Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Multipla skleroza ms & krvna skupina

ms & krvna skupina

oj! 🙂

zadnje čase veliko razmišljam o prehranjevanju glede na krvno skupino in tudi o povezanosti ms in krvne skupine.
zanima, če veste, katera krvna skupina ste in če vas je kdaj zdravnik oz. kdo drug opozoril na to oz. vam to omenil?

moja krvna skupina je A…

moja radovednost vam bo zelo hvaležna, če se odzoete na mojo majhno raziskavo 🙂

lpl

Pozdravljena!
Nikoli še slišala za povezavo krvne skupine in MS. Moja krvna skupina je B negativ. Lep pozdrav! Lili

Tudi moja krvna skupina je A. Povej kaj več o prehranjevanju …

oj!

tu sta naslova angleške in slovenske knjige:
Peter J. D’Adamo: Eat right 4 your type ali slovenski prevod: 4 načini prehrane za 4 krvne skupine.
če pa te znima kaj konkretno pa vprašaj…
ljudje s krvno skupino A bi naj bili tipični vegeterijanci.

lpl

Krvna skupina A+ (če ni plus pa je minus).

Nekateri od nas obolelih za MS imamo deformirane rdeče krvničke, ki naj ne bi bile čisto okrogle, zato naj bi lažje prehajale skozi krvno možgansko bariero, iz česar sledi poslabšanje in škoda v možganih.

Spomnim se, da ko sem v vojski (6 let pred diagnozo) dal kri, je medicinska sestra zelo čudno gledala na rezultate preiskave, povedala pa ni nič.

LP, B.

tolej je za A -iz knjige hjrvaške (neki je še v hrvaščini ker ne znam prevesti)

Krvna skupina A – (pomeni kao agrarac)

– prvi vegeterijanec
– občutljiv prebavni sistem
– zdržljiv imunski sistem
– najbolje reagira na stres z umirjenim delovanjem
– zahteva zelenjavno prehrano da bi ostal vitek in produktiven

Dobre lastnosti: dobre se prilagaja na spremembe prehrane in okolja, imunski sistem lažje ohrani in metabolizira hranljive snovi

Slabosti: občutljiv prebavni trakt, imunski sitem občutljiv na mikrobe

Zdravstveni riziki: bolezni srca, rak, anemija, problemi z jetri in žolčem, diabetes tip I

Profil prehrane: vegeterijanska – zelenjava, tofu, morski sadeži, fižol lima, žitarice, stročnice, sadje

Ključ hujšanje: izogibajte se mesa, mlečnih proizvodov, fižola (bubrežasti grah), pšenice,

Ponagajo pa: sojini proizvodi, sadje – predvsem ananas, zelenjava, rastlinska olja

Dodatki prehrani: vitamin B12, folna kislina, vitamin C, E, glog, rudbekije (ne vem kva je to), kvercetin, badelj

Režim telesnih vaj: umirjene vadbe, koncetracija, joga, tai chi

Izogibajte se vseh vrst šunk, hrenovk, narezkov ker lahko povzročijo rak želodca, ker imate bolj malo želodčne kisline.

Nevtralno meso je: kokošje, puran in piščanec – vsemu ostalemu se ogibajte

Dobre ribe: bakalar, bjelica, grdobina, krap, losos, postrv, skuša, sardela, šaran , šnjur

Nevtralno: morski pes, petrovo uho, ščuka, gof

Ogibati se: dagnje, hobotnica, inčun. Jakobova školjke, jastog, jegulja, kozice, lignji, list, dimljeni losos, oslič, raki, som,škamp, ugor, žaba, želva

Od mlečnih proivod se priporoča le sojino mleko in sojin sir, nevtralno – jogurt, kozje mleko, feta, kozji sir, mozzarella,kefir , ostalemu se ogibajte.

Od olj se priporoča olivno in laneno.

Od semenk pa bučna semena, kikiriki, kikirikijevo maslo.
Nevtralno: mandelj, kostanj, lešniki, tahini, orehi, pinjole, sezam, sončnična semena
Ogibajte se: brazilski oreh, kažu. Indijski oreh, pistacije

Od žitaric se priporoča ajda in indijanski ščir.
Nevtralno: ječmen, kamut, koruzni kosmiči, pira, rižebi kosmiči, ovseni kosmiči, žganci
Ogibati se: glutenskih proizvodov, pšeničnih proizvodov

Od zelenjave se priporoča : artičoke, blitva, brokuli, buče, cikorija, čičoke, češnjak (ne vem kva je), endivja, hren,ohrovt, kolerabica, čebula, korenje, peteršilj, repa, špinača, tempeh, tofu

Nevtralna: alge, avokado, bambus, zelena, cvetača, dajkon, bukov ostrigar, mungo fižol, koromač, podzemna koleraba, , mlada čebula, zelene olive, radič, redkvice, šprgeljni, bučke, kristalka

Ogibati se: gobe plemenite, šitake, fižol lima, krompir, zelje, črne olive, paprike, melancani, paradižnik, jam krompir

Sadje:
Zelo dobro: ananas, borovnice, brusnice, grapefruit, rozine, Kupine (ne vem kva to), limona, marelice, fige, slive, češnje, višnje

Nevtralno: breskve, dateljni, dinja, grozdje, jabolka, kivi, limete, hruške, lubenice, maline, nektarine, ribez, šipek

Ogibati se: banane, kokosov oreh, mandarine, mango, pomaranče, papaja, rabarbara

Dobre pijače: kava s kofeinom in brez , črno vino, zeleni čaj (zanimivo !!)

Nevtralno: belo vino

Ogibati se: črni čaji, alkoholne pijače, pivo, mineralna voda, soda

hvala ti, super si…

kera krvna skupina pa si ti??

lahko noč

…zakaj toliko A-jev???

tudi jaz A (-)

lp, t

jaz pa sploh ne vem. moram na krvodajalsko, da izvem. čim prej.

No, jaz nisem A, sem 0.
Kaj pa velja za to skupino?

lp, Barbara

oj
mislim, da bi to naj bili lovci… se pravi, da bi se naj prehranjevali pretežno z mesom.

lp

Vecina A-jev je verjetno zato, ker je tudi sicer pri nas krvna skupina najbolj razsirjena.
Bi bilo pa zanimivo natancno ugotoviti, ce so procenti pogostosti posameznih krvnih skupin med zdravimi in med tistimi z MS podobni.

Pri nas je najbolj pogosta krvna skupina A (približno 40%), sledi krvna skupina O (38%), krvne skupine B je 15%, AB pa je zelo redka krvna skupina in jo ima približno 7% ljudi.

Rh D pozitivnih oseb je 83%, Rh D negativnih pa le 17%.

LP

Hvala za odgovor, le da zame to ne bo držalo. Nisem sicer vegetarijanka, ampak vseeno v glavnem jem zelenjavo, sadje, ribe… Mogoče pa izjeme res potrjujejo pravila 😉

lp, Barbara

hvala dani za zanimiva linka
lp, t

New Report

Close