Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Gibanje, oblikovanje in krepitev telesa Neuspeh – kljub zdravi prehrani in gibanju

Neuspeh – kljub zdravi prehrani in gibanju

Lep pozdrav!

Visoka sem 170cm in imam 62kg, stara pa sem 26 let. Želim izgubiti nekaj kg pa mi nikakor ne uspe. Naj povem, da imam zelo urejeno prehrano, lahko tudi rečem, da vem zelo veliko o tem, saj se ji zelo posvečam. Se pravi veliko zelenjave nasploh, sadje samo dopoldne, od mesa ribe in perutnina (belo meso), polnozrnati izdelki (testenine, riž, crispiji) v omejenih količinah, pusta skuta dnevno na jedilniku – zaradi beljakovin, veliko vode (baje celo že preveč, cca 4l na dan), oreščki (zaradi maščob, ker jih poleg olivnega olja na solati skoraj ne dobim, imam pa tudi zelo suho kožo), sladkarije pa večinoma le 1x na teden, ko se navadno malo pregrešim. Tudi kar se tiče gibanja nimam težav. Zamenjala sem že celo vrsto načinov treninga, navadno pa telovadim 5-6x na teden. Trening zajema tako dvigovanje uteži kot tudi aerobno aktivnost (tek, orbitrek, kolo, ples, hoja v hrib, rolanje…), navadno traja 1h do 1h20min.
Vse skupaj se je začelo pred 7 leti, ko sem imela 50kg, vsak dan pa preživela 45min do 1h na sobnem kolesu. Odločila sem se za obiskovanje aerobike, kasneje tudi fitnesa. Bolj kot sem trenirala, več kg sem imela. OK, razumem da je bil del povečane teže tudi na račun mišične mase, ampak vseeno… Želim priti do teže 57-58kg, trudim se že kakšni 2 leti, pa brez uspeha. Kot rečeno je za mano že vrsta različnih treningov pa tudi različnih prilagajanj v prehrani – vsakič pristanem na strožjem režimu, učinek je pa navadno ta, da izgubim kak kg, ki pa se, kljub nespremenjeni prehrani, hitro povrne.
Na mojem telesu pa me najbolj moti trebuh. Priznam, da tudi drže nimam najlepše. Večinoma se na to koncentriram in izgleda ok, čim pa samo malo sprostim mišice, izgleda moj trebuh kot nosečniški, tako da sem že nekajkrat dobila pripombe v tem stilu…
Res ne vem več kaj naj storim, tako z mojimi kg kot tudi s trebuhom, saj mi do sedaj noben trening, niti način prehrane niso pomagali (imela sem pomoč tudi s strani različnih fitnes trenerjev, ki so tako rekoč “obupali” nad mano).

Vem da sem bila malo daljša, ampak res ne vem več na koga se lahko s tem svojim problemom še obrnem…

Hvala za odgovor!

Urša

Pozdravljeni,

vaše vprašanje je bilo res izčrpno. Najprej naj vas pomirimo, da je vaša telesna teža primerna osebi tej starosti, zatorej se vam ni potrebno z njo obremenjevati. Teža vam narašča v zadnjih 7 letih, kar je lahko posledica bodisi upočasnitve presnove ali mogoče zahtevnega delovnika v službi, ki vas morebiti stresno obremenjuje oz. je večinoma sedeče narave. Na splošno velja, da naša telesna teža miruje, kadar so kaloričen vnos, presnova in telesna vadba med seboj v ravnotežju, kakor je v vašem primeru. Če bi želeli znižati telesno težo bi morali bodisi prilagoditi jedilnik oz. kar bi bilo bolj smotrno povečati bodisi dolžino oz. intenzivnost telesne vadbe. Biološki dejavniki so tu enako pomembni kot dejavniki prehrane. Nekateri ljudje imajo visoko stopnjo izgorevanja, drugi nizko. Telesna teža je pogosto lahko zelo malo povezana s prehranjevanjem in gibanjem, zelo povezana pa z individualnimi razlikami v telesni stopnji izgorevanja.

Glede trebuha se lahko poslužite usmerjenih vaj, ki vam bodo okrepile trebušne mišice, v režim vaj pa vključite še vaje za pravilno telesno držo, tako boste nedvomno pozitivno vplivali na lepši izgled. V kolikor imate konstantno napet trebuh, je to najverjetneje tudi zaradi 4l vode, ki jih zaužijete dnevno. Večja količina tekočine naenkrat rezultira v vizualno napetem trebuhu. Tekočino raje enakomerno razporedite tekom dneva.

Poglobljeno znanje boste našli v knjigi Dieta z izgorevanjem (Dr. Stephen R. van Schoyck), ki je dostopna v knjižnicah in spletni knjigarni Inštituta za preventivno medicino:
, kjer je med drugim objavljenih kar nekaj člankov, ki bi vas utegnili zanimati.

Nikakor ne obupajte! Prepričana sem, da boste našli osebnega trenerja za ustrezno določitev vadbe. Razmisliti pa morate tudi o željeni ciljni teži. Morda vam vaše telo ne dopušča teže, ki ste si jo zastavili. Ne pozabite, da sta bistvena vitalnost in zdravlje!

Veliko uspeha vam želimo!

INŠTITUT ZA PREVENTIVNO MEDICINO Tržaška cesta 118, 1000 Ljubljana [email protected] www.zase.si

New Report

Close