Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Zaposlitev za določen čas 100-tič

Zaposlitev za določen čas 100-tič

Saj vem, da ste vse to že 100x pokomentirale, pa nimam časa brskat.
Zaposlena za določen čas. Na porodniško grem pred iztekom pogodbe.
Porodniška: 20.9.
Iztek pogodbe: 1.10.
Po izteku pogodbe bom torej brezposelna. Ali se bom morala prijaviti na zavod za zaposlovanje, ali mi dokler sem na porodniški tega ni treba. Ali bom prejemala nadomestilo kot brezposelna oseba to je cca 40.000/mesec ali glede na zadnje leto?
Hvala.

To, ali se moraš prijaviti na zavod, ne vem, ampak mislim da. No, treba ti seveda ni, se pa lahko. Porodniška se ti obračuna glede na dohodke v preteklih 12 mesecih do meseca pred nastopom porodniške oz. tako bom rekla – v obračun ti gre še julijska plača, avgustovska pa ne več.

Hvala!

nova
Uredništvo priporoča

Lahko pa greš namesto 28 dni 42 dni prej na porodniško. To, katero plačo ti še upoštevajo pa je odvisno, koliko sitna je socialna delavka na CSD. Meni je kar ona svetovala naj dam papirje noter šele nekja dni pred nastopom porodniške, kar sem tudi storila, saj sem tako pridobila še eno plačo.

Prijaviti se moraš na zavod za zaposlovanje v osmih dneh po poteku pogodbe. V času, ko boš na porodniškem dopustu, pa ne boš prejemala nadomestila, ampak porodniško nadomestilo. V tem času ti miruje pravica do nadomestila za brezposelnost (do nje si upravičena, če si bila zaposlena vsaj eno leto brez prekinitev). Po preteku pravice do nadomestila za brezposelnost pa ti pripada denarna pomoč (enako tudi, če nisi upravičena do nadomestila za brezposelnost)
Skratka, zate je najpomembnejše, da semoraš po preteku pogodbe prijaviti na Zavodu in da bom prejemala normalno porodniško (ki je povprečje izplačil v zadnjih 12 mesecih pren nastopom porodniške), ne pa nadomestila na Zavodu.

anonimna, jaz imam enako stanje…po poteku porodniške sem torej opravičena do kakšnega dodatka za brezposelnost? je do tega opravičen vsak ali kako to gre, glede na to, da je mož zaposlen in imamo dohodek? dobim po 1 letu porodniške kakšno nadomestilo oz pomoč z zavoda?

Pravljica, do nadomestila za brezposelnost je upravičen vsak, ki se prijavi na Zavod za zaposlovanje. Koliko časa je kdo upravičen do tega dodatka, pa je odvisno od tega, koliko let je delal, preden je izgubil zaposlitev.

Kriterije je takšen: če si pred nastopom brezposelnosti delal (uradno, tako da ti je tekla delovna doba) eno do petih let, potem lahko prejemaš nadomestilo TRI mesece. Znaša pa 70% zadnjih treh ali šestih (nisem prepričana) plač, ki so ti bile izplačane pred prijavo na Zavod. No tu je še omejitev, da višina tega nadomestila ne sme presegati 150% povprečne slovenske plače (spet nisem natančno prepričana o višini te omejitve).
Če si bil pred nastopom brezposelnosti zaposlen dalj kot 5 let, potem lahko prejemaš nadomestilo dalj časa (za 5-10 let delovne dobe – 6 mesecev, za dalje pa ne vem). Vem pa, da v naslednjih mesecih nadomestilo ni več 70%, ampak se zniža (mislim da na 50 % tvoje bivše plače).
To nadomestilo za brezposelnost je neke vrste pomoč, s katero se preživljaš v času, ko si aktivno iščeš drugo zaposlitev. Če v tem roku, ko ti poteče pravica do nadomestila, nove zaposlitve ne najdeš, potem pa si upravičen do denarne pomoči. Ta pa znaša precej manj, mislim, da okoli 35 – 40 tisočakov in je tudi omejena na maksimalno 15 mesecev. Zraven pa je tudi omejitev, da do te pomoči nisi uporavičen, če je vaš OD na družinskega člana višji od 80% povprečnega slovenskega OD.

Torej, drage nosečke – v času porodniškega dopusta prejemate porodniško nadomestilo (ali starševski dodatek, če do porodniškega nadomestia niste upravičene). Po poteku dopusta za nego otroka pa od Zavoda dobite NADOMESTILO ZA BREZPOSELNOST (za tri, šest ali manj verjetno več mesecev). TO nadomestilo vam med porodniškim dopustom miruje in ni vezano na to ali je vaš partner zaposlen ali ne. DENARNO NADOMESTILO, za katerega pa lahko zaprosite po izteku pravice do nadomestila za brezposelnost, pa je vezano na prejemke vaše družine.

In ne pozabite – če vam med porodniškim dopustom poteče pogodba o zaposlitvi za določen čas, se morate v osmih dneh prijaviti na Zavodu za zaposlovanje (ne zamudite tega datuma, drugače vam NE PRIZNAJO pravice za denarnih nadomestil). Pa uredite si zdravstveno zavarovanje (preko partnerja ali preko Zavoda za zaposlovanje).
TIste, ki imate pogodbo za nedoločen čas, pa ste popolnoma varne. V nobenem primeru vam ne morejo prekiniti delovnega razmerja v času, ko ste na porodniški ali v času, ko ste doječa mama. V NOBENEM primeru, tudi če ste tehnološki višek.

Na spletni strani Zavoda za zaposlovanje imate podrobno opisano, do katerih nadomestil, v katerem času in pod katerimi pogoji lahko pridete. Linka trenutno ne vem na pamet, najdete ga pa z vsakim slovenskim iskalnikom.

New Report

Close