Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Bazedovka in terapija z radiojodom

Bazedovka in terapija z radiojodom

Pozdravljeni,

ščitnica me heca že nekaj let. Prve težave so se pojavile po prvem porodu, seveda po drugem prav tako. In zdaj tretjič, brez pravega vzroka. Zdravnica je predlagala zdravljenje (umiritev ščitnice) z radiojodom. Zdaj doma pa se mi pojavljajo številna vprašanja:
-Kaj lahko pričakujem, kakšno bo moje počutje po terapiji?
-Kakšni so stranski učinki?
-Ali to res pomeni, da je potem potrebno jesti zdravila vse življenje?
-ali obstaja kakšna druga možnost?

Hvala in lep pozdrav,

DF

Meni so tudi predlagali radiojod (odločno odklonila!), pa se je ščitnica ob jemanju polovične doze predpisanih zdravil popolnoma normalizirala… Pomagal mi je predvsem dr. Papuga… in jaz sama sebi, ker sem po njegovih navodilih spremenila način prehrane in življenja. Predpisana zdravila sem določeno obdobje jemala, vendar polovično dozo. Če te zanima kaj več, mi piši na mail. Pri že skurjeni ščitnici (posledica terapije z radiojodom) pa brez medicine in jemanja hormonov ne gre. Doživljenjsko.
Lep pozdrav!
Blanka

Spoštovani!

Z radiojodom želimo pri bazedovki trajno odpraviti preveliko delovanje ščitnice. Po aplikaciji radiojoda se navadno delovanje ščitnice ustali po dveh do treh mesecih. Stranskih učinkov odmerki, ki jih uporabljamo za zdravljenje bazedovke nimajo. Vsekakor pa se kasneje pojavi hipotiroza (premajhno delovanje ščitnice) in potrebno je trajno nadomestno zdravljenje s ščitničnimi hormoni. Druga možnost je kirurška odstranitev ščitnice. Tveganje za zaplete (hripavost zaradi poškodbe živca, ki oživčuje glasilke, oziroma motene presnove kalcija zaradi odstranitve obščitničnih žlez je približno 1 do 2 %. Tudi po operaciji je potrebno trajno nadomeščanje ščitničnih hormonov. Glede na to, da se vam je bolezen ponovila trikrat je vsekakor potrebno definitivno zdravljenje.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog
nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani dr. Pirnat!

Pri meni je izključno zaradi jodiranja prišlo do takojšnje hipotiroze.Prvotno prekomerno delujočo ščitnico so z jodiranjem “ozdravili” v popolno nedelujočo ščitnico!? Pri pregledu so ugotovili, da moje ščitnice praktično ni več!! Torej je učinek jodiranja bistveno večji in prinaša vrsto stranskih učinkov, ki jih še kako občutim pri sebi.
Me pa res zanima, kdo se pri nas ukvarja s posledicami jodiranja in zakaj pred postopkom jodiranja nihče ne omenja posledic le tega. Se vam zdi, da je terapijia s tabletami do konca življenja uspešna ozdravitev?
Ali veste, da v Ameriki jodiranja praktično ni več?

Vnaprej hvala za vaš odgovor!
Saša

Spoštovani!

Povsod po svetu narašča uporaba radiojoda za zdravljenje bazedovke. Praktično VEDNO se po aplikaciji radiojoda pojavi premajhno delovanje ščitnice(hipotiroza). Bolnike pred aplikacijo s tem seznanimo ustno in tudi podpišejo pismeno izjavo, da se strinjajo z zdravljenjem in, da so seznanjeni s stranskimi učinki, to je predvsem hipotirozo. Ta se lahko pojavi že en do dva meseca po aplikaciji radiojoda, najpogosteje v prvem letu po zdravljenju, lahko pa tudi deset in več let po aplikaciji radiojoda. Bolnike je potrebno stalno spremljati, da se hipotirozo odkrije in začne nadomeščati ščitnične hormone. Vsekakor je potrebno povdariti, da je premahno delovanje ščitnice (hipotirozo) veliko lažje zdraviti, kakor prekomerno delovanje ščitnice (hipertirozo). Za zdravljenje hipertiroze uporabljamo tirostatike (Athyrazol, Propiltiouracil..), ki so učinkoviti, vendar imajo lahko cel niz stranskih učinkov, od blagih do življensko nevarnih. Pri bazedovki se bolezen, po začetnem zdravljenju s tirostatiki, ponovi v približno 70%, zato se tudi pri nas vedno pogosteje odločamo za zdravljenje z radiojodom.

