Najdi forum

ure specialnega pedagoga samo v vrtcu?

Torej doma imamo sestro, ki je pri 4 letih še vedno na stopnji 17 mesecev. Starša sta oba doma (Mama je gospodinja – 5 otrok pri hiši in oče je upokojen), tudi denarja ni veliko pri hiši. Punčka je že v postopku usmerjanja, strokovno mnenje je bilo pridobljeno in v le-tem piše, da ji pripada 3 ure specialnega pedagoga na teden v ali izven vzgojnoizobraževalnega zavoda. Problem nastane tukaj, otrok je tudi vedenjsko zelo neprilagojen (grize, tepe, stiska za vrat, poje vse od barvic, do plastike do crknjene muhe na tleh, ne zna sma jesti, tudi piti ne zna, ker se ji non stop zaletuje)in je neizvedljiva vključitev otroka v navaden vrtec brez spremljevalca (le-tega pa ji ga ne odobrijo, ker ni motorično ovirana saj normalno hodi). V razvojni vrtec je starši ne morejo voziti, saj je najbljižji oddaljen slabo uro vožnje v eno stran, kar je zopet neizvedljivo, ker bi mala ponorela že do tja, kaj šele nazaj.
In zdaj vsi po vrsti trdijo, da ji te tri ure ne pripadajo, če otrok ne bo vključen v vrtec. ALi je to res? ALi mora biti torej otrok vključen v vrtec (kljub temu, da je to praktično nemogoče), da si “zasluži” pomoč? Ali naj zdaj starši plačujejo vrtec vsak mesec, kljub temu da so v finančnih težavah, in otroka vozijo tja le takrat, ko bo specialnipedagog tam?
Kaj nam je striti, da bo punčka deležna pomoči?

Hvala za vse nasvete.

Fračela,
kaj natančno piše na odločbi? Je celoten postopek že izpeljan?

Lep pozdrav, Petra

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Ne, odločbe še niso sprejeli.

LP

nova
Uredništvo priporoča

Fračela,

kaj natančno sta se starša pogovarjala s člani komisije?
Zakon o usmerjanju govori tudi o nudenju pomoči na domu, vednar pa to mora biti strokovno strokovno utemeljeno /7. in 8. člen/.
Zakaj pa bi po vašem to bila dobra rešitev?

Lep pozdrav, Petra

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Dobra rešitev bi bila za deklico in za ostale otroke, ker
– je zares nevarna drugim otrokom (stiskanje za vrat, ipd)
– je zelo agresivna
– je popolnoma nevodljiva
– je nevarna tudi sebi (popolnoma vse daje v usta – od voščenk, do noža, ki se je enkrat po nesreči znašel preblizu roba pulta, …)

Je pa mama, klicala na ministrstvo za šolstvo in dobila nikalen odgovor, torej, da mora biti otrok vpisan v vrtec, če želimo dobiti tisto pomoč. Klinc pa taka država…. POčasi izgubljamo upanje, da bi lahko sploh kdo pomagal tej naši punčki.

Moj sin je bil zelo veliko bolan in smo se zato odločili, da ga damo v vrtec šele letos (3,5 let). Že ko je bil otrok star 2 leti, so nam vsi svetovali vrtec zaradi pomoči. Ves ča sem zatrjevala, da od pomoči ne bo imel nič, če ga skoraj nič ne bo v vrtcu. Sem si pa najela privat defektologa (1x tedensko, celo uro). Moram reči, da je bil otrok skrajno odkonilen v vseh ustanovah (logoped, socialni delavec, pediater) – vase se je zaprl kot školjka. Ko je prišla domov defektologinja prvič, sem se že sredi prve ure umaknila in na moje veliko presenečenje sta sama že izvajala prvo uro. Sin se je teh obiskov zelo veselil, njej pa sem plačevala ure. Sedaj imamo pa to veliko srečo, da ima ista defektologinja sina tudi v vrtcu (sedaj ima odločbo, tudi pri nas ni razvojnega vrtca) in krasno delata, ker se mu ni bilo potrebno privajati še nanjo. Res nimamo takšnih vedenjskih težav, vendar bi bila privat organizacija mogoče v tem trenutku dobra rešitev (namesto vrtca pa plačate njo).

