate še stareje otroke ali zelo naporen dan za seboj… Takrat smo mamice utrujene, nerazpoložene, hormon “sreče” oksitocin, ki sproža hormon prolaktin, ki ima dejavno vlogo pri dojenju ne navre tako, kakor bi si me želele. In posledice so tu.

Poskusite omejiti svoje večerne dejavnosti, naj bo to miren in prijeten čas. Poskusite lahko tudi z gnezdenjem, plesom, kengurujčkanjem ali skupno večerno kopeljo, naj bo to prijeten in miren čas. Mnoge mamice to tako uspava, da zaspijo skupaj z dojenčkom.

Mnoge mamice so našle naslednje rešitve za “večerne bluese”:
– dojite v kar najbolj pravilnem položaju, vmes podirate kupčke
– pazite da plenička ne bo pretesna
– zavijte otročka v manjšo rjuho (odejica je v tej vročini prevroča) v bubo (rokice so navzdol in pod odejo)
– nosite otroka na rokah (za to so močne očkove roke še najbolj pripravne) tako, da je položen delno na na levi bok in delno na trebušček
– očka naj nosi otroka v (podprtem) pokončnem položaju, tako da z glavico leži na vdolbini med očkovim vratom in rameni. Pri tem naj mu očka nežno brunda, ta globoki, brundajoči, vibrirajoči zvok otroci obožujejo
– glasno šuškajte (glasovi “šššššš” so podobni glasu krvi, ki ga sliši otrok v maternici)
– zibajte ga z drobnimi, hitrimi nihaji (previdno in na pravi način)
– ponudite ji sesanje (jokajočim dojenčkom največja uteha)
– topla kopel
– masaža trebuščka in telovadba z nogicami
– tudi hopsanje na veliki žogi je fina zadeva (tudi pri nas se je iskala za zelo uspešno metodo uspavanja in umirjanja)

Toplo priporočam v branje tudi:

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

New Report

Close