Najdi forum

Članki TinkareC

Bravo. Upam da boš tako nadaljevala. Sploh tale o otroški opremi.

Ko sva bila midva postavljena pred dejstvo, kaj kupiti, bi nekaj konkretnega prišlo zelo prav. Jaz sem v službi med samimi moškimi, in si tovrstnih izkušenj ne izmenjujemo. Fant ravno tako. Moje prijateljice še niso imele otrok, razen ena. Vsepovsod so vse vozičke hvalili. V reviji VIP so testi na izdelavo, materiale in bolj malo na uporabnost. Ampak to, kje se da kaj najet izposodit, koliko časa je otrok v takem ali drugačnem prevoznem sredstvu, tega pa nisem našla nikjer. In podobno. Tudi o posteljicah.

V vseh revijah o negi in vzgoji otroka so članki tako zelo splošni. Pišejo pišejo, ampak nekaj konkretnega pa ne. Pogrešala sem v stilu: otrok dela to pa to, staarši lahko naredite pa to , to in to. Ne mislim neke recepte, saj vemo, da je vsak otrok drugačen. Ampak nekaj takih osnovnih, konkretnih rešitev, ki jih seveda potem prilagodiš še na svojega otroka. Ali pa ti dajo idejo še za kaj drugega. In podobno.

Enako o dojenju. Kot da bo vsem mamicam šlo brezhibno. Nikjer nisem našla kaj storiti, ko so problemi. Nekaj možnih rešitev na čisto konkretne probleme. Pa jih ni malo. Še najbolj sem pa pogrešala, kako se naj mamica spopade sama s sabo, ko ugotovi, da dojenje ne gre več…. Ker nam temeljito sperejo možgane s tem dojenjem, so potem psihične krize mamic še toliko hujše, ko se zalomi. Jaz osebno sem padla v pravo depresijo, ki zagotovo ni pripomogla k reševanju problema. Predno sem razčistila in sama s sabo in se sprijaznila z nastalo situacijo sta minila dva težka tedna za nas vse tri. Pa poznam še dve taki mamici.

Preveč sem naložila. Uživajte na dopustu. Pa s članki le tako naprej. Upam, da ti bo tudi tale forum vir za kakšno temo, in jo boš spravila na papir.

V kateri reviji so Tinkarini članki???

Otrok in družina. V jeseni začne na polno. Če se prav spomnim njenega posta izpred tedna dni.

nova
Uredništvo priporoča

saj tudi je uporabila ta forum za ta članek, saj se spomnim, da je pred kakimi tremi tedni odprla temo o otroški opremi: katere stvari smo uporabljale in katere ne, vendar ni napisala da rabi za časopis.

v končni fazi;
Primož bi lahko začel z izdajo tiskane izvedbe foruma,
se bo dosti ljudi zabavalo (zakonski problemčki, …), seveda pa bi bilo tudi veliko koristnih nasvetov,…

Higiensko bi pa mogoče tudi bilo, da (alias) Tamara omeni, da rabi za članek,…
že iz principa,…

“Starejši” uporabniki foruma vemo, da tako Tinkara kot Karmen v glavnem vedno oznanita, da rabita odgovore na določeno temo, ker pišeta tak ali drugačen članek. Pa ju zaradi naše “zlorabe” še nihče ni linčal. Kje pa, za bolj delikatne teme ponujata celo predhoden pregled članka za avtorizacijo izjav, pa menja o uporabi imen in dejanskih podatkov …

Kar pa se teme o uporabnih in neuporabnih zadevščinah pri mulariji tiče, je bila pa v preteklosti že tolikokrat obdelana, da bi bila povsem ista figa, če bi Tinkara uporabila iskalnik – pa ga ni, pa kaj pol. Sicer pa, mirno kri – polna luna je šele naslednji teden.

Tinkara, res da si na dopustu, ampak vseeno – pogumno na pot, ki si si jo začrtala.

LPM

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Poraženec vidi problem v vsakem odgovoru. Zmagovalec vidi odgovor na vsak problem.