Lep pozdrav!

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani dr. Pirnat!

Hvala za vaš odgovor. Od leta 2000 je to prvič, da mi odgovarja oseba, ki je strokovnjak s področja zdravljenja ščitnice. Bila sem pravzaprav vaša pacientka, vendar pa mi je terapijo z jodom določil med vašim dopustom takratni nadomestni zdravnik, ko je bila moja vrednost TSH 3,096 in TSI 9. In nihče mi ni povedal!!, da bo jemanje zdravil obvezno do konca življenja. In da je po posegu ščitnica sežgana to take mere, da je popolnoma neaktivna. Doktor je omenil le, da v zelo redkih primerih pride do komplikacij, da pa je doza radioaktivnega joda tako majhna (ni nam bilo treba ostati v bolnišnici), da ni pričakovati nobenih komplikacij.Menim, da je razlika med zmanjšanim delovanjem in nedelovanjem ščitnice. Tudi papir, ki sem ga podpisala, ni omenjal tovrstnih zapletov. Predvsem pa ne razumem zdravljenja in obravnave pacienta po terapiji. V 6 letih se navkljub zelo neprijetnim in nevarnim stranskim učinkom, ki jih ne bom naštevala po tej poti, ukvarja z mano zdravnica v zdravstvenem domu, ki se ne spozna na delovanje ščitnice, doziranje tablet od 100 – 200 mg Euthyroxa pa mi določa po posvetu z nuklearnim oddelkom kar po telefonu.

Zaradi vse slabšega počutja sem začela iskati poti do zdravja v alternativi, pri homeopatu itd. in upam,da bom posledice jodiranja in stranske učinke zdravil čimbolj omilila.

Ker je dostop do vaše ambulante praktično onemogočen, bom vsakega vašega nasveta po tej poti vselej iskreno vesela.

Lep pozdrav !

Saša L.

Menim, da je doktrina preveč striktna in se nikakor ne strinjam, da se pacientu z bazedovko takoj svetuje terapija z radiojodom. Moji prvi izvidi so bili zares precej slabi, vendar se je stanje ob jemanju Athyrazola (poznam stranske učinke) in Propranolola (jemala le kratko obdobje) začelo hitro izboljševati. Težave z očmi so mi na očesni kliniki omilili z udarno dozo Medrola, ki mi je sicer drugače zelo slabo del, vendar je učinkoval. Moj alternativni zdravnik, dr. Papuga, se je strinjal tudi z jemanjem Medrola. Tirologinja je poudarila, da se mi povečana ščitnica ne bo zmanjšala drugače kot z radiojodom ali odstranitvijo… kar ne drži. V slabem letu sem obiskala dr. Papugo le 3x, pomagal mi je z akunpukturo in akupresuro, predvsem pa mi je določil zelo striktno dieto (vegansko, z dodatnimi omejitvami) in predpisal telesne vaje. Navodil sem se držala zelo disciplinirano, ker sem govorila z veliko ljudmi, ki jim ščitnica ne deluje več in mnogim so se udrle solze, ko so mi opisovali svoje življenje. Na videz ti ni nič, nihče, vključno z zdravniki, ne razume težav, ubadaš pa se z depresijo, pomanjkanjem energije, razdražljivostjo, slabo koncentracijo, menjavanjem razpoloženj, nestrpnostjo, kar ne vpliva le na odnose z bližnjimi ampak tudi na delo v službi, na kariero…. Po nekaj mesecih so mi začeli izpadati lasje in čutila sem, da se drugače počutim, slabo na drug način. Tirologinja me je zavrnila, ko sem vztrajala, da je nekaj narobe in poudarila, da mi lasje izpadajo, ker je pač jesen. Seveda, cele pesti, kot da ne bi živela sama s sabo že 46 let in poznala menjavo svojih dlak… Na izvidu, ki sem ga prejela čez tri tedne, je pisalo, da mi sedaj ščitnica deluje premalo in sem začela jemati še ščitnične hormone. Block&Replace terapija… Z dr. Papugo sva se odločila, da bova dozo obeh zdravil zmanjšala na polovico in da bom v tem obdobju TSH, FT4 in FT3 kontrolirala mesečno v samoplačniškem laboratoriju. Stanje se je vidno izboljševalo, lasje so zrasli nazaj in tudi tirologinja mi je zmanjšala dozo, ki sem jo ponovno prepolovila.
Prvi izvid je od 3.6.2005: TSH 0,053 – FT4 46,2 – FT3 22,17 – anTg 127,3 – anti TPO >1300 – TSl 39, ščitnica difuzno povečana od I do II stopnje, kepasta. Zadnji izvid je od maja letos, trenutno ga ne najdem, vendar so vse vrednosti, vključno z TSl v mejah normale in ščitnica je le še minimalno povečana, torej se je zgodilo nemogoče, zmanjšala se je brez posegov. Tirologinja je ukinila terapijo, kar sem storila, vendar ne nemudoma, že tako majhno dozo sem postopoma še dodatno zmanjševala…
Poudariti moram, da je tirološka mabulanta na Polikliniki v Ljubljani izjemno dobro organizirana, da je osebje odlično in ljubeznivo, edino kar ne morem sprejeti je to, da je doktrina enaka že desetletja. Vem, da si zmeden in preplašen, ko te zvije ščitnica in da večina ljudi v takem stanju slepo verjame zdravnikom in brez premisleka prepusti svoje telo njihovi obravnavi. Sama sem imela srečo, da sem poznala nekaj ljudi, ki so izgubili ščitnico in vedela, kako težko živijo brez. Odločila sem se poiskati še druge možnosti in našla zase varianto, ki združuje zapadno in tradicionalno kitajsko medicino. Zavedala sem se, da morda veliko tvegam, vendar sem se odločila, da bom storila vse, da bom ostanek življenja preživela polno in kvalitetno. Nikoli nisem vzela ničesar proti depresiji, težave v službi sem nekako premagala in zdaj spet živim kot cel človek. Vendar sem previdna, opazujem se in prosila sem svoje ljudi, da me opozorijo, če se bom začela prenapeto odzivati…

