Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Kronični limfocitni tiroiditis(Hashimoto)

Kronični limfocitni tiroiditis(Hashimoto)

Lepo pozdravljeni!
Najprej naj pohvalim Vaš forum, saj je bil zares potreben. Šele zdaj vidim, koliko ljudi ima podobne težave.
Pa naj preidem k bistvu.
Bila sem na pregledu za ščitnico, dobila izvid po pošti, zdaj pa mi ni prav nič jasno.Prosila bi za takšno razlago izvida, da ga razume vsak laik.
IZVID PREGLEDA V AMB. ZA BOLEZNI ŠČITNICE
TSH: 0.033 mE/l (0.35 – 5.5)
FT4: 15.9 pmol/l (11.5 – 22.7)
FT3: 5.96 pmol/l (3.5 – 6.5)
antiTg: 680 KE/l ( do 100)
antiTPO: 94 KE/l ( do 15)
TSI: 7 E/l ( do 13)
Citološka analiza:
V večjem delu preparata prevladujejo različno zrele oblike limfocitov s povečano proliferacijo, fragmenti germinativnih centrov z ritikulumskimi celicami in plazmatke. Številne so kompaktne skupine tirocitov, pravilne zgradbe z relativno manjšimi jedri in tudi oblike z nakazanimi onkocitnimi spremembami. V več gručah so histiociti in posamezno nekaj velikank.
Mnenje: značilni elementi za limfocidni tiroiditis.

Ob današnjem pregledu je bolnica klinično in laboratorijsko evtirotična, jasno so pozitivna protitelesa razen TSI. Ščitnica je palpatorno in scintigrafsko v mejah normale. Na UZ je v celoti lisaste hipoehogene strukture. V sredini levega režnja je hipoehogen gomolj, ki ga punktiram, v desnem režnju pa je večja hipoehogena lisa.
Menim, da zdravljenje z naše strani trenutno ni potrebno, kontrola v primeru poslabšanja klinične slike.
Diagnoza: Kronični limfocitni tiroiditis ( Hashimoto)

Zakaj zdravljenje ni potrebno, je raven hormonov v mejah normale? Mislim, da ne, če pomenijo številke v oklepajih mejo normale. TSH imam očitno ZELOOO nizek, antiTg in antiTPO pa ZELOOO visok.(kaj sploh pomenijo te kratice in koliko so pomembne?)
Mar res to pomeni pomanjkanje joda v prehrani? Lahko to popravim zgolj samo z uživanjem “rib” in podobno? Kaj pa, če rib enostavno ne prenesem?

Za odgovor se Vam že vnaprej lepo zahvaljujem, saj upam, da bo konec nepotrebnih(?) skrbi in neprespanih noči.
Še enkrat hvala

Tjaša

p.s. aja, že nekaj časa (cca. 1 mesec) čutim v grlu, kot bi imela cmok. Tolažim se s tem, da sem verjetno prehlajena, saj me je najprej malo bolelo grlo, sedaj pa kašljam. Je za to tudi kriva ščitnica, mogoče kakšen gomoljček preveč raste?

oj, meni so hash odkrili poleti, zacelo se je z obcutkom cmoka…
preberi malo stara sporocila…gre za avtoimuno vnetje…telo zacne napadat in unicevat lastno tkivo-scitnico v tem primeru…ko je dovolj poskodovana, moras zacet jemat nadomestne hormone.
lp Pika

Spoštovana Tjaska!

