Najdi forum

Predaja peticije

Pozdravljeni,

od predaje peticije je minil ze cel teden, na zalost nisem imela casa, da bi porocala.

Kot ste ze prebrali, smo peticijo predali Primoz, Andreja in jaz. S sprejemom smo bili zadovoljni, zadovoljni tudi s tem, da se stvari na podrocju posvojitev ze premikajo in sicer na tak nacin, kot bi si zeleli tudi mi. Prilagam se moj nedeljski prispevek za RGL, morda vas bo zanimalo, kako je do peticije prislo in kaj si zelimo.

Zavod Mon.Over.Net namerava preverjati stanje in se naprej ‘drezati’ v Ministrstvo. Na tem mestu naj se Zavodu zahvalim za to, da se je lotilo tega podrocja in nam pomagalo, brez peticija ne bi uspela, pa tudi vnaprej bodo verjetno lahko dosegli vec kot bi mi, ce bi bilo prepusceni sami sebi.,

Jaz grem zdaj malo v ‘pokoj’, seveda bom se na forumu a imam veliko drugih obveznosti. Upam, da boste aktivnosti prevzeli v roke Kitty in se kdo in boste zaceli premikati gore (in povecali stevilo novih Slovencev). Se malo za salo: ko bodo stvari urejene, se Vam pa morda pridruzim in postanem ‘Mamica treh punck (ali pa dveh punck in enega fantka)’.

Besedilo prispevka na RGL (ni dobesedno enako kot prispevek na RGL, a blizu):

Zakaj mednarodne posvojitve v Sloveniji?

Hvala lepa, pozdravljeni dragi poslušalci, kot ste že slišali, sem mednarodna posvojiteljica, ena od pobudnic peticije in predstavnica delovne skupine za vzpostavitev mednarodnih posvojitev v Sloveniji, ki smo jo skupaj z Zavodom Med.Over.Net v petek, 13.5.2005 predali ministru za delo, družino in socialne zadeve g. Drobniču. Naj z zadovoljstvom poročam, da je g. minister našo pobudo lepo sprejel, v teku pa so tudi že nekatere spremembe, ki smo jih predlagali tudi v našem spremnem pismu. Na primer, prvi sporazum za vzpostavitev mednarodnih posvojitev, sporazum z R Makedonijo, bo predvidoma podpisan že v septembru. Istočasno pa napredujejo tudi načrti za reorganizacijo postopkov posvojitve v Sloveniji.

Kako je pravzaprav prišlo do tega, da smo pripravili peticiji za vzpostavitev mednarodnih posvojitev? Naj čisto na kratko opišem dogodke, ki so vodili do petkove predaje peticije.

Z možem sva v začetku leta 2003 posvojila deklico iz R Kitajske. To je bilo možno samo zato, ker je mož ameriški državljan in sva posvajala v ZDA. Še predno je bil dologtrajni postopek dokončan, sem poskušala ugotoviti kako po posvojitvi hčerko registrirati v Sloveniji. Obrnila sem se na Center za socialno delo, kjer niso vedeli niti tega, da postane posvojeni otrok po zakonu avtomatično slovenski državljan. Ker sem 4 mesece po posvojitvi v ZDA rodila še eno hčerko, sem vedela, da lahko otroka vpišem v državljansko in matično rojstno knjigo na podlagi tujega rojstnega lista. Preko slovenskega veleposlaništva sem rojstni list posvojene hčerke poslala na Upravno enoto v Ljubljano. Ker pa je bila hčerka rojena na Kitajskem, rojstni list pa so izdale ZDA, je niso hoteli vpisati. Potem se je začela dolga papirnata in birokratska agonija. Izkazalo se je, da tudi na upravni enoti ne vedo dobro kako in kaj. Znašli smo se v začaranem krogu, kazalo je že, da hčerke sploh ne bomo mogli vpisati. Medtem smo se vrnili v Slovenijo, otrok je bil brez zdravstvenega zavarovanja. Končno smo zadevo le uredili, vendar še danes ne vem kakšen naj bi bil pravilni postopek. To je torej ilustracija tega, da kljub temu, da je zakon enostaven in jasen, torej da otrok avtomatično postane slovenski državljan, težko najti prave informacije, ker pa je teh postopkov malo, tudi pristojne službe postopka ne znajo izpeljati. Vzpostavljeni in formalizirani postopki z večimi državami in objava informacij na spletnih straneh ministrstva bi seveda te postopke olajšali.