“………..govorila z veliko ljudmi, ki jim ščitnica ne deluje več in mnogim so se udrle solze, ko so mi opisovali svoje življenje. Na videz ti ni nič, nihče, vključno z zdravniki, ne razume težav, ubadaš pa se z depresijo, pomanjkanjem energije, razdražljivostjo, slabo koncentracijo, menjavanjem razpoloženj, nestrpnostjo, kar ne vpliva le na odnose z bližnjimi ampak tudi na delo v službi, na kariero………..”

Tako dobrega opisa svojega počutja nisem še nikjer prebrala. Natanko tako je in glede na to, da imam TSH cca. 1,7, se po zdravničinih besedah MORAM počutiti čisto normalno! Menda imam neko vegetativno motnjo, zaradi katere sem pred kratkim zlezla skupaj, ampak nič nevarnega. Antidepresive sem zaenkrat odklonila, ker menim, da še vedno lahko naredim kaj sama. In ko sem omenila, da je depresija spremljevalka hipotiroze (tudi po izsledkih več znanstvenih raziskav v ZDA), sem bila deležna začudenja, češ, da je to nemogoče.

Dr. Pirnat, bi lahko napisali kaj na to temo?
Hvala in lp

Res dober tekst od ge. Gaje v premislek vsem, ki še lahko premislijo o ustreznosti terapije jodiranja in naredijo nekaj dobrega zase!!

Ali je na forumu kdo, ki tako kot jaz nima več te priložnosti in morda iz lastnih izkušenj ali kašne alternativne poti pozna kakšno pomoč za omilitev simptomov po jodiranju?

Zanimivo je tudi to, da ko tirologu našteješ težave, kot so nizek krvni pritisk, bolečina v sklepih, prebavne in ginekološke motnje, utrujenost, povečanje teže…, vsi zanikajo povezavo s ščitnico. Ko pa greš k splošnemu zdravniku, te le ta odpravi z enim stavkom, da so te težave pač posledica nedelovanja ščitnice. Hura. Nova priložnost. Ponudijo ti takojšno rešitev: Tablete za uravnavanje pritiska, mazilo za sklepe in arterosklerozo, hormonske tablete za zmedo v menstrualnem ciklusu, tablete za prebavne motnje itn. Če imaš srečo, lahko na dan zaužiješ vsaj še 5 tablet, ki spadajo k “popolni ozdravitvi” nedelujoče ščitnice.