Kronični limfocitni tiroiditis (Hashimoto) je avtoimunska bolezen ščitnice. Nastane zaradi motenega delovanja imunskega sistema, ki ne prepozna ščitnice kot lastno tkivo ampak kot nekakšen tujek v telesu. V ščitnici se kopičijo limfociti (podvrsta belih krvničk), ki proizvajajo različne produkte (protitelesa, limfokine). V žlezi je torej prisotno kronično avtoimunsko vnetje. Bolezen navadno poteka v fazah. Sprva se pojavi blago preveliko delovanje žleze (hipertiroza), ki običajno mine spontano, brez zdravljenja. Redko je potrebno zdravljenje z zdravili, ki zmanjšajo proizvodnjo hormonov v žlezi. Sledi faza normalnega delovanja žleze. Kasneje, tekom let se pojavi premajhno delovanje žleze (hipotiroza), ko je potrebno dodajati ščitnične hormone v obliki tablet.
Pri vas gre glede na zvišane vrednosti protiteles antiTg in antiTPO, kakor tudi glede na izvid tankoigelne biopsije žleze, za kronični tiroiditis (Hashimoto). Znižana vrednost TSH ob normalnih vrednostih T3 in T4 govori za blago preveliko delovanje žleze (latentna hipertiroza). Pri teh vrednostih se za zdravljenje ne odločimo. Tudi s prehrano na potek bolezni najverjetneje ne moremo vplivati, vsekakor ne gre za pomanjkanje joda. Priporočam le kontrolo delovanja ščitnice (TSH), pri izbranem splošnem zdravniku čez tri do šest mesecev.

Lep pozdrav!

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog
nova
Uredništvo priporoča

Lepo pozdravljeni…
Pravkar sem dobila izvide iz bolnice,kjer sem bila na pregledu
ščitnice,pa me samo zanima,kaj pomenijo te kratice,ki so navedene
v izvidu…
TSH 1.80
protitelesa TG 101.7
protitelesa TPO 104.4
Funkcijsko stanje je eutirotično,so pa pozitivna ščitnična protitelesa,
kar govori za kronični avtoimuni tiroditis.Zaenkrat je v fazi eutiroze,
pričakovati pa je razvoj hipotiroze,takrat bo potrebno substitucijsko
zdravljenje.

Spoštovani!

Glede na navedeno gre pri vas za kronično avtoimubsko vnetje ščitnice (kronični limfocitni tiroiditis Hashimoto). Delovanje ščitnice je normalno, tako, da zdravljenje trenutno ni potrebno. Priporočljivo je redno kontroliranje TSH pri izbranem zdravniku družinske medicine enkrat letno, ker se z leti lahko pojavi premajhno delovanje ščitnice (hipotiroza). Kadar se pojavi premajhno delovanje ščitnice je potrebno nadomeščanje ščitničnih hormonov v obliki tablet (substitucijsko zdravljenje).

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Stara sem 27 let. Pred 6 leti so tudi meni odkrili nenormalno delovanje ščitnice (ne vem točno kakšna je bila diagnoza). Zdravila sem jemala eno leto in pol, nato pa sem se zelo čudno počutila ko sem jo vzela…imela sem občutek da me duši. Ker moja specialistka se za to ni dosti “brigala” sem odšla k drugemu specialistu, ki mi je postavil diagnozo : “Kronični limfocitni tiroiditis(Hashimoto) – v evtirotični fazi”, vrednosti TSH so bile v mejah normale (3,011), protitelesa pa so bila zvišana (antiTG = 79, antiTPO= 279,9), zdravljenje ni bilo potrebno. Avgusta 2008, so mi odstranili mandlje, pri tem pa so izvidi kazali normalno vrednost TSH! Nekje oktobra pa so se začele moje težave…začeli so mi odpadati lasje. Sicer nimam tistih “praznih” kolobarčkov, ampak sem izgubila dobrih 50% las! Najprej sem pomislila, da se to dogaja, ker sem nekaj dni pred operacijo nehala jemati kontracepcijske tabletke, vendar še zdaj po 6 mesecih lasje odpadajo. Odločila sem se da grem k zdravniku. Krvni izvidi so pokazali, da je vrednost TSH precej povečana (ne vem točno koliko znaša). Zanima me ali je mogoče to “nenormalno” izpadanje las zaradi težav s ščitnico? Ali se lahko z jemanjem zdravil stanje las izboljša oz. povrne v prvotno stanje? Ali je Hašimoto ozdravljiv?

Spoštovani!

