Knjižni molji in pravopis

Odgovarjajo: Nataša Purkat, univ. dipl. slovenistka in sociologinja kulture • mag. Gordana Rodinger, prof. slov. j. in zgodovine

katedrala

Default avatar

TinMina

Pozdravljeni,

vedno sem živela v prepričanju, da je katedrala sinonim za stolnico. Danes pa sem slišala nekoga reči, da je na Portugalskem v tem-in-tem mestu videl ogromno katedral. Pa sem se vprašala, ali ni v enem mestu le ena katedrala?

No, sodeč po SSSKJ nisem imela prav:

katedrala -e ž (a) velika cerkvena
stavba, navadno arhitektonsko
pomembna: zidati katedralo; stara
katedrala / mogočna gotska katedrala //
knjiž. stolnica: maševati v katedrali

stolnica -e ž (o) cerkev pri
sedežu škofije: maševati v stolnici;
pročelje stolnice / ljubljanska stolnica

Kaj mislite o tem? Je v enem mestu lahko več katedral? Je katedrala lahko stolnica, ni pa nujno? Je stolnica vedno katedrala, ali je to odvisno od arhitekture?

LP
Default avatar

ariadne

ne vem, če sta stolnica in katedrala sinonim. Mislim namreč, da v Sloveniji ni niti ene katedrale, vsaj v LJ in MB ne. Pa bi morale biti, če bi to pomenilo isto, kot pa stolna cerkev.
ariadne
Default avatar

K_ris

Katedrala je lahko sinonim za stolnico, lahko pa je tudi arhitektonska oblika.

Če pozorno pogledaš, je to dvoje napisano tudi v SSKJ:

1) posebna arhitekturna oblika

velika cerkvena
stavba, navadno arhitektonsko
pomembna: zidati katedralo; stara
katedrala / mogočna gotska katedrala //

2) stolnica

knjiž. stolnica: maševati v katedrali

Vsaka stolnica je katedrala, vsaka katedrala pa ni stolnica.

Če se motim, me prosim popravite.

LP,

Matic
Default avatar

Filip

> Vsaka stolnica je katedrala, vsaka katedrala pa ni stolnica.
>
> Matic

Malo sem pobrskal po netu in kaže, da je to res bistvo. Tako imamo v Sloveniji kar nekaj katedral, ki pa niso vse stolnice (stolne cerkve). Oboje naj bi to bile v Ljubljani, Mariboru (na Slomškovem trgu) in v Kopru, torej po ena v vsaki slovenski škofiji. Se bo pa menda število župnij povečalo (o čemer lahko preberete recimo v zadnji Sobotni prilogi Dela v intervjuju z nadškofom Uranom) in tako se bo povečalo tudi število stolnic/katedral. Nove škofije naj bi bile MS, CE in GO, če prav vem, morda tudi NM. V Novi Gorici že obstaja "pomožna stolnica" oz. konkatedrala.

Katedrali, ki se tako imenujeta zaradi mogočnosti in arhitektonskih posebnosti, pa sta tudi v Gornjem Gradu (najbolj prostorna cerkev v Sloveniji) in v Piranu (saj veste, tam zgoraj.

Cerkev običajno za glavno cerkev škofije uporablja izraz stolnica oz. stolna cerkev, izraz katedrala pa za mogočne cerkvene zgradbe.

Zaključil bom enako kot Matic - če se motim, naj me kdo popravi.

Moderatorji

Nataša Purkat , univ. dipl. slovenistka in sociologinja kulture
Nataša P
mag. Gordana Rodinger , prof. slov. j. in zgodovine
Gordana Rodinger