Tinkara C. vedno najprej pokliče Primoža in vpraša, če lahko uporabi forum za članek, ki ga trenutno piše. Ko povpraša starše vedno tudi napiše, da so podatki za njen članek. In iz tega foruma je tako že kar nekaj člankov nastalo, a vedno pošteno in v vednost. Prav tako Marjana OŽ iz Jane. Kakor vem, je Tinkara članek napisala že dosti prej, kot so bila objavljena vprašanja Tamare.

Kakor vem, bo tale forum tudi del Tinine diplomske naloge, s Primožđževim sodelovanjem seveda.

Jasno je, da mnogi forum zlorabljajo tudi za take namene, med njimi je bilo že celo nekaj tržnih raziskav (plenice), a brez vednosti sodelujočih.

Ker je T. na morju, se ne more braniti, zato sem tole tudi napisala.

Marji:
članki o dojenju se objavljajo prav zato, da bi mamice več znale in več vedele o tem procesu in lažje obvladovale morebitne težave. Nikakor pa ne za vzbujanje občutkov krivde. Če bi pristopali k takim člankov iz vidika, da je vse OK, potem jih ne bi bilo potrebno pisati.

Kadar ima mati težave z dojenjem, je pomembno, da mati ve, da obstajajo možnosti, da se obrne na profesionalno ali laično pomoč. Te informacije dobi sedaj v medijih, temu so namenjeni članki o dojenju, šoli za starše in srečanjih skupin LLLI. Včasih, ko so obstajale razširjene družine, so matere dobile pomembno oporo v starših, starih starših in se materinstva naučile z zgledom. Sedaj, v času povečane urbanizacije in preseljevanja, kjer so osnovne celice družbe enodružinske enote, se je ta opora in pomoč izgubila.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Tinkara, Karmen;
oops,
saj ni bilo tako agresivno;
se seveda opravičujem, če je tako
LP

Ej Frenk, saj vem kako si mislil :). Ej, saj ne grizem! Le Tinkara se ne more branit ker je šla na zaslužen dopust pa sem malce skočila.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Najbrž ste me narobe razumeli. Niti slučajno nimam nič proti, če se kaj iz tega foruma znajde v Tininih člankih. Verjamem da je Tina pametna punca, in se je s Primožem posvetovala. Pa tudi spomnim se, da je to tudi v postu povedala. Enako za diplomsko. In to je Primožu in forumu samo v potrditev, da je vse skupaj koristno, da forum dobiva tudi nove dimenzije in priznaje. Da je na pravi poti.

Ravno obratno. Bolje, da uporabi v člankih kaj iz ‘baze’. In tak živahen forum to vsekakor je. Sem v eni reviji, ki ni namenjena izključno za nego in vzgojo otroka, ampak bolj ‘družinska in široka’ našla članek, ki je bil 2/3 prepisan iz prave revije o negi in vzgoji otrok. Slučajno mi je padlo v oči, in sem tudi oba članka primerjala. Kar je najhujše pa to, da ni bil naveden ‘vir’. Žalostno. Plačo pa tak novinar ravno tako dobi.

Kar se pa dojenja tiče. Nisem napisala da članki vzbujajo občutek krivde. Ko je ženska prvič noseča in o dojenju ‘poučena’ – tudi in velikokrat in predvsem iz člankov in materinske šole – niti pomisli ne, da bodo lahko tudi težave. In v glavi ni nobene ‘rezervne’ strategije. Ko pa problem nastopi čez noč, je pa tak šok, da niti ne odreagiraš pravilno. In potem se borim z občutki krivde, da sem edina, ki ji dojenje ne gre. Da sem slaba mama, ker ‘prave’ mame iz ‘člankov’ uspešno dojijo, jaz pa ne. Krivda nastopi zaradi tega, ker ne zmorem več dojiti, in ne zaradi članka, ki tega ne omeni, da se to lahko zgodi.

Za primer. Moja znanka sploh mleka ni imela. In seveda tega ni vedela. Otrok je zizal. In čedalje več jokal, zgubljal težo. Dokler niso ogotovili po dobrih dveh dneh, kaj je narobe. Predstavljajte si ta šok, ki ga je doživela mamica. Prvič je od zdravnikov slišala, da je možno, da nimaš mleka. In da sploh ni edina. In da se to dogaja. A je bilo res potrebno, da je to prvič slišala šele takrat? Pa da ne napišem, kakšno kalvarijo je doživela, da se je s tem sprijaznila. A mislite da bi tri dni po porodu zmožna klicat iz porodnišnice na telefon za pomoč o dojenju?