Drugi razlog pa je ta, da je naša družina po vrnitvi v Slovenijo ostala brez prave podpore drugih posvojiteljev. V približno 80.000 ljudi velikem mestecu v ZDA, kjer smo živeli, je bilo še 6 drugih družin z deklicami posvojenimi s Kitajske, ki so bile približno enako stare kot naša. Z njimi smo se redno srečevali in izmenjevali izkušnje. Prav tako ni nikogar, ki bi posvojiteljem dajal strokovno pomoč in podporo. Na internetu sem našla forum med.over.net-a Posvojitve in rejništvo in s prebiranjem sporočil ugotovila, da je stanje na področju posvojitev v Sloveniji slabo. Da se na posvojitve še vedno gleda kot na nekaj o čemer je treba šepetati in kar je treba skrivati. Zato sem se odločila, da bom začela javno nastopati. V decembru 2004 sem o problemih mednarodnih posvojitev spregovorila v Studiu City. Po tem prispevku so me kontaktirali drugi člani foruma in začeli smo se pogovarjati o tem kaj storiti. Ga. Monja Selinšek je predlagala peticijo, ki sva jo pripravili, nato pa predali Zavodu Med.over.net, ki se je poleg tega, da je organiziral zbiranje podpisov preko njihovih spletnih strani, začel tudi intenzivno ukvarjati s problematiko posvojitev in rejništva v Sloveniji. Vsekako brez pomoči Zavoda ne bi mogli zbrati čez 1900 podpisov, pa tudi na Ministrstvu bi si verjetno teže izposlovali srečanje.

Zakaj si torej prizadevamo za vzpostavitev mednarodnih posvojitev v Sloveniji?
1. Zato, ker je v Sloveniji 10x več posvojiteljskih družin kot otrok, ki gredo v posvojitev.
2. Zato, ker bivajo v mnogih državah otroci, za katere je edina alternativa mednarodni posvojitvi odraščanje v sirotišnicah in ki bi pri slovenskih posvojiteljih dobili topel in varen dom.
3. Zato, ker je posvojitev edina, ki otroku omogoča optimalni razvoj, vsi ostali ukrepi, tudi rejništvo, so samo zasilne rešitve.
4. In ne nazadnje zato, ker smo državljani sveta, tako kot tudi otroci, ki nimajo staršev.

S tem stavkom bi se vam zahvalila za Vašo pozornost v upanju, da bodo mednarodne posvojitve v bližnji prihodnost postale normalni del slovenskega vsakdana.

Malo sem v zamudi s forumom, a tu in tam še pokukam, kaj se dogaja.
Super mam, očitno ni nihče še razbral, kaj si napisala, DA BOŠ POSTALA MAMICA TREH!!!!!!!!!!!!! Ne morem ti opisati, kako sem srečna za tebe, za tvojega moža (da se je stanje končno umirilo) in za tvoja dva biserčka. Sedaj pa še ena vesela novica!!!!
Zdaj te razumem, zakaj mi tega nisi sama povedala.
Kdaj je predvideni rok, kako se počutiš, veselje je nepopisno kaj tudi za mali dve?
Tudi jaz se bom za nekaj časa “potuhnila”, do takrat bo tvoj-a HE, SHE zrasel-a v trebuščku in veliko novega bo slišati. Res se veselim!!!!

DRŽIM PESTI!

P.S.: Hvala ti za vse.

Tit,

hvala, narobe si me razumela. Kar sem imela v mislih, je bilo to, da bi, ko bodo postopki mednarodnih posvojitev v Sloveniji urejeni, morda posvojila se kaksnega otroka. Bi me mikalo, ceprav imam trenutno vec kot zapolnjene kapacitete… No, cez kaksno leto, ko bodo stvari postale malo lazje, pa morda …..:)

nova
Uredništvo priporoča

Očitno imam res kaotično glavo in misli so precej zmedene, zato tudi ni čudno, da sem si napačno interpretirala tvoje stavke.

New Report

Close