Med.Over.Net

Hormonske motnje

Odgovarjajo: asis. dr. Edi Pirnat, dr. med., spec. internist-tirolog

Ali je vzrok ščitnica?

Default avatar

marinka

Pozdravljeni, stara sem 37 let in imam vrsto težav, za katere ne vem rešitve. Zanima me, če je kdo od vas imel podobne težave ter na kakšen način ste jih rešili.
Danes sem po skoraj 1 letnem nadlegovanju svoje zdravnice dala kri za ščitnico, potem pa imam še pregled ščitnice v Tirološki ambulanti v LJ.
Zdravnica mi je poskušala že nič kolikokrat dati pomirjevala, ki pa sem jih odklonila, saj želim odkriti vzrok mojih težav, čeprav sem imela lani kar stresno življenje.
Ginekolog me je na rednem pregledu letos opozoril, da imam povečano ščitnico in me vprašal, če imam kaj problemov v zvezi s tem, saj sem na to , da bi bil problem v ščitnici že sama pomislila.

Naj vam opišem svoje težave
 leva stran vratu rahlo boleča
 oteženo požiranje, kot bi imela cmok v grlu, velikokrat moram izpljuniti slino, ki se mi nabere
 tiščanje v prsih, kot bi mi ležal tam kamen
 vročina v obrazu, v lica me žge
 hladne roke, ki so potne, velikokrat me zebe
 zjutraj, ko sem napravljena za v službo, se že ob najmanjšem naporu potim
 bolečine v želodcu, trebuhu ( imela že gastroskopijo, kolonskopijo), razen polipov in rahlega vnetja želodca,ni tam iskati vzroka za moje težave, ki izginejo pa se spet pojavijo
 utrujenost, ob fizični aktivnosti, ki je pred letom bila brez potenja, sedaj od mene kar teče
 povečano bitje srca
 pogosto odvajanje vode, tudi do 15-16 na dan.
 prej sem bila samozavestna, zdaj pa o vsaki stvari dvomim in imam občutek strahu

Pritisk se giblje od 117-125 in 70-80, pulz pa v povprečju 70-80

Mogoče je vse res psihičnega izvora, kot mi je omenila zdravnica, saj sem od vsega tega že čisto zmedena. Ob vseh teh težavah bi marsikdo rekel, da se zmišlujem in iščem sama težave, rada pa bi se vsega rešila, teh občutkov in bila »normalna« , zdrava.

Za odgovore in pojasnila bom hvaležna
Default avatar

Marija

Pri meni je bilo podobno. Rešil me je moj ginekolog, ko se že vse dohtarje obletala in veliko peiskav naredila brez potrebe. Diagnoza. predmenopavza.Jemljem hormone in se počlutim full dobro.
Mena ne nastopi čez noč in v teh tvojih letih se že lahko kažejo simptomi čeprav imaš redne menstruacije.
LP
Default avatar

Edi P

Spoštovani!

Glede na težave, ki ste jih navedli priporočam določiti TSH za opredelitev delovanja ščitnice, sicer pa je zelo verjetno, da je vzrok za vaše težave iskati drugje (stres...).

Lep pozdrav!
Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog
Default avatar

marinka

Ravno danes sem dobila izvid THS vrednost - 1.579 mU/L , ali je to v redu .

Prosim, če mi lahko odgovorite.

Hvala
Default avatar

marinka

Ravno danes sem dobila izvid THS vrednost - 1.579 mU/L , ali je to v redu .

Prosim, če mi lahko odgovorite.

Hvala
Default avatar

Nina P

Navedena vrednost TSH je v mejah normale. Pozdav!
Nina
Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.
Default avatar

jase

Zivjo marinka!
ker imam podobne težave, se pridružujem tvojemu vprašanju. Poleg tega imam jaz še povečan pritisk, imela sem tudi napade, imam alergije, bila sem v bolnici zaradi nadledvičnih žlez, pa niso nič našli, kljub temu da imam vedno nečesa preveč ali nečesa premalo. Imam tablete za želodec-ultop, za pritisk, bolečine pa še vedno, bolijo me tudi prsne mišice in hrbtenične. v prsnem košu imam različne bolečine. dala sem tudi kri za ščitnico, pa je bilo uredu. na zadnjem pregledu za alergije, pa je zdravnica ugotovila povečan levi reženj ščitnice. osebni zdravnik mi je dal tablete za živce in to je to, jaz pa vem da je daleč od živcev. rabila bi dober in koristen nasvet iz strani strokovnjaka, če pa imaš tudi ti še katerega od teh simptomov, prosim odgovori.
Default avatar

marinka

Jase,

Bila sem na pregledu za ščitnico, zdravnica mi je naredila UZ ščitnice in še enkrat vzela kri, in po njenem mišljenju naj bi bilo vse v redu.čakam pa še na izvide. Pravi, da zaradi veliko bolezni lahko grlo, tko kot je mene.

