Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Telesna temperatura

Telesna temperatura

Pozdravljeni !

Zanima me, ali je običajno, da je telesna temperatura pri diagnozi kronični limfocitni tiroiditis (hashimoto) znižana – npr. od 35.5 do največ 36.2 in se ne zviša tudi pri boleznih, za katere je znacilna zvišana telesna temperatura.
Hvala za odgovor.
Nina

Spoptovani!

Motene regulacija telesne temperaturi ni značilna za Hashimotov tiroiditis.

Lep pozdrav!

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Zivjo Nina,
pri meni se je pojavila znizana telesna temperatura kot prvi znak, da je nekaj narobe. pravzaprav sem sla zaradi tega k zdravniku, nekaj dni zatem pa mi je izbruhnil prakticno cez noc hashimoto v polni meri z utrujenostjo, razbijanjem srca, otekanjem v grlu etc. Tudi zdaj, ko jemljem zdravila, mi je privi znak, da sem nekoliko hipo to, da se mi zniza telesna temeratura, zacne me zebsti etc. To se pozna ze pri telesni obrmenitvi. Za svoje telo ti lahko zagotovim, da je moja telesna temperatura jasen znak za stanje metabolizma v telesu.
kaksna pa je splosna statistika pa ne vem.
lp Teja

nova
Uredništvo priporoča

Teja, hvala za vase sporocene izkusnje. Pred pojavom kroničnega vnetja ščitnice sem imela normalno telesno temperaturo, zato se mi zdi, da obstaja neka povezava.
Nina

Pozdravljena Nina,

meni se zdi, da bi bilo smiselno napisati tudi kakšen TSH imaš in ali dobivaš tiroksin. Znižana telesna temperatura je namreč lahko tudi posledica pomanjkanja ščitničnih hormonov (hipotiroze), kar ni isto kot tiroiditis Hashimoto. Hipotiroza je običajno posledica dlje časa trajajočega tiroiditisa. Če še ne poznaš simptomov pomanjkanja ščitničnih hormonov, si jih poišči na tem forumu in premisli, če imaš še kakšne probleme. Iz lastnih izkušenj vem, da pacienti dostikrat sploh ne izpostavimo glavnega problema, Hashi možgani pa tudi po svoje delujejo. Zdravniku s tem ravno ne olajšamo dela.
Zaradi vpliva ščitničnih hormonov na telesno temperaturo je dr. Barnes priporočil poseben test merjenja bazalne temperature, s katerim naj bi se ugotavljalo ali ima pacient dovolj ščitničnih hormonov. “Normalnega” območja se ne spominjam, zlahka pa jih najdete na internetu, samo malo preračunavanja iz Fahrenheitov bo najbrž treba (Barnes temperature test). Po mojih izkušnjah in izkušnjah nekaterih drugih pacientov pa se ni priporočljivo zanašati zgolj na to. Razlike med posamezniki so velike.
Predvidevam, da si z odsotnostjo zvišanja telesne temperature mislila nenormalen odziv na okužbe. Mene zdravniki običajno niso obravnavali resno, ker nisem imela vročine. Zaključili so, da preveč hudo pa že ni, če mi temperatura ni narasla. Meni se je pa ravno to zdelo problematično, sklepala sem, da pač nisem dovolj zdrava, da bi se lahko normalno odzvala na okužbo. Počutje je bilo pa naravnost katastrofalno. Tako imam na zvišano temperaturo do 38 povsem drugačne poglede kot moji zdravniki. Pred kratkim sem rekla juhu, po petih letih končno normalen odziv, temperatura 38.1, zdravnici sem se pa šele zdaj zdela bolna. Pa mi je bilo tako lepo toplo, tudi sklepi in mišice so me bistveno manj boleli kot običajno, res pa je, da se mi je vrtelo in nič nisem mogla, čim sem se dvignila. Bistveno huje pa je bilo potem, ko je temperatura padla.
Nina, morda sem se čisto preveč razpisala zate in ti bo komaj kaj od napisanega res koristilo. Če bo le nekaj, se je splačalo. Vsekakor pa ti želim, da bi bila med tistimi Hashiji, ki se povsem dobro počutijo.
Srečno,