Ne mislim, da je potrebno bodoče mamice -sploh tiste, ki bodo rodile prvič – čisto preplašit, zamorit in dotolčt kako bo, če ne bo. Mislim pa, da bi bilo potrebno tudi, pošteno in odkrito spregovorit tudi o ‘temni plati’ in problemih. Mamicam ponudit nekaj rezerv in opore vnaprej. Predvsem opore. Tega v naši materinski šoli ni bilo. Edini problem, ki je bil omenjen, je bil mastitis. In še to so nam rekli samo:’..kljub temu vztrajajte’.

Mislim, da bi se morali svetovalci o dojenju kdaj pridružit kakšnemu predavanju v materinski šoli (pa ne samo v Ljubljani), pa bi jim bilo kmalu bolj jasno, zakaj to pišem.

Kar se pa tiče nasvetov starejših (moje mame), je bilo pa tako, da sem se zredila za 4 kg v 10 dneh, in to je bilo tudi vse. Upam, da je takšnih ‘mam’ čim manj, ampak eni jo pač imamo. In predno sem potuhtala, da nasveti moje mame niso suho zlato, smo nehali dojiti, kile pa so ostale. In tako je bilo še naprej z marsikatero stvarjo (pusti otroka jokat, kaznuj ga za trmo…..) In življenje me je naučilo, da se moram/morava zanesti na svoje lastno znanje, izkušnje in veselje do tega, da prečitava tudi kakšno knjigo. In da dobro opazujeva svojega otroka, ga dobro spoznava in se od njega tudi kaj naučima. Da naju tudi otrok lahko pripelje do prave rešitve.

Karšne koli debate sprožim s tem mojim pisanjem o dojenju, še vedno ostaja moja lastna izkušnja. In si je ne pustim vzeti, čeprav ni bila prijetna. In upam si trditi, da nas niti ni tako malo. Zato še enkrat vsem , ki se poklicno in kako drugače ukvarjate z dojenjem in problematiko, pojdite v materinske šole, in se prepričajte sami, kaj predavajo. Napišite teme, ki se morajo nujno obdelat, priporočite teme za predavanja tudi zdravstvenim delavcem…..

Prisluhnite ‘bazi’ na tem forumu, sprožite temo. Pa se boste lahko sami prepričali, koliko in kaj pripomorejo ali ne pripomorejo članki in predavanja.

L p.

Draga Marja!

Ok, o člankih TinkareC smo že razčistili.

O dojenju:
Marja, svetovalke za dojenje smo vse matere in imamo izkušnje (tudi s težavami) z dojenjem. In vse smo tudi obiskovale šolo za starše in še veliko drugih predavanj, ki se tičejo naših otrok. In smo iz cele Slovenije. Situacijo dobro poznam in vem, kako na žalost večina šol za starše v Sloveniji še izgleda. Z nekaterimi zelo dobro sodelujemo.

Ne vem, od kod prihajaš ali kam si hodila v šolo za starše, toda v LJ šoli za starše je dojenju namenjeno celo predavanje, ki osvetli mnoge plati in težave tega procesa. Defintivno pa je informacij še vedno premalo.

Pa še en pogled na podajanje informacij o dojenju v šolah za starše. Ko smo noseče in ko pričakujemo otroka (sploh prvega) nenadoma sprejmamo veliko količino informacij. Preberemo, presrfamo, željno pijemo vase vse informacije, ki se nas dotikajo. Prav tako o dojenju. Toda, ko pomislim nazaj, vsaj kako je bilo pri meni osebno: v šoli za starše sem poslušala predavanje o dojenju, toda ker sem bila prepričana, da bom dojila, sem – pol stvari zagotovo preslišala. In nato, ko so bile težave tu sem menila, da mi nihče ni tega povedal. To sem prepričana, ker sem nato čez dve leti popolnoma enako predavanje poslušala znova – a z izkušnjo za sabo in zanimivo – še vedno sem zvedela nekaj novega.