Ali to kdo razume, in kdo dejansko odgovarja za povzročene zdravstvene težave in kako nas sploh lahko prepričujete o uspešnosti te metode??

Saša L.

Za posledice posegov odgovarjamo sami, saj podpišemo dovoljenje. Neinformiranost v današnjih dneh ni opravičljiva, saj nam internet ponuja neskončno možnosti… Prav je, da se vsak odloči po svoje. Meni je pač najprej prišlo na misel to, da telo kot kak računalnik ves čas nadzira potrebe po hormonih, zato se mi ni zdelo logično, da je hormone možno ustrezno vnašati na podlagi recepta… in dokaj redkih kontrol, na tri mesece v najboljšem primeru. TSH niha… jaz sem imela težave kar lep čas, da so me našli v akutni fazi, ko so ga kontrolirali, se imam zahvaliti padcu v nezavest med vožnjo… sploh se ne spomnim kako sem ustavila, se splazila ven iz avta in obležala na cesti. Zjutraj, seveda na poti v službo… imela sem srečo, da so zdravniki preverili tudi ščitnico, lahko jo ne bi… pa bi šlo za nepojasnjeno trenutno slabost, jaz pa bi se vlačila po svetu še naprej z vsemi neprijetnimi simptomi vred (povečan srčni utrip, totalno nikakršna kondicija, suha koža, depresija, razdražljivost… ja, gospa, mena se bliža, a ne…)…

Še par besed glede podpisa oz. našega dovoljenja za poseg jodiranja: Popolnoma se strinjam, da je vsak sam odgovoren zase in za svoje zdravje. Vendar pa v podpisanem dokumentu ni govora o vseh možnih posledicah tega radikalnega posega. Ne le, da niso opisani vsi stranski učinki, niti omenjeno ni, da je ščitnica s tem postopkom požgana do konca.

Taka posploševanja koristijo le tistim, ki s tovrstnimi dokumenti želijo prestrašiti paciente v smislu: Saj si sam kriv ipd. Tako se slabemu počutju pridruži še krivda in sprijaznenost z usodo. Kaj pa menite o tako opevanem zaupanju v stroko?
Glede neinformiranosti pacientov pa menim, da je bolje poudariti odgovornost stroke, ki naj bi najprej paciente objektivno informirala. Moja neodgovornost glede neinformiranosti je “kaznovana” do konca mojega življenja:), kaj pa…?? Zašli smo v debato, ki nima konca in ne pripomore k lajšanju ali pa preprečevanju zapletov po jodiranju in izboljšanju stanja v stroki. Nenazadnje se tovrstna vprašanja o krivdi ipd. najuspešnejše rešujejo po pravni poti.

Lep pozdrav!

Saša L.

Žal je tako, da zdravniki iskreno zaupajo doktrini, ki pa na področju zdravljenja ščitnice očitno nič kaj ne napreduje.

Nisem želela nikomur vzbujati slabih občutkov, le nerodno sem izrazila svoje mnenje… zdravnikom pogosto preveč zaupamo, prepustimo jim vse odločitve ne da bi postavljali vprašanja. Opravičujem se, če sem koga prizadela, to ni bila moja želja. Želim si le, da bi ljudje začeli bolje skrbeti zase… vključno z mano. 🙂

Spoštovani!

Ne strinjam se z vašo trditvijo, da ” je dostop do vaše ambulante praktično onemogočen”. Ambulanta za bolezni ščitnice Klinike za nuklearno medicino KC v Ljubljani je verjetno edina specialistična ambulanta v okviru KC, ki NIMA čakalne dobe. Z napotnico izbranega zdravnika ste pregledani takoj, istega dne, ko pridete v ambulanto. Sočasno so opravljene tudi vse ostale preiskave (ultrazvok, scintigrafija, tankoigelna biopsija ščitnice). V najkrajšem možnem času je opravljena vsa diagnostika bolezni ščitnice. Dodatno vsak dan obratuje “triažna ambulanta ” za bolnike, ki so že bili zdravljeni v naši ambulanti in je po presoji izbranega zdravnika prišlo do poslabšanja stanja s strani ščitnice za kar je potreben ponoven pregled pri tirologu. Imamo pa tudi kunzuktacijsko službo, ki je namenjena lažjemu vodenju kroničnih bolnikov z boleznimi ščitnice, kjer se lahko izbrani zdravnik po telefonu posvetuje glede zdravljenja in vodenja bolezni ščitnice pri konkretnem bolniku.
Glede zdravljenja bazedovke je vsekakor potreben individualen pristop. Doktrinarno pa želimo preprečiti ponavljanje hipertiroze, ki se po zdravljenju s tirostatiki, ki imajo že sami po sebi dovolj stranskih učinkov, ponovi pri približno 70 do 80% bolnikov. Za trajno preprečitev recidiva (ponovitve bolezni) je trenutno radiojod najprimernejši. Vsi, ki se ukvarjamo z boleznimi ščitnice, pa nestrpno čakamo specifično zdravljenje, ki bo zavrlo, oziroma pozdravilo, avtoimuski proces, ki se pri bolnikih z bazedovko dogaja v ščitnici, in povzroča velike težave. Do takrat ostaja radiojod najboljša alternativa.

