Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje KT in akne

KT in akne

Dober dan!

Junija sem iz zdravstvenih prenehala z jemanjem KT (Logest). Septembra pa so se mi pojavile akne predvsem po čelu, sencih in hrbtu. Stara sem 30 let. Težav z aknami nisem imela nikoli, celo med puberteto ne (seveda kakšen občasen mozoljček že). Prijateljice, ki so že kdaj prenehale z uporabo KT so me na pojav aken opozorile, tako da me sprva niti ni pretirano skrbelo, vendar pa se stanje ne umirja in se skozi cikel tudi ne spreminja izrazito.

Prav tako sem opazila povečano izpadanje las. Opazim ga sicer vsako jesen, vendar mi do sedaj lasje še nikdar niso tako močno ispadali. Je lahko oboje posledica prenehanja jemanja KT in kdaj lahko pričakujem, da se stanje povrnilo v normalo (oz. kdaj bi naj ob takšnih znakih obiskala zdravnika)?

Je lahko oboje tudi posledica drugačne prehrane – meso jem le še zelo redko, nekajkrat na teden pa jem sojine nadomestke za meso (nekje sem prebrala, da naj bi soja vsebovala estrogen in da jo je zato priporočljivo jesti med menopavzo).

Lep pozdrav, Karmen

Karmen sama sem imela podobne probleme, le da mi lasje niso izpadali. Po prenehanju jemanja KT Logest (jemala sem jih 3 leta) so se začele težave s kožo čeprav že prej nisem nikoli imela popolnoma čiste kože ampak problematične pa tudi ne (ogrci in nekaj mozoljčkov). Ampak po prenehanju jemanja KT pa sem dobila veliko mozoljev po obrazu, ramah in celo ogrce po dekolteju. Pa še nerdno menstruacijo. Po 8 mesecih težav sem zečela spet jemat KT, vendar Diane 35, ki so namenjene prav zdravljenju aken. Po 7 mesecih jemanja je sedaj vse OK, koža je lepa, menstruacija redna, drugih težav zaenkrat nimam, me pa skrbi kaj bo ko jih bom prenehala jemat.

Spoštovani!

Po prenehanju jemanje KT se lahko pojavijo akne, povečano izpadanje las pa je verjetno posledica letnega časa. Če se težave po šestih mesecih ne bodo umirile priporočam obisk pri ginekologu in morebitno ponovno uvedbo KT.

Lep pozdrav!

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog
nova
Uredništvo priporoča

Kaj pa, če želiš zanositi in KT ne pridejo vpoštev. M pa je neredna. 4 mesece delam na zanositvi.
Kaj priporočate hormonski test?
HVala

Spoštovani!

Če želite zanositi in imate neredno menstruacijo bo potreben obisk pri ginekologu, ki bo po natančnem pregledu verjetno določil ravni gonadotropnih hormonov (FSH, LH) in androgenov.

Lep pozdrav!

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close