Fino, ampak jaz se še zmeraj počutim bedno.
Bolijo me ledvice, trebuh, grlo,noge, zdravnica mi je dala pregledati vodo in kri za sladkor, saj je bilo v vodi preveč ketonov, pa nekaj je pokazalo na jetrih, danes grem nazaj , da mi končno pove, kaj bolj točnega.
Sita sem že vsega skupaj, ta teden grem k Domančiču , saj mi že kaj dosti drugega ne preostane. Tudi meni je ponujala moja zdravnica pomirjevala, ko pa sem jo vprašala na kakšni osnovi oz. na podlagi katere diagnoze. Tam se je pa nehalo.
Upam, na vse najboljše, ter , da se mi zdravje popravi, saj bi bila res čimprej zdrava.

lp vsem skupaj
Default avatar

mycy

Draga gospa Marinka!
Ko prebiram vaš opis težav, je isto kot bi jih jaz napisala. Imam skoraj iste težave, s tem da mi pritisk naraste tudi do 165/110, puls pa 95 in imam občutek, kot da me bo kap, tako mi tišči v glavi in očeh, pa v rokah in nogah, čutim utrip po celem telesu - grozno, komaj se vlačim v službo.
Pa tudi meni moj splošni zdravnik ne napiše drugo kot pomirjevala in da naj grem na pregled k psihiatru, se pa sploh ne počutim depresivno, res pa je da imam obremenjujočo službo. Tablete za živce pa sploh ne jem, razen kakšnega ko je res hudo.Ne vem zakaj se splošni zdravniki niti ne potrudijo, da bi raziskali vzrok težav, ampak samo predpišejo tablete za živce in čao. Tudi jaz bi rada odkrila, kaj je vzrok težav in verjetno bom šla kar k bioenergetičarki.

Lepo se imejte, pa še kaj napišite, kako se boriti s temi zdravniki, da te sploh kam pošljejo na pregled.

mycy
Default avatar

mycy

Draga gospa Marinka!
Ko prebiram vaš opis težav, je isto kot bi jih jaz napisala. Imam skoraj iste težave, s tem da mi pritisk naraste tudi do 165/110, puls pa 95 in imam občutek, kot da me bo kap, tako mi tišči v glavi in očeh, pa v rokah in nogah, čutim utrip po celem telesu - grozno, komaj se vlačim v službo.
Pa tudi meni moj splošni zdravnik ne napiše drugo kot pomirjevala in da naj grem na pregled k psihiatru, se pa sploh ne počutim depresivno, res pa je da imam obremenjujočo službo. Tablete za živce pa sploh ne jem, razen kakšnega ko je res hudo.Ne vem zakaj se splošni zdravniki niti ne potrudijo, da bi raziskali vzrok težav, ampak samo predpišejo tablete za živce in čao. Tudi jaz bi rada odkrila, kaj je vzrok težav in verjetno bom šla kar k bioenergetičarki.

Lepo se imejte, pa še kaj napišite, kako se boriti s temi zdravniki, da te sploh kam pošljejo na pregled.

mycy
Default avatar

marinka

mycy

No včeraj sem bila pri svoji zdravnici, izvidi jeter, maščobe, sladkor, kri vse je v redu.
Tega sem zelo vesela, povedala pa sem ji naj mi potem pove, kaj bi bilo potem lahko narobe, Saj jaz nisem več pametna, saj se bolečina kar seli iz grla v trebuh, na ledvica, v noge.........v glavnem včasih se počutim , kot simulant, ko začnem zdravnici govorti o mojih težavah. No sedaj je po mojem ugotovila, da nekaj je narobe samo ne ve s čim.

Dala me je še na UZ trebuha, alerg. ambul v DC Bled in pravi , da imam verjetno porušen vegetativni sistem, kar pa bo kar nekaj časa trajalo, da se uredi.
No na kakšen način naj bi to potekalo mi pa ni jasno.
Ja danes grem k Domačiču, pa bom vidla, kaj bo, sicer vem, da če nekdo verjame mu tudi voda pomaga, ampak moram biti zdrava, saj bi rada počela kup stvari, hribi,potovanja.....za to pa moraš biti zdrav.

Upam, da se bom tam, do junija spravla v red, razen, če ne bi šlo res kaj narobe, oz. odvisno od pregledov, ki me še čakajo, upam pa na vse dobro.

lep dan

Moderatorji

asis. dr. Edi Pirnat , dr. med., spec. internist-tirolog
Edi P