Knjižni molji in pravopis

Odgovarjajo: Nataša Purkat, univ. dipl. slovenistka in sociologinja kulture • mag. Gordana Rodinger, prof. slov. j. in zgodovine

Evropa

Default avatar
Pozdravljeni, zanima me, ali pišemo Zahodna ali zahodna Evropa, Vzhodna ali vzhodna Evropa, srednja ali Srednja Evropa in zakaj oz. kdaj katero varianto? Mislila sem, da je geografsko (pač kot neki (geografski) del Evrope) z malo, če je pa mišljeno kot politična razdelitev na Zahod in Vzhod, pa z veliko. Pa nisem prepričana, sploh ne, kajti SP pozna samo Vzhodno Evropo kot zemljepisno ime (in to navaja kot posebno geslo, ne pri geslu vzhoden), Srednje in Zahodne Evrope pa ne. Menda ni potem zahodna in srednja z malo? Ali pa je logično, da je kar vse z veliko - samo zakaj ni tega potem v SP, če je pa tam navedena že skoraj vsaka manjša slovenska vas?. Je tule Srednja Evropa torej prav z veliko začetnico: "Univerza v Buenos Airesu je novembra 2004 priredila seminar o Srednji Evropi in Evropski uniji, na katerem so v šestih večerih predstavili Madžarsko, Nemčijo, Češko, Slovaško, Slovenijo in Poljsko." Pomoč, prosim - kdaj, kako, zakaj.
Hvala, Irid
Default avatar
Ne vem, zakaj Srednje Evrope ni v SP, vendar to območje obstaja (ne toliko v geografskem smislu kot v političnem, kulturnem in verjetno še kakšnem). Še bolj je poznano kot Mitteleurope. Morda bo znal kdo drug o tem več povedati, vsekakor pa je pravilno, da se v navedenem primeru piše z veliko.
Default avatar
Misliš Mitteleuropa? Ne mešajmo nemščine in angleščine...
Default avatar
hvala za popravek, nemščine ne obvladam kaj prida :)
Default avatar
Hvala, Filip. Pa res nima nihče več ničesar dodati? To me namreč vse bolj zanima, ker je tudi po časopisih različno.
Lp, Irid
Default avatar
No, samo v ponazorilo iz časopisov: "Ta zakonodaja se je v Slovenijo razširila iz Združenih držav Amerike in Kanade, uveljavila pa se je tudi v zahodni Evropi." Je bilo tukaj prav zapisana mala začetnica pri Z Evropi? Irid
Default avatar
Irid napisal:

> No, samo v ponazorilo iz časopisov: "Ta zakonodaja se je v
> Slovenijo razširila iz Združenih držav Amerike in Kanade,
> uveljavila pa se je tudi v zahodni Evropi." Je bilo tukaj prav
> zapisana mala začetnica pri Z Evropi? Irid

Po mojem mnenju je v tem primeru mala začetnica ustrezna, saj zahodna Evropa ni jasno definirano in zamejeno območje, kot je npr. Severna Amerika ali Bližnji vzhod. Kapavem.
Default avatar
Zanimiva razprava. V SP je to pač slabo razumljiva "temna luknja", žal ne edina.
Filip: v čem pa naj bi bila "Vzhodna Evropa" jasno definirano in zamejeno območje?! Se mi zdi, da je kvečjemu manj jasno opredeljeno in zamejeno kot "zahodna Evropa" ... Je pa res, da je morda ideološko spranim zahodnim možganom, ki jih - mimogrede - izjemno dobro poznam, to kristalno jasno in zato menijo, da npr. med Slovenijo in Albanijo ali Romunijo ni prav nobene razlike, saj vse sodijo v "Vzhodno Evropo" in kako je tam (bilo), se pač točno ve ...
Hja, očitno tudi SP oz. njegovi sestavljalci niso imuni pred samozaverovanim zahodnoevropocentrizmom. Hic sunt leones, mar ne?
Default avatar
Komar ?? Mi dovoliš eno samo vprašanje? Si morda tudi Tomaž?

Moderatorji

Nataša Purkat , univ. dipl. slovenistka in sociologinja kulture
Nataša P
mag. Gordana Rodinger , prof. slov. j. in zgodovine
Gordana Rodinger