Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Kronična urtikarija

Kronična urtikarija

Lep pozdrav!

Pred letom dni sem po večjem fizičnem in psihičnem naporu (ter hudimi želodčnimi težavami) zbolela za kronično urtikarijo. Imam izrazite kožne simptome kot so pečenje dlani, podplatov, srbenje, če preneham z jemanjem antihistaminikov pa dobim urtike. Konstantno imam tudi občutek dušenja v grlu, ki je občasno tako neznosen, da imam hud občutek davljenja. Tekom iskanja potencialnih vzrokov za bolezen so mi opravili neštete preiskave: ultrazvoke, rentgene, krvne preiskave. Testirali so mi tudi hormone ščitnice in protitelesa pa je bil izvid b.p. Načeloma nobena preiskava ni pokazala posebnosti (tudi krvi testi ANA, C3 in C4 ne). Le celokupni IgE imam 211. Izločila sem tudi že vse potencialne alergene v hrani, potrjeno imam le alergijo na penicilin (ki ga nisem jemala že cca 13 let).
Na zadnjem ginekološkem pregledu mi je zdravnica rekla, da imam verjetno androgenizacijo, ker se mi na jajčnikih delajo ciste, naj ne bi imela rednih ovulacij (menstruacijo imam vsak mesec) in imam nekaj aken na spodnjem robu obraza. Na endokrinološke preiskave me ni hotela poslati!! Ker želim zanositi, tudi jemanje kontracepcijskih tablet ne pride v poštev.
Poleg kronične urtikarije imam že nekaj let hujše težave z želodcem (slabost, bolečine, gastritis na gastroskopiji, izvid na bakterijo negativen). Imela sem tudi laparoskopsko operacijo zarastlin na jajcevodih brez ugotvljenega vzroka.
Vem, da je moj opis težav dolg, vprašanje bo pa kratko:
Ali je možno, da je mojo urtikarijo (in druge težave) sprožilo kakršnokoli hormonsko neravnovesje? Teh preiskav namreč (razen ščitničnih hormonov) še nisem opravila.

Najlepša hvala!!!

Spoštovani!

Kronična urtikarija je avtoimunska bolezen, ne povsem pojasnjene etiologije. Glede na to, da imate povsem redno menstruacijo verjetno ne gre za sy PCO. Ščitnični hormoni so bili v mejah normare, ščitnična protitelesa pa negativna, tako da ne gre za Hashimotov tiroiditis. Vzrok za težave verjetno ni hormonsko neravnovesje.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close