Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Gibanje, oblikovanje in krepitev telesa pomoč pri hujšanju tudi za nezaposlene

pomoč pri hujšanju tudi za nezaposlene

Spoštovana ga. Željka

imam eno samo preprosto vprašanje:

Ali nudite pomoč pri hujšanju tudi za nas, predebele brezposelne državljane ( imam 43 let, 166 cm telesne višine in 114 kg) .

Sama si enostavno ne znam pomagati in se, vsaj meni se zdi, vedno hitreje vrtim v začaranem krogu svoje teže.
Moja osebna zdravnica mi je rekla, da bi me poslala k ga. Sentočnikovi, vendar ve, da tega ne more glede na finančne razmere. Potem mi je rekla, naj se enostavno držim 90-dnevne ločevalne diete, pa bo šlo.
Ampak meni se zdi, da OH in ŠKROBNI DNEVI v taki obliki niso zame. Imam občitek ( svoje lastno prepričanje), da sem kot (oprostite izrazu) kot alkoholik.
Namreč, ko dam v usta košček čokolade, v 10 minutah izgine v želodec cela tablica.

Vašo knjigo sem sicer prebrala, naredila lep načrt hujšanja, potem pa mi je zmanjkalo, … kaj vem česa.

Hvala za vaš odgovor !

Branka

Spoštovana,

nekaterim povsem zadošča zgolj pojasnitev zakaj gre pri debelosti in ustrezen prehranski načrt, kar je osrednja vsebina moje knjige Osnovna šola hujšanja-zakulisje in proces urejanja debelosti.

Nekaterim pojasnitev, ki jo najdejo v knjigi, šele odpre vpogled, da sami ne bodo zmogli “čez”… Običajno, kakor se lotimo pomembnega opravila za nas, kaj kmalu imamo za preizkuševalca naše namere sabotersko-dezerterski um (nižji jaz, plenilski del psihe, patološke superego strukture itn, različni avtorji ga različno imenujejo).

Hujšanje oziroma shujšati je tipičen poligon za spopad s človekovim izzivalcem št.1, ki nam pomaga dojeti; kdo sem, zakaj sem tukaj in kam gremo.

Žal, depresivni hlapi sabotersko-dezerterskega uma, ki so polni ohromljujočih učinkov, se pogosto končajo z značilnim “… jutri pa zares začnem …” povabljene na spopad kmalu (po začetnem navdušenju)odvrnejo od idej, da bi “zabijali čas” na “dešifriranje” raznih “malenkosti”, ki jih je polno pri soočanju z izzivom debelosti.

Občutki nemoči, ki vas prežemajo ob spoznavanju globine in razsežnosti PRIROJENEGA odvisniškega miselno-vedenjskega vzorca, ki je v ozadju običajne debelosti, so del procesa OZDRAVLJENJA, na koncu katerega boste sprejela dejstvo, da je potrebno še precej več, kot prehranski načrt (“dieta”), če naj se osvobodite debelosti.

Kot sama pronicljivo ugotavljate, obnašate se podobno, kot bi bila alkoholik, ki se sam ne zmore omejiti pri pitju alkohola. Alkoholik oziroma odvisnik od trdih drog zlorablja alkohol oz. omamno sredstvo za doživetje določene stopnje omame, kot debeli zlorablja hrano, da doseže na las podobne učinke! O tem tudi pišem v knjigi. In tega nisem napisala, zaradi lepšega, ampak ker govorim o debelosti brez sprenevedanja. Tudi sama sem se dobrih deset let ukvarjala z odgovorom na vprašanje, kako odpraviti debelost, skozi lastno izkušnjo. Ni enostavno toda ob drži, brezpogojnega zaupanja vase (kar še ne pomeni, da se doživlja nirvana) zmaga ne uide.

Debeli JE ODVISNIK, tako kot je alkoholik!

In je še na slabšem kot alkoholik!

Zakaj?

Ko alkoholik preneha konzumirati alkohol, je opravil del pomembne zahteve pri odpravljanju zasvojenosti. Debeli tega s hrano ne more narediti. Da bi dosegel ustrezen odnos do hrane debeli, potrebuje opraviti temeljito inventuro “podstrehe” kar bivšemu alkoholiku ni nujno.

In tukaj je veliko preveč vrzeli v nerazumevanju (morate ločiti med VEDENJEM IN RAZUMEVANJEM), kako je možno snov, kot je hrana, ki sama po sebi ni omamno sredstvo, zlorabljati na takšen način, da dosežemo identične učinke, kot jih dosežejo odvisniki od drog.

