Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Downov sindrom-preventivni pregledi

Downov sindrom-preventivni pregledi

Pozdravljeni!
Sem v 10 tednu nosečnosti. Na prvem pregledu je ginekologinja ugotovila, da se plod normalno razvija in ustrezno giba.
Predstavila mi je možnosti preventivnih pregledov z namenom ugotavljanja prisotnosti Downovega sindroma.
Sedaj sva z možem pred dilemo ali preglede opraviti ali ne. V družini nimamo posebnih bolezni, dokaj zdravo živiva in tudi na prvem pregledu ni zaznati posebnosti.
Kakšne so vaše izkušnje? Ali ste opravili te teste? Koliko v povprečju se jih odloči za te preventivne preglede?
Že v naprej hvala za nasvete.

Jaz sem šla na nuhalno, pa ne da bi me ravno zelo skrbelo. Pri tveganju 1:3700 nisem čutila potrebe, da bi delala še kake druge teste.

Meni je g. svetovala naj grem na nuhalno in na dvojni hormonski test. Mogoče zato, ker sem imela lani zadržani splav. Ko so izračunali skupno tveganje cca 1:12500, sem si kar oddahnila. Verjetno tudi zaradi predhodnega splava, ko potem kar ne moreš verjeti, da bo pa zdaj kar vse o.k.

Če mene vprašaš, pojdi na nuhalno.

lp

Pri prvi pikici sem šla na nuhalno, ker sem jemala tabletke še dva mes. po tem ko sem bila noseča…tudi ob tabl.se kdaj zalomi, pa je bilo potem vse ok, sedaj v drugo pa ne, ker nisem čutila potrebe. Nihče pa mi ne more zagotoviti, da je 100%. Nočem niti razmišljati kako bi bilo, če bi test pokazal, da je vse ok, potem pa ne bi bilo…

Opravila kvazi test nuhalno svetlino (ki je menda bilo se ok – ??? ne vem, ker nisem dobila izvida) in pri svojih 24 rodila otroka z downovim sindromom. V obeh družinah pa vsi zdravi. Tako da… premisli… zelo…zelo…

Pregled za nuhalno svetlino zdravniki priporočajo opraviti nosečnicam starim nad 30 let (med 11 in 13 tednom), verjetno pa – če se želiš prepričati o manjšem ali večjem tveganju za downov sindrom – lahko opraviš test tudi če si mlajša, saj je tako in tako samoplačniški (razen za tiste stare nad 35 let).

ja tudi jaz sem ga opravila pa ne da bi bilo kaj narobe, ampak bolj iz tega da sem sedaj pomirjena, ko so rekli da je izvid uredu.

Derseto, kaksen “kvazi test” si opravila? Ti je tvoj g kar tako izmeril nuhalno ali si bila pri kom z licenco? Ker mislim, da ti vsi dajo izvid. Oprosti, ce je prevec osebno, ni ti potrebno odgovorit, ce ne zelis.

Jaz sem se narocila na NS, ker sem pred nosecnostjo jedla zdravila, ki so teratogena. Sicer upam, da je tisti priporocen premor res dovolj, kljub temu pa se zelim prepricati tudi glede ostalih morebitnih nepravilnosti.

Pa se nekaj je – raje dam denar za “gledanje otroka” in kaj konkretnega zraven, kot pa samo za lastne uzitke.

Malo statistike iz foruma dr. Pušenjaka:

“Statistika zajetja plodov z DS je glede na opravljeni test namreč takšno:
– 60% DS odkrije THT
– 75 – 80% DS odkrije samo NS
– 85 – 90% DS odkrije NS + nosna kost
– 90 – 95% DS odkrije NS + NK + DPT”

Iz tega lahko sklepamo, da je pri nizko ocenjenem tveganju za DS (pri meritvi NS) še vedno 20 – 25% moćnosti, da je nizko tveganje lažno, t.j. da ima otrok vseeno DS. 100% zanesljiva je le amniocenteza.