Alenka

Alenka.
hvala za vse koristne informacije. Vprašanje o nizki telesni temperaturi sem postavila zato, ker se mi zdi, da se moj organizem ne odziva običajno na okužbe. Npr. slabo počutje, nobene vročine, se večja utrujenost, tako , da se komaj zmorem delovni dan. Ampak če ni vročine, potem se gre pač v službo, ker se tudi meni zdi, da te ne jemljejo resno brez visoke telesne temperature, zato najbrz marsikatero obolenje prestojim. To pa lahko po mojem postopno tudi slabo vpliva na delovanje scitnice. Ko sem npr. šla nazadnje po nov recept za Euthyrox, sem omenila bolečine v grlu, zdravnik je pogledal grlo in pristala sem na ospenu 1500, temperatura je bila pa 36 in sploh ne bi sla k zdravniku, če ne bi potrebovala recepta. No, tako se mi zdi, da se stalno vrtim v krogu utrujenosti in vedno komaj čakam konec tedna, ko potem prespim soboto in se za silo obnovim, da spet zmorem nov delovni teden. In potem naj bi zraven še študirala in…, mene že zmanjkuje. Sicer pa dve leti jemljem Euthyrox (takratni TSH: 7.05, antiTPO 500; po dveh letih pa: TSH 4.03, anti TPO menda ni smiselno ponavljati, odmerek Euthyrox-a pa trenutno po merjenju TSH oktobra (4.03) izmenično
75, 50; (pred tem pa: 50 in 2x ted. 75). Ta zadnji odmerek (izmenič.75,50) naj bi bil pa ustrezen. Sicer se pa ta ustrezni odmerek včasih kar nekaj časa določa, se mi zdi. No, se opravicujem, ker sem se prevec razpisala. Sicer pa dokaj redno spremljam to stran in se mi zdi koristna, pohvalen je tudi hiter odziv dr. Pirnata, prebrala sem Alenka, tudi vase prispevke. O mozni dieti, bi se dalo verjetno tudi se marsikaj doreci… Tole bi verjetno ze sodilo na drustveni mail. Se se nisem prilkjucila, ker sem bolj pri počasnih.
Lep pozdrav in sončen dan vsem, ki ste zdrzali tole branje.
Nina

Nina, meni se zdi prav, da se o takih stvareh razpišemo. Ker imamo zelo podobne težave, pa nam jih zdravniki velikokrat niti ne priznajo. Če hočemo doseči rešitev problema, se moramo najprej o njem začeti vsaj pogovarjati. Na žalost to, da deluješ tako na robu zmogljivosti, zelo slabo vpliva na celoten organizem. Potem se pa zgodi, da padeš na tako hudo stopnjo kronične utrujenosti, da preprosto ne zmoreš več, niti z zelo močno voljo ne. Dokler kakšna izmerjena vrednost pošteno ne izstopa iz referenčnega območja, pa te zdravniki tako ne obravnavajo resno. Kot da ne bi bilo ničesar več, kar bi se dalo izmeriti oz. kot da so vse meritve absolutno pravilne. TSH 4 se meni zdi za nekoga s Hashimotom, ki je daleč od tega, da bi se počutil dobro, povsem previsok (bolje bi bilo, če bi bile dopisane referenčne meje, ker so med laboratoriji razlike). Upam, da je bil odmerek povečan po oktobrskem merjenju TSH. Seveda pa je to moje laično mnenje, odmerjanje na vsak način prepuščam dr. Pirnatu.
Srečno,

Alenka

rada bi vedela ali je kaj narobe, ker imam vedno telesno temperaturo od 35,4-36.2. kadar mi naraste na 36.7, vem, da sem bolana, ker se pojavijo vsi znaki, ki so ob virozi.
enako je tudi s krvnim tlakom, ki je običajno med 90/45, so pa redki trenutki, ko presežem zgornjega preko 100 in spodnjega 60, tudi puls imam med 50 in 60
posledično sem veliko utrujena in manjka mi življenske energije.
če mi lahko kdo odgovori?
hvala l.p. Breda

Spoštovani!

