Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Stranski ucinki

Stranski ucinki

Spostovani,
imam Hash.tir. in jemljem Eltroxin pb. dve leti in pol.
Trenutno jemljem 75mcg in imam vse vrednosti v mejah normale
(tsh0.962, ft4:18.7 in ft3 4.3). Priblizno pred enim letom se mi je nekoliko porusilo hormonsko ravnovesje (blazja hiper faza s povisanim pulzom do 90 v mirovanju). Stanje in pocutje se je nato umirilo, vendar imam od takrat tezave z obremenitvijo srca, ostali simptomi pa so izginili. Bila sem ze na UZ, obremenilnem testu in ekgju, pa niso naslo vzroka. Osebno imam obcutek, da gre za hipersenzibilizacijo srca, ker se mi podobni simptomi, kot ob obremenitvi, pojavljajo tudi ce poskusam piti kavo ali alkohol (obcutek tesnobe, nepravilno bitje srca).
V navodilih Eltroxina je med resnimi nezelenimi stranskimi ucinki nasteto med drugim:

“Takoj obvestite svojega zdravnika…ce cutite..
– anginiozno bolecino (bolecino v prsih zlasti ob naporu, npr. hoja v hrib)
…to so resni nezeleni ucinki etc…

Kardiolog mi je tudi poudaril, da pri Hashimotu pogosto nastanejo tezave s srcem in trajne poskodbe. (kar se je deloma videlo pri obremenilnem testu).
Kardiolog mi ni razlozil vzroka in posledic, ceprav sem bila ze na stirih pregledih me vedno vprasajo, kaj pravijo tirologi.
Zanima me, ali je na tem podrocju kaj znanega, glede na to, da je simtom opisan tudi kot nezeleni ucinek zdravil?

Najlepsa hvala
Sanja

Spoštovani!

Pri vas gre za Hashimnotov tiroiditis s hipotirozo, ki je glede na izvide TSH in ščitničnih hormonov ustrezno substituirana. Kolikor je meni znanega, blaga (latentna hipertiroza), oziroma blago prekomerno doziranje tiroksina, ne pušča nikakršnih trajnih posledic na srcu, oziroma kardiovaskularnem sistemu. Glede na to, da so bile opravljene preiskave (UZ srca, obremenilno testiranje, EKG) v mejah normale, je vzrok vašim težavam najverjetneje iskati drugje (neravnovesje avtonomnega živčevja …)

Lep pozdrav!

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Najlepsa hvala za odgovor.
Vseeno me zanima, kaj konkretno pomenijo omenjeni stranski ucinki zdravila Eltroxin, kjer je kot stranski ucinek navedena angiozna bolecina ob naporu.
Zakaj se to pojavi in kako konkretno Eltroxin na to vpliva.
Kaj mi svetujete? (v primeru da gre za motnjo na avtonomnem zivcevju?)
Najlepsa hvala in lp
Sanja

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Anginozna bolečina, pomeni stiskajočo bolečino v prsih. Nastane kadar je prekrvavitev srčne mišice nezadostna, praviloma se pojavi pri bolnikih, ki imajo aterosklerotične spremembe na srčnih (koronarnih) arterijah. Pri popolnoma zdravem človeku Eltroxin v terapevtskem odmerku ne povzroči težav. Drugačna situacija pa je pri strejših bolnikih, ki imajo aterosklerotične spremembe (zožitve) na koronarkah in hipotirozo (premajhno delovanje ščitnice). Ko pri teh bolnikih začnemo nadomeščati ščitnične hormone (Eltroxin) se poveča presnova vseh tkiv, tako tudi srčne mišice, ker ščitnični hormoni pospešujejo presnovne procese. Še dodatno se poveča poraba energije in kisika v srčni mišici pri naporu, ko je delo srca večje. Zaradi aterosklerotičnih (zožemih) koranernih arterij pa je pri teh bolnikih preskrba s kisikom v srčni mišici nezadostna in pojavi se bolečina.

Lep pozdrav!