Še moje izkušnje:
– v prvi nosečnosti pred. 6. leti posebnih meritev oz. izračunov tveganja glede na NS še ni bilo –> rojena zdrava deklica
– v drugi nosečnosti opravljena NS, izračunano zelo nizko tveganje za DS –> v 20. tednu se je fantku ustavilo srce
– v tretji nosečnosti na NS nisem šla, ker bi otroka v vsakem primeru obdržala –> bomo videli junija 😉

čao

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~ NeVeR RuN FaStEr ThAn YoUr GuArDiAn AnGeL cAn FlY ~

Verjetno si že zasledila, da pregled nuhalne svetline zajema tako zgodnjo morfologijo ploda kot tudi izračun tveganja (verjetnosti ) za downov sindrom. Nuhalna svetlina je presajalni test, kar pomeni laično, da ti ne pove, ali ima ploda downov sindrom ali ne, ampak ti samo izračuna verjetnost oz. te uvrsti na podlagi meritev v skupino s povečanim ali manjšim tveganjem za downov sindrom……Za ugotavljanje ali ima plod downov sindrom ali ne pa sta invanzivna posega, in sicer amniocinteza in biopsija horionskih resic…..

sicer ti pa priporočam, da če te zanima več o tem in da dobiš strokovno razlago o tem prebereš na forumu dr. Pušenjaka

lep dan

V prvi nosečnosti nisem šla na NS, ker se bila prepričana, da itak ne more biti nič narobe. Druga se je končala z odmrtjem ploda v 9. tednu. V tretji (stara sem 29) me je pa ginekologinja kar poslala na NS, pa sem šla. Ni predraga, ne škodi plodu,lepo si lahko otročka ogledaš, preverijo nosno kost in izmerijo nuhalno svetlino, pregledajo tudi ostale organe… Z izračunanim vreganjem 1:3800 sem bila zadovoljna (to pomeni 0,026% možnosti za DS) in nisem šla na kake druge preglede. Bi pa zagotovo šla, če bi bilo pod 1:300. Ne vem pa, kaj bi naredila, če bi AC potrdila otroka z DS.

Se strinjam, še vedno ni 100% sigurno, ampak jaz sem se vseeno boljše počutila.

Koliko pa stanejo ti pregledi?

nuhalna: 12.000 (dr. Strah v Domžalah)
amniocenteza v ljubljanski porodnišnici 170.000 (če si samoplačnik seveda)

lp

jaz sem v začetku za amniocintezo v lj por. marca plačala 118.000

Živijo!
No,naj ti povem še jaz svojo izkušnjo.
Zaradi bolezni in jemanja raznoraznih tablet na začetku nosečnosti, ko še sploh nisem vedela, da sem noseča, sva se z možem odločila za NS.
V 12.tednu sem opravila NS pri zdravnici, ki ima “licenco” za opravljanje NS.
NS je presejalni test in ugotovijo le % možnost, da ima nosečka otročka z DS.
V 16.tednu opravila AC in po treh tednih dobila izvid, da ima otroček pravo število kromosomov in izvedela tudi za spol sončka, ki ga nosim pod srcem.
V 22.tednu opravila še morfologijo(UZ srčka otročička). Vse O.K.

Sedaj sem v 25.tednu in moram reči, da šele po morfologiji zares uživam v nosečnosti. Če bi vedela kaj vse NS potegne za seboj sploh nebi razmišljala o njej. Ko sem šla na pregled nisem razmišljala, da bi bilo lahko kaj narobe, hotela sem samo potrdilo, da je vse v redu. Na žalost pri meni izkušnja z NS ni bila prijetna. Preveč verjamemo v bele halje.
Bila sem kot živčna razvalina od 12. do 22.tedna, in v končni fazi bi lahko tudi splavila v tem obdobju zaradi vseh teh reči, zdravniki pa bi tako ali tako rekli, da je verjetno bilo z plodom kaj narobe, jaz pa bi lahko splavila popolnoma zdravega otroka. Žal mi je samo to, da je tako malo profesionalcev na področju zdravstva.
Rada bi ti samo povedala, da se moraš sama odločiti. Jaz sem samo napisala svojo izkušnjo, ki ni bila niti malo prijetna, zato bo pa toliko bolj prijetna, ko bo se nam bo sonček pridružil. Glede na to, da sebe poznam lahko povem samo to, da tudi če bi bilo z otročkom kaj narobe ne vem, iskreno, res ne vem ali bi ga lahko zavestno splavila. Najlažje je reči: “Seveda bi. Saj nisi neumna, da si nakoplješ bolnega otroka!”
Življenje je na našo srečo ali pa nesrečo, kakorkoli že zastavljeno drugače. Ko si postavljen pred določeno dejstvo se lahko odločaš. Ne odločiš pa se vedno prav, ali ne!?

