Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Prehrana v nosečnosti

Prehrana v nosečnosti

Živjo mamice luštkane!

Sem nova tuki, še nenoseča – ampak nameravam v kratkem bit in se zato že malo zanimam za te reči…
No, eno vpr.: imam prijateljico, ki je sedaj že v 7. mesecu, zaenkrat zelo kul nosečnost brez večjih težav; no, ampak mene neki vseeno skrbi – njena prehrana! Že od samega začetka je tako kot je jedla prej – katastrofalno! Čez dan sendviči, pizze, kokakola, zvečer pa obilna večerja – špageti / dunajc s pirejem / mesna rižota… O kakšni zelenjavi ali sadju, ali vsaj sadnih sokovih ne bi govorili – jih ne mara. In za nameček mi potem pride še s takimi srednjeveškimi izjavami – da “če bi otročku kaj manjkalo, bi ji že dal vedet”!! No, moji nasveti seveda padejo na puščavska tla… Edino folat pa železo je pa jedla, ker je med drugim tut rabla zaradi blage anemije.

Me pa zdaj zanima: a katera ve za kakšen primer otrokove bolezni ali težav pri razvoju, če se mama že v nosečnosti tako nezdravo prehranjuje (sklepam, da bo enak jedilnik na sporedu tudi med dojenjem)? Al pa če so vam G kaj na to temo razložili?
Hvala za vaše odg., pa veliko sreče in veselja z malimi črvički:)))!
Zala

ne samo da otroček vseh najbolj potrebnih vitaminov in vsega ostalega ni dobil tako kot bi moral, je tudi to zelo nezdravo za mamico samo, za katero predvidevam da se je ob vsej tej hrani tudi malce več poredila, ampak ob takšni hrani tudi ne bo zadosti kvalitetno mleko. Kolegica je pred tremi leti ravnala enako, posledica je bila da je svojo hči dojila samo 14dni, potem pa konec. Z otročkom ne bo nič kaj narobe, lahko pa ima pogosto že zaradi te prehrane začrtovano prihodnost (podvrženost debelosti), kar pa ni prav nič prijetno za otročka samega. Res pa je odvisno je od posamznice, kako kaj in zakaj se je odločila tako ravnati. Sama sem v prvi nos. prav tako jedla, vse kar mi je pasalo, le z nažiranjem nisem pretiravala s tem da sem upoštevala vse tudi zelenjavo in oblilo sadja.
Če ji ti ne moreš, kot kolegica pomagati, potem ji nihče ne more. Prej kot lsej pa jo bo srečala pamet, glede prehrane na splošno, saj takšna prehrana lahko kasneje pri njej povzroči povišan holesterol, visok pritisk, zasoplost…. no pa o tem kaj drugič. Želim ji da se bo vse izteklo tako kot se pač mora. Lp

Moja mama je med nosečnostjo zelo pazila na prehrano in jaz še sedaj poslušam od zdrravnikov in zobozdravnikov pohvale na njen račun, ker imam zelo dobre zobe, brez kariesa in lukenj ipd ( 24 let ). Torej je le nekaj na pravilni prehrani.

Moja mama pa sploh ni pazila na prehrano – suhica, z mano visoko noseča je imela 56 kg, jedla pa je predvsem sladoled (to je bilo pred dobrimi 3 desetletji) .. in sama je bila precej slabokrvna – slabokrvna sem tudi jaz – oziroma podvržena temu.
Tako je – pri prvi nosečnosti otroček pobere mamici vse dobro, kar ima na zalogi – maščobe, sladkorji in podobno pa ostanejo za mamo, ki se lepo zredi, če pretirava z nezdravimi živili.
Če pa se mama tako hrani pri drugi nosečnosti in si telo še po prvem otroku ni opomoglo s kalcijem, minerali, vitamini, železom … bosta “nastradala” oba. Mami nagaja sladkorna, mogoče celo ščitnica in podobno.
Vse je odvisno od tega, kako kvalitetne zaloge snovi, ki jih potrebuje dojenček za rast, ima tvoja kolegica .. se ji bo pa kmalu pokazalo na zobeh in še čem. Moja sodelavka pravi, da ji je v vsaki nosečnosti šel 1 zob .. in tudi zobozdravnik nosečnico naroča na kontrole bolj pogosto.
Če tvoja kolegica nezdravo je, ji bo njeno telo kmalu začelo protestirati. Skrbeti je treba tudi zase, ne samo za otročka.
Se strinjam tudi z xxy v tem, da tako otrok preko mame dobi predispozicije za debelost in slabe prehranjevalne navade .. saj se je stem hranil v njenem telesu in potem še preko sestave njenega mleka. Količina mleka pa je po mojem odvisna samo od mlečnih žlez, ki ali proizvajajo ali pa ne mleko. Logično pa za kakovost materinega mleka to ne drži.

New Report

Close