Glede na to, da je TSH precej povišan, gre pri vas za hipotirozo (premajhno delovanje ščitnice) zaradi kroničnega tiroiditisa Hashimoto. Izpadanje las je lahko posledica bolezni. Potrebno bo nadomeščanje ščitničnih hormonov v obliko tablet (Euthyrox…). Po nekaj mesecih rednega jemanja je pričakovati, da se bo stanje z lasmi izboljšalo. Hashimotov tiroiditis v hipotirotični fazi žal ni ozdravljiv, tako, da bo najverjetneje potrebno trajno nadomeščanje ščitničnih hormonov.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Danes sem dobila izvid pregleda v ambulanti za bolezni ščitnice.
Rada bi le preprostejšo razlago te bolezni.

TSH 1,937 mE/L, antiTg 33,2 KE/L, anti TPO 839 KE/L, Tg 85 g/L, recovery 99%

Citološka analiza: V preparatu so posamezni fagociti, več različno velikih enoslojnih skupin tirocitov in povečano število različno zrelih limfocitov ter plazmatik. Jedra tirocitov so večinoma enaka, zmerno velika, pravilne zgradbe. V obilni citoplazmi so različno številne marginalne vakuole. Atipičnih celic ne najdem.
Tipljiv je gomolj v desnem ščitničnem režnju, velik 1×1 cm. Gomolj je punktiran, citološka analiza je nesuspektna. Na scintigramu gomolj desno nekoliko slabše kopiči izotop.
Ugotavljam Hashimotov tiroiditis v evtirotični fazi.

Za odgovor se Vam zahvaljujem!

Lep pozdrav! Mateja

Spoštovani,

imate dve ščitnični bolezni – avtoimunsko bolezen ščitnice (Hashimotov tiroiditis) in gomolj v ščitnici, ki je benigne narave. Zaenkrat vam nobena od bolezni ne bi smela povzročati težav. Avtoimunska bolezen pa lahko z leti povzroči pomanjkljivo izločanje ščitničnega hormona, zato morate kontrolirati TSH 1 x letno. V primeru pomanjkanja bo potrebno nadomeščanje ščitničnega hormona.

Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Spoštovani,

Dobila sem izvid pregleda v ambulanti za bolezni ščitnice.
Diagnoza je kronični limfocitni tiroiditis (Hashimoto), TSH, FT4, FT3 imam v mejah normale, zanimajo pa me mejne vrednosti antiTg-ja in antiPO-ja, je to 100?

Za odgovor se vam že v naprej najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Spoštovani!

Mejne vrednosti za antiTg an antiTPO protitelesa so odvisna od metode, ki jo laboratorij uporablja. Navadno smatramo zvišane vrednosti nad 60 kE/l.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani DR.Pirnat!
Lani maja sem bila pri vas na posvetu v uzvezi z načrtovano nosečnostjo (peto po vrsti in hkrati sumom, da ščitnica ne deluje dovolj dobro). Rse ste mi po odvzemu krvi ugotovili, da gre za Hashimoto v evtirotični fazi. Kot ste svetovali, smo tik pred zanositvijo kontrlirali kri (TSH 4.49, T4-13.67 in T3- 4.76). Po potrjeni nosečnosti, smo še enkrat preverili TSH 6.22, zato so tirologi svetovali moji os. zdravnici naj mi predpiše euthyrox 25 mg, ki ga jemljem še danes, ko sem že v 37.tednu nosečnosti. TSH smo preverjali vsak mesec in je bil vedno v mejah normale. Pred dvema tednoma so mi še enkrat vzeli kri( TSH-2.47, T4- 10.41, T3- 3.40). Občasno se počutim zelo slabo, sem brez energije, pogosto pa imam občutek, da bom padla skupaj. Tirolog je os. zdravnici odsvetoval povečanje doze, zaradi dojenčka. Zelo me skrbi, če je zaradi moje ščitnice z dojenčkom vse v redu, oz. kakašne posledice ima moje stanje lahko zanj? Kako ravnati po porodu? Na koga se obrnem oz. kakšni so postopki?