Prav zato so naša srečanja LLLI glede podajanj informacij mnogo boljša, saj se mame vsedemo v krog in se o dojenju pogovarjamo. Tiste, ki že imajo izkušnje – jih delijo s tistimi, ki jih še nimajo in predvsem – bodoče matere vidijo, kako stvar poteka zares in v praksi in se seznanijo tudi z morebitnimi težavami iz prve roke.

O tej temi smo se že pogovarjale, prosim preberi mnenja. Baza na tem forumu je velika in dobro seznanjena z obeh plati.

in še mnogo drugih…

Nikakor nisi edina, tvoji občutki so razumljivi in mamice se na tem forumu o tem veliko pogovarjamo. Tudi v medijih sem zasledila kar nekaj člankov na to temo. Saj je povsod napisano, da je materino mleko najboljše za otroka, kajne? Kdo pa ne želi ponuditi svojemu otroku najboljše? In če ne gre, se počutimo obupno, verjemi mi draga Marja, sama sem dala to čez.

Če dojite ali ne, vse ste – mame. Če vzamemo dojenje izrecno kot način hranjenja in ga primerjamo s hranjenjem po steklenički – to definitivno ne določa vaše stopnje skrbnosti in vašega starševstva.

Mislim, da že en sam podatek, da ima vsaka slovenska svetovalka za dojenje (sedem nas je) na leto povprečno 500 klicev in 100 e-mailov, pove dovolj. In da je bilo na forumu Dojenje v treh mesecih več kot 800 sporočil? Da o vprašanjih glede dojenja na tem forumu sploh ne bi govorila, jih je kdo že preštel? O dojenju je potrebno pisati, saj žal pri nas obstaja mnogo preveč mitov, neresnic in dezinformacij, zato pa imamo mame težave z dojenjem.

Za vašo znanko:
Nobena mama v porodni sobi nima mleka. In tudi prve dni po porodu se laktacija šele dobro vzpostavlja in v teh dneh je količina “mleka” zelo majhna. Kakor so majhni tudi želodčki in potrebe našega dojenčka. Prvo mleko imenujemo mlezivo ali kolostrum, je zelo gosto in količinsko V KAPLJICAH. Res je, da obstaja določen odstotek žensk, ki zaradi nerazvitosti mlečnih žlez ne morejo dojiti, a to je zelo redko. Zanimivo, tudi meni so v porodnišnici rekli, da naj se sprijaznim s tem, da ne bom imela mleka, pa sem dojila nato tri otroke?! Potrebovala sem le prave informacije, ki pa jih tam na žalost v porodnišnici nisem dobila. Sedaj že vem, da meni osebno mleko navre šele šesti dan po porodu. Tako pač je. In da, zelo veliko klicev imamo že iz porodnišnice!

Vesela sem, da ste zmogli samozavest in samozaupanje, da delate najboljše za vašega otroka. In da ste se kmalu naučili opraviti s podobnimi “tapametnimi”. Ne zmorejo tega vse mamice in se s tem še dolgo borijo. Vesela sem, da si svoje izkušnje ne pustite vzeti, prav je tako.

*** Zato še enkrat vsem , ki se poklicno in kako drugače ukvarjate z dojenjem in problematiko, pojdite v materinske šole, in se prepričajte sami, kaj predavajo. Napišite teme, ki se morajo nujno obdelat, priporočite teme za predavanja tudi zdravstvenim delavcem…..***

Draga Marja, pa saj to že počnemo ves čas… Žal pa niso vsi zdravstveni domovi ali porodnišnice pripravljeni ustrezno izobraževati svoje osebje. Tudi zato so tudi članki, naše telefonsko svetovanje in svetovanje na forumih tako zelo pomembni, le tako pridejo informacije tudi do mamic.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

p.s.:važno je le,da lahko povprašamo če nas kaj zanima al pa preberemo že napisane odgovore,tako sploh ne rabimo revij.Bom pa vseeno kupila revijo Otrok in družina in to samo zaradi Tinkarinega članka.Tinkara verjetno se ti danes močno kolca ,ampak kljub temu upam da uživaš.S članki pa kar veselo naprej.Če ti bom kdaj lahko pri tem pomagala(ankete),ti bom z veseljem.Uh,se nekateri hitr nevoščljivi!

Hvala Bogu, da obstajate…kaj vse bi jaz dala takrat, če bi se imela na koga obrniti za pomoč…

New Report

Close