In zanimiva je gotovost (od osnovnošolca naprej), v prepričanju, da vsakdo, ki ima pet minut časa, ve svetovat, kako shujšat; manj jej pa bo… poslušaj zdravnika, ko ti reče … saj nisi butast…, nehaj biti tako požrešen, len, … v roke se moraš mal prijet… v glavi moraš poštimat… dej, no mir, kaj je to kaj takega… a te ni sram, da se kotališ po cesti…ipd…

Nerazumevanje, kateri hudič tiči za debelostjo, izkorišča vsak po svoje (prehranska industrija, farmacevtska industrija, ženski časopisi, plastična kirurgija itn) in konzumacija “od-rešitev” je odvisna od stopnje energetske izčrpanosti sobesednika na drugi strani tj. debelega. Bolj je energetsko sesut, lažje in hitreje bo dosežena kupčija. Ne glede na posledice. (O posledicah bi lahko pisala še dva dni. Pa se mi ne da.)

Debeli se izgovarja, da debelost ima za ščit pred bližino, blažitev stisk, razvedrilo, tolažbo, podobno kot alkoholik ali narkoman zagovarja svojo odvisnost od droge, ki se ji vdaja.

Da bi shujšali, je potrebno spremeniti pogled na sebe. To pa je zahteven poseg v globje plasti vašega privzgojenega mišljenja, čustvovanja in vedenja.

In v tem delu se mora debeli, ENAKO kot alkoholik ali narkoman soočiti sam s seboj in pogledati resnici v oči (“… potem mi je zmanjkalo… kaj vem česa.”). Od tu naprej ne zmorete več sama, in potrebujete strokovno pomoč.

Ne vem, koliko sem vam uspela približati, kaj je potrebno, da se uredi “podstreha” in kako hujšanje ni samo “manj žri” ali pa nova “dieta”. Hujšanje je garaško delo za pogumne. Hujšanje je čas testiranja iskrenega sprejetja odgovornosti za življenjske okoliščine, katere soustvarjamo dan na dan. V katerih se ne nahajamo od včeraj. Hujšanje je čas učenja odgovornega in spoštljivega ravnanja s seboj kot tudi z drugimi.

Zato mi gredo lasje po konci, ko vidim, kako si nekateri predstavljajo hujšanje:… en nov jedilnik, za nekaj časa, pa bo… Odpraviti 5 kilogramov ali 43 zahteva v enaki meri (zelo veliko dela!) budno skrb pri zatiranju samopomilovanja, kateremu sledi tolažba s hrano.

Ali veste, kaj to pomeni?

Potrebno je preseči določeno stopnjo popuščanja (potuhe, škodljivega razvajanja) sebi (sabotersko-dezerterskem umu)in posledično pomehkuženost, ki je vidna v podobi s špehovjem deformiranega telesa.

Debelost ni vprašanje estetike ampak etike – do sebe!

Kar se tiče zastonj hujšanja (ki seveda ni zastonj, saj zzz stane 350.000 sit po pacientu) obrnite se na vašo zdravnico, da vam da napotnico za program, ki ga zagotovo izvajajo v bližnjem ZD.

Kar se mene tiče, spadam med zasebnike brez koncesije, tako da vam jaz, žal ne morem pomagati.

S spoštovanjem – Željka Augustinovič

AREA VIVA Inštitut za zdrav življenjski slog Institute for Healthy Lifestyle Igriška12,1000 Ljubljana, SLO tel.:00 386 1 423 91 00, www.areaviva.si Željka Augustinovič dipl.SD.,specializ. umetnostne terapije vodja programa Osnovna šola hujšanja [email protected]

Iskrena hvala za vaš odgovor

Branka

nova
Uredništvo priporoča

Moj nasvet je pa naslednji:

– najodločilnejša je odločitev v vaši glavi, da želite shujšati. S tem boste premagali odvisnost, ki je (tudi po mojih lastnih izkušnjah) obremenjujoča.

– poskušajte najti ljudi, ki obiskujejo skupine za hujšanje ali pa so samo prijatelji ali družina, ki vas razumejo in vas bodo moralno podprli, s tem si povečate samozavest in možnosti za uspeh

– sicer ne vem, kaj je vzrok vaše brezposelnosti, ampak če je le mogoče si poiščite kakršnokoli zaposlitev vsaj za polovični delovni čas, to vas bo že deloma odvrnilo na misel o hranjenju.