To že imamo (privat pomoč na domu), vendar starša počasi obupujeta nad vsemi stroški, kot sem povedala, je ravno denar velik zalogaj. Že vožnje v razvojno (cca. eno uro v eno smer) ambulanto poberejo kar nekaj denarja…. In konec koncev, zakaj za vraga pripada otroku pomoč le če je v vrtcu?! A potem če ni v vrtcu, pa ko ga šljivi, pa naj bo prizadet ali kaj…… Mi smo totalno ogorčeni nad mačehovskim odnosom države do teh ubogih otrok.

Kaj pa mogoče kakšna manjša skupina v rednem vrtcu v bližini? Vem, da vsi vrtci niso polno zasedeni, je pa res, da potem potrebujete še potrpežljivo vzgojiteljico, pa pomočnico, pa,…Pokličite malo naokoli. Lp

Se strinjam da je podlo, da država ne more poskrbeti za takšne primere. V vrtcu bi se starši kar hitro pritožili, sploh če vzgojiteljice niso elastične. Strinjam se z Matejo – poskusite poklicati bližnje vrtce in predstaviti primer in mogoče skupaj poiskati najugodnejšo rešitev.

Fračela,

kot sem napisala zakon omenja to možnost (ob temeljiti strokovni razlagi, seveda) kako pa se uresničuje pa… jaz ne poznam nobenega predšolskega otroka, ki imel dodatno pomoč na domu.

Me pa zanima kakšno pomoč privat imate sedaj? In na koliko časa ste naročeni v razvojni ambulanti? Hodite na terapije še kam? V primeru, da so terapije v ZD in zanje potrebujete napotnice, vam pripada povračilo potnih stroškov (res ne dobite povrnjeno vse, ker vam zavarovalnica odšteje »lastni prispevek«). Tudi za pot v razvojno ambulanto bi bili upravičeni do potnih stroškov.
Je deklica bila do sedaj kam vključena?

Kako bo tekla pomoč – vse je odvisno od tega, kaj sta se zmenila starša na komisiji. Ne gre za to, da sedaj vi sami iščete najbolj primerno rešitev – rešitev mora biti skupna, saj bo potem tako tudi napisano v odločbi in bo odvezujoče tako za vašo družino kot za ustanovo, kamor bo deklica vključena. Pogosto se upošteva argument bližine in primernosti ustanove.

Ne vem, če se »splača« vztrajati na tem, da bi deklica pomoč prijemala doma. Otrok (ne glede na to kakšne težave ima) potrebuje sovrstnike. Ali se agresivnost pojavlja samo doma ali samo ob določenih trenutkih (npr. ko so navzoče druge nedomače osebe)? Agresivnost pri tako malih otrocih s PP pogosto ima svoj vzrok. Če deklica ne govori, so njeni agresivni odzivi lahko tudi njena govorica, lahko gre za iskanje pozornosti in kontakta, čustev, ki jih ne zna še kontrolirati itd. Lahko je vzrok tudi medicinski. Zato pomembno je tudi vaša reakcija ob njenem neprimernem vedenju.

Iz vašega posta je razbrati, da bi deklico imeli doma zato, ker je nevarna okolici (pa tudi sebi). Pa bi bila to dobra rešitev? Če ne sedaj, boste pred isto odločitvijo za 2 ali 3 leta, ko bo deklica postala šoloobvezna. Sedaj doma njeno vedenje »koregirate« na določene načine, na katere je že tako ali tako navajena in bi vas mogoče znala »tudi zamotati okoli prsta«. Saj ne gre za to, da njenega vedenja ne bi primerno kontrolirali, ampak reakcije drugih (okolice, sovrstnikov itd. ) so tudi zelo pomemben dejavnik za koregiranje vedenja.
Je pa tudi res, da se večina otrok (tudi tistih brez PP) brez domačih obnaša lahko obnaša drugače (kot govori izkušnja V).
Mogoče bi se res kdo izmed staršev pritožil (kot pravi V), mogoče pa ne – kdo ve? Primerna razložitev, subtilna vzgojiteljica, dobro vodstvo vrtca in vaše sodelovanje ..
Spremstvo ji res ne pripada, a v mnogih vrtcih to rešujejo tudi s pomočjo prostovoljk, študentk ali javnih delavcev. Rešitev je mnogo, samo najti je potrebno ustrezno.

Lep pozdrav, Petra

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

New Report

Close