Po četrtem porodu sem dobila menstruacijo šele po enem letu in pol ( dojila sem dve leti, kot tudi prejšnje tri, pa sem vedno dobila menstruacijjo po desetih mesecih), Vmes so mi roke ponoči zelo mravljinčile, tako da je bilo spanje zelo moteno. Težave sem imela z nepojasnjenimi vrtoglavicami. Ker sem tudi dirigentka in pianistka, so predvidevali, da imam sindrom karpalnega kanala, kar so raziskave potrdile in sledili sta operaciji na obeh rokah. V člankih sem zasledila, da je tudi za to lahko vzrok ščitnica. Zelo me skrbi, da bi se te stvari ponovile, ker je to moj poklic in si ne predstavljem ponovnih operacij. Prve so k sreči uspele. Čeravno sem bila zelo dolga, upam da si boste lahko vzeli čas za odgovor. Že vnaprej se vam najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam!
Carmen

Spoštovani!

Glede na navedeno gre pri vas za latentno (blago) hipotirozo po kroničnem tiroiditisu in nosečnost 37 tednov. Glede na izvide bi bilo morda dejansko priporočljivo nekoliko zvišati odmerek Euthyroxa na npr. izmenoma 50 oziroma 25ug dnevno. Dva meseca po porordu je potrebno ponovno kontrolirati TSH in morda prilagoditi odnmerek Euthyroxa. Včasih je lahko tudi hipotiroza dodaten dejavnik za pojav sindroma karpalnega kanala, verjetno pa ni edini.Navadno je zelo uspešen kirurški poseg, potrebno pa je tudi uvesti zadostno nadomestno terapijo s tiroksinom.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,
Lansko leto septembra mi je dr. Pirnat postavil diagnozo kronični limfocitni tiroiditis. Vrednosti so bile TSH 8,7, FT4 11,7, FT3 3,9, anti Tg 219,2, anti TPO 831,3. Ker se počutim zelo utrujeno, sem si samoplačniško dala pregledati vrednosti. Rezultat je TSH 43,4, T3 3,5, T4 12,1. TSH je očitno zelo porasel. Kaj to pomeni in kako naprej? Trenutno jemljem Euthyrox (glede na priporočilo iz lanskega septembra) po 75 ug dnevno. Hvala in lep pozdrav, Vanda

Spoštovani,

vaš izvid kaže na pomanjkanje ščitničnega hormona, kar pomeni, da bo potrebno zvišati odmerek zdravila (za začetek na 100 mcg). Najbolje bi bilo, da se vaš izbrani zdravnik s tirologom posvetuje glede dviga odmerka, nato pa s kontrolo TSH čez 2-3 mesece preveri ustreznost novega odmerka zdravila. Zdravilo morate jemati res redno zjutraj na tešče z vodo (ne s kavo ali mlekom), vsaj 15 min pred prvim jutranjim obrokom.

Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Pozdravljeni,

tudi jaz sem se znašla s težavo Hashimoto.
Glede na izvid KC Ljubljana, TSH: 5,192 mE/L, FT4: 14,2 pmol/L, FT: 5,49pmol7L, antiTG: 124,9 KE/L, antiTPO: >KE/L, TSI: 0E/L, da sta oba režnja normalne velikosti, da je ščitnica hipehogena, da je v srednjem delu levega režnja izoehogen vozlič (10,7×7,2×7,5mm), mi je bilo predpisano zdravilo Euthyrox 25ug dnevno do ponovnega pregleda, ki naj bi bil aprila letos.
Glede na to, da sem našla na spletu kar nekaj mnenj, predvsem neprijetnih, o tem zdravilu, me zanima kaj dejansko so stranski učinki jemanja le tega, ali obstaja še kakšno drugo in ali, sploh, obstaja kakšna druga možnost (s kakšnimi drugačnimi dodatki pri hrani ipd.) zdravljenja.

Najlepša hvala za odgovor.

Lep dan!