– vsak si mora najti ustrezen način prehranjevanja in življenja, ki mu ustreza;

– predlagam vam veliko pitja vode (najmanj 2 litra na dan)
– v dopoldanskem času jejte samo sadje, ker se s tem telo očiščuje
– pred kosilom spijte kozarec vode – in kosilo naj bo glavni obrok v dnevu (malo mesa, raje pustega, brez maščob kot npr. ocvrtega) + sveže zelenjave
– v popoldanskem in večernem času jogurte oz. mlečne izdelke
-omejujte količine obrokov postopoma oz. jih postopoma zmanjšujte, ker sčasoma boste ob uspehu in zadovoljstvu zaradi izginulih kilogramov izgubljali apetit, hkrati pa ne boste imeli več toliko odvečnih celic, ki sedaj potrebujejo hrano
-veliko se gibljite
-vsak dan si potešite potrebo po slaščicah ampak z mejo

Uspelo vam bo, če boste verjeli vase in se disciplinirano drželi svojega načrta. Pa lep pozrav in srečno!!!!

To o hujšanju so zgodbice za lahko noč. Enim je pač dano drugim pa ne. Če bi še enkrat lahko izbiral, ne bi bil nikoli športnik kot mlad, ker se organizem navadi na žretje in tega se ne moreš odvadit ko nehaš s športom pa te raznese prej kot s elahko sploh zavedaš. Take doktorce ti pa potem pamet solijo pa študije delajo pa denar vlečejo iz tebe… Če ti gre v življenju je lepo. Če si imela pametne starše, ki so te prav usmerjali pa če si imela srečo da uporabljaš tistih par celic možganskih ipd. Sem videl debele ljudi, ki imajo pospravljeno pod streho in suhe, ki so več kot samo arogantni gnoji. Še posebeaj puritanske doktorce, ki lovijo Janše, pa verjetno ne zato ker je suh. Torej bla, bla, BLA. JA imam sam dohtarco za mamo in vem kako je to ko nisi nikoli dovlj dober, pa imaš raka pri 27, pa mi je živce parala da sem skrehiral skoraj, pa se najmanj 7 krat ločevala, pa bežala pa norela, …. Skratka zta tisto fasado in lepimi besedami ga.Bra druganka se skriva trpljenje. Sami ste v tej zadev, žal kolikor kruto se sliši. Oni vas bodo samo pozizali pa kako knjigo napisali na vas ali od več vas za drugo pa itak ne gre. So nas pač porinili v kot ker je pač videz vse, v naravi če bi živeli pred 40.000 leti bi verjetno bila pa midva tista, ki bi preživela ker imava dobro prebavo in apetit, ti ki so v tej bolani družbi pa suhi pa bi poginili od podhranjenosti oziroma nepravilnega delovanja organizma. Danes v vsem vidijo depresije in potrebo po zdravljenju, če preveč ješ, če preveč ali premalo seksaš, če si preveč za računačlnikom, še in še. Zdravstvo in farmacija je industrija. Branka, če bi ti šlo v življenju, potem verjemi bi tudi pri tebi bilo vse drugače. Verjemi, če bi tem “svetovalkam” tako zalaufalo v življenju kot večini bi se hitro s stetoskopom obesle, ne pa ga tako snobovsko nosile okoli vrata. Farmacija te šopa s strupi preko hrane da te pol zdravijo in dobivajo denar isto je z zdravniki. Tudi oni si ne želijo da bi bili mi zdravi, ampak bolani, ker potem oni ne bi imeli služb… Upam da si dobila sliko, kaj ti skušam sporočiti. Pač je svet šel v tej smeri zakaj ne vem ampak tako je. Zdravnica je tam samo da dobi denar pa da lahko gre na kurbarijo pol po službi pa da jo možek doma vredi nabriše pa da se družijo s snobovskimi prijatelji pa da napiše račun, da ohranja svo stil življenja. Saj ji nič nisi, da bi se zavzela zate. To spoznanje sem dobil na Onkologiji ko sem se tam plazo pa…Ti naj drugi napiše kako in kaj. Če si resnično želiš shujšati potem lahko tudi ti, to sem prepričan in to sama. Preračunaj si kalorije, jej manj in manj in ko bodo začeli kilogrami dol letet boš dobila zagon. Verjetno debelost povezuješ z izgubo službe in da je ne dobiš na novo ipd. Zdravniki znajo kako gripo pozdravit pa zlomljeno nogo, če je kaj hujšega pa raje zmoli očenaš.
Branka ti to zmoreš. Telo se bo upiralo samo reči nen, ne in ne in bo šlo. Ko boš shujšala pa raje vzdržuj.

New Report

Close