Lep pozdrav!

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Bolnike za bazedovko je vsekakor potrebno obravnavati individualno. Tirologi pa se trudimo, da bi že v samem začetku uspeli identificirati tiste bolnike, pri katerih s tirostatiki ne bomo uspeli doseči dolgotrajne remisije (umirjenja) bolezni. Pri teh bolnikih dejansko nima smisla odlašati z definitivnim zdravljenjem. Znani so že nekateri napovedni dejavniki, vsakodnevno pa odkrivamo tudi nove. Genetske študije nudijo dodatne nove informacije o etiopatogenezi bolezni in prepričan sem, da bodo pomembno vplivale tudi na zdravljenje. Trenutno pa menim, da je potrebno zaupati znanju in izkušnjam tirologov. Vsekakor pa je pomembno, da je bolnik popolnoma seznanjen s svojo boleznijo, in da aktivno sodeluje pri zdravljenju. Samo tako lahko izboljšamo učinke zdravljenja.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani dr. Pirnat!

Hvala za vaše izčrpne odgovore. V času zdravljenja pri vas (1leto in pol) sem bila deležna korektne obravnave, o kateri pišete. Po ponesrečenem jodiranju pa se je v praksi dogajalo to, o čemer pišem. V 6 letih, ko sem se obupana in prestrašena zaradi slabega počutja trudila priti do vašega oddelka, so me sestre kar nekajkrat zavrnile po telefonu, češ da o tem kakšno terapijo potrebujem, odloča moja osebna zdravnica. Ta se (kot mi je zatrdila), na bolezni ščitnice ne spozna in je zato na moje prigovarjanje 3x letno (skupno torej 18x) uspela po telefonu dobiti iz UKC nekaj telefonskih receptov:) Kot sem rekla, telefonsko smo dozirali količino tablet med 1 do 2 Euthyroxa in ugotovili, da se stranski učinki pri meni ne ozirajo na telefonske dobre namene. S ščitnico ni bilo nič bolje, stranskih učinkov pa čedalje več. Letos sem prvič dobila napotnico, s katero pa sem se zaradi teh izkušenj obrnila na zasebno prakso.
Torej je nekje vmes praksa popolnoma drugačna od vaše teorije. Da pa bi uspela priti do telefonskega pogovora z vami, je žal milo rečeno znanstvena fantastika.
In četudi z razlogom ne smete dajati alternativnih nasvetov svojim pacientom, jih po drugi strani naravnost pripeljete do njih (ne vi, ampak zdravstveni sistem) Sama sem bila v teh šestih letih primorana prositi za pomoč t.i. alternativne zdravnike. V poplavi le teh je to včasih tvegana in draga poteza, vendar pa sem po jodiranju začela sama skrbeti za svoje zdravje in tudi sama prevzela odgovornost . (Pred tem sem zaupala le zdravnikom) Vmes je prišlo celo do takega izboljšanja, da sem jemala le 1/4 tabletke(telefonski recept v tem času je bil 2 tableti!!) in so bili rezultati idealni.
Res upam, da bo čimprej prišlo do novih odkritij in tudi spoznanj na vašem področju in da se bo zgodil čudež, ki bo popravil tudi mojo napako:), da sem pristala na jodiranje. In takoj, ko bo pristop na vašem oddelku res individualen, se bom ponovno oglasila pri vas!
Lep pozdrav!

Saša L.

New Report

Close