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spostovani,
najlepsa hvala za odgovor. Na spletu sem v clanku o kombiniranem zdravljenju T3/T4 nasla omenjeno netoleranco na zdravljenje in hipersenzibilizacijo ortosimpaticnega zivcevja, kjer je kot mozen vzrok iskati v prenizkih vrednostih kortizola. Ali bi bilo smiselno preveriti stanje nadledvicnih zlez? (hipersenzibilnost zivcevja okoli srca se mi pojavlja od zacetka Hashimota). (imam tudi preobcutljivost na kofein in alkohol)
Hvala za mnenje in lep pozdrav
Sanja
———————————————
As the association treatment contains the immediately active triiodothyronine, we recommend physicians to follow some safety guidelines, next to the classical ones such as avoiding overdoses, when they administer thyroxin and triiodothyronine medications. Following these measures increases the safety and tolerance of the treatment. The first guideline is to start the treatment at very low doses and then to slowly and gradually increase the dose until clinical euthyroidism is reached. The second guideline is to tell their patient to avoid all caffeinated and similar stimulating drinks that may increase the orthosympathic activity. The third guideline is to regularly follow-up the patients with a good clinical interview and examination and laboratory tests every two to twelve months depending on the patient’s needs.

The forth guideline is to carefully screen for adrenal deficiency in hypothyroid patients as patients with low or borderline low cortisol levels may poorly tolerate any type of thyroid medication, and in particular thyroxin-triiodothyronine combinations.

*******
The intolerance may come from overactivity of the orthosympathic nervous system that often accompanies states of low cortisol, and an excessive and rapid conversion of thyroxin to triiodothyronine that puts these patients easily into a state of excess T3 and thus hyperthyroidism, and further increases the orthosympathic activity.
*******

In patients with cortisol deficiency, we recommend the physician to treat the low cortisol state prior or concomitantly to the thyroid treatment. If not, thyroxin alone may be the better treatment of hypothyroidism in the presence of an untreated cortisol deficiency. In most other states, thyroxin and triiodothyronine remains the first, but not exclusive, choice for treatment of hypothyroidism for the International Hormone Society’s consensus group.

——————————————————————————-

Se opravicujem, pozabila sem navesti vir:
http://www.fsaam.com/article.php3?id_article=22

Spoštovani!

Kombinacija Hashimota in Addisona (premajhno delovanje skorje nadledvične žleze) se pojavi dokaj redko in glavne težave navadno niso zaradi zaradi srčnožilnega sisitema. Priporočam nekoliko počakati, če bodo težave vstrajale, pa morda vseeno pruhaja v poštev hitri ACTH test (s katerem testiramo delovanje skorje nadledvičnice), oziroma obisk pri endokrinologu.

Lep pozdrav!

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spostovani,
zahvaljujem se vam za odgovor. Na ameriskih forumih http://thyroid.about.com se moteno delovanje nadledvicnih zlez omenja kot dokaj pogost pojav pri hipotiroznih bolnikih (Addison naj bi bila samo izjemno redka skrajna razlicica, ce sem prav razumela), mislim da navajajo pojm kot je Adrenal Fatigue – neke vrste utrujenost nadledvicnih zlez in posledicna slaba toleranca tiroksina v dolocenih tkivih. Podobne informacije sem nasla tudi na britanskem tiroloskem forumu:
http://www.thyroiduk.org/
Verjetno bi bili v mojem primeru prisotni tudi drugi simptomi, ce bi slo za to?
Lep pozdrav
Sanja

Tudi jaz imam diagnozo Hashimoto od leta 2003. Jemljem Euthyrox 75 μg dnevno. V zadnjih 6 mesecih tudi sama opazam tesnobni obcutek v predelu srca, vcasih kot zbadanje, vcasih kot topa bolecina. Sem redna rekretivna sportnica, predvsem veliko tecem in se ukvarjam se z drugimi sporti. A moram biti na kaj posebej pozorna? Moj (prejsnji) osebni zdravnik si po opisu simptomov ni delal nekih skrbi.

Hvala, Tanja

Sem ti že spodaj (prejšnji post) odgovorila, kam se obrni, če bi rada, da vzpostavimo kontakt.

Hvala, se oglasim na mail! Tanja Ž.

New Report

Close