Oprosti, ker sem bila predolga!
Lep pozdrav in veliko lepih trenutkov v nosečnosti ti želim!

P.s.: Pa še to. Če se boš odločila za NS izberi zdravnika, ki ima licenco in jo zna profesionalno opraviti.

Jaz sem se odločila za pregled NS predvsem zato, ker sem želela vedeti ali obstaja verjetnost za DS pri mojem otroku. THT pa nisem opravljala. V primeru, da bi se izkazalo, da ta verjetnost obstaja tudi po opravljeni NS in kasneje AC bi se odločila za splav. Otroka v nobenem primeru ne bi donosila do konca.

Če se ženska odloča za opravljanje takih preiskav si mora biti na jasnem zakaj jih želi opraviti in kaj bo storila v primeru pozitivnega rezultata. Če se ne misliš v nobenem primeru odločiti za splav je NS pregled brezpredmeten in nepotreben strošek. Rahlo čudno mi delujejo posti, kjer nosečke govorije da so opravile NS in se sekirale, otroka pa bi tudi z DS rodile. Ni mi jasno zakaj so na preiskavo sploh šle! Odločitev glede splava da/ne ti mora biti jasna pred odhodom na preiskavo.

Katja

Meni je bilo pa pri NS pomembna tudi morfologija, ki jo takrat opravijo. Poleg ugodnega tveganja za DS me je pomirilo še to, da je z otrokom vse ok, da ima vse kar potrebuje. Ker če bi mi takrat rekli, da bo otrok brez obeh rok ali nog bi najbrž naredila splav.

Tako da tudi tokrat grem na NS.

Mi je pa G ko sem ji povedala za rezultat NS rekla, da je rezultat super, vendar naj se zavedam, da ni 100% da bo z otrokom vse ok.

Pri meni je šlo enostavno za to, da sem bila 100% prepričana, da bo kljub vsemu vse O.K. in da ni niti najmanjše variante, da bi lahko šlo kaj narobe.
Takrat sploh nisem razmišljala o DS in posledično možnem odločanju za ali proti splavu. Ravno zato pa je bil toliko večji šok, ko sem stopila iz ordinacije postavljena pred dejstvo, da imam možnost za otroka z DS 1:608.
V glavi se mi je zvrtelo, vse moje življenje, kaj naj naredim, da vrnem čas za pol ure nazaj.
Bog pomagaj, ene ste pač trdno na tleh in sprejemate odločitve bolj trezno. Nismo vse iste. Vem samo, da ko pri 19.tednih izveš, da imaš otroka (ki pa mimogrede, v trebuhu brca že 2-3 tedne) z DS, je odločitev, vsaj zame, težka. Časa za odločitev imaš pa “samo” teden dni.

Vsaka zase najbolje ve kaj želi in koliko zmore.
Prav je, da se vsaka odloča po svojih najboljših močeh. Vem samo, da nihče nikoli ne more vedeti ali bo otrok zdrav. Enostavno želiš si(kar je,da bo živ in zdrav in nič drugega ni pomembno. Dogajajo se zmote v zdravstvu in še se bodo. Tu se na žalost ne da pomagati. Tudi zdravniki so ljudje in posledično zmotljivi, samo način določenih s katerimi sem imela stik v tej nosečnosti je popolnoma neprofesionalen.

New Report

Close