Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija alergija (na KM) in astma

alergija (na KM) in astma

sta alergija in astma povezani? nas mali (21m) je imel od 3m naprej obcasno AD, vendar ne glede na njegove in moje diete (mleko in jajca strogo 6m ter vse zivo) nisem mogla ugotoviti, kaj je, tudi nekajkratna testiranja so pokazala vse negativno. na bicom testiranju je pokazalo kravje mleko, vendar je kljub terapiji se vedno obcasno imel nekajtedenski AD. zdaj ze precej dolgo je vse normalno in ze vec kot pol leta nima nobenih tezav. vendar so se mu prejsnji teden ob se kar brezveznem prehladu razvili simptomi astme. zdravnica pravi, da se bo stvar razvijala se naprej, kriticne bodo infekcije dihal.

moja vprasanja so: ali je lahko astma kakorkoli povezana z alergijo? ali se alergijske reakcije v razlicnem obdobju spreminjajo? Obstajal naj bi takle potek: dojencki imajo tezave s prebavo, malcki imajo AD; predsolski otroci astmo, starejsi pa rinitis? in se: iz vec razlicnih virov (predvsem homeopati pravijo to), sem slisala, da kravje mleko vzpodbuja nastanek astme?

cimmanj alergijskih reakcij in lp, pikipoki.

Iz tvojega pisanja se lahko razbere,da nisi preveč dobro poučena o alergijah in astmi.Tudi odgovor zdravnice o astmi me preseneča.
Če začnem recimo na začetku,nepravilno zdravljenje alergij lahko povzroči nastanek astme.Otroci z diagnozo AD so še bolj ogroženi.Ko imaš enkrat astmo jo imaš do konca življenja in si lahko samo še lajšaš težave z raznimi pripomočki.Moj nasvet je, naj otroku ugotovijo na kaj vse je alergičen,držite se navodil in diete in če boste vse to upoštevali boste otroku lahko preprečili razvoj astme.Tudi mi smo imeli na začetku težave z dihali,ki smo jih rešili ravno s tem kar sem prej naštela.In močno upam,da se bomo astmi izognili, z alergijami res ni lahko,bodite previdni.

ravno zato, ker premalo vem, sprasujem. za jasnejso predstavo se enkrat razlozim: sin ima diagnozo AD, vendar kljub sestmesecni dieti brez mleka in jajc in se nekaj zivil je dobilval pike in se praskal, tudi terapija bicom ni bistveno vplivala na pojavljanje in izginevanje smptomov AD. testiran je bil trikrat (pediatricna in alergoloska) in ker niso ugotovili nobene specificne alergije (razen rahlo povisanega celokupnega IgE), je alergologinja predlagala ukinitev diete. zdaj ze pol leta ni imel simptomov. seveda mu se zdaj ne dajem za jest nobenih umetnih jedi in jedi, ki so absolutni alergeni (arasidi in oreski, svinjsko meso, paradiznik…), v stanovanju nimamo niti enega tepiha in nobenih zaves, prah se z vseh povrsin da hitro obrisat. ker ima ocitno ranljiv imunski sistem (zimsko sezono je prebolel precej viroz), smo cez poletje kar nekaj casa preziveli na morju – kar je dobro tudi za astmo. res sta dva otezevalna dejavnika za nastanek astme: moz je bil v otrostvu astmatik in zivimo v centru ljubljane (zato poskusamo vse vikende in cimvec popoldnevov preziveti po okoliskih ozelenelih hribih). informacije v prejsnjih vprasanjih sem nekje prebrala, zanimajo pa me predvsem, kaksne so vase izkusnje. lp, pikipoki.

POtek postopnega razvoja bolezni si pravilno opisala. Temu pravijo “alergijski pohod”. Ni pa rečeno, da bo vsak otrok, ki ima kakšno alergijo na določeno živilo, kasneje astmatik. Če je eden od staršev astmatik, potem je pač že toliko večja verjetnost (mislim, da 40%), da bo tudi otrok podedoval tole atopijo. Prav tako poveča možnost kasnejšega razvoja astme ali rinitisa celo za 60%, če je v zgodnjem otroštvu potrjena alergija na jajce.
Iz lastnih izkušenj pa ti lahko povem, da drži, da se vse skupaj začne kazati s problemi v prebavilih v prvih mesecih (izredno močni koleki čez cele dneve in noči, driska, sluz v blatu…), preide v AD, slabo počutje itd. Kaj bo dalje sledilo, pa ti iz izkušenj še ne morem povedati.

Nam je alergologinja rekla, da je moja dojenčica zelo dober kandidat za astmo, saj je alergična na skoraj vsa živila, posebej problematično pa je jajce!!; če bo že alergija na jajce šla stran, ima 40% možnost za astmo. Skratka alergijski pohod. Pri nas se je začelo s prebavili kot dojenčica, potem izraziti AD, zdaj pa alergija na skoraj vsa živila.

Če je alergija samo na KML, se pa res ne bi sekirala, to je itak zelo pogosta alergija, ki tudi najhitreje izzveni pri večini.

Pri nas nista imela kot čisto majhna nobenih težav z alergijami, nista imela AD, pri 5 in 7 letih pa oba hud celoletni rinitis, kihanje. Zelo kmalu tudi kašljanje, pokašljevanje in piskanje. Pri testiranju oba iste rezultate alergije na pršice in cvetenje trav in žit. Ob testiranju obema tudi potrjena astma. Testirana sta bila lani jeseni (sedaj sta stara 7 in 9), sedaj že eno leto oba redno jemljeta singulair junior in zyrtec oz. Letizen. Oba se aktivno ukvarjata s športom, vesta kdaj pričneta težje dihati, znata uporabljati pifmeter in vesta kdaj si morata vpihati ventolin. Letos sta bila oba na zdravljenju na Debelem rtiču, kjer sta se naučila izvajati dihalne vaje.
Kljub alergiji in astmi imata čisto normalno otroštvo, v vrtcu in šoli nista zbolevale nič pogosteje (mogoče celo manj) kot njuni vrstniki.
Sem pa tudi jaz alergična na pršico in candido (uradno testiranje ne bicom) ter imam alergijsko astmo.
LP A:

New Report

Close