Pri vas je telesna temperatura res nižja od normalnih vrednosti. Niste sicer navedli ali imate temperaturo nižjo že celo življenje ali se je stanje spremenilo v zadnjem času? Najverjetneje gre za genetsko nekoliko nižje “nastavljen” center za regulacijo telesne temperature v hipotalamusu. Nekoliko nižja telesna temperatura se lahko pojavi tudi pri hipotirozi (premajhnem delovanju ščitnice) in hipokorticizmu (premajhnem delovanju skorje nadledvičnice.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Prosim za Vaše mnenje mojega trenutnega stanja.
Že nekaj časa imam občutek povišane telesne temperature, ko pa jo izmerim mi pokaže največ 35.8. Stara sem 51let, s cronovo boleznijo ki se je pojavila v 49 letu sočasno z meno. Opravljeni izvidi ščitnice so BP.
Ker so se zaradi crona pojavile bolečine v sklepih jemljem Sulfasalazin 500mg 3X na dan.
Živim v zelo stresno tako v službi kot doma.
Mogoče mi lahko Vi odgovorite na vprašanje;

Kaj se z menoj dogaja?
Za vsak odgovor vam bom hvaležna.
L.P. ROMI

Spoštovani!

Občutek povišanja telesne temperature, oziroma potenje , je lahko povezano s spremembami v menopavzi, lahko je posledica stresa ali jemanja zdravil. Ob jemanju sulfasalazina je občasno potrebno kontrolirati krvno sliko.Sicer bi morda poiskusili z metodami sproščanja (avtogeni trening, joga…).

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!
Prosim,če mi lahko poveste,kje je najbolj realno izmerjena telesna temperatura?

Za odgovor najlepša hvala

Spoštovani!

Za merjenje telesne temperature uporabljamo različne vrste termometrov, ki vsi realno izmerijo telesno temperaturo, je pa temperatura jedra višja od temperature telesne skorje. V klinični medicini uporabljamo za rutinsko merjenje telesne temperature skorje merjenje v zunanjem sluhovodu, za merjenje temperature jedra pa merjenje v zadnjiku.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Prosila bi za Vaše mnenje. Pred 3 meseci sem rodila in od takrat se mi je znižala telesna temeratura (na 36,4). Danes sem si, kljub prehladu in občutku, da sem bolna, namerila le 36. Pred nosečnostjo je bila moja normalna temperatura med 36,7-37,2, med nosečnostjo pa konstantno 37-37,2. Se to pogosto dogaja?

Hvala za odgovor.

Spoštovani!

Glede na to, da ste rodili pred tremi meseci in imate nižjo telesno temperaturo, priporočam določiti TSH. V poporodnem obdobju se pogosto lahko razvije poporodni tiroiditis, ki lahko povzroči hipotirozo in nižjo telesno temperaturo. Poporodni tiroiditis v veliki večini izzveni sam po sebi. Trajna motnja v delovanju ščitnice je redka.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

Otrok (skoraj 5 let) ima zelo nizko telesno temperaturo, okoli 35,4 – merjeno s termometrom pod pazduho. Danes je 8 dan njegove bolezni. Zbolel je za gripo influenza A. Hospitaliziran je bil prvi dan zaradi vročinskega krča, o katerem je imel zastoj dihanja in pomodrela usta. Tretji dan je bil odpuščen. Dobili smo tudi Voltaren svečke za zbijanje vročine. Ko je doma v nočnih urah spet prišlo do visoke vročine smo mu dali 1,5 svečke nakar mu je vročina padla na cca 35,2. Zgodba se je ponovila še 2 × in vsakokrat je bila temperatura okoli 35,2. Naslednji dan po zadnjem dogodku smo med spanjem (danes ob 02.00) spet merili temperaturo in smo ponovno izmerili 35,3, kljub temu, da je bil otrok cel dan brez vročine in da nismo uporabili nobenih antipiretikov.

Kaj je lahko narobe? Take nizke temperature prej nismo nikoli ugotovili, res pa je da je niti nismo merili, ko je bil otrok zdrav. Ko je otrok zdrav je in pije normalno, sicer je nekoliko suh (20,5 kg), vendar je tudi sicer telesno normalno razvit.

Ima brata dvojčka, ki pa zelo malo je (18 kg) in ga pogosto zebe. Tudi njegov brat ima nžjo temperaturo med spanjem (35,8 – 36 st.). Ali bi lahko bila posredi ščitnica (hipotiroza) ali ledvica (hipokorticizem), kot sta omenjena že zgoraj?

hvala za odgovor in lep pozdrav,

Roman

Spoštovani!

Verjetno imata vaš sin in njegov brat dvojček genetsko nekoliko nižjo bazalno telesno temperaturo in ne gre za hipotirozo ali hipokorticizem. Sicer glede tega priporočam posvet s pediatrom.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close