Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina za kakšne bolezni se gre

za kakšne bolezni se gre

Spoštovani doktor!

Ponovno se obračam na Vas s prošnjo za razložitev meni nerazumljivih diagnoz in Vaš nasvet za hitrejšo ozdravitev.

Moji hčerki, ki je stara 16 let je dermatologinja ugotovila oziroma postavila sledeče diagnoze:
– dermatitis atopica
– dermatitis nummularis eczematoides

Seveda je dobila ustrezna zdravila in navodila za njihovo uporabo, vendar jaz bi vseeno rada vedela, kaj je vzrok za te diagnoze. Kako je to sploh staknila…. ???? Na kaj moramo biti pozorni, oziroma kaj naj odstranimo iz njene sobe, da se to nebi več ponoilo??’Naj povem, da nikjer v stanovanju nimano nagačenih živali, niti živalskih kož na tleh. V sobi na tleh ima itison.

Že kot otrok je imela težave s kožo in zato izrazito pazimo na to, da kupujemo izključno majčke, poloverje iz bombaža, pravtako vztrajam pri bombažnih modrčkih. Zgoraj navedene težave (v zvezi z diagnozama) so se pojavile pred kakšnima dvema mesecema, dolgo časa mi sploh ni hotela povedati, a ko je uvidela, da ne gre drugače mi je pokazala, nakar sem jaz takoj peljala jo k osebnemu zdravniku, kjer je dobila kremo Canesten. Stanje se je izboljšalo, pa spet se je poslabšalo, se spet izboljšalo….Poslabšanja so bila zelo izrazita zlasti v dnevih, ko je imela telesno vzgojo. Eno takšnih poslabšanj sem pred dvema dnevoma vzela precej resno in šla z njo ponovno k zdravniku in zahtevala posredovanje naprej, kar mi je zdravnik tudi ustregel. In tako smo dobile zgoraj navedene diagnoze. Kaj in kako naprej ne vem. Zdravnica je rekla, da bo najprej to pozdravila in šele potem bomo začeli razmišljati o tem, kje so bili vzroki za izbruh te bolezni. Meni pa le ne da miru, saj želim svojemu otroku pomagati.

Hvala za Vaš odgovor in lep pozdrav!

zaskrbljena mamica

Spoštovani!

Nič niste opisali, kako izgledajo spremembe, kar je pomembnejše od diagnoz.

Prva pomeni alergično kožno bolezen, druga pa lokalno reakcijo kot posledico kakšnega vnetnega dogajanja v telesu.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani!

Zelo težko vam opišem kako vse skupaj izgleda ampak na pogled je grozno. To so izpuščaji, kot mi pove punca zelo srbeči in tudi boleči. Izpuščaji niso točno določenih oblik, še najbolje bi jih lahko definirala kot kraste tako so hrapave, le da ni te suhe površine na njih. Najbolj izrazite so na prsih, kjer ima iz teh “krast-ali izpuščajev?” tudi rumenkasti izcedek. Ima jih še po ramenih in hrbtišču. Kljub uporabi mazilu, ki je bilo v prvi terapiji predpisano (Canesten) se ji moderček in pa tudi bombažne podloge, ki jih uporablja dobesedno prilepijo, da jih vsak večer in jutro mora odlepiti – za to sem ji svetovala, da naj z mlačno vodo namoči, da bo lažje odstranila te bombažne podloge. Te podloge so prekuhane in jih po uporabi vržemo stran. Zgornji del telesa sedaj ne umiva z nobenim sredstvom za umivanje, ker jo peče.

V pravilno zdravljenje dermatologa ne dvomim, vendar me zanimojo povzročitelji oziroma vzroki za izbruh nastalega stanja. Zakaj? Zato, da če na izbruh vplivajo kakšne stvari, ki jih lahko sami odstranimo iz okolja v katerem živimo, bomo to storili čim prej, da na ta način pripomoremo k hitrejšemu ozdravljenju.
Moram Vam povedati, da je v zadnjih treh mesecih shujšala za 20kg brez posebnih diet. Druga zadeva pa je, da se zelo veliko uči (je odličnjakinja v gimnaziji), tako da sem že razmišljala, če bi tudi lahko bil vzrok za izbruh bolezni s psihološkega vidika, saj opažam, da je kar precej nervozna (npr. pes od zunaj nebi smel lajati, nihče ne sme stopiti v njeno sobo, ko jo kaj vprašamo odgovarja z zadirčnim glasom…). Resnično me skrbi.

Lep pozdrav!

Spoštovani!

20 kg – nujno je potrebno preveriti delovanje ščitnice, če nima bulimije.

Opisan izpuščaj je lahko oblika atopijskega dermatitisa, opisujete pa ga kot impetigo. Tudi lokalizacija je za atopijski dermatitis relativno nenavadna, saj se le redko pojavi na dojkah. Predvsem pa bi tako huda oblika atopijskega dermatitisa puščala svoje znake tudi drugje po telesu. Da bi šlo za kontaktni dermatitis (prašek, majica…) je tudi nenavadno, tako da vam ne vem nič kaj bolj pomagati, tudi zato, ker ne vidim sprememb.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Še enkrat najlepša hvala vam za trud in nasvet. Sedaj smo nekaj začele tudi s kamiličnimi obkladki, če bo kaj pripomoglo, saj so kamilice zelo znane naravno zdravilo.

Lep pozdrav!

zaskrbljena

New Report

Close