Spoštovani,

Euthyrox je sintetični ščitnični hormon, ki ga telo dobro pozna (saj ga ščitnica proizvaja tudi sama) in v ustreznem odmerku nima nikakršnih stranskih učinkov. Druge možnosti zdravljenja zato ni, prav tako ni prehranskih dodatkov, ki bi lahko hormon nadomestila. V vašem primeru je zdravljenje potrebno, saj ima pomanjkanje ščitničnega hormona ševilne sistemske učinke, prispeva pa tudi k rasti gomolja v ščitnici.

lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Spoštovani,

ponovno se vračam z novimi izvidi, in ker nisem vešča v pomenu strokovnih izrazov prosim za vaše mnjenje.
Jemljem Euthyrox 25 dnevno, TSH, FT3, FT4 so normalni.
V srednjem delu levega režnja je izoehogen vozlič 9,4×7,7×7,3 mm, ki so ga punktirali. Rezultat je, da prevladujejo različne zrele limfatične celice, da so v več skupinah tudi retikulumske celice ter številne skupine tirocitov, da prevladujejo skupine v obliki rozet, manjših foliklov z nakazanim ščitničnim koloidom ter v solidnih večslojnih formacijah, da so jedra manjša, večinoma homogene zgradbe, da je citoplazma neostro omejena, slabo ohranjena, in da so v nekaj skupinah še celice z nekoliko povečanimi jedri ter z obilno, bazofilno, dobro omejeno citoplazmo. Mnenje tega izvida je, da gre za elemnte značilne za limfocitni tiroditis, da je poudarjen mikrofolikularni vzorec razraščanja tirocitov, ki so pravilne zgradbe, da gre najverjetneje za spremembe v povezavi z limfocitnim vnetjem, in nadalje, ker so različni elementi lahko dobljeni iz različnih delov ščitnice, se po sami citološki sliki ne more povsem izključiti možnosti folikularne neoplazme ter je priporočeno spremljanje.
Prosim vas, če mi pomagate razložiti kakšen je pomen navedenega.

Iskrena hvala vnaprej za vaš odgovor in pomoč.

M

Spoštovani!

Citološko analizo punktata ščitnice je vedno potrebno interpretirati skupaj s kliničnim pregledom, ultrazviokom ščitnice in drugimi preiskavami. Glede na navedeno gre za spremembe skladne s kroničnim limfoctnim vnetjem ščitnice. Vsekakor pa priporočam kontrolo z UZ in v primeru rasti gomolja ponovno biopsijo gomolja.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

Moji izvidi so pokazali:
TSH: 0,000 mE/L (0,35-5,5)
FT4: 33,5 pmol/L (11,5-22,7)
FT3: 11,27 pmol (3,5-6,5)
antiTg: 87,7 KE/L (do 60)
anti TPO: > 1300 KE/L (do 60)
TSI: 1 E/L (do 1,5)

Terapija : Athyrazol 1 tbl/dnevno

V marcu mesecu so me operirali na želodcu (pred operacijo sem naredila en kup pregledov in povsod so bili izvidi bp – tudi ščitnica). V bolnišnici sem dobila vnetje trebušne slinavke in intraabdominalni absces. Po enem mesecu so me odpustili domov. Začetek junija so mi začeli izpadati lasje v šopih, zato sem obiskala osebnega zdravnika, ki je ugotovil nepravilno delovanje ščitnice in me poslal na pregled na polikliniko. Tam so mi postavili diagnozo in dali terapijo. Po enem mesecu mi lasje izpadajo še bolj, kot prej…toliko, da se na nekaterih predelih vidi gola koža. Zdravnica na kliniki za nuklearno medicino mi je rekla, da to nima veze s ščitnico.
Kakšni so po vašem mnenju razlogi za prekomerno izpadanje las? Je res, da to ni povezano s ščitnico? Koliko časa traja zdravljenje?

In še:
Pri endokrinologu so mi rekli, da je vidno odmiranje jajčnikov (stara sem 40) in me napotili k dr. Medenovi. Čakam na pregled in hormonsko terapijo.

V pričakovanju vašega odgovora, se vam iskreno zahvaljujem.

LP

New Report

Close