Forum: Al' prav se piše ...?

Ste v dilemi, kako pisati, z veliko ali malo začetnico, skupaj ali narazen, vejica preveč ali premalo, zakaj vejica? Ugibate o nastanku in pravilnem zapisu besede? Niste prepričani, ali je stavek pravilno tvorjen? Imate težave z razumevanjem besedila? Na forumu lahko dobite odgovore na svoja vprašanja ali izmenjate svoje mnenje z drugimi.

pomoč, prosim - zdrs

Odgovori Nova tema
Default avatar mimas 30 Maj 2005 11:17

Ali se piše "zdrsem" ali "zdrsom" v stavku: ... trend pa je povezan z deformacijami ali zdrsem po že obstoječi površini.

hvala in lp

Odgovori Citiraj sporočilo Povezava Prijavi objavo
Default avatar marija (1) 30 Maj 2005 11:34

MimaŠ,
a bi to moje razmišljanje kaj pomagalo:

zdrs
zdrsa
zdrsu
zdrs
pri zdrsu
z zdrsem

No, meni lepše zveni v ušesu "z zdrsem", seveda pa je možno, da je pravilnejše tudi "z zdrsom", kajti pravila včasih nimajo nič s polsuhom in polznanjem!

Lep pozdrav!

Default avatar Zvedavec 30 Maj 2005 12:25

Premena iz o v e je za črkami cčžšj (Cene češnje že še je.)
Prav je "zdrsom".

Aha, za spremembo od pravila za s/z, kjer je pomembna pisava, je pri tej premeni pomembna izgovarjava (zato je z Bushem in ne z Bushom).

Pošlji oblikovano (30-05-05 12:28)

Default avatar elin 30 Maj 2005 12:26

Po mojem je pravilno "zdrsom". Vsaj če se držiš tistega iz osnovne šole...Cene češnje že še je. Se kdo spominja tega pravila? Oziroma stavka za pomoč pri zapomnjenju pravila?

Pri besedah, ki se končajo na C, Č, Ž, Š, J, se v petem sklonu obrazilo spremeni v -em.

Na primer: čevelj - s čevljem (in ne "čevljom")

Ali pa: lonec - z loncem

V nasprotju z: stol - s stolom

itd...

In tako tudi: zdrs - z zdrsom

Se motim?

LP

Stran 1